Fakty i opinie

PGE Arena przy ul. Biało-zielonych?

Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Nowa ulica zaznaczona jest kolorem czerwonym. Jej robocza nazwa to "Stadionowa".
Nowa ulica zaznaczona jest kolorem czerwonym. Jej robocza nazwa to "Stadionowa". fot. Artur Ryś/BIEG 2012

Gdańscy radni chcą, by nazwę ulicy, przy której powstaje stadion w Letnicy, wskazali w konsultacjach społecznych mieszkańcy miasta. - Wtedy nikt nie zarzuci nam, że kibice przeforsowali swoją propozycję - podkreśla radny Marek Bumblis.Jak powinna nazywać się ulica przy PGE Arenie?

Biało-zielonych 20%
Naszej Lechii 1%
Władców Północy 16%
Pokoleń Lechii Gdańsk 8%
żadna z tych nazw mi się nie podoba 55%
zakończona Łącznie głosów: 4680
Po burzy, jaką wywołał artykuł Trojmiasto.pl na temat proponowanych przez część kibiców nazw dla ulicy, przy której stanie PGE Arena, władze miasta postanowiły spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by wypracować wspólne propozycje.

Komisja kultury i sportu spotkała się w tej kadencji Rady Miasta po raz ostatni i zakończyła obrady konkluzją, że o nazwie ulicy w tak prestiżowym dla miasta miejscu powinni zdecydować wszyscy gdańszczanie.

- Pod tekstem w Trojmiasto.pl na temat nowej nazwy ulicy, wiele osób pisało, że decyzja nie powinna należeć tylko do kibiców, bo stadion jest budowany z pieniędzy wszystkich podatników. Przychylam się do tego zdania, niech decydują gdańszczanie - mówi Marek Bumblis, radny PO i przewodniczący miejskiej Komisji Kultury i Sportu.

Zgadzają się z tym również kibice. Przedstawiciel Stowarzyszenia Lwy Północy, Mateusz Wojewoda też jest za konsultacjami społecznymi. - Powinna odbyć się szeroka debata: vox populi, vox dei. Nazwa z pewnością nie zadowoli wszystkich, ale może być przecież akceptowalna przez większość kibiców i gdańszczan - mówi Mateusz Wojewoda.

Podobnego zdania jest inny przedstawiciel stowarzyszenia, Maciej Jagiełło: - Proponujemy dyskusję nad dwiema nazwami: ul. Pokoleń Lechii Gdańsk, która zawiera szeroki zbiór i każdy może tłumaczyć go w swój sposób oraz ul. Biało-zielonych.

Wiadomo już na pewno, że ulica nie otrzyma nazwy np. Nowej Traugutta, na co nie zgodzi się wydział geodezji gdańskiego magistratu. Nazwy z identycznym choćby jednym członem, są wykluczone ze względów bezpieczeństwa. Przez ich skracanie, na miejsce może nie trafić np. karetka pogotowia.

Swoją propozycję ma też Lechia Gdańsk, która będzie miała siedzibę klubu w nowym obiekcie. - Najważniejsze, by nad tym tematem odbyła się debata publiczna. Nasza propozycja to ul. Władców Północy, ale ostateczny głos powinien należeć do kibiców. Chcemy wsłuchać się w ich zdanie - podkreśla Błażej Słowikowski, rzecznik gdańskiej Lechii.

Komisja Kultury i Sportu zaproponowała wcześniej ul. Naszej Lechii, ale sami radni przyznają, że miał to być bardziej punkt wyjściowy do dyskusji. Mieszkańcy Letnicy, gdzie powstaje stadion, są natomiast za ul. Biało-zielonych.

- Rozmawiałam z częścią mieszkańców, zwłaszcza kibicami, którzy opowiadają się za tą opcją - mówi Janina Mateusiak z zarząd rady dzielnicy Letnica.

Na razie nie wiadomo jak miałyby odbyć się konsultacje. Można je np. połączyć z wyborami, ale to zbyt odległy termin. - Może więc rozstawić urny podczas ważnego meczu, np. rewanżu z Legią Warszawa? - zastanawia się radny Piotr Skiba. - Wtedy wzięliby w niej udział tylko ci, którzy rzeczywiście są tym zainteresowani - zauważa.

- Nazwa ulicy powinna być wybrana szybko. Stadion musi mieć adres jak najwcześniej, bo już teraz rozsyłamy przecież oferty marketingowe - mówi Michał Fijałkowski, menadżer ds. marketingu budującej stadion spółki BIEG 2012. - Poza tym tą ulicą będą jechali wszyscy, którzy będą chcieli dostać się samochodem na stadion. Innego dojazdu nie będzie - dodaje.

- Cztery propozycje ulic: Naszej Lechii, Biało-zielonych, Władców Północy i Pokoleń Lechii Gdańsk są naszym testamentem dla kolejnej rady miasta. Moim zdaniem władze powinny podejść do sprawy poważnie i nie żałować pieniędzy nawet na akcję w rodzaju referendum - skiwtował Marek Bumblis.

Opinie (610) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.