Fakty i opinie

Otwierają się kolejne kąpieliska. Będzie więcej ratowników

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańska Organizacja Turystyczna podsumowała sezon: 13 proc. mniej turystów niż w 2019 r.

1 lipca otwierają się w Gdańsku dwa kolejne kąpieliska: w Jelitkowie i Świbnie. Sezon plażowy, w związku z rozpoczęciem wakacji, jest już w pełni. O bezpieczeństwo wypoczywających nad morzem zadbają więc dodatkowi ratownicy. W Sopocie z kolei wracają wygodne kosze plażowe do odpoczynku z widokiem na wodę.Z jakich kąpielisk najczęściej korzystasz?

ze strzeżonych przez ratowników 29%
z niestrzeżonych na "dzikich" plażach 34%
w ogóle nie korzystam z kąpielisk 37%
zakończona Łącznie głosów: 372
Ostatnie słoneczne dni pokazały, że odpoczywającym na plażach mieszkańcom i turystom pandemia koronawirusa jest niestraszna. Nadal pamiętać trzeba jednak o tym, że na plażach obowiązują wytyczne sanitarne.

Sanepid zaleca, by jeden plażowicz przypadał na co najmniej 4 m kw. plaży. Słowem, nawet na plażach trzeba pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego.

Gdańsk rusza z kolejnymi kąpieliskamiW środę, 1 lipca, otwierają się dwa ostatnie kąpieliska: Jelitkowo Klipper oraz Świbno. Wszystkie pozostałe otwarto w czerwcu.

Jak informuje Gdański Ośrodek Sportu, na plażach strzeżonych pojawią się ratownicy w większej obsadzie.

Ratownicy na plażach będą mieli do dyspozycji m.in. quady.
Ratownicy na plażach będą mieli do dyspozycji m.in. quady. mat.prasowe
- Łącznie w trakcie szczytu sezonu, ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa na odcinku 1400 mb linii brzegowej. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9:30-17:30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie około 70 osób. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy w wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu - informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik GOS - Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia.
Gdańscy ratownicy będą mieli do dyspozycji m.in. szybkie łodzie motorowe, skutery wodne z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quady z przyczepami do transportu, łodzie wiosłowe, kajaki morskie.

Bezpieczeństwa plażowiczów w Gdyni strzeże z kolei 38 ratowników wyposażonych w profesjonalny sprzęt: 5 łodzi motorowych, 1 skuter z platformą ratowniczą, 7 łódek wiosłowych, 5 kajaków morskich, sprzęt łączności i inne niezbędne wyposażenie, dzięki czemu ratownicy przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji.

Ostatnia, słoneczna sobota na gdyńskiej plaży.

Przez cały sezon letni na kąpieliskach strzeżonych w Gdyni znajduje się ratownik medyczny wyposażony w sprzęt pierwszej pomocy oraz defibrylator AED.

W Sopocie wracają plażowe koszeW środę, 1 lipca, na sopocką plażę wracają kosze, w których plażowicze mogą odpoczywać. Pierwszych 12 koszy pojawi się w okolicach molo.

Kąpieliska i plaże w TrójmieściePiękne, wygodne kosze plażowe nad brzegiem morza to widok, który wielu z nas wspomina z sentymentem. Sopot wraca do tej tradycji - już 1 lipca pierwszych 12 koszy pojawi się na plaży w okolicach molo. Kolejne będą dostawione w sierpniu. W sumie będzie 50 dwuosobowych rattanowych koszy. Miastu, jako darowiznę, przekazał je Port Lotniczy Gdańsk.

