Opozycja pyta o sprzedaż kamienic przy Długim Targu. Urzędnicy twierdzą, że to ożywi miasto

Najnowszy artukuł na ten temat Co z nowym hotelem przy Drodze Królewskiej?
Po naszych publikacjach w sprawie sprzedaży 10 kamienic przy Długim Targu swój protest wyrazili politycy PiS.
Po naszych publikacjach w sprawie sprzedaży 10 kamienic przy Długim Targu swój protest wyrazili politycy PiS. fot. trojmiasto.pl

Liczne wątpliwości oraz serię zarzutów w sprawie przetargu na sprzedaż 10 kamienic przy Długim Targu wyrazili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Są też oburzeni, że większościowy udziałowiec przyszłego właściciela kamienic pochodzi z Niemiec. Władze miasta oraz właściciel nieruchomości, Agencja Rozwoju Pomorza, twierdzą, że nowa inwestycja ożywi miasto.Czy uważasz, że inwestycje hotelowe ożywią centrum Gdańska?

Zobacz wyniki (746)
Po naszych artykułach z ubiegłego tygodnia, gdzie ujawniliśmy, że po trzech latach rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż kamienic przy Długim Targu, które ma kupić niemiecka firma, liderzy pomorskiego PiS postanowili wyrazić swoje oburzenie. Na zwołanej w środę konferencji, pojawili się ze znamiennym transparentem "Stop wyprzedaży dóbr narodowych". Jakie są ich zarzuty?

- Gdyby nie redakcja Trojmiasto.pl, to pewnie większość mieszkańców, w tym my, nie wiedzielibyśmy, że Agencja Rozwoju Pomorza rozstrzygnęła trwający trzy lata przetarg, chociaż trudno go do końca nazwać przetargiem. Tego typu informacje powinny być jawne, a nie ma ich nawet na stronie BIP należącej do ARP - podkreślał Andrzej Jaworski, poseł PiS.

Poseł skierował też pytania pod adresem marszałka województwa pomorskiego, któremu podlega ARP, o to, jaka jest strategia Agencji, na jakich zasadach dokonano wyceny tego majątku, czy nastąpiła aktualizacja wyceny kamienic, dlaczego sprzedaje się 10 kamienic tylko jednej firmie i dlaczego nie mogą one stanowić majątku miasta, gdzie działaliby lokalni przedsiębiorcy.

- Skierujemy sprawę do komisji rewizyjnej sejmiku województwa, żeby sprawdzić wszystkie procedury związane z tą transakcją. Dla nas jest ona oburzająca - zapowiedział radny sejmiku Marian Szajna.

Tuż po tym Urząd Marszałkowski i ARP zorganizowali swoją konferencję, by na gorąco wyjaśnić niektóre wątpliwości polityków PiS.

- Niepokój wzbudził na pewno długi czas sprzedaży nieruchomości. Jednak zapewniam, że proces był całkowicie transparentny i poprzedzony dużą akcją promocyjną. Wysłanych zostało ok. 150 dedykowanych listów do różnych przedsiębiorców, uczestniczyliśmy też w licznych targach - powiedział Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza. - Negocjacje z wybranym inwestorem trwały dwa lata i proces sprzedaży kamienic nie został jeszcze formalnie zakończony. Dlatego też nie ukazała się informacja o zakończeniu przetargu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, umowa sprzedaży zostanie podpisana w lutym 2014, a już w 2016 roku będziemy mogli spotkać się w lobby nowego pięciogwiazdkowego hotelu.
Podpisanie umowy z nowym właścicielem ma nastąpić w lutym 2014 roku.
Podpisanie umowy z nowym właścicielem ma nastąpić w lutym 2014 roku. mat. ARP

Przed przystąpieniem do negocjacji z inwestorem, ARP zamówiła audyt sporządzony przez jedną z największych firm konsultingowych na świecie. - Wnioski były jednoznaczne - stwierdził Żelewski. - Luksusowy hotel jest przedsięwzięciem jak najbardziej "miastotwórczym" i efektywnym ekonomicznie.

- Taki hotel ożywi miasto, ściągnie ludzi i będzie nie bez korzyści dla wpływów podatkowych - wtórował mu Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska. - To, że opozycji nie podoba się, że jest to inwestor niemiecki, jest niepoważne. W cywilizowanym świecie nikt nie powinien zaglądać nikomu ani w rozporek, ani w paszport.

Prezes Żelewski zapewnił też, że wszystkie umowy z dotychczasowymi najemcami nadal obowiązują. Inwestor może im także zaproponować współpracę. - Sklepy jubilerskie wynajmujące obecnie lokale w kamienicach mogą przecież równie dobrze działać w luksusowym hotelu - mówił Żelewski.

To jednak zależy od indywidualnych umów zawieranych pomiędzy inwestorem, a najemcami. Jeśli inwestor nie bezie respektował obecnych umów najmu, najemcom przysługują odszkodowania.

Przypomnijmy - ARP ogłosiła przetarg na sprzedaż kamienic w 2010 roku. Był on podzielony na dwa etapy, a na ostateczne oferty pierwotnie miano czekać do 31 marca 2011 roku. Mimo braku ponownych ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych okazało się, że przetarg trwał znacznie dłużej, bo aż do jesieni tego roku.

To nie było pierwsze podejście do sprzedaży kamienic. Pierwszy przetarg ogłoszono w 2008 roku - ARP wystawiła wówczas na sprzedaż budynki bez przylegających do nich działek. Prawdopodobnie dlatego nie wpłynęła wówczas żadna oferta, choć zainteresowanych nie brakowało.

Powierzchnia całkowita kamienic wystawionych do przetargu to 3,3 tys. m kw. Parcele oraz graniczące działki to dodatkowe 4 tys. m kw. Agencja weszła w posiadanie działek po wymianie nieruchomości między Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Gdańska, do której doszło w 2010 roku.

Opinie (321) 6 zablokowanych

 • Nasze ulice (54)

  niemieckie kamienice

  • 206 46

  • Sprzdaż hurtowo 10 kamienic niemieckiemu kapitałowi jest wielkim błędem (50)

   i zapomnieniu naszej historii. III wojna światowa trwa ekonomiczna robiąc nas tylko najemników, nawet czołgów tym razem nie muszą użyć. Na PO już nie zagłosuję, zawiedli mnie. Obawiam się, że PIS zdobędzie dużo takich jak ja!

   • 56 51

   • byłaś głupia i będziesz głupia (33)

    o ile PIS jest dużo lepszy od PO to też nie są wcale dobrzy. Dobrobyt w tym kraju może być tylko gdy takich jak ty się przeszkoli z podstawowej wiedzy o tym jak funkcjonuje państwo to nie będą takie matołki głosować bo zobaczą coś w mediach. Na początek dla ciebie proponuję łatwą w zrozumieniu książkę "ekonomia w jednej lekcji", zresztą wielokrotnie już tutaj polecana. Wybacz że cię obrażam ale jak słyszę że ktoś będzie głosował na palikota bo przynajmniej będzie śmiesznie to mam ochotę wyjechać z tego kraju niedouczonych idiotów.

    • 23 45

    • stop takim "wulgaryzmom" nic nie wnoszącym oprócz obrażania. (31)

     • 37 7

     • ale ten gostek ma rację (30)

      ta baba mówi że będzie głosował na PIS tylko dlatego że paru ich polityków pokazało się z transparentem w obronie polskości. Przez takie osoby mamy w tym kraju to co mamy bo media im robią papkę z mózgu. Nam potrzeba polityków, którzy będą tak rządzić żeby w tym kraju był dobrobyt. Nie ma się co łudzić że ani PO ani PIS nie zmierzają w tym kierunku - obie partie zadłużają tylko państwo (podobnie jak to robiło SLD jak było u władzy).

      • 19 10

      • nie dlatego że są z transparentami jakieś d*pki ale dlatego że PO z Donakiem i Adamkiem gdańskim przeginają ! (29)

       • 18 10

       • Jak masz 150 mln to dlaczego sama nie kupiłaś tych kamienic? (28)

        Sądzisz że łatwo znaleźć klienta na taką kasę w mieście o wątpliwych walorach turystycznych w porównaniu z perełkami - hanzeatyckimi miastami zachodniej Europy? Niech kupują i zainwestują te 150mln - chociaż spłacą w ten sposób "dług" za zniszczenia wojenne tych budynków.

        • 10 12

       • To jest dziedzictwo narodowe!!! To nie jest na sprzedaż, zwłaszcza dla Niemców!!! (27)

        Sprzedaje się nasze dziedzictwo narodowe w postaci 10 kamieniczek przy Długim Targu Niemcom
        Kamieniczki te zostały odbudowane pieczołowicie po wojnie przez polskich patriotów, bowiem powstały one, gdy Gdańsk, przynależąc do Korony przeżywał swój złoty wiek. Kamieniczki, w których zwykle przebywali podczas oficjalnych wizyt królowie polscy, kamieniczki wzdłuż których rozciąga się trakt, zwany Drogą Królewską!!!
        Oczywiście, można tłumaczyć, że wszystko odbywa się zgodnie z prawwem. Ale są prawa nadrzędne, a te stanowią, że nie wolno pozbywać się dziedzictwa narodowego, a ci, którzy to czynią zasługują na miano sprzedawczyków i mam nadzieję, że zostaną kiedyś osądzeni nie tylko przez historię!!!

        • 15 8

       • A kto był właścicielem tych kamieniczek kiedy powstawały (19)

        Bo kamieniczki stawiali tam przeróżni kupcy i to głównie zagraniczni często zrzeszonych w HANZIE. Stąd też jak przejdziesz się masz nie polskie nazwiska wśród właścicieli. Ale Gdańsk zawsze szczycił się swoją wielonarodową historią, że jest to miasto gdzie kupcy robią swoje interesy, a miasto dzięki temu świetnie prosperowało.

        Pytanie brzmi co jest lepsze dla miasta i dla mieszkańców.
        - Sprzedaż za pokaźną kwotę i ściąganie potem podatków z kogoś.
        - Czy może inwestowanie własnych środków na wieczne odrestaurowywanie zabytków i braki w kasie.

        Chcesz lepsze drogi, przedszkola itd?? Tak to albo znajdź kogoś kto da podobną kwotę, albo wskaż skąd miasto ma brać kasę.

        • 7 3

       • gdzie masz hanzę w XVII wieku? (6)

        Zróbcie jawny przetarg, nie trzyletnie ściemnianie, to i kupcy się znajdą.
        Jak można wyprzedawać za granicę zabytki?

        • 1 6

       • A co te zabytki wyjadą (3)

        Nie one dalej będą tam stały i będą dalej związane z Gdańskiem. I jak ktoś będzie je podziwiał będzie mówił o Gdańsku.

        • 5 1

       • jeszcze sprzedajcie Memlinga do kompletu (1)

        przyda się na toalety w centrum gdańska i jego sprzatanie

        • 1 6

       • Czemu nie

        Jeżeli w umowie sprzedaży będzie, że pozostanie on w obecnym miejscu to nie widzę problemu.

        Kamienic nikt Tobie nie wywiezie i dalej będą one w Gdańsku. Dobry i bogaty inwestor je odnowi, bo musi na nich zarobić. Więc miasto otrzyma bardzo ładny nowy i odrestaurowany punkt turystyczny. Czyli ściągnie on turystów i to za darmo, a nawet z dodatkową zapłatą 150-200mln.

