• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PRL wciąż żywy. Park na Aniołkach upamiętnia XXV-lecie istnienia Polski Ludowej

Krzysztof Koprowski
10 sierpnia 2024, godz. 09:00 
Opinie (259)
  • Park XXV-lecia PRL - widok od ul. Traugutta.
  • Park XXV-lecia PRL - aleja drzew prowadząca do dawnej kaplicy (obecnie do płotu cerkwi).
  • Park XXV-lecia PRL - schody prowadzące do dawnej kaplicy (obecnie do płotu cerkwi).
  • Park XXV-lecia PRL - po prawej widoczna aleja drzew.
  • Tablica informująca o historii parku XXV-lecia PRL.

Pamięć o PRL wciąż jest żywa w Gdańsku. Tuż przy stadionie na Traugutta oraz cerkwi św. Mikołaja znajduje się zlikwidowany cmentarz krematoryjny, który od ponad 50 lat nieprzerwanie nosi oficjalną nazwę park XXV-lecia Polski Rzeczypospolitej LudowejMapka. Urzędnicy tłumaczą, że teren ten czeka na nową nazwę, lecz ta nie została wskazana przez radnych miasta.



Czy cmentarze zamienione na parki powinny posiadać patronów?

Teren zieleni z charakterystycznym szpalerem drzew, który prowadzi wprost na ogrodzenie cerkwi św. Mikołaja, a historycznie cmentarz krematoryjny z aleją skierowaną do kaplicy, kostnicy i krematorium, nosi od ponad pół wieku nazwę "park XXV-lecia Polski Rzeczypospolitej Ludowej". 

Nazwa nadal jest w urzędowym obiegu (w tym na oficjalnej mapie miasta) i nawet zmiany ustrojowe oraz tzw. ustawa dekomunizacyjna nie doprowadziły do jej formalnej likwidacji. Jak informują urzędnicy, to pokłosie braku działań ze strony radnych miasta.

Dwa życia krematorium we Wrzeszczu przy parku XXV-lecia PRL Dwa życia krematorium we Wrzeszczu przy parku XXV-lecia PRL
Nazwa parku na oficjalnie mapie magistratu geogdansk.pl Nazwa parku na oficjalnie mapie magistratu geogdansk.pl

Park czeka na zmianę nazwę przez radnych miasta



- Nazwa tego terenu jest poprawna i jest to ostatnia z nazw z poprzedniej epoki, która jeszcze oficjalnie nie doczekała się zmiany - tłumaczy Paulina Chełmińska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Wojewoda, działając w trybie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, nie zmienił tej nazwy, a radni miasta nie podjęli jeszcze decyzji w tym zakresie.
Na niektórych mapach można wprawdzie znaleźć nazwę "park Traugutta". Stosuje ją również Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nazwa taka nie może jednak stać się oficjalną ze względu na powtórzenie nazwy patrona sąsiedniej ulicy - Romualda Traugutta. Gdańsk od lat unika takich sytuacji ze względu na ryzyko wezwania karetki czy straży pożarnej w niewłaściwe miejsce.

- W trakcie weryfikacji w IPN jest kilka propozycji patronów dla terenu przy ul. Traugutta - dodaje przedstawicielka magistratu.
Dwie ulice o takiej samej nazwie w Gdańsku? Zaginiona ulica Rzeszowska Dwie ulice o takiej samej nazwie w Gdańsku? Zaginiona ulica Rzeszowska
Jak nie Rzeszowska to może Katowicka? Pięć nazw bezimiennej ulicy, która istnieje w terenie Jak nie Rzeszowska to może Katowicka? Pięć nazw bezimiennej ulicy, która istnieje w terenie
Park XXV-lecia PRL to nie jedyna nazwa, która odwołuje się do rocznicy istnienia Polski Ludowej. Podobne nazwy nadawano w przeszłości w odniesieniu do m.in.:

Quiz Stare nazwy ulic w Trójmieście Średni wynik 59%

Stare nazwy ulic w Trójmieście

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (259)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane