• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatnia szansa na zwiedzenie budynków przy Lastadii przed remontem

Katarzyna Moritz
13 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Budynek dawnego Gimnazjum Miejskiego, a po 1945 roku Technikum Spożywczego. W sobotę będzie można go zwiedzić - ostatni raz przed planowanym remontem, który zakończy się za dwa lata. Budynek dawnego Gimnazjum Miejskiego, a po 1945 roku Technikum Spożywczego. W sobotę będzie można go zwiedzić - ostatni raz przed planowanym remontem, który zakończy się za dwa lata.

W najbliższą sobotę można będzie zwiedzić wnętrza budynku dawnej szkoły oraz sąsiedniej bursy na Targu Maślanym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. To ostatnia szansa przed mającą potrwać dwa lata przebudową tych budynków. W zwiedzaniu będzie mogło wziąć udział ok. 120 osób.



Weźmiesz udział w zwiedzaniu budynków przy Lastadii?

Rewitalizacja wspomnień



Oba budynki stoją przy Targu Maślanym, chyba najmniej znanym spośród gdańskich targów. Budzą jednak bogate i różnorodne wspomnienia. Obecnie trwająca rewitalizacja tych budynków stała się okazją do odświeżenia dawnych relacji i zakątków pamięci.

W latach 1817-1945, w budynku przy ul. Lastadia 2 zobacz na mapie Gdańska, funkcjonowało najpierw Gimnazjum Miejskie, które do powstania Wolnego Miasta Gdańska było najbardziej ekskluzywną szkołą średnią w Gdańsku. W latach 1875-1878 w południowej części targu wybudowano gmach Naddyrekcji Poczty Królewskiej (według projektu Carla Schwatlo, ul. Lastadia 41 zobacz na mapie Gdańska), gdzie do niedawna była bursa.

Od roku 1945 gmach szkolny zajęło Technikum Spożywcze (Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego) z internatem w byłym budynku dyrekcji poczty. W 2009, z powodu złego stanu budynku, technikum przeniesiono na ul. Smoleńską na Oruni.

Wystawiony na sprzedaż budynek nie znalazł nabywcy. W 2015 roku Rada Miasta podjęła decyzję o rewitalizacji Targu Maślanego. W 2015 roku wykwaterowano mieszkańców domu przy ul. Lastadia 1, planując jego wyburzenie.

Budynek bursy, a wcześniej gmach Naddyrekcji Poczty Królewskiej. W sobotę także będzie można go zwiedzić.  Budynek bursy, a wcześniej gmach Naddyrekcji Poczty Królewskiej. W sobotę także będzie można go zwiedzić.
- Wiele osób wspomina czas spędzony w technikum i internacie z ogromnym sentymentem. Zaobserwowaliśmy, że internauci chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami na profilu inwestycji. Tak zrodził się pomysł na przeprowadzenie akcji "Lastadia budzi wspomnienia" - mówi Renata Wiśniowska, dyrektor ds. inwestycji spółki Gdańskie Wody, koordynującej rewitalizację.
Celem akcji jest budzenie wspomnień związanych z odnawianymi budynkami. Pierwszym elementem akcji jest spacer po inwestycji.

Biura dla urzędników za 48 mln zł



We wrześniu miejska spółka Gdańskie Wody, która odpowiada za rewitalizację i inwestycje na Targu Maślanym, podpisała umowę na gruntowny remont obu budynków. Prace będą trwać prawie dwa lata, wykona je firma Polaqua, która otrzyma za to 47,9 mln zł.

W budynkach o łącznej powierzchni użytkowej blisko 3,6 tys. m kw. mają powstać biura. Miejskie plany zakładają, że przeniosą się tam Urząd Pracy i Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, które obecnie mieszczą się w budynku przy ul. 3 Maja.

Zanim jednak do dawnych gmachów szkolnych przeniosą się urzędnicy, trzeba będzie wzmocnić ściany zewnętrzne obu budynków. W obiektach powstaną windy, będzie też wymieniona stolarka okienna i przeprowadzona izolacja fundamentów.

- W tej chwili trwają już prace w przyziemiu budynków. Koncentrujemy się na wzmacnianiu fundamentów, których zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt - wyjaśnia Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik Gdańskich Wód. - Oba rewitalizowane obiekty wykazują w znacznym stopniu nierównomierne osiadanie spowodowane występowaniem różnej grubości nienośnych warstw gruntu. Dlatego ich fundamenty będą wzmocnione za pomocą mikropali.
  • Tak za 2 lata mają wyglądać gmachy dawnego gimnazjum i bursy po rewitalizacji.
  • Odrestaurowane budynki dawnej szkoły i przyszkolnej bursy. Wizualizacja.
Prace toczą się zarówno wewnątrz budynku dawnego gimnazjum, jak i na zewnątrz. W przypadku bursy trwają roboty związane z wykonaniem mikropali wewnątrz obiektu, rozpoczynają się również wykopy pod palowanie zewnętrzne.

Co ważne, dach gimnazjum radykalnie się zmieni. Konserwator zabytków zgodził się na zastąpienie dachu wielospadowego płaskim oraz utworzenie dodatkowej kondygnacji w miejsce poddasza użytkowego.

- Jeszcze w tym roku zamierzamy przygotować się do rozbiórki garaży przy bursie. Planujemy też niewielkie prace rozbiórkowe wewnątrz budynków: demontaż stolarki drzwiowej, warstw posadzkowych i nienośnych ścian działowych - zapowiada Kowalkiewicz.
Rozbiórkę szarego budynku, przylegającego do dawnego gimnazjum, wstępnie zaplanowano na maj przyszłego roku.

Na Targu Maślanym ma powstać nowa fontanna, sam plac też ma się zmienić, obecnie szukane są na to środki. Tak wyglądała fontanna stojąca tam od 1875 roku, upamiętniająca założenie wodociągów w Gdańsku. Na Targu Maślanym ma powstać nowa fontanna, sam plac też ma się zmienić, obecnie szukane są na to środki. Tak wyglądała fontanna stojąca tam od 1875 roku, upamiętniająca założenie wodociągów w Gdańsku.
Wciąż nierozstrzygnięta jest przyszłość samego Targu Maślanego, który kiedyś był jednym z najpiękniejszych zieleńców w Gdańsku, z centralnie umieszczoną fontanną dedykowaną nadburmistrzowi Leopoldowi Winterowi, upamiętniającą założenie przez niego wodociągów w mieście. Spółka Gdańskie Wody poszukuje wciąż środków zewnętrznych na tę przebudowę.

Oblicze Targu Maślanego zmienia się nie tylko za sprawą inwestycji miejskich, ale także inwestora prywatnego. Deweloper Ekolan od kilku miesięcy buduje Rezydencję Wintera, budynek mieszkalny, który ma być gotowy latem przyszłego roku.

Jak zapisać się na zwiedzanie?



Organizatorzy zwiedzania budynków szkoły i bursy prowadzą zapisy na dzień otwarty. Swoje zgłoszenie należy przesłać na profil facebookowy Lastadia, mailem na adres wspomnienia@lastadia.eu lub telefonicznie 58 323 34 32.

W zgłoszeniu należy podać preferowaną godzinę wizyty: 10, 11, 12, 13, 14 lub 15. Każdy z gości przed rozpoczęciem zwiedzania przejdzie szkolenie BHP i zostanie wyposażony w sprzęt ochronny. Zwiedzający muszą mieć pełne obuwie na płaskiej podeszwie. Spacery będą odbywać się w grupach do 10 osób i potrwają około godziny. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania limitu miejsc (120 osób).

Wydarzenia

Lastadia ponownie otwarta

Miejsca

Opinie (112) 3 zablokowane

  • Rejestr ? (1)

    Czy ten gmach figuruje w rejestrze zabytków? On by się nadawał a nie Stocznia Gdańska.

    • 12 4

    • ten kremowy widnieje w ewidencji

      ale kabaczki z Miasta, te tłuste szczyny, rozwalą bo to ich przecież. Po trupach do celu, po trupach na

      • 3 1

  • dlaczego nie szkoła (4)

    Komu przeszkadzało ,że w budynku była szkoła zgodnie z duchem historii. Może fakt ,że młodzież miała za dobry dojazd. Powstaną biura i zapewne parking dla urzędników a petent czyli mieszkaniec niech się martwi gdzie parkować , a może zaparkuje na zakazie i będzie kolejna okazja do zarobienia kasy przez czujną straż miejską. A ponoć robimy wszystko dla dobra mieszkańców a szczególnie dzieci i młodzieży. Szkoła i internat w jednym miejscu pełen szacunek dla tych co to kiedyś wymyślili a o tych co to zlikwidowali lepiej się nie wypowiadać.