        • 4 3

       • Zabytki nie wyjadą, wyjadą z Gdańska Polacy

        bo takie jest chyba założenie Agencji Rozbioru Pomorza

        • 1 0

       • Ostatni zjazd Miast należący do Hanzy to 1669r (1)

        Czyli chyba jak najbardziej XVIIw

        • 2 0

       • schyłek to koniec XV w.

        Zjazd to możesz ogłosić i w 2014, będzie "HANZA WIECZNIE ŻYWA" ;)

        • 0 2

       • Od kiedy to nazwiska są wyznacznikiem przynależności państwowej? (11)

        Wszyscy oni podlegali Koronie - Gdańsk wraz z jej mieszkańcami stanowił integralną część Polski.
        Po wojnie zaś odbudowali je Polacy i do nas, Polaków, one przynależą. Owszem, można je wydzierżawiać, choćby nawet obcokrajowcom, ale dóbr narodowych się nie wysprzedaje, chociaż nie dociera to do sprzedawczyków

        • 5 5

       • A od kiedy mieszkaniec otrzymuje automatycznie daną narodowość (10)

        W tamtych czasach w Gdańsku tak jak teraz w Gdańsku mieszkali ludzie o różnych narodowościach, więc nie każdy był podległy Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

        To że ktoś gdzieś mieszka to nie oznacza, że jest obywatelem tego kraju i jest jemu podległy.

        W Gdańsku w tamtych czasach z racji, że było to miasto portowe mieszkało wielu kupców będących przedstawicielami różnych zrzeszeń kupieckich handlujących w danym miejscu.

        I dla twej wiadomości większość tych kamienic właśnie zbudowali obcokrajowcy lub Gdańszczanie, bo w Gdańsku zawsze były silne fronty niezależności od kogokolwiek.

        • 2 3

       • a Ty znowu o narodowości (7)

        narodowość do XIX wieku nie ma znaczenia.

        • 1 3

       • Skoro narodowość nie miała znaczenia, to (6)

        Kamienice nie są żadnym dziedzictwem narodu Polskiego, a zwykłymi zabytkami, których właścicielem jest Gdańsk.

        Wybudowane przez Gdańszczan i dla Gdańszczan. Wybudowane przez Gdańszczan różnego pochodzenia i reprezentujących różne interesy. Toteż dlaczego teraz wypomina się inwestorom ich pochodzenie i narodowość. Przecież kamienice (hotel) dalej będzie u nas stał będzie nam służył i płacił podatki. Czyli dalej będzie dawał korzyści dla naszego miasta.

        • 2 3

       • (5)

        Powiedz mi, jakim to tajemniczym "gdańszczanom" władze sprzedają gdańskie wielowiekowe zabytkowe kamienice?

        Jaki cel przyświeca obcokrajowcom skupującym gdańskie zabytki?

        Może Zamek Królewski sprzedajmy Marokańczykom - w końcu to bardzo niekulturalne zaglądać właścicielowi portfela w paszport. Tak przynajmniej rzecze rzecznik handlujących.

        • 0 3

       • Takim Gdańszczanom, którzy się tu "osiedlą" (4)

        Tak jak ty, Twoi rodzice lub dziadkowie, się tu osiedlili i nagle stali się Gdańszczanami. Bo jak każdy wie 90% ludności Gdańska to ludność, która tu przybyła dopiero po 45r.

        Co do celu im przyświecającego to rzecz prosta: Im przyświeca chęć zysku. Bo zamierzają tu zrobić hotel i na nim zarobić.

        Co do Zamku Królewskiego to trochę popłynąłeś, bo to obiekt historyczny i jedyny w swoim rodzaju.

        A te kamienice nie są żadnym muzeum i nic tam się nie mieściło i tylko niszczały. Dobrze, że wreszcie ktoś pomyślał, że czas najwyższy coś z tym zrobić.

        • 2 3

       • W hotelu nikt się nie osiedla. (3)

        Do tej pory zabytkowe kamienice były własnością Gdańska, teraz będą własnością bardzo tajemniczego inwestora z zagranicy. Inwestor pod nazwą Bip Boop Hola Hop Consulting chce się szybko wzbogacić, później równie szybko splajtuje. Pozostaną wierzyciele i niszczejące kamienice, nad którymi będzie wznosił ręce konserwator wojewódzki "ależ ja nic nie mogę zrobić".

        Ludność przybyła tu po 45 r. w zrywie społecznym odbudowała Gdańsk, także i mój ojciec brał udział w odbudowie kamienic Długiego Targu.

        Niefrasobliwość sprzedających nie swój majątek jest gorzej niż żenująca.

        • 2 1

       • Panie X (2)

        Co znaczy się wzbogacić i splajtować.
        Inwestor posiadający na starcie 150mln-200mln to nie ktoś z choinki. A ktoś kto się takiej sumy dorobił. Miasto otrzyma właśnie powyższą kwotę za same podpisanie umowy.

        Dla Twej wiadomości te kamienice obecnie niszczeją i będą niszczeć dalej bo miasto nie ma kasy na ich odrestaurowanie.

        Czyli nawet zakładając, że inwestor walnie to wrócimy do punktu wyjścia i to szybko, bo wierzyciele zlicytują inwestora i oni staną się nabywcą kamienic.

        A Gdańsk wzbogaci się już teraz o 150mln, które będzie mógł przeznaczyć na inwestycje.

        Co do zrywu to nie przesadzajmy, bo odbudowali, bo dzięki temu mogli tu zamieszkać, bo po wojnie każdy wie jak Gdańsk wyglądał.

        • 0 2

       • "miasto nie ma kasy na ich odrestaurowanie" bo taka polityka miasta

        Na bazgroły i "ożywianie" Ogarnej bez głowy to ma kasę.

