Fakty i opinie

stat

Ośmiu chętnych na gdańską Energę

Wartość rynkowa całej grupy energetycznej Energa szacowana jest obecnie na ok. 6 mld zł
Wartość rynkowa całej grupy energetycznej Energa szacowana jest obecnie na ok. 6 mld zł mat. prasowe

Do resortu skarbu wpłynęło osiem ofert na zakup akcji Energi. Skarb chce sprzedać ok. 83 proc. udziałów w spółce. Zainteresowana zakupem jest m.in. Polska Grupa Energetyczna i najbogatszy Polak, Jan Kulczyk.Aktualizacja: 2 czerwca Złożenie oferty dotyczącej kupna Grupy Energa potwierdziła też Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna. Złożyła ona, za pośrednictwem swojej spółki portfelowej PPC Energy Group - ofertę na zakup 82,9 proc. akcji Energa SA. - Jako jedna ze znaczących grup inwestycyjnych na polskim rynku, legitymująca się szerokim doświadczeniem w sektorze energetycznym, jesteśmy poważnie zainteresowani akwizycją Energi - powiedział Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 roku, obecną na ponad 10 rynkach Europy. Udziałowcami Penty są przedsiębiorcy z Czech i Słowacji: Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin, Jozef Špirko.

W ramach prywatyzacji spółki Energa SA. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać co najmniej 4,12 mld. akcji o wartości nominalnej 1 zł każda, stanowiących jednocześnie 82,90 proc. kapitału zakładowego spółki.

- Nie upubliczniamy listy oferentów. W przyszłym tygodniu opublikujemy krótka listę firm, które zaoferowały najwyższe oferty za akcje gdańskiego koncernu - informuje Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.-

Wiadomo, że ofertę złożyła Polska Grupa Energetyczna - Zdaniem zarządu wstępne analizy wskazują, że realizacja transakcji pozwoli na osiągnięcie licznych efektów synergii i może przełożyć się na wzrost wartości dla akcjonariuszy PGE, co było podstawą decyzji o złożeniu oferty - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

Natomiast Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zrezygnowało z udziału w negocjacjach. - Zarząd PGNiG SA po analizie biznesowej podjął decyzję o nie składaniu oferty na zakup akcji spółki Energa. Decyzja ta ma związek z prowadzonymi przez PGNiG SA strategicznymi inwestycjami, których realizacja musi zostać zakończona do 2015 roku i wymaga znacznych nakładów finansowych - poinformował zarząd PGNiG.

Złożenie oferty potwierdził też Kulczyk Investments. Spółka najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka, chce kupić Energę wraz z partnerami. Są to fundusze inwestycyjne oraz czeski koncern energetyczny CEZ. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się też francuskie GDF Suez, EDF. Firmy te jednak nie chciały ujawnić, czy złożyły oferty.

Pytany przez nas o przyszłość gdańskiej Energi, przewodniczący sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz, stwierdził, że w interesie publicznym leży przede wszystkim zwiększenie konkurencji na rynku energii. - Co do przejęcia Energi przez PGE, to na ten temat jednoznaczną opinię wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedział Aziewicz trojmiasto.pl.

Przypomnijmy: w marcu 2010 roku, prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel stwierdziła, że ewentualne połączenie Energi z PGE może zaszkodzić interesom konsumentów. - Należy przede wszystkim nie dopuścić do dalszej konsolidacji graczy w sektorze elektroenergetycznym - czytamy w raporcie UOKiK "Kierunki rozwoju konkurencji i ochrony konsumentów w polskim sektorze energetycznym". - Zagrażające konkurencji byłoby jednakże nie tylko wzmacnianie PGE SA na rynku wytwarzania energii elektrycznej. Konkurencji zagrażałoby również umacnianie jej pozycji w dystrybucji i obrocie energią.

Grupa Energa jest przedsiębiorstwem energetycznym, którego większościowym właścicielem jest Skarb Państwa. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Jest też krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. Grupa Energa posiada m.in. jedną elektrownie konwencjonalną oraz 45 elektrowni wodnych. Do jej sieci przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie.

Energa to jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12,3 tys. osób.

Opinie (90) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.