Fakty i opinie

Otoczenie lotniska zmieni oblicze. Nowa pętla autobusowa, parkingi, taxi i PKM

Rondo na końcu ul. Słowackiego w Gdańsku. To stąd zostanie przedłużona ul. Słowackiego w kierunku portu lotniczego.
Rondo na końcu ul. Słowackiego w Gdańsku. To stąd zostanie przedłużona ul. Słowackiego w kierunku portu lotniczego. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Podróżni dojadą do lotniska w Gdańsku przedłużoną ul. Słowackiego. W dodatku otoczenie nowego terminala T2 zyska pętlę autobusową, kolejne parkingi, w tym powiększony Kiss&Fly. Nowe miejsce znajdą też taksówkarze - powstanie dla nich duży plac manewrowy. Do tego przy lotnisku pojadą pociągi PKM. Podróżni z wspomnianych udogodnień skorzystają już 1 września.W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planowanych zmianach w dojeździe do portu lotniczego w Gdańsku. Opisaliśmy wtedy m.in. plany Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska dotyczące wydłużenia o kilkaset metrów ul. Słowackiego na wysokości terminala T2 zobacz na mapie Gdańska. Władze portu lotniczego wtedy jeszcze uzgadniały ostatnie rozwiązania projektowe dotyczące organizacji ruchu wokół terminala, ale pod koniec minionego tygodnia je wyjawiły.

Postanowiliśmy się przyjrzeć, jak podróżni dotrą przed drzwi główne lotniska po 1 września tego roku, kiedy prace przy przebudowie układu drogowego wokół lotniska mają się zakończyć. Całość prac razem z przedłużeniem ul. Słowackiego ma kosztować 15 mln zł. Miasto i port lotniczy podzielą się kosztami.

Pobierz szczegółowy plan zmian przy lotnisku (plik PDF ok. 5 MB).

Układ drogowy przed portem lotniczym w Gdańsku.
Układ drogowy przed portem lotniczym w Gdańsku. mat. prasowe
Powstanie pętla dla autobusów i busów

Między planowanym przedłużeniem ul. Słowackiego, a praktycznie gotową estakadą linii PKM powstanie pętla autobusowa zobacz na mapie Gdańska. Pojawi się tam osiem przystanków, z których odjadą autobusy m.in. do Gdyni, Wrzeszcza, czy centrum Gdańska. Ponadto mają tam dojeżdżać autobusy regionalne. Zarządca lotniska chce też udostępnić pętle busom.

- Będziemy dążyć do tego, by na tej pętli podjeżdżały autobusy ze Słupska, czy Kościerzyny. To ma być miejsce też dla busów. Chcemy, by pojawiły się też rozkłady jazdy nie tylko dużych - m.in. miejskich - przewoźników, ale też mniejszych firm - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Na pętli pojawią się także stanowiska postojowe dla autobusów, a także infrastruktura poprawiająca komfort podróży - wiaty i ewentualne biletomaty.

Wyjazd sprzed lotniska pojawi się kawałek za hotelem przy lotnisku.
Wyjazd sprzed lotniska pojawi się kawałek za hotelem przy lotnisku. mat. prasowe
Nowe parkingi, dłuższy Kiss&Fly

Czy podobają ci się plany przebudowy wokół lotniska?

tak, wreszcie będzie można wygodnie dotrzeć przed terminal 78%
tak, ale część planów jeszcze bym poprawił(a) 13%
nie, ale cieszę się, że lotnisko zmienia się na przestrzeni lat 3%
nie, w ogóle nie podobają mi się te plany 6%
zakończona Łącznie głosów: 614
Władze lotniska w swoim projekcie przewidziały także zwiększenie coraz bardziej popularnego wśród kierowców parkingu Kiss&Fly, na którym kierowcy odwożący pasażerów zatrzymują się na 10 minut, nie ponosząc przy tym żadnej opłaty. Na razie kierowcy do dyspozycji mają kilkanaście tego typu stanowisk przed nowym terminalem. Po 1 września będzie ich 75. Kierowcy będą tam parkować samochody jak do tej pory - równolegle.

Miedzy estakadą PKM, a nowym odcinkiem ul. Słowackiego dodatkowo pojawi się parking o powierzchni 3,6 tys. m kw. dla ok. 100 samochodów. Na tym parkingu kierowcy zapłacą podobnie, jak teraz gdy parkują na miejscach w kolorze czerwonym - 4 zł za pierwsze 30 minut.

Pasażerowie samochodem przed nowy terminal będą wjeżdżać przez bramki na końcu przedłużonej ul. Słowackiego. Tam też mają być urządzenia do pobrania biletów. Natomiast wyjazd został zaprojektowany dopiero za hotelem Hampton by Hilton zobacz na mapie Gdańska. Stanie tam aż sześć bramek.

Taksówki z nowym placem manewrowym

Skończą się kłopoty z parkowaniem dla taksówkarzy. Na zachód od terminala powstanie nowy plac manewrowy zobacz na mapie Gdańska dla dedykowanego przez lotnisko przewoźnika.