        "nie przesadzajmy, bo odbudowali, bo dzięki temu mogli tu zamieszkać" - może i mogli, ale nie zamieszkiwali, na przykład mój Ojciec, który brał udział w precyzyjnej restauracji kamienic na Długim Targu, tak samo jak i jego znajomi. W końcu każdy sądzi po sobie. Strach pomyśleć co by się teraz działo, przy odbudowie przez przedsiębiorczych "styropianowców". Sprzedaż tych kamienic Niemcom jest nierozsądna, ale także niemoralna, choćby wobec ludzi, którzy je odbudowywali. Wspominając, za PRL nikt się nie spodziewał dobrego od ówczesnych elit, ale to, co z butą i pogardą wobec innych wyczyniają ówczesne elity, jak w artykule, to bardzo smutne.

        I Ty mi 150 milionami (wirtualnymi) przed nosem nie machaj;) Kolejny "złoty interes". Gdańsk się "wzbogaci" o 150 mln;) Niech jeszcze sprzeda Wielką Zbrojownię albo od razu cały kwartał, to dopiero będziemy bogaci;)

        • 2 0

       • No jeden z nielicznych co mysli logicznie .pozdrawiam cie niech inni sie ucza myslec praktycznie a patriotyzm nie ucieknie

        • 0 0

       • gut, gut, ja, ja Erika Sztambuch pytać Agencja Rozbioru Pomorze (1)

        Za ile wy sprzedać Ratusz, Dwór Artusa, Zlota Kamieniczka i Neptun? My wziąć, my was uhonorować, a reszta przygnać do nas, żeby podcierali tyłki naszym ojcom i dziadkom co witać w Danzig Hitler

        • 5 3

       • Tobie nawet kop w d..e nie pomorze

        • 0 0

       • Odp. (6)

        Kolego, te kamieniczki mają z oryginałem tyle wspólnego ile wspólnego ma oryginał z repliką i to tylko od frontu. Wiec jakoś tak dobrem narodowym bym ich nie nazywał. Ładne budynki i tylko tyle. O ile wiem to nawet po zmianie funkcji elewacje pozostaną nadal takie same (takie przepisy na starym mieście), więc z Twojego punktu widzenia nic się nie zmieni. Zmienia się właściciel, ale czy zmianę z braku właściciela (jak państwowe to wszystkich czyli w praktyce niczyje) na prywatna firmę można nazywać złem, moim zdaniem nie. Co więcej, ta zmiana spowoduje zapewne że te kamieniczki zostaną wyremontowane i będą utrzymywane w znacznie lepszym stanie niż dzisiaj. Teraz kilka słów w kwestii narodowości właściciela. O ile znam historię Gdańska, a przyznam że nie jestem tu ekspertem, to nie za wiele w tym mieście było budynków należących do Polaków. Myślę że nawet gdyby ktoś zaryzykował zakład bez sprawdzania księgi wieczystej terenu że te konkretnie budynki nie należały nigdy do Polaków to miał by spore szanse go wygrać. Więc pytam gdzie tu dobro narodowe ? Jeżeli kiedyś dopracujemy się w tym pięknym kraju klasy urzędniczej dla której zarządzanie majątkiem Państwa będzie ważniejsze od własnego interesu, to będzie można lamentować nad sprzedażą nieruchomości w prywatne ręce, na dzień dzisiejszy, dysponując taką klasą urzędniczą jaką dysponujemy powinniśmy się cieszyć z tego że ktoś to w ogóle chciał kupić i jeszcze chce w to zainwestować. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

        • 2 5

       • no i znowu Panie Kubo bzdury opowiadacie (4)

        A dlaczego nie sprzedawac niemcom????Napisze krotko.W dawnych czasach,kiedy bylam niezla laska pojechalam do Berlina wschodniego na tzw OHP w czasie wakacji,troche popracowac.Istniala jeszcze NRD.Mialysmy tam takiego brygadziste,alkoholika,ktoremu wozilysmy wodke z Polski.Mialysmy wtedy spokoj i ulgi w pracy.Tenze pijak kiedys po wodce powiedzial-my i tak wrocimy kiedys na nasze dawne tereny.Bez czolgow,zolnierzy i wojny.My to po prostu wszystko wykupimy i bedzie to z powrotem nasze.Ponad to jak sie tez kiedys wygadal,ze byl w wehrmachcie w czasie wojny to skonczyla sie dla niego polska wodka.Dlatego Panie Kubo przestan filozofowac jak jakis chlopek z Pierdziszewa tylko zacznij myslec,bo inaczej bede przekonana,zes kiep.pozdr.
        PS.dodam tylko na koniec,ze bylo to na przelomie lat 70/80

        • 4 1

       • Odp. (3)

        Tak dla formalności. Staram się rozumieć poglądy nacjonalistów i tym podobnych osób, ale też wiem że gdyby nie to że Amerykanie wpakowali w Niemcy małą fortunę po wojnie to teraz była by tam gospodarka jak w Polsce lat osiemdziesiątych. Potrafiąc liczyć wiem też że gdyby nie to że od dwudziestu lat zachodnia Europa inwestuje w Polsce to nie mieli byśmy tego co mamy teraz. A teraz mamy na tyle dobrze że nie muszę wyjeżdżać dorabiać gdziekolwiek bo mogę tu na miejscu we własnym kraju zarabiać na przyzwoite życie. Czy się to komuś podoba czy nie to gospodarka Polski kręci się też dzięki temu że spora część z Nas pracuje w zagranicznych firmach, zbudowanych na Polskim terenie za np. Niemieckie pieniądze. Osobiście wolę by tak zostało i by z czasem za pewnie z 50 lat było Nas stać na to by odkupić od tych zagranicznych inwestorów ich interesy, niż byśmy mieszkali w kraju o gospodarce Białorusi.