    • 36 4

    • dlaczego niszczą zabytkową kamienicę (1)

      i wywalają stamtąd ludzi. A podobno to Ruscy spalili miasto

      • 4 4

      • to przybudówka powojenna, wyrównywała zabudową do nowej arterii drogowej budowanej po wojnie, która...

        zmiotła pas zabudowy w tym miejscu, a raczej to, co po niej pozostało. Nie odbudowano ścisłej zabudowy sprzed zniszczenia miasta tylko je podzielono tą trasą na pół, dlatego Dolne Miasto zostało odcięte od Starego Miasta, tak samo na pół podzielona jest Wyspa Spichrzów, wcześniej jeden ciąg zabudowy magazynowej...

        • 0 0

    • O tych co to wymyślili trzeba się wypowiadać, Trzeba im patrzeć na ręce.

      Inaczej wszystko zniszczą. Trzeba ich przede wszystkim odsunąć od władzy.

      • 4 0

    • Ja również nie rozumiem, dlaczego po rewitalizacji nie będzie tam wg tradycji szkoły. Postawią tam snobistyczne rezydencje dla Skandynawów, mieszkańcy Gdańska gniota się na południu a centrum zamienia się w betonowa pustynię. Niech się zaczną bać mieszkańcy Olszynki, bo i tam pewnie deweloperzy już obserwują tereny.

      • 0 0

  • piękne wizualizacje budynków

    mam tylko nadzieję, że chodnik dookoła nie będzie zrobiony z polbruku, tak jak na tych samych wizualizacjach. tak nam dopilnuj Ryszardzie!

    • 9 2

  • Szoda że nie szkoła ! (3)

    No a ta rezydencja Wintera na razie pasuje jak świni siodło .Niedaleko kamienica z tego samego okresu oszpecona tynkiem jest o rok starsza a przeszkadza włodarzom jak to się dzieje ? Te są ratowane dla urzędasów a inne zabytki można niszczyć !

    • 17 2

    • Kamienica przeszkadza, bo trzeba zrobić wjazd dla rezydencji Wintera.

      W końcu zniżka na mieszkanie zobowiązuje.

      • 2 0

    • No jak? Obok developer buduje apartamenciki i by ucznoiwie przeszkadzali?

      • 1 0

    • Kamienica się sypie

      • 1 1

  • dewastacja bursy szklanym szczytem i rozwalanie zabytkowej kamienicy (1)

    to jest granda i poziom konserwatorskiego rynsztoku. Wywalanie ludzi z narożnej kamienicy wpisuje się w tendencję destrukcji i okupacji śródmieścia przez mafię dewelo-urzędniczą.

    • 21 3

    • Po tym jak wybudowali Forum Gdańsk wszystko jest możliwe.

      Łaźnia miejska w Dworze Artusa i burdel w Domu Uphagena.

      • 6 0

  • Danziger

    48 mln? to skandal. Tylko dlatego bo na Lastadii mieszka Budyń ? Te wszystkie śmieszne inwestycje po wyborach będą wnikliwie sprawdzane i nie będzie sorry.

    • 19 3

  • Historyczna fontanna. (1)

    Zrekonstruować ta historyczną fontannę. To ona nadawała temu miejscu piękna. Nie ma nigdzie w Gdańsku tak ładnej fontanny. Gdyby zrobili zbiórkę miejską na odbudowę jak na zegar w schronisku to chętnie bym się dołożył i myślę że nie tylko ja.

    • 24 0

    • Do niczego w tym mieście już nie dołożę ani grosza.

      Legumina szasta publicznymi pieniędzmi na lewo i prawo. Na świąteczne iluminacja 1mln200tys.wywalił A do ludzi rękę wyciąga.

      • 2 1

  • Biura (1)

    Biuro
    Biura
    Biuru
    Biuro
    Biurem
    Biurze
    O znowu Biuro!!!
    Biurwa

    • 16 3

    • rzec się chce, biurwa mać.

      • 2 0

  • Szkoly sie nie dalo wyremontowac ale jak urzad tam ma byc to od razu ida miliony. No chyba ze to dla developera co obok buduje.

    • 20 1

  • To ja tylko przypomnę ze za miejskie pieniądze (3)

    Rewitalizuje się otoczenie mieszkania budynia

    • 16 8

    • Galareta mieszka w innym miejscu. Tam ma tylko mieszkanie kupione z bonifikatą. (2)

      Kiedyś o tym mieszkaniu było głośno. Wyborcza mu to wyciągnęła jak jeszcze była w miarę normalna.

      • 6 2

      • Czy przypadkiem nie tam Paweł A. wyciągał swojego najemcę z windy?

        • 2 0

      • Danziger

        nie. on tam mieszka

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane