• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PKM w podręcznikach do matematyki. "Polecenia z błędami"

MKo
4 maja 2023, godz. 15:30 
Opinie (72)
Uczniowie 8 klasy w zadaniach muszą wskazać m.in. z jaką średnią prędkością i w jakim czasie pociągi poruszają się na linii PKM. Uczniowie 8 klasy w zadaniach muszą wskazać m.in. z jaką średnią prędkością i w jakim czasie pociągi poruszają się na linii PKM.

Pomorska Kolej Metropolitalna stała się inspiracją dla twórców podręcznika matematyki dla ósmoklasistów. Uczniowie muszą w nim obliczyć m.in. średnią prędkość, z jaką pociągi pokonują trasę między stacjami. I o ile z rozwiązaniem zadań uczniowie nie powinni mieć problemu, to błędów nie ustrzegli się sami autorzy.Jak często korzystasz z PKM?

Zadania dotyczące Pomorskiej Kolei Metropolitalnej znalazły się w podręczniku "Matematyka z kluczem" (wyd. Nowa Era). To kolejny podręcznik szkolny, do którego trafiła PKM. W 2019 r. mural "Kobiety Wolności" z przystanku PKM Gdańsk Strzyża został opisany w podręczniku do języka polskiego dla liceów i techników.

Tym razem nad PKM-ką pochylili się autorzy podręcznika do matematyki. Zamieścili w nim schemat PKM-ki i dwa zadania.

To już kolejny podręcznik szkolny, w którym znalazła się Pomorska Kolej Metropolitalna. To już kolejny podręcznik szkolny, w którym znalazła się Pomorska Kolej Metropolitalna.
W pierwszym poleceniu trzeba obliczyć średnią prędkość pociągu na trasie między Portem Lotniczym a Strzyżą. Drugie zadanie polega na obliczeniu czasu podróży (w zaokrągleniu do pełnych sekund) między Matarnią a Portem Lotniczym, przy założeniu, że średnia prędkość pociągu na tym odcinku wynosi 54 km/h.

Zadania łatwe, ale z błędamiI choć poziom trudności samych zadań wydaje się umiarkowany, to ich sformułowanie przerosło samych autorów, którzy w przygotowanym schemacie trasy PKM-ki popełnili kilka błędów.

Rozkład jazdy pociągów na linii PKMNajpierw błędnie nazwali stację w Gdyni (zamiast Gdynia Wielki Kack powinno być Gdynia Karwiny), a w schemacie dotyczącym Gdańska pominęli nowy przystanek Gdańsk Firoga.

Internauci zwrócili też uwagę, że precyzyjniej można było sformułować treść jednego z poleceń, w którym znalazła się fraza "pociąg PKM". W rzeczywistości spółka nie posiada swoich pociągów, a po linii PKM poruszają się składy należące do spółki Polregio.

MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (72)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane