• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pan tu nie leżał! Parawany na plażach: co można, a czego nie

Szymon Zięba
25 czerwca 2022, godz. 12:00 
Opinie (392)
Przed nami coraz cieplejsze dni. To oznacza jedno: wraz z sezonem na plażę, rozpoczyna się sezon na parawany. Zdjęcie archiwalne. Przed nami coraz cieplejsze dni. To oznacza jedno: wraz z sezonem na plażę, rozpoczyna się sezon na parawany. Zdjęcie archiwalne.

Wysokie temperatury i coraz cieplejsza woda nad morzem oznaczają jedno: przed nami sezon parawanowy. Wraz z nim wraca odwieczny spór: grodzić plażę, czy nie grodzić?Czy parawany są problemem na plażach w Trójmieście?

Jedni osłaniają się nimi od wiatru, inni próbują zapewnić sobie nieco intymności. Są jednak też tacy, którzy parawanów używają do tego, by ogłosić światu: "ten kawałek plaży należy do mnie!"

Znacie ten typ?

  1. Ma wakacje, ale wstaje o piątej rano.
  2. Uzbrojony w ręczniki, parasole i parawany rusza na plażę.
  3. Rozbija obóz, jednak ani myśli podziwiać wschód słońca na pustej plaży.
  4. Po anektowaniu piasku tuż przy zejściu do wody, wakacjowicz wraca jeszcze chwilę pospać.
  5. W "plażowych godzinach szczytu" wraca na swoje "włości", otoczone parawanem.


Fakt, takie zachowania najczęściej widać w wakacyjnych kurortach przy basenach, ale zaradny urlopowicz występuje także w wersji plażowej.

My parawan is my castle?Czy rozstawienie takiego miasteczka parawanowego oznacza, że przebiegły plażowicz zarezerwował sobie część plaży i pokonał sprytem tych, którzy pojawili się tam później? Okazuje się, że nie.

Parawanowy przypadek przeanalizował dr Mikołaj Małecki, wykładowca prawa karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz autor popularnego bloga Dogmaty Karnisty.

"Parawanowe rezerwacje" to obiekt kpin w sieci. "Parawanowe rezerwacje" to obiekt kpin w sieci.
- Przede wszystkim wydzielony skrawek plaży nie przestaje być miejscem publicznym, bo ktoś rozstawił na nim swój prywatny parawan. Plaża jest nadal miejscem publicznym i ogrodzony parawanem teren w żadnym razie nie korzysta ze szczególnej ochrony prawnej - tłumaczy prawnik.
Podkreśla, że nie ma więc przeszkód, by na zatłoczonej plaży parawan-rezerwacja został przesunięty.

Oblegane i mniej popularne plaże w Trójmieście- Plażowicz, któremu brakuje miejsca, nie naruszy reguł postępowania obowiązujących w nadmorskiej społeczności, gdy zmniejszy teren zarezerwowany przez kogoś, kto z niego nie korzysta. Nie narazi się na odpowiedzialność karną, gdy skorzysta z miejsca publicznego, odgrodzonego ofensywnie przez inną osobę - zaznacza.
"Parawanowe rezerwacje" to obiekt kpin w sieci. "Parawanowe rezerwacje" to obiekt kpin w sieci.
Co jednak istotne, przywołany przez dr. Małeckiego przypadek dotyczy miejsc aktualnie niewykorzystywanych.

Jeśli ktoś ogrodził się parawanem i przebywa w jego obrębie, nie wolno nam zmuszać go do ustąpienia miejsca.

- Niezależnie od tego, jaki jest nasz osobisty pogląd na parawany i jak wolelibyśmy korzystać z plaży - prawo karne nie jest do końca obojętne na praktykę użycia parawanów. Plaża publiczna to miejsce wspólne! Pamiętajmy o tym wygrzewając się na słońcu za lub bez parawanu - podsumowuje swoją analizę dr Małecki.
Ale na szczęście zawsze można "parawanowicza" poprosić o zmniejszenie jego plażowej posesji, gdy w okolicy brakuje miejsca. Zwykła uprzejmość i życzliwość często mogą zdziałać więcej, niż prawo karne.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (392)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.