        • 1 2

       • zycze Panu (1)

        zeby Pan dozyl czasow,kiedy jezykiem obowiazkowym i jedynym bedzie niemiecki.A czy Pan wie,ze jak niemcy inwestuja na swoich bylych terenach to msja umarzane do 80% kredytow? Czy Pan nie zna z historii ekspansjonizmu niemieckiego? A czy Pana nie zastanawia,dlaczego niemcy nic nie sprzedaja,tylko jeszcze dokupuja? Czy jesli do Pana by przyszedl niemiec i powiedzialby,ze kupi Pana mieszkanie,wyremontuje je i jrszvze obnizy czynsz,to rozumiem ze wchodzi Pan w to jak w dymTylko na zakonczenie niech Pan nie pisze,ze niemcy nie sprzedaja bo nie musza.Przecież jesli sprzedaz to takie super to powinni tez wszystko sprzedawac.Mieli by jeszcze więcej pieniedzy,mogli by dobrze zainwestowac ....A co do tego dobrobytu w Polsce to prosze sie nie osmieszac.pzdr

        • 2 0

       • Czys ty nie pomylil Niemcow z Zydami?

        • 0 0

       • Chetnie uscisne ci dlon za zdrowe gadanie(bo masz racje)a tej reszcie nalezy sie dobra lekcja myslenia -kop w d..e!! Pozdrawiam cie

        • 0 0

       • pomieszanie z poplataniem

        Chcesz znaleźć księgi wieczyste sprzed rozbiorów?

        I kto według Ciebie mieszkał w Gdańsku przedrozbiorowym, "naród" niemiecki??

        "Naród wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków. Chociaż naród wyróżnia się na tle innych zbiorowości, to jednak nie jest możliwe precyzyjne zdefiniowanie tego pojęcia."
        Ta wspólnota w Gdańsku do kogo miała bliżej, do króla Polski czy Niemiec? I czy podczas (jakichkolwiek)koronacji sprawdzano czystość krwi królewskiej, ze względu na "narodowość"?

        • 0 0

    • Już się spakowałeś?

     Daj znać, to podrzucę cię na lotnisko. Tylko nie wracaj i pamiętaj, jak bauer będzie cię lał po mordzie to masz wołać Jawohl, sehr gut mein fuhrer.

     • 1 0

   • Kapitał nie ma narodowości. (3)

    Globalizacja!

    • 16 22

    • W d..e byłeś i zasobnik widziałeś

     W Korei Południowej praktyki zabronione

     • 6 5

    • Nie ma narodowości ??? Jakoś w UE każde pańśtwo ciągnie do siebie (1)

     To co nie ma narodowości ???

     • 11 3

     • Wciaz mylimy panstwowe z prywatnym? Co to w ogole ma do rzeczy? Inwestor z kazdego kraju inwestujac w Polsce bedzie chcial zarobic na inwestycji

      • 4 3

   • (3)

    Co ma historia do ekonomii? Co ma narodowość do inwestycji? Na jakiej podstawie sądzisz że niemcom tylko dlatego że są z niemiec będzie się opłacało co innego niż polakom tylko dlatego że są z polski? Dalej ludzie nie odróżniają inwestycji państwowej od prywatnej. Serio sądzisz, że niemieckiego inwestora interesuje robienie polityki na inwestycji którą opłaca ze swojej kieszeni?

    Dziewczyno, jeżeli gdzieś opłaca się sprzedawać lody to będzie się to opłacało zarówno Polakowi jak i Niemcowi.

    I czy to właśnie skłania ludzi ku pisowi? Ekonomiczna ignorancja połączona ze strachem przed obcymi?

    • 18 15

    • tylko żeby zrobić biznes na tej kamienicy to trzeba mieć na to pieniądze (2)

     nie wystarczy kupić kamienice, trzeba je jeszcze jakoś zagospodarować żeby przynosiły dochód. Niewielu polaków ma tyle kasy żeby się czymś takim zająć.

     • 9 2

     • no i co w zwiazku zt ym?

      Maja te kamienice " dostac za darmo"? I utrzymywac z naszych podatkow ...Nie ma kasy nie ma zakupu

      • 6 2

     • Moral z tego taki ze zagraniczny inwestor bedzie lepszy

      • 5 2

   • Imć (1)

    Jaworski jak wygra kiedyś :-))) wybory na prezydenta miasta to zapewne odkupi te kamienice od "złego" Niemca i bedzie po sprawie.A może potem odsprzeda je jakiemuś Ukraińcowi ...tak jak stocznię.A swoją droga,co za idiotyczne uprzedzenia.Dzieki nowemu właścicielowi kamieniczki odzyskają blask,nie będą atrapami i nie popadną w ruinę.Kretyńska duma narodowa...niech sie zawali ale obcemu nie oddam

    • 16 6

    • a ja bym zrobił z polskim prawem

     doprowadził je do ruiny i zbudował tam jakiś nowy gmach.
     Wszystko zgodne z POLSKIM prawem i co wtedy???

     nasze prawo jest do d... i każdy je wykorzystuje ale tylko z tych wszystkich to kilku Polacy a polak nie będzie się tułał z obcokrajowcem po sądach bo i tak co się zaplanuje dojdzie do skutku dzięki naszemu prawu.
     A zapiski mogą być różne a przykładów w GD jest tego dużo.

     • 5 0

   • po co sprzedawac niech same sie rozleca skoro polskich nabywców nie było (4)

    • 5 3

    • słyszałeś coś o tym "przetargu"? (3)

     • 6 1

     • A znasz kogoś z Polaków, kto by włożył taką kwotę. (2)

      • 1 2

      • (1)

       W związku z tym sprzedajmy całą Polskę. Niemcy, Rosja czy Izrael nas chętnie kupi. Tak jak te kamienice.

       • 4 2

       • Tia

        Heh kto ci takich bajek naopowiadał. W kamienice ktoś musi zainwestować i coś tam musi powstać, aby ściągnąć jeszcze więcej turystów.

        Pytanie kto ma to zrobić.

        • 1 2

   • Ale jak ostatnie 25 lat pakuja w Polskie miliardy euro to nie krzyczales czlowieku wtedy trzeba bylo szmalu odmowic a nie teraz plakac zreszta pewnie zwina te kamienice w r"rolki"i wywioza sobie,oj ty narodzie

    • 0 0

  • u niemców je lepiej, to jak nas wykupio i u nas bedzie lepiej

   • 8 5

  • zgdadzam sie ze sprzedaz kamienic nic nieda.Bo powinni sprzedac cały Gdańsk

   A raczej oddac go zadarmo pod warunkiem ze wypieprzą wszystkich Polityków urzedasów na zbity pysk i kolesiów!!I doprowadzą miasto do standardów jakie mają miasta zachodnie .Obecnie jesteśmy 100lat za murzynami!!Korupcja nieudolność bezkarność niekompetentnych urzędasów nas zalała!!Dlatego Gdańskiem powinni rzadzic Niemcy,albo Francuzi czy z innych zachodnich krajów .

   • 12 7

  • Trzeba to szybko sprzedac bo czasy po sie koncza i ktos inny moze kase pozyskac.he he

   • 3 2

 • najlepiej nic nie robic tylko krytykować (4)

  • 97 123

  • (1)

   z takiego założenia wychodzili pracownicy resortów, którym do skóry dobrało się CBA

   • 18 8

   • i rzecznicy pis

    • 11 15

  • taaaa lepiej zadluzyc sie na maxa

   A potem sprzedać co się da. Toż to patologiczna rodzina. A ty swoje lepiej nie robić nic.....

   • 6 6

  • A jak Kaczyński Stocznię Gdańską Ukraincom sprzedał, to się Jaworski cieszył, bo go wtedy Prezesem zrobili!

   • 3 3

 • Nu jak to ? (7)

  Przecież kapitał nie ma narodowości

  • 64 26

  • (1)

   To jak komuniści - też bez narodowości. Granice chcieli znieść bo komunizm miał być wszędzie tak jak międzynarodowy kapitał.

   • 13 5

   • granice

    no to z granicami, to sie w UE udało!

    BIPP!!!

    • 0 0

  • Trzeba łatać dziurę budżetową Pomorza

   Marszałek już czeka na te 200 mln od kilku lat bo budżet się nie spina, trzeba sprzedawać to co zostało a po nas choćby potop

   • 8 3

  • (3)

   PiS to przedstawiciele przedoświeceniowej prawicy którzy jeszcze nie pogodzili się z własnością prywatną.

   Bo kapitał nie ma narodowości. Liczy się kalkulacja ekonomiczna. Inwestor każdej narodowości chce po prostu zarobić.

   • 6 5

   • Marks (1)

    Ale wlasciciel kapitalu ma narodowosc

    • 6 1

    • No i co z tego? Sadzisz ze niemiec, francuz czy amerykanin bedzie dbal o interes niemiec, francji czy usa czy raczej o swoj interes jezeli to jego prywatna inwestycja? I sadzisz ze inwestor z polsku bedzie postepowal inaczej?

     • 2 4

   • To czemu ta każda narodowość to Une ?

    • 2 1

 • A ja pytam o podwyzki czynszów komunalnych? Co dalej dzieje się ze sprawą? (10)

  200/300 % podwyżki dla mieszkańców nie uwzględniające stanu budynku, mieszkania, jego lokalizacji oraz wyposażenia w instalacje np brak centralnego miejskiego ogrzewania, piece kaflowe itp to podwyżka niszcząca mieszkańców i mocno niesprawiedliwa!!!

  47m2 a czynsz kosztuje 650 zł!!! To jest bez kosztu zakupu węgla kolejne 300zł za miesiąc, mieszkanie nie ocieplone...

  Złodziejstwo w majestacie prawa?

  • 98 30

  • możesz być pewny, że w tych kamoenicach będzie podwyżka czynszu (1)

   • 11 5

   • czy za tymi podwyzkami które juz były idą remonty, poprawa standardu mieszkań??? NIe nie idą i to jest skandal

    a to wina naszych władz i opozycji też bo się na to zgodziła...

    • 12 4

  • o do licha (3)

   To wy jeszcze weglem w Srodmiesciu palicie?! Cos jak problem Krakowa (Krakowski Alarm Smogowy)....

   • 11 8

   • nie starówka...

    • 2 0

   • a to Ty nie wiesz że wiele domów w centrum Gdańska (1)

    jest opalane węglem????

    gdzieś Ty się chował???

    • 17 0

    • chowałem się w lepszym domu widocznie :)

     • 8 15

  • ciesz się (3)

   bo ja nie dość, że na wolnym rynku płacę 1000 zł + czynsz za wynajęcie 28 m2, to jeszcze ze swoich podatków dopłacam do tego, żebyś miał/a tak tanio :>

   • 23 8

   • zamieńmy się zobaczymy ile wytrzymasz gdy przychodząc z pracy masz w domu 10 stopni chłodu (2)

    i musisz nagrzac sobie na noc mieszkanie i wodę do mycia... pisze brednie urze dniku dyzurny...

    • 11 10

    • możesz sie zamienić

     wystarczy np. wynająć mieszkanie za 1000 zł + czynsz

     • 8 2

    • A kto ci karze tam mieszkać.

     Masz albo lepiej i drożej, albo gorzej i taniej. wybrałeś/aś taniej, więc teraz nie narzekaj.

