Fakty i opinie

Orłowo od dwóch lat czeka na plac zabaw

Najnowszy artukuł na ten temat

Rekordowa liczba wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

Plac zabaw powstanie przy szkole przy ul. Orłowskiej. Stanie się to prawdopodobnie do końca roku.
Plac zabaw powstanie przy szkole przy ul. Orłowskiej. Stanie się to prawdopodobnie do końca roku. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

- Kiedy powstanie plac zabaw obok szkoły przy ul. Orłowskiej, który wygrał w głosowaniu na budżet obywatelski w 2016 roku? - pytają mieszkańcy. Gdyńscy urzędnicy liczą, że prace zakończą się w nadchodzącym roku. Powodem zwłoki mają być nieporozumienia wnioskodawców, szkoły oraz zakończenie działalności przez projektanta.Przypomnijmy:

  1. Szacowany na 200 tys. projekt budowy placu zabaw przy Zespole Szkół nr 5 wygrał głosowanie przed dwoma laty, zdobywając blisko 800 głosów.
  2. W ramach inwestycji miały pojawić się urządzenia linowe z dodatkami: hamak, huśtawka, bocianie gniazdo i ławki młodzieżowe.
  3. Minęły dwa lata, a placu zabaw nadal nie ma.
  4. Sprawą zainteresowali się społecznicy ze stowarzyszenia Nasze Orłowo, którzy złożyli zapytanie do urzędników w trybie dostępu do informacji publicznej o losy inwestycji.

W otrzymanej odpowiedzi urzędnicy wskazują, że poważnym problemem jest różnica oczekiwań wnioskodawców i dyrekcji szkoły, na terenie której ma powstać plac zabaw. Problemy powstały na etapie projektowania.

Problemy na etapie projektowania- Ze względu na problemy związane z koncepcjami przedstawionymi przez projektantkę i brakiem akceptacji ze strony wnioskodawców odbywało się szereg spotkań między dyrektorem GCS, dyrektorem szkoły, projektantką i wnioskodawcami. W styczniu 2018 roku projektantka zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej i wycofała się z dalszej współpracy - odpowiadają.
Społecznicy nie kryją rozczarowania takim obrotem sprawy.

- Czy na etapie przygotowania projektu nie dochodzi już do porozumienia z administratorem terenu (w tym wypadku jest to Szkoła Podstawowa nr 8), w którym zgadza się on udostępnić teren pod pewną określoną koncepcję? Otóż dochodzi. Czy w takim wypadku te ustalenia nie są wiążące po wygranej projektu, czy może on dowolnie zmieniać zdanie? Zdajemy sobie sprawę, że nie wygrywa gotowy projekt, ale jednak pewna koncepcja, która nie jest tak ogólna, by etap projektowania był nie do przejścia - pytają na FB członkowie stowarzyszenia Nasze Orłowo.

Realizacja zakończy się w 2019 rokuOdpowiedzi nie ma, ale jest za to zapewnienie, że na mocy polubownego porozumienia dokumentację wytworzoną na potrzeby inwestycji projektant przekazał bezpłatnie do Gdyńskiego Centrum Sportowego.

- 21 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie pomiędzy dyrekcją szkoły, inwestorem a ekspertem ds. dostępności Gdyni, które miało na celu określenie założeń do projektowania przed wszczęciem postępowania przetargowego na wykonanie dokumentacji projektowej zadania - wskazuje Michał Rusak z LiS.
GCS ma wyłonić nowego projektanta w pierwszym kwartale 2019 roku.

- Zakłada się, że realizacja zadania powinna zakończyć się w przyszłym roku - mówi Michał Rusak.

Opinie (85) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.