- Taksówki będą podjeżdżały w pierwszej linii od strony terminala. Przed wyjściem z naszego budynku będzie stało ok. 10 taksówek. Ta część zarezerwowana będzie też dla ruchu dedykowanego - dla m.in. autokarów, które zawiozą naszych podróżnych bezpośrednio na wydarzenie sportowe, czy kulturalne w Trójmieście - mówi Kloskowski.

Od strony placu manewrowego dla taksówkarzy będą dowożone VIP-y.

Wizualizacja przystanku kolejowego przy lotnisku w Gdańsku.
Wizualizacja przystanku kolejowego przy lotnisku w Gdańsku. mat. prasowe
Pasażerowie do lotniska dojadą koleją

Trzeba tutaj wspomnieć, że duża zmiana związana z dojazdem przed lotnisko czeka podróżnych w związku z uruchomieniem linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2013 r. przy lotnisku powstaje na estakadzie przystanek kolejowy, z którego do terminalu będzie parę kroków. Piesi będą mogli przejść po osłoniętej kładce do nowej części terminala. Alternatywnie będą mogli zejść z estakady i przechodząc m.in. w poziomie parkingów Kiss&Fly wejść do terminala.

To już inwestycja samorządu województwa pomorskiego, a nie portu lotniczego. Pociągi mają tam kursować średnio co ok. 15 minut. Z przystanku będzie można pojechać do centrum Gdańska i Gdyni. Część składów pojedzie też do Kartuz i Kościerzyny.

Testowy pociąg na linii z Rębiechowa przed lotnisko w Gdańsku.

Inne inwestycje na lotnisku

Warto zaznaczyć, że zarządca lotniska prowadzi obecnie dwie ważne inestycje. Pierwsza to rozbudowa terminalu. Obecny obiekt jest przedłużany o ok. 60 metrów w kierunku zachodnim zobacz na mapie Gdańska, a tym samym powiększony o ok. 30 proc. Dodatkowo od strony płyt postojowych obiekt wyposażony zostanie w kolejne rękawy pasażerskie. W nowej części (na wizualizacji zaznaczonej na biało) przyjmowani będą pasażerowie przylatujący do Trójmiasta już latem.

Na lotnisku w Rębiechowie trwa przebudowa systemu, który ułatwia pilotom lądowanie po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych. To tzw. ILS, czyli Instrument Landing System. Od wielu lat działa on na lotnisku w Gdańsku, ale od kilku miesięcy, kosztem 59,2 mln zł, jest rozbudowywany do wyższej, drugiej kategorii. Wymaga to prac budowlanych na całym pasie startowym. Ta inwestycja ma się zakończyć latem, ale jej uruchomienie ma nastąpić do końca roku.

Na wizualizacji w kolorze białym jest rozbudowywana część nowego terminala.
Na wizualizacji w kolorze białym jest rozbudowywana część nowego terminala.

Zobacz, jak wyglądał Port Lotniczy Gdańsk i jego okolice w czerwcu ub. r.

Opinie (121) ponad 10 zablokowanych

 • bez specjalnego podjazdu dla VIP-ów to lotnisko jest mało prestiżowe

  To się teraz VIP-ów namnoży skoro mają swój podjazd dla lepszych obywateli tego świata. Brakuje tylko dokończonego ekspresowego dojazdu do ECS co by w korkach VIP-y nie stały.

  • 59 42

 • Kolej i petla autobusowa brafooo

  Dla spójności można jeszcze wrzucić pętlę tramwajową dla tramwajów dwukierunkowych i wypłacić panu prezydentowi deputat z tytułu zmian projektowych

  • 29 44

 • ciekawe czy kurski tam bedzie na trawniku dalej parkowac

  • 112 6

 • A mieszkańcy Klukowa nadal bez chodników

  Ciekawe jak ludzie będą śmigać do tej PKM skoro nie ma chodników

  • 73 25

 • A jak będę mógł dojechać z Gdyni ?

  Pan Prezydent z Samorządności wybudował lotnisko-widmo w Kosakowie, ale o dojeźdźie do Rębiechowa nie pomyślał, bo ta sprawa jest zbyt mała by wypełnić w całości jego ego

  • 84 11

 • Macku...wieczny stazysto..sie rozpisakes....

  • 17 6

 • W Gdyni Samorządność Grupa Trzymająca Władzę

  Rozwiązała problem dojazdu na swój gdyński sposób. Tam po prostu nie lądują samoloty.

  • 30 4

 • będzie jak zwykle

  ...czyli w planach wszystko ładnie i poukładane a w życiu totalny bałagan, bezkarność i nieporadność służb w egzekwowaniu porządku

  • 8 7

 • Kiss&Fly??? rozumiem że dla władz portu lotniczego język Polski nie istnieje? a dla redakcji? naprawdę tak trudno o Polskie nazwy?

  • 59 25

 • Którego słowa nie rozumiesz ?

  • 10 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.