     • 0 0

 • Będzie ożywienie

  zaraz to załatwią i następni do prokuratury pójdą tak jak ożywili marine. Do czego to dochodzi w tej Polsce , chcą ożywienia. Czy nie można normalnie sprzedać wynająć czy musi dochodzić do ożywienia. To jest skandal

  • 56 14

 • Oddajcie Gdańsk, oddajcie Prusy, oddajcie Pomorze Zachodnie, oddajcie Śląsk!!! (14)

  Joseph

  • 42 43

  • Gdańsk wraca do Niemców ;) (6)

   • 43 26

   • Jo wraca ale przez

    Izrael

    • 21 9

   • może i dobrze...

    • 7 8

   • 700 lat w Polsce a ostanie 300 lat w Niemczech (1)

    • 11 6

    • 2,5 mln lat wiewiórki, 2,5 tys. lat ludzie. Dlatego pytam czyje jest Pomorze!?

     • 4 2

   • Gdańsk nie był niemicki zanim nazwę zgermanizowali! O tym pamiętajcie.

    • 19 4

   • Flagi już szykować? tiny.pl/qrp2q ;)

    • 5 1

  • (1)

   + rekompensatę za dotychczasowe zarządzanie.

   • 5 5

   • + odszkodowanie za straty za to "zarządzanie"

    • 7 4

  • wąsik

   Nie trzeba było głosować na faceta z wąsikiem. I tak macie szczęście, że Rosjanie byli humanitarni. Podziękujcie.

   • 6 5

  • Gdańsk gdański, (1)

   Wara Berlinowi od Gdańska !

   Warszawie zresztą też.

   • 13 10

   • Dokładnie,polać temu Panu!

    Desant minusów od bosych antków dla obu komentarzy za 3,2,1.

    • 6 4

  • (1)

   Dziadzius, nie rob poruty, te ziemie juz powrocily do Polski!

   • 2 7

   • A powinny zostać gdańskie...

    • 1 4

 • Śmiech na sali! (16)

  Gdzie jakies nowe lodowisko dla mieszkańców nowych osiedli południa Gdańska? Nowe baseny? Gdzie obiecywany aquapark, bo póki co całe Pomorze musi przepłacac w sopockim przestarzałym już obiekcie? Gdzie nowe korty tenisowe? Jakieś bieżnie? Czy w tym kraju tylko orlikami się żyje? Nie każdy jest fanem piłki nożnej.

  Jeżeli myslicie, że hotele ożywią śródmieście to jesteście tacy naiwni jak dzieci. Ale wy wiecie, że to niczego nie ożywi poza dziurawymi kieszeniami budżetu miasta, na krótka chwilę. A głodne kawałki zostawcie dla głupich.

  Ciekawy tylko jestem co będzie jak miasto sprzeda już wszystko co ma do sprzedania, bo długi rosną i rosną i zaciagane są wciąż nowe. Ciekawe co wtedy? Ja już w sumie nawet wiem.. podwyżki, podwyżki i jeszcze raz podwyżki.

  Ja podziekuję, chyba czas sie ewakuowac z tego chorego kraju, bo ostatni gasi światło.

  • 155 28

  • na chełmie i w okolicy (ujeściska, południa, etc) nie ma ani jednego normalnego boiska dostępnego dla dzieciaków (5)

   więc dla jasności - nawet orlików nie ma.

   • 17 10

   • A propos, polecam rodzicom szukac sponsorow na jakies sensowne boiska i wytapic do miasta o pozwolenie.
    Jakos trzeba zaczac.

    • 5 1

   • w szkole pdst nr 12 na ujescisku sa boiska (1)

    • 4 4

    • nie są ogólnodstępne...

     • 2 2

   • Boiska są i jest ich sporo (1)

    Prawie każda szkoła na południu ma teraz dobre boisko. Sam gram czasem na Orliku przy 86 i jest one ogólnodostępne, chyba że ktoś akurat sobie wynajmie. A dzieciaków i tak na nim mało.

    Ogólnie orlików tu jest w pip i jak ktoś chce to sobie szybko znajdzie nawet za darmo.

    • 1 1

    • Na Chełmie to nawet jest jeszcze kilka

     Ogólnodostępne duże boisko masz przy Witosa, do tego jest też kilka osiedlowych. Ale tak najlepiej niech boisko będzie pod domem bo ciężko tyłek ruszyć.

     U mnie wspólnoty właśnie takie zwykłe sobie pobudowały i nie było problemu. Jak ktoś ma większe wymagania to musi już pojeździć.

     • 1 1

  • %%% (3)

   Gdańsk południe narazie buduje komunikację. Jak się wybrało zadupia do mieszkania to się nic nie ma pod ręką :P ja się pytam dlaczego w centrum Gdańska nie ma basenu, żadnych nowych obiektów... a sory centrum hewelianum tzn milenium i centrum radunia - czyli sklepy :/

   • 12 5

   • (1)

    Wiesz, nie mieszkam w południowych dzielnicach, jednak to wcale nie znaczy, że nie rozumiem ludzi którzy tam mieszkają.

    Głupie gadanie w stylu "wybrało się zadupie to cierp" jest takie głupie i prymitywne, że szkoda słów. Nie każdego stac na mieszkanie w cetrum Gdańska, nie każdy chce mieszkać w falowcu, nie każdy ma szanse na socjalną kamienicę we Wrzeszczu, o kupnie tam mieszkania nie wspominając.

    Jest jak jest, młodzi ludzie musza sobie jakoś radzić, nie każdy chce mieszkać z rodzicami. Czy to jest powód do smiechu z tych ludzi, że kupili mieszkani atam gdzie ich było jako tako stać?

    Ludzie ci płacą takie same podatki jak ty, czy ja, sa takimi samymi mieszkańcami miasta. A miasto ich zlewa cały czas i tak to niestety wygląda.

    Co do reszty wypowiedzi się zgadzam. W centrum miasta nie ma żadnego basenu, W CENTRUM! Aquapark to mrzonki, jakieś centrum rozrywki mżonki jeszcze większe. Jedyne na co mozna liczyc w tym mieście to nowe hotele w sprzedawanych za bezcen kamienicach, lub nowe centra handlowe z tymi samymi sklepami.

    Porazka po całości. Atrakcje dla turystów może i są jako takie (choc poza sezonem brak), ale dla mieszkańców? No niestety...

    • 20 5

    • wiemy H, że nie mieszkasz w dzielniach południowych

     rozumiemy twoją samorealizację Gdańskiem.

     • 2 3

   • aquaparki baseny itd

    Jest ich kupa i jak ktoś chce to szybko znajdzie. W wielu hotelach w 3 mieście lub po za nim można sobie pojechać i wykupić wejściówkę. Oczywiście można powiedzieć, że tanie nie są, ale w cenach porównywalnych do tego w Sopocie.

    Sam byłem w kilku i jakoś w żadnym nie było za dużo ludzi, a wręcz przeciwnie. Ogólnie wkurza mnie to ciągłe gadanie, że tego brakuje, a jak wybudują to potem chętnych brak, bo mówi się, że opłaty za duże.

    Baseny to straszne koszty stąd i tak mało chętnych na ich budowę. Bo przez większość tygodnia świecą one pustkami, a tylko w kilka dni są zapełnione, więc nie da się na tym zarobić. Taką sytuację ma ten w Sopocie, bo w weekend jest przepełniony, ale w tygodniu są pustki.

    • 1 1

  • BASEN aqua park na Żabim Kruku ma powstać!!! (2)

   • 3 3

   • Kiedy budowa przy Żabim Kruku?

    Kiedy? Słyszałem o budowie basenu w tym rejonie bardzo dawno temu, bo w latach 70-tych XXw. Minęło 40 lat i ciągle tylko obietnice.

    • 9 2

   • W 2007 r. nakazano kończyć umowy na postój samochodów na tamtejszym parkingu. Po pól roku okazało sie to była ściema, niejedna w tym mieście zresztą.

    • 6 1

  • HK, zainwestuj w to wszystko i może zarobisz

   • 7 4

  • wiecie dlaczego mośki z ARP tak długo trzymały w tajemnicy kto kupuje te budynki?

   bo wiedzieli,z e sprawa wyprzedazy smierdzi i bali sie rozglosu, a teraz sprawa cuchnie na kilomentr

   • 16 4

  • ...

   Idąc tokiem myślenia autora - proponuję wyburzyć te kamienice. Z pozostałego gruzu wybudować Panu HK, lodowisko lub fundament pod aquapark.
   Same superlatywy:
   1. Miasto nie zarobi na sprzedaży nierentownej nieruchomości
   2. Wyburzy budowane przez holendrów/niemców/szwedów/duńczyków haniebne nie-polske budynki
   3. Wniesienie pozytywny polski PR na potrzeby przyszłych polskich wyborców
   4. Na wyrównanym terenie posieje trawkę i zrobi park.

   • 0 3

 • Moje. (4)

  Wszystko moje.

  • 52 8

  • Icak. Ty masz geld (3)

   a ja mam układy w urzędzie miasta. To jak ty dasz pieniądz a ja układy, to my razem możemy zrobić taki geszeft! Że Goldman Sachs i Rothschild to oni to się mogą schować. I ty nie słuchaj tych gojów co one mówią, że prokurator zamknął tych co brali. Bo on ich zamknął ale oni brali nie ode mnie. A te co one biorą ode mnie to on ich nie zamknie. Ale co ja ci będę tłumaczył jak ty sam wiesz najlepiej jak jest. To ja ci mówie ty zrób ze mną ten geszeft to my obaj będziemy zarobieni! Ajwaj! Jak my będziemy zarobieni!

   • 23 5

   • Szlomo! (2)

    Ty zejdź na ziemie, sznycel na ciebie oczekuje!

    • 4 2

    • Icak ty jemu powiedz (1)

     niech on oczekuje!

     • 4 2

     • Aj waj!

      Ja jemu powiem, a ty pamiętaj, twój przyjaciel ma przyjaciela, przyjaciel twego przyjaciela też ma przyjaciela, pamiętaj, bądź dyskretny.

      • 4 2

 • Ci jak zwykle znaleźli najważniejszy temat... (3)

  ...Port Serwisem, ECS i innymi się zajmijcie, a nie znowu jakiś łatwy temat zastepczy.

  OPOZYCJA DO ROBOTY!

  • 68 39

  • Szczególnie Jaworski, spec od prywatyzacji Stoczni Gd., powinien siedzieć cicho (1)

   Ma tupet facet.

   • 17 7

   • Spec od ateizacji

    I nawiedzony etymolog

    • 2 2

  • niby jak mają się zajmować ECS-em i po co?

   Głosowaliście na Adamowicza a plany dotyczące ECS-u nigdy nie były tajne - w przeciwieństwie do wyprzedaży kamienic Długiego Targu.

   • 2 2

 • pustynia Budynia... (2)

  Po sezonie połowa mieszkań stoi pusta...i kto ma ożywiac? turysci przyjezdzający w sezonie? Rzygam tym ożywianiem...

  • 116 7

  • (1)

   widzisz , prawdziwie atrakcyjne miejsca są odwiedzane przez turystów cały rok , po co zimą pchać się do Gdańska ?? By brnąć w brei śniegowej na chodnikach ???

   • 8 0

   • a mieszkańcy mają brnąć?

    Zatem los turysty tyle mnie obejdzie co zeszłoroczna breja sniegowa.

    Turysta jest na chwile, może i zostawia kasę, ale ile z tej kasy trafia dla miasta?

    A mieszkaniec? UM mu funduje p******e często pomysły i nie liczy się ze zdaniem tubylców, mamy się zgadzac na wszystko...

    no, to czekam na perkal i paciorki...w ramach ożywienia udekoruję siebie lub otoczenie

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.