Fakty i opinie

Ostatnie światełko dla prezydenta na Targu Węglowym

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz


W środowy wieczór na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku odbyła się uroczystość pod hasłem "Światełko dla Prezydenta". Wydarzenie upamiętniło tragiczną śmierć Pawła Adamowicza, od której mija właśnie okrągły miesiąc. Po jego zakończeniu uczestnicy przeszli w ciszy do bazyliki Mariackiej na mszę św. w intencji zamordowanego. Wydarzenia zakończyły okres żałoby w mieście.Aktualizacja, godz. 20:14. Uczestnicy w milczeniu udali się teraz w stronę Bazyliki Mariackiej na mszę św.

Aktualizacja, godz. 20:09. Za nami już piosenka "Sound of silence" oraz przemówienia Aleksandry Dulkiewicz oraz brata Pawła Adamowicza.

Aktualizacja, godz. 19:55. O godz. 19:55 gdańszczanie wyciągnęli telefony komórkowe w hołdzie dla Pawła Adamowicza.

Aktualizacja, godz. 19:47. Wyświetlony został też film podsumowujący ostatni miesiąc po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza: marsze, serce ze zniczy, młodzież z transparentami.

Aktualizacja, godz. 19:42. Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia na ścianie Wieży Więziennej kilkumintuowego filmu o dokonaniach prezydenta Adamowicza. W skupieniu oglądało go ok. 2 tys. zgromadzonych. Wielu z nich miało flagi Gdańska. W tłumie pojawiła się również wielka - długa na kilkadziesiąt metrów - flaga Polski, tzw. sektorówka. Jak wspomniał ze sceny jeden z organizatorów uroczystości, to dar od prezydenta Adamowicza, przekazany gdańszczanom przy pewnej okazji.

Gdańszczanie już raz zgromadzili się na Targu Węglowym, by oddać hołd zamordowanemu prezydentowi. Nagranie z 20 stycznia 2019 r.
Czy brałeś udział w wydarzeniach upamiętniających Pawła Adamowicza?

tak, brałem udział w wielu takich akcjach 26%
tak, ale najwyżej jednym, góra dwóch 21%
nie, ale byłem obecny na pogrzebie 6%
nie, w ogóle nie wziąłem w tym udziału 47%
zakończona Łącznie głosów: 5375
Wieczorem, 13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym w Gdańsku doszło do tragedii, która odbiła się szerokim echem nie tylko w Trójmieście, ale praktycznie na całym świecie. Na oczach tysięcy osób prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został na scenie trzykrotnie ugodzony nożem.

Pomimo wysiłków lekarzy życia prezydenta nie udało się uratować. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Miał 53 lata.

W środę mija okrągły miesiąc od tamtej tragedii. W związku z tym o godz. 19:40 rozpocznie się zorganizowana przez władze Gdańska uroczystość, która zakończy okres oficjalnej żałoby po zamordowanym prezydencie.

- Scena, na której został zaatakowany Paweł Adamowicz ustawiona była nieopodal Targu Węglowego, na ul. Bogusławskiego, tuż przy Złotej Bramie. Dokładnie w tym samym miejscu, w środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika, odbędzie się "Światełko dla Prezydenta". Wydarzenie, w trakcie którego zaplanowano dwa przemówienia, rozpocznie się o godz. 19:40. Głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Gdańska oraz brat zamordowanego prezydenta, Piotr Adamowicz - czytamy w komunikacie organizatorów.
Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy są proszeni o nieprzynoszenie zniczy, świec i wszelkich łatwopalnych przedmiotów. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony wydarzenia, "światełko" zostanie utworzone za pomocą telefonów komórkowych.

Po zakończeniu uroczystości na Targu Węglowym uczestnicy przemaszerują ulicami Tkacką i Piwną do bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20:30 zostanie odprawiona msza św. w intencji prezydenta. Poprowadzi ją proboszcz ks. prał. Ireneusz Bradtke. Przypomnijmy, że to właśnie w murach tej świątyni, a dokładnie w kaplicy św. Marcina, została złożona urna z prochami Adamowicza.

Będzie to ostatni dzień żałoby po zamordowanym prezydencie Gdańska. W nocy z 13 na 14 lutego z ulic miasta znikną flagi przewiązane kirem, a opuszczone do połowy flagi powrócą na masztach na swoje pierwotne miejsce.

Apel organizatorów środowej uroczystości

Panie Prezydencie, nadal jesteśmy razem!

Byliśmy na wiecu pod Neptunem i staliśmy przed Urzędem Miejskim w ciszy, która brzmiała. Na pl. Solidarności rozpaliliśmy dla Pana największe serce świata, a następnego dnia, na Ołowiance, razem stało obok siebie wiele organizacji, które Pan wspierał. Żegnaliśmy Pana w ECS-ie i po raz ostatni poszliśmy z Panem w marszu przez ulice Gdańska. Głęboko zapadły w nas słowa wypowiedziane przez Pana najbliższych i przyjaciół w bazylice Mariackiej, podczas ceremonii pożegnania.

Byliśmy razem, zwołani przez Dominika na Targu Węglowym, zapalając światełko do nieba. Patrycja, organizując niesamowitą zbiórkę do ostatniej pańskiej puszki, pokazała nam, że nie tylko Gdańsk, ale i cała Polska jest szczodra i potrafi się zjednoczyć. Wspólnie zebraliśmy 5 ton szkła na szklane serduszka, które zasilą następną WOŚP w 2020 roku. Na koniec tego przepasanego czarną szarfą miesiąca solidarnie pomogliśmy Europejskiemu Centrum Solidarności, Julia i setki licealistów z Trójmiasta zorganizowali marsz ponad podziałami, a my, w 10 godzin zebraliśmy ponad 25 000 podpisów na listach wspierających Pana następczynię.

Panie Prezydencie, byliśmy, jesteśmy razem i będziemy też razem na ostatnim spotkaniu 13 lutego, kończącym czas żałoby. Wierzymy, ze pozostanie Pan z nami i dalej będziemy czynić dobro!

źródło: www.facebook.com

Opinie (1344) ponad 200 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij