Fakty i opinie

stat

Organy z nieba nie spadają, chociaż czasem...

Z tej wieży studenci zrzucą paczki, w których znaleźć będzie można informacje na temat świadomego dawstwa organów.
Z tej wieży studenci zrzucą paczki, w których znaleźć będzie można informacje na temat świadomego dawstwa organów. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Jedynie połowa Polaków oczekujących na przeszczep organów dostaje drugą szansę na życie. Gdańscy studenci, aby uwrażliwić nas na ten problem, wymyślili niecodzienną akcję. Z wieży sopockiej latarni morskiej będą w niedzielę zrzucać paczki z organami... do ułożenia z puzzli.Zgadzasz się na to, aby po śmierci twoje organy trafiły do potrzebujących?

oczywiście, nie mam żadnych wątpliwości

73%

tak, chociaż nie jest to dla mnie prosta decyzja

14%

nie i nie chcę też, aby ktoś wykorzystywał organy moich bliskich

13%
Co roku w Polsce dokonuje się około 1100 przeszczepów. Oczekujących jest jednak dwa razy więcej. Co prawda polskie prawo jest w kwestii dawstwa organów dość liberalne, to znaczy każdy, kto nie wyraził za życia sprzeciwu, po śmierci może zostać dawcą, jednak brak świadomości problemu często skutkuje kłopotami.

Dzieje się tak chociażby dlatego, że wystarczy, że kilku członków rodziny poświadczy - choćby i niezgodnie z prawdą, w tragicznej i stresowej dla siebie sytuacji - że zmarły nie życzył sobie, aby jego organy trafiły po śmierci do potrzebujących i już z przeszczepu nici.

- Dlatego tak ważnym jest, abyśmy o problemie, który wielu uważa za temat tabu, rozmawiali, aby nasi znajomi i nasze rodziny wiedziały, jaki jest nasz stosunek do dawstwa organów. Warto zresztą mieć zawsze przy sobie oświadczenie woli zostania świadomym dawcą - mówi Paweł Klikowicz, koordynator akcji i student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

On i jego koledzy przekonywać będą do takie postawy w dość niekonwencjonalny sposób. W niedzielę, między godz. 11 a 14 z wieży sopockiej latarni morskiej (tuż obok molo) zrzucą 160 paczek przyczepionych do balonów. We wszystkich będą się znajdować informacje o świadomym dawstwie organów i wzory oświadczeń woli.

Tylko w połowie z paczek znajdą się także puzzle, z których ułożyć będzie można konkretne organy. - W ten sposób chcemy pokazać ludziom, że nie każdy dziś dostaje organ, na który czeka, a pod względem liczby przeszczepów Polska zajmuje niezbyt chlubne, bo czwarte od końca miejsce w Europie - dodaje Klikowicz.

Opinie (86) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.