Fakty i opinie

stat

Wczesna pora Parady Niepodległości w Gdańsku

artykuł historyczny
Każdego roku w Paradzie Niepodległości w Gdańsku nie brakuje uczestników przebranych w historyczne stroje.
Każdego roku w Paradzie Niepodległości w Gdańsku nie brakuje uczestników przebranych w historyczne stroje. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

11 listopada, jak każdy dzień wolny od pracy, jest dla wielu szansą na "wyspanie się" i powolny poranek, bez potrzeby wychodzenia z domu o świcie. Ci, którzy planują udział w paradzie, będą musieli jednak nastawić budziki na wczesną godzinę. Co roku Parada Niepodległości w Gdańsku rozpoczyna się w godzinach mocno przedpołudniowych. Tegoroczna edycja rozpocznie się jednak szybciej niż zwykle, już o godz. 9:30, pół godziny wcześniej niż w latach ubiegłych. Organizatorzy tłumaczą, że powodem tego pośpiechu jest dodatkowe zdjęcie gdańszczan o g. 11:30 oraz msza w intencji ojczyzny, która zwyczajowo rozpoczyna się o godz. 12:00.Parada Niepodległości w Gdańsku jest wyjątkowym w skali kraju wydarzeniem. Pokojowy, radosny, organizowany przez społeczników i zapaleńców przemarsz przyciąga co roku tłumy gdańskich rodzin. Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna Parada Niepodległości jest wyjątkowa, bo przypada w okrągłą, 100. rocznica powrotu Polski na mapę Europy. Nic dziwnego, że zainteresowanie udziałem w paradzie jest zdecydowanie większe niż w latach ubiegłych. Niektórych z naszych czytelników zaniepokoił jednak fakt, że wydarzenie to odbywa się o tak wczesnej godzinie.

- O ile mnie pamięć nie myli, parada rozpoczynała się co roku o godz. 10 na ul. Podwale Staromiejskie. Moim zdaniem, z uwagi na tegoroczną wyjątkową rocznicę, sugerowałbym przesuniecie obchodów na nieco późniejszą godzinę, np. 12. Dałoby to szansę dołączenia większej liczby uczestników, którzy nie należą do "rannych ptaszków". Mogliby przyjechać do Gdańska także mieszkańcy okolicznych miejscowości, w których nie są organizowane tego typu parady - napisał do nas pan Stanisław z Wrzeszcza.

Fotograf stanie w Zielonej BramieOkazuje się, że rozpoczęcie tegorocznej Parady Niepodległości pół godziny wcześniej niż zwykle ma konkretne uzasadnienie. Z okazji rocznicy wprowadzono do programu wydarzenia dodatkową atrakcję. O godz. 11:30 na Długim Targu zostanie wykonane Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.

Zobacz, jakie imprezy odbędą się w ramach obchodów 100-lecia niepodległości

- Parada nie zakończy się w tym roku pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie tradycyjnie odśpiewamy hymn i wysłuchamy przemówień. Po ich zakończeniu kolumna uczestników przemieści się na Długi Targ. O godz. 11:30 fotograf znajdujący się w jednym z okien Zielonej Bramy wykona pamiątkową fotografię gdańszczan świętujących 100-lecie odzyskania niepodległości - wyjaśnia Lech Parell, prezes stowarzyszenia SUM, które od lat organizuje w Gdańsku Parady Niepodległości.

Tradycja od lat 70.O której powinna się rozpoczynać Parada Niepodległości?

tak jak w tym roku, o godz. 9:30 9%
około godz. 12:00, żeby wieksza liczba osób mogła uczestniczyć 54%
nie ma to dla mnie znaczenia - dostosuję się 17%
nie ma to dla mnie znaczenia - nie biorę w niej udziału 20%
zakończona Łącznie głosów: 1882
Podobne zdjęcie - pod nazwą Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan - jest wykonywane dokładnie w tym samym miejscu od 2002 roku, latem, w kilkuletnich odstępach. Ostatnia tego rodzaju fotografia powstała w lipcu tego roku. Jednak pora roku to niejedyna różnica, która odróżnia od siebie obie inicjatywy. Należy spodziewać się, że wielu uczestników Parady Niepodległości będzie przebranych w historyczne stroje, co dodatkowo uatrakcyjni tę pamiątkę dla następnych pokoleń.

- Ponadto chcemy umożliwić wszystkim zainteresowanym wzięcie udziału w mszy świętej w intencji ojczyzny, która rozpocznie się w bazylice Mariackiej o godz. 12. To tradycja zapoczątkowana już w latach 70. przez ówczesną organizację opozycyjną Ruch Młodej Polski. Reasumując, żeby się ze wszystkim wyrobić, musimy w tym roku rozpocząć paradę nieco wcześniej - kwituje Lech Parell.
Z tego samego powodu gdańszczanie odśpiewają hymn Polski nieco wcześniej, niż zaproponował prezydent Andrzej Duda. Głowa naszego państwa wyszła bowiem z propozycją, aby Mazurek Dąbrowskiego został odśpiewany od Bałtyku aż po Tatry 11 listopada o g. 12:00. A jak już wcześniej wspomniano, uczestnicy gdańskiej parady zaintonują go ok. godz. 11 pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Zobacz naszą "mobilną redakcję", która brała udział w Paradzie Niepodległości w Gdyni w 2013 roku


Jak co roku organizatorzy parady zachęcają uczestników do przebrania się w stroje z epoki, a więc stylizacje rodem z lat 20. Nasza redakcja, jak prawie co roku, weźmie udział w przemarszu. Na tę okoliczność już szykujemy odpowiednie stroje oraz platformę, która będzie przypominała redakcję prasową z początku XX wieku.

Przypomnijmy, że podobna parada zwana Urodziny niepodległej odbywa się też co roku w Gdyni i startuje o godz. 12.

Zobacz nasz film z ubiegłorocznej Parady Niepodległości w Gdańsku

Opinie (317) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.