Od 1 lipca na sopockiej plaży będzie można korzystać z wygodnych koszy plażowych. W sumie w sezonie letnim pojawi się ich 50.
Od 1 lipca na sopockiej plaży będzie można korzystać z wygodnych koszy plażowych. W sumie w sezonie letnim pojawi się ich 50. mat prasowe UM Sopotu
- Kosze na plaży nawiązują do kurortowego klimatu Sopotu i mamy nadzieję, że przypadną do gustu wypoczywającym na plaży - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu - Kosze są ręcznie wykonane z naturalnego materiału - oryginalnego indonezyjskiego rattanu i swoim wyglądem przypominają te, które przed laty służyły wypoczywającym na sopockiej plaży. Nowe kosze, z wygodnymi poduszkami w biało-granatowe pasy, wypożyczać będzie można przy wejściu na plażę nr 23 oraz w sierpniu również pomiędzy wejściami nr 11 a 13.
Czytaj też: Polacy szykują się na wakacje w kraju

W Sopocie jest w sumie 900 m plaży strzeżonej, na której w godzinach 9.30-17.30 czuwa około 27 ratowników WOPR. Dodatkowo nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa koordynator oraz dwie dwuosobowe grupy interwencyjne, które działają codziennie w godzinach 8.00-20.00. Łącznie nad bezpieczeństwem nad wodą w Sopocie czuwa każdego dnia od 35 do 50 ratowników.

Mieszkania do wynajęcia w Pasie Nadmorskim

Stylowe 3 pokojowe mieszkanie w centrum miasta
2 500 zł
Gdynia Śródmieście
Mieszkanie 2 pokoje, 47 m.kw, osiedle Idea
2 050 zł
Gdańsk Przymorze
Letnica, 2 pokoje z miejscem garażowym
1 700 zł
Gdańsk Brzeźno

Opinie (48) 5 zablokowanych

 • No i bardzo dobrze

  • 8 1

 • Jakie zarobki ratowników?Nadal marne grosze czy w końcu podnieśli stawki za tą odpowiedzialna pracę ?

  • 17 6

 • Tytuł opinii....

  Niech więcej powstaje plaż strzeżonych bo na niestrzeżonych coraz więcej kundli z właścicielami. Ostatnio paniusi uciekł pies i biegał wszystkim po kocach No ale tłumaczenie że młody pies i on musi się wybiegać mnie dobiło. Kocham zwierzęta i przyrodę ale właściciele niech kąpią się z swoimi pupilami w wannie .Ja nie muszę. Nie piszę o stawianiu klocków i urynie bo to przecież norma .Pies też człowiek.

  • 21 7

 • Dojazd na plażę z Gdyni do Rewy to mordęga.

  Zatłoczone autobusy stojące w korku na liniach plażowych do Rewy to codzienność w słoneczne dni. Chyba ZKM Gdynia nie ogarnia tematu.

  • 4 3

 • Chyba kierowcy nie ogarniają dojazdu komunikacją?!

  • 2 1

 • "...na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia"

  Wczoraj? W ciągu ubiegłego tygodnia? Miesiąca? Oj nie pani redaktor -1

  • 11 1

 • I tak będą topić

  mistrzowie browara. Najgorzej gdy są niepotrzebne dyskusje z ratownikami. Szkoda mi ich
  A jak potem ktoś utopi to rozpacz

  • 14 1

 • Ludzie beda lezec jeden przy drugim

  Wszelkie zalecenia jakie by nie byly beda olane.

  • 4 3

 • Musimy zagryźć zęby i przetrzymać jeszcze 2 miesiące najazdu turystów, tłoków, chlania, darcia japy i ruji w krzakach na Monciaku;) Jedyny plus, to to że nie odbył się ołpener- zlot bananowej młodzieży. Sopot chociaż rok nie ma przechlapane. Mam gdzieś płacz januszy- rentierów mających gdzieś sąsiadów mieszkających na stałe pod albo nad wynajmowanym przez nich lokalem pod bydło na 2 noce.

  • 17 4

 • uwaga uwaga

  Ratownicy na quadach to mogą jeździć po plaży a ja na moim BMW GS 1200 jakoś nie mogę, są równi i równiejsi jak widać

  • 7 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.