Fakty i opinie

Ozdobione Trójmiasto czeka na święta

Zobacz tegoroczne iluminacje świąteczne na ulicach Trójmiasta

Około 650 tys. zł Trójmiasto wyda na ozdoby i iluminacje świąteczne, które już kilkanaście dni temu pojawiły się na najważniejszych ulicach i skwerach. Miasta będą udekorowane do końca stycznia.Czy zwracasz uwagę, jak na święta udekorowane są miasta?

tak, to miły czas, choć zimowy, więc warto oświetlić i ożywić nasze ulice 74%
tak i porównuję Trójmiasto z innymi miejscowościami 14%
nie, nie mam na to czasu 9%
nie, skupiam się na dekoracji własnego mieszkania i domu 3%
zakończona Łącznie głosów: 401
Dekorowanie miast na święta to tradycja, od której nie ma odwrotu. Mieszkańcy wypatrują świątecznych ozdób już na początku grudnia. Zakładane w różnym czasie, muszą być w pełni gotowe na Wigilię. Przy okazji uszczuplają miejskie budżety, jednak urzędnicy zgodnie przyznają, że takie koszty warto ponosić.

W Gdańsku całość prac związanych z montażem oraz usuwaniem dekoracji a także ich eksploatacją będzie kosztowała 245 tys. zł. Ozdobami z poprzednich lat rozświetlone zostały już główne ulice Oliwy i Wrzeszcza, a także ul. Długa i Długi Targ zobacz na mapie Gdańska, gdzie pojawiły się nowe ozdoby wybrane przez mieszkańców w konkursie. Świąteczną przemianę przeszły drzewka na Placu Wybickiego zobacz na mapie Gdańska i naprzeciwko budynku LOT-u.

15 grudnia rozbłysła również 25-metrowa choinka, na której zamocowano 30 tys. energooszczędnych lampek. I choć drzewko nie wszystkim się podoba, w nocy wygląda efektownie, a przecież o jak najlepsze wrażenie po zmroku chodzi.

- W większości użyliśmy starych ozdób z poprzednich lat, ale za rok chcemy ponownie ogłosić konkurs, w którym mieszkańcy wybiorą nowe iluminacje, które zastąpią stare z tego roku - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni.

Gdańsk będzie ozdobiony świątecznie prawdopodobnie do końca ferii zimowych. W tym roku w województwo pomorskim przerwa od zajęć szkolnych zaczyna się już 20 stycznia i potrwa do 2 lutego.

- Zawsze w trakcie ferii przyjeżdża do nas dużo wycieczek, dlatego chcemy podtrzymać w tym czasie świąteczną atmosferę także dla turystów odwiedzających nasze miasto - dodaje Kaczmarek.

W Gdyni na ozdoby wydadzą najwięcej. Jak co roku, oprócz choinki przy Urzędzie Miasta, w ciągu ulic Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni, 10 lutego zobacz na mapie Gdyni oraz Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni pojawiły się lampki w kształcie choinki nawiązujące do promocyjnego logo Gdyni. Przez kilka lat były koloru zielonego, ostatnimi czasy zmieniono kolor na niebieski. Ozdobiona została także część drzew.

Oprócz tego - od zeszłego roku - iluminacje pojawiają się na Placu Kaszubskim zobacz na mapie Gdyni, gdzie przeniosła się także impreza mikołajkowa. Na placu stoi sztuczna choinka, natomiast z lampek utworzony jest świecący sufit, który rozpościerała się nad głowami przechodzących tamtędy mieszkańców. - Chcemy ożywić miejsce, które ma spory potencjał, nie do końca wykorzystywany. Okres świąteczny jest okazją, by przypomnieć okolicę - wyjaśniają urzędnicy.

W okresie świątecznym podświetlane są również drzewa na Skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni, a także nieczynna zimą fontanna, którą do pierwszych dni stycznia przyćmi jednak nieco budowana na potrzeby imprezy sylwestrowej ogromna scena. Nowością są dekoracje w kształcie żagli ustawione przy rondzie w okolicach Dworca PKP zobacz na mapie Gdyni.

Za całość miasto zapłaci 360 tys. zł, w tym 20 tys. zł za zużytą energię. Ozdoby powiszą najpóźniej do 10 lutego, kiedy Gdynia będzie obchodziła kolejną rocznicę nadania praw miejskich, ale dokładna data ich demontażu nie jest jeszcze znana.

W Sopocie świąteczne lampki rozbłysły na Al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu, ul. Monte Cassino zobacz na mapie Sopotu oraz ul. Kościuszki zobacz na mapie Sopotu. Miejska świetlna choinka stanęła na Placu Przyjaciół Sopotu zobacz na mapie Sopotu, który zyskał na święta nowy atrybut.

- To dekoracja na kształt prezentu świątecznego. Dużo osób robi sobie przy niej zdjęcia, więc chyba trafiliśmy z tym pomysłem. Ozdoby pozostaną do 2 lutego, jak nakazuje polska tradycja. Możemy sobie na to pozwolić, bo mamy sztuczną choinkę, z której nie będą się sypały igły - śmieje się Anna Dyksińska z biura prezydenta Sopotu.

Miasto na ozdoby wyda 50 tys. zł.

Tak wyglądały iluminacje świąteczne na ulicach Trójmiasta w zeszłym roku

Opinie (74) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.