• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Paczkomat na energię słoneczną pośrodku osiedla

Michał Brancewicz
22 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sprawdzą, czy paczkomaty nie utrudniają życia
 • Mieszkańcu Chełmu mogą w końcu korzystać z paczkomatu, który w 100 proc. zasilany jest energią słoneczną. Wcześniej przez wiele miesięcy stał on nieczynny.
 • Obok paczkomatu znajduje się ogrodzony teren, na którym powstanie pawilon handlowy.

Nieczynny paczkomat stał przez wiele miesięcy przy ul. CebertowiczaMapka na Chełmie. Powód: był problem z podłączeniem go do prądu. Inwestor, który w jego sąsiedztwie planuje budowę pawilonów handlowych, zamontował więc panele, które zapewniają energię potrzebną do działania urządzenia. Sam obiekt handlowy ma powstać w połowie przyszłego roku.Zamawiając rzeczy przez internet najczęściej zamawiasz odbiór:

Mieszkańcy spacerujący deptakiem wzdłuż ul. Cebertowicza i Szpora, od wielu miesięcy zastanawiali się, dlaczego stojący tam paczkomat wciąż jest nieczynny.

W pierwszej chwili wydawało się, że ktoś pospieszył się z jego montażem, nie czekając aż wybudowany zostanie pawilon handlowo-usługowy, który ma stanąć obok paczkomatu.

Rok czekania na prądProblemem było jednak co innego.

- Procedura włączenia urządzenia przez Energę trwa około roku - mówi Rafał Witucki, prezes spółki Activ Invest, która planuje budowę obiektu handlowego na Chełmie. - Dlatego zdecydowaliśmy się, przy współpracy ze spółką Genergy, stworzyć niezależny, samodzielny system zasilania paczkomatu. Jest to oczywiście prototyp, niemniej zaczął z powodzeniem działać i zasilać maszynę bez pomocy i zbędnych procedur ze strony dostawcy energii elektrycznej.

Pierwszy taki paczkomat w PolsceSłużą do tego panele fotowoltaiczne i mikro turbina wiatrowa, która zostanie włączona jesienią do systemu, gdy słońca będzie mniej.

Według inwestora, to pierwszy zasilany w ten sposób paczkomat znanej marki w Polsce.

- Taką informację otrzymaliśmy od Inpostu. Mamy propozycję na montaż kolejnych paczkomatów zasilanych w ten sposób - informuje Rafał Witucki.
 • Tak ma wyglądać pawilon handlowy, który powstanie na Chełmie.
 • Tak ma wyglądać pawilon handlowy, który powstanie na Chełmie.
 • Tak ma wyglądać pawilon handlowy, który powstanie na Chełmie.
 • Tak ma wyglądać pawilon handlowy, który powstanie na Chełmie.

Budynek handlowy - budowa ruszy jesieniąA kiedy powstanie wspomniany wcześniej pawilon handlowo-usługowy?

Spółka dostała pozwolenie na jego budowę latem 2019 roku, ale potem dwukrotnie składany był projekt zamienny. Ten aktualny wciąż jest w trakcie rozpatrywania.

- Zmienił się miejscowy plan i zwiększyliśmy powierzchnię obiektu z 200 do 300 metrów kwadratowych - wyjaśnia prezes Activ Invest. - Liczymy, że pozwolenie otrzymamy po wakacjach i prace ruszą późną jesienią. Realizacja potrwa ok. 6-7 miesięcy.
W budynku ma się znaleźć sklep spożywczy, piekarnia i być może sklep mięsny. W sumie znajdzie się tam od sześciu do ośmiu lokali, w zależności od zapotrzebowania najemców.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane