Fakty i opinie

Pamięć o Piaśnicy

65. lat temu hitlerowcy zgładzili w lasach piaśnickich 12-14 tys. ludzi, których zawód był niezbędny do funkcjonowania Gdyni, Wejherowa i innych okolicznych miast. "Spotkanie pamięci" miało miejsce w sobotę, w Gdyni.

"Piaśnica wciąż przeraża i ostrzega, nade wszystko jednak uświadamia, do czego zdolny jest człowiek otumaniony zbrodniczą ideologią" - słowa Tadeusza Bolduana można było przeczytać na jednej z tablic tworzących wystawę w budynku Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Wystawa "Piaśnica i miejsca pamięci narodowej. Pamięć i ostrzeżenie" jest podzielona na część przed rokiem 1939 - zdjęcia rodzinne ówczesnych gdynian i Kaszubów, ich rozrywki ("Bractwo strzeleckie") i pracę (warsztaty portowe Marynarki Wojennej). Kolejna część to Piaśnica - las śmierci i ekshumacje. Są zdjęcia z tamtych czasów, są wycinki prasowe z lat 1946 - 47, również nekrologi. I w końcu wieloletnie starania o to, by o tej zbrodni nie zapomnieć - odsłonięcie pomnika ofiar Piaśnicy w 1955 r. i spotkania "Rodziny Piaśnickiej". Scenariusz opracował i wystawę zrealizował Edmund Kamiński, a zorganizowała ją "Rodzina Piaśnicka".

- Wśród rocznic przypadających we wrześniu dla nas, gdynian, najbardziej bolesna jest rocznica mordu w Piaśnicy - mówił Stanisław Szwabski, przewodniczący rady Miasta Gdyni. - W ciągu kilku tygodni, miesięcy, hitlerowcy pozbawili życia 12 tys. ludzi, w tym kwiat Gdyni. Wymordowano wszystkie grupy zawodowe, które przesądzały o wielkości tego miasta. Oglądałem przed chwilą wystawę i słyszałem kilka głosów: "O, to jest mój ojciec". Jakaż boleść wiąże się z takim wspomnieniem. Były czasy, kiedy o tej tragedii mówiło się półgębkiem. Dobrze, że dzisiaj możemy już odkrywać wszystkie karty.

Powiernictwo Polskie zapowiedziało na spotkaniu, że ma zamiar rozpocząć cykl spotkań w szkołach:

- To mały krok, ale od czegoś trzeba zacząć - mówiła poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Powiernictwa Polskiego. - Jak często hasło "Wybierzmy przyszłość" przysłania przeszłość. Na czym zbudujemy przyszłość Europy? Czy będzie to Europa, której pamięć o błędach pomoże uniknąć ich w przyszłości? Mamy jeszcze ludzi, od których możemy się uczyć i opierać na ich doświadczeniach.

Elżbieta Maria Grot, kustosz Państwowego Muzeum Stutthof, przypomniała, że przyczyn tej zbrodni (i innych, bo na Pomorzu, w 432 miejscach wymordowano ok. 60 tys. osób) należy szukać w rewizjonistycznej polityce Rzeszy Niemieckiej po I wojnie światowej oraz w planach NSDAP, która doszła do władzy w 1933 r. Głównym jej celem było zdobycie nowej przestrzeni życiowej dla Niemców we wschodniej Europie, usunęcie Polaków jako przeszkody w tej ekspansji oraz zniszczenie ich w taki sposób, żeby już nigdy nie mogli wskrzesić własnego niepodległego państwa.

Również w sobotę miała miejsce premiera V wydania "Listy (niepełnej) strat osobowych Gdyni w II wojnie światowej". To stale uzupełniany spis ofiar cywilnych z podaniem nazwiska, zawodu, miejsca i daty śmierci. Poprzednie wydanie z 2003 r. obejmowało 1333 nazwiska. Najnowsze - 1880.

Spotkanie w siedzibie Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości zorganizował Obywatelski Komitet Pamięci Zbrodni w II wojnie światowej w Gdyni, a uczestniczyli w nim przedstawiciele władz, gdyńskich instytucji, przedsiębiorstw i organizacji społecznych, których przedstawiciele zostali zamordowani w lasach piaśnickich. Na cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Redłowie złożono kwiaty na mogiłach ofiar zbrodni piaśnickiej.

Opinie (8)

 • pytanie

  czy ktoś wie czemu wszędzie napotykam panią poseł o dwu nazwiskach. Strach lodówkę otworzyć.

  • 0 0

 • Mysle, ze wszedzie oprocz Jej biura poselskiego na Swietojanskiej.

  • 0 0

 • ja obstawiam, ze nie ma jej tez na radach miasta .... przeciez jest tyle wazniejszych rzeczy do zrobienia i miejsc do obejrzenia

  • 0 0

 • A czy strona niemiecka została zaproszona na obchody? Bo oni są zdaje się przekonani, że podczas wojny ginęli tylko obywatele pochodzenia żydowskiego lub Cyganie.

  • 0 0

 • Stutthof

  Zobaczcie jak skończyły 23 letnie konduktorki autobusowe, które w 1944 roku dobrowolnie zgłosiły się do ss.
  http://www.geocities.com/biskupia/biskupia.htm

  • 0 0

 • http://www.geocities.com/biskupia/biskupia.htm

  chyba zły adres...

  • 0 0

 • Adres jest dobry ,ale faktycznie strona przez jakiś czas nie wyświetlała się.
  Teraz chodzi.

  • 0 0

 • Dobrze,ze za naszego życia nie ma wojny...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.