• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osiedle poza cywilizacją

Maciej Goniszewski
13 listopada 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Osiedle poza cywilizacją - riposta
Brak komunikacji miejskiej i przedszkola, wąskie i zniszczone drogi, brak przygotowanych dla dzieci placów zabaw, za mała szkoła - tak wygląda rzeczywistość osiedla IV Pory Roku. Podobnych osiedli jest na terenie Gdańska Południe więcej, ale Urząd Miejski nie przewidział w tym rejonie większych inwestycji. "Rozbudowaliśmy szkołę i zrobiliśmy drogę" mówią urzędnicy, tylko że... szkoła nadal jest o połowę za mała, a droga jest za wąska dla autobusów ZKM.

- Osiedle IV Pory Roku budowała firma Hovnanian, która roztaczała wizje osiedla na 500 mieszkań z parkiem, kortami, sklepami i przedszkolem - mówi mieszkaniec osiedla (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Niestety, firma zakończyła dwa bloki i kilka szeregowców, w sumie około 120 mieszkań i wycofała się z inwestycji. Grunty kupiła firma Hanza, która buduje dalej szeregowce, ale nie będzie żadnego placu zabaw, parku, kortów, boiska i sklepów.

Wobec takiej sytuacji administrator nieruchomości - spółka Actum - zwróciła się do Urzędu Miejskiego z prośbą o wybudowanie (lub partycypowanie w kosztach) placu zabaw. Odpowiedź była odmowna.

- Miasto nie może spełnić tej prośby, ponieważ nie ma prawa dysponować cudzymi terenami - odpowiada Bożena Jasieńska z zespołu obsługi prasowej biura prezydenta Gdańska. - W pobliżu osiedla IV Pory Roku nie ma terenów gminnych administrowanych przez PGM. Tylko firma Actum jest uprawniona do uzgadniania z właścicielami sąsiednich terenów ewentualnego ich wykorzystania przez mieszkańców osiedla.

Za 3,70 do centrum

- Z odmową UM spotkał się też wniosek o uruchomienie komunikacji miejskiej na IV Pory Roku - kontynuuje mieszkaniec osiedla. - Obecnie rano i wieczorem raz na godzinę jeździ prywatny bus (bilet za 3,70 zł do centrum Gdańska). Prawdopodobnie połączenie to zostanie wkrótce zlikwidowane, ponieważ właścicielowi samochodu przedsięwzięcie mniej się opłaca po uruchomieniu autobusu miejskiego na osiedle Moje Marzenie.

- Objęcie osiedla IV Pory Roku obsługą komunikacyjną jest planowane, jednak z uwagi na fakt, iż ul. Wielkopolska i ul. Przebiśniegowa nie spełniają normatywnych wymogów technicznych umożliwiających poprowadzenie komunikacji zbiorowej, uruchomienie linii autobusowej do ww. osiedla będzie możliwe po modernizacji układu drogowego oraz zagwarantowaniu środków finansowych na ten cel w budżecie miasta - tłumaczy przedstawicielka UM.

Budowa ul. Wielkopolskiej od ul. Przebiśniegowej do ronda Ofiar Grudnia rozpoczęła się 21 sierpnia. W ramach prac jezdnia ma być poszerzona do 7 m (tylu aby mógł tamtedy jeździć autobus ZKM), powstanie kanalizacja deszczowa, wodociąg i oświetlenie. Ul. Przebiśniegowa była już modernizowana w 2001 roku. Wybudowano wtedy jezdnię o szerokości 5 metrów, czyli uniemożliwiającą przejazd autobusów ZKM. Kiedy więc do osiedla będzie można dojechać autobusem - nie wie nikt, bo czy nowi radni zgodzą się na remont ulicy, której budowa skończyła się przed rokiem?

Kolejną sprawą, na którą zwrócił uwagę Czytelnik "Głosu", jest brak szkoły, która mogłaby pomieścić dzieci mieszkające w rejonie osiedla.

- Szkoła przy ul. Wielkopolskiej została zaplanowana na 550 dzieci - informuje mieszkaniec osiedla.- W tej chwili chodzi do niej 950 dzieci. Dodatkowo autobus szkolny obsługuje tylko Ujeścisko i Szadółki. Nie wjeżdża na Kampinoską czy IV Pory Roku, bo są one oddalone od szkoły o mniej niż ustawowe 3 km.

- W planach inwestycyjnych miasta nie przewiduje się budowy nowej szkoły w rejonie tego osiedla - odpowiada Bożena Jasieńska. - Nowoczesna szkoła powstała w 1998 roku na pobliskich Łostowicach, a szkoła przy Wielkopolskiej była remontowana i rozbudowywana. Kubaturę placówki powiększono z 4 tys. 134 m sześc. do 22 tys. 960 m sześc. Miasto zainwestowało 8 mln 678 tys. zł. Na razie więc miasto nie może planować rozbudowy niedawno rozbudowanej szkoły, ponieważ nie starczy na to pieniędzy.

46 klas zamiast...

18 Urzędnicy nie widzą potrzeby budowania w tym rejonie nowej szkoły pomimo starań o budowę nowej szkoły na Ujeścisku czynionych przez dyrekcję szkoły przy ul. Wielkopolskiej. - Spotykaliśmy się w tej sprawie z prezydentem miasta, radnymi i różnymi miejskimi komisjami - informuje "Głos" Alicja Domozych, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy ul. Wielkopolskiej. - Przestawiliśmy sytuację demograficzną w tym rejonie Gdańska i sytuację naszych szkół. Decyzję, czy zacznie być przygotowywana dokumentacja takiej szkoły, podejmą nowi radni. Decyzja powinna być pozytywna, ponieważ przyrost mieszkańców w sąsiednich osiedlach jest bardzo duży. W tej chwili prowadzimy 46 klas zamiast przewidzianych 18 i pracujemy na dwie zmiany od 7.50 do 17.20.

UM nie planuje na razie rozwiązać także problemu braku przedszkola w rejonie budowy nowych osiedli. Jak zastrzega przedstawicielka urzędu, brak w planach budowy samorządowego przedszkola nie wyklucza tego, aby ktoś inny taką placówkę zbudował.

- Jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano tutaj teren dla oświaty - zastrzega przedstawicielka UM.
Głos WybrzeżaMaciej Goniszewski

Opinie (88)

  • osiedle marzeń heh

    no to mają ludzie p********!

    ale z drugiej strony kto by sie przejmowal ludzmi ktorzy nie są bogaci a kredyty beda splacac cale zycie.Już lepiej bylo kupic mieszkanie w komunistycznych blokach

    Polska...nic dodać nic ująć

    • 1 0

  • No i...

    A podpisywali jakąś umowę na budowę całej infrastruktury czy jak? To ja se wybuduje siedlisko w środku Bieszczad i poproszę o wybudowanie linii tramwajowej do samego Gdańska .. myśleć myśleć myśleć .. choć to okrutnie boli ...

    • 0 0

  • Szkolnictwo było piętą Achillesa prawicowej władzy

    Reforma oświaty prof. Buzka też się nie udała. Pisze o tym m.in. tygodnik "Polityka":

    • 0 0

  • Szkolnictwo było piętą Achillesa prawicowej władzy

    Reforma oświaty prof. Buzka też się nie udała. Pisze o tym m.in. tygodnik "Polityka":
    „Likwidacja wielu szkół wiejskich pogłębiła różnice w poziomie wykształcenia między dziećmi z miast i wsi” – piszą w swoim opracowaniu geografowie. Z mapy sukcesów i porażek młodzieży podczas sprawdzianu po gimnazjum wynika, że rację mieli ci, którzy ostrzegali, że sprowadzenie reformy do kosztownych zmian strukturalnych (skrócenie szkoły podstawowej do sześciu klas i wprowadzenie trzyletniego gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych) nie uzdrowi sytuacji w oświacie, tylko doda nowe problemy do już istniejących. Celem wprowadzenia gimnazjów miało być wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z rodzin i środowisk zaniedbanych, społecznie upośledzonych, aby mogły w przyszłości zdać maturę i skończyć studia. Analiza mapy dowodzi, że nic takiego się nie stało – nowa sieć szkolna utrwala, a nawet wyostrza stare podziały społeczne, a dziedziczenie przez dzieci statusu wykształcenia rodziców przestaje już dziwić i niepokoić.

    Szkoła za mała, droga za wąska... reforma do d...Co za kraj!!! A portal usuwa tekst!!!

    • 0 0

  • do III O K

    Tak siada, ze w planach firmy, ktora osiedle miala wybudowac byla cala infrastruktura. I to byl jeden z powodow, dla ktorych wiekszosc zapewne decydowala sie zmieszkac wlasnie na tym osiedlu.

    • 0 0

  • przekrety deweloperow

    przypuszczam,ze gdyby kazdy z regularnie dajacych tu opinie napisal o znanych mu przekretach gdanskich deweloperow - ilosc postow mogla by byc imponujaca.

    • 0 0

  • i jaki z tego wniosek?

    nie wyprowadzaj się na przedmieścia jeśli nie masz sprawnego auta, czasu podwozić dziecko do szkoły i kasy na paliwo.
    no i nie kupuj kota w worku... bo obiecanki-cacanki to ostatnio bardzo powszechna technika wyciągania kasy z ludzi

    • 0 0

  • co to za developerzy co budują za cudze??
    firma, która wycofała sie z dalszej budowy reklamowanego na 500 mieszkań osiedla wprowadziła w błąd kupujących
    pozostaje droga sądowa o niewywiązanie się z warunków umowy
    a pan administrator osiedla podoba mi się:))
    złożył wniosek o wybudowanie tego czego developer nie zrobił w ramach umowy, do UM he he he
    dobrze, że w planach są tylko korty park i przedszkole
    jak się gmina weźmie może za 15 lat coś postawi??

    • 0 0

  • Nikt ich tam nie kwaterował na siłę

    To mieszkańcy sami wybrali lokalizację i sami podpisywali umowę. Mogą teraz skarżyć developera na drodze cywilnej (co oczywiści da g... bo umowy są tak skonstruowane, że podpisywanie ich poz własnej opinii prawnej graniczy z samobójstwem)
    I tutaj dochodzimy do sedna problemu: Polityka developperów względem klientów. Wspaniałe wizje (zieleń, szkoła, ulice z tramwajami, ochrona itp itd). A potem wszystko okazuje się szare i nic nie warte. Na 10 moich znajomych 8 jest niezadowolonych zrozpaczonych albo okradzionych. Bo umowy tak były spisane, że oni wszystko muszą ale nic im się nie należy. I pomimo wielu takich sytuacji, jak opisana powyżej nic się nie zmienia, BO NIKT NIE CZYTA UMÓW (Moi znajomi także). Ale z drugiej strony dopóki prawnicy będą zdzierać z nas jak kury pióra, to bezkarność developperów będzie się rozrastać.

    Ps. Tych 2 zadowolonych moich znajomych kupiło mieszkania już wybudowane, jak widzieli faktyczny stan i żaden gość w garniturze nic im nie ściemniał.

    • 0 0

  • zgadzam się z alex

    Nie masz samochodu i kasy, nie wyprowadzaj się na przedmieścia! No chyba, że ktoś lubi zasuwać kawał drogi do autobusu po błocie wcześnie rano :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane