Fakty i opinie

Święto Niepodległości w Trójmieście: parady, koncerty, bieganie i smakołyki

Ubiegłoroczna Parada Niepodległości w Gdyni.


Barwne Parady Niepodległości przejdą 11 listopada przez Gdynię i Gdańsk. Odbędzie się też wiele imprez towarzyszących - m.in. Bieg Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych oraz świętowanie przy stole. Przez Sopot przejedzie parada rowerów i zabytkowych samochodów.Weźmiesz udział w obchodach Dnia Niepodległości w Trójmieście?

tak, mam zamiar wziąć czynny udział 25%
tak, ale jako widz 31%
raczej nie, choć nie wykluczam tego 19%
nie, nie interesuje mnie to 25%
zakończona Łącznie głosów: 1166
W Trójmieście tradycją są radosne obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnijmy: święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione po II wojnie światowej przez Krajową Radę Narodową 22 lipca 1945. Przywrócono je w 1989 r. i od tej pory 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Gdynia stawia na różnorodność

Międzypokoleniowa Wielka Parada Niepodległości, na którą złoży się część artystyczno-historyczna pod hasłem "Wolność-Niepodległość-Jedność" a także Bieg Niepodległości, akcja Otwarte Muzea, warsztaty kotylionowe, projekcja filmowa - oto uroczyste obchody Dnia Niepodległości 11 listopada w Gdyni.

Gdyńska Parada Niepodległości rozpocznie się o godz. 12. Przejdzie trasą od ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni pod płytę Marynarza Polskiego zobacz na mapie Gdyni na skwerze Kościuszki. W barwnym korowodzie wezmą udział reprezentanci szkół, instytucji, organizacji społecznych oraz wszyscy ci, którzy po prostu będą chcieli. Przemarsz będzie komentowany na żywo przez konferansjera Tomasza Podsiadłego, który przedstawi krótki rys historyczny, koncepcję parady oraz grupy.

- Na bogaty program wydarzeń towarzyszących Paradzie złoży się prezentacja zabytkowych samochodów, pokaz filmowy i warsztaty.  11 listopada zapraszamy także do otwartych muzeów - Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica, które będzie można odwiedzić nieodpłatnie - informuje Lena Dula, producentka parady.
Już od godz. 12 na parkingu przy Gdynia Waterfront zobacz na mapie Gdyni będzie można też dobrze zjeść, bo znajdą się tam Szamochody oferujące szybkie dania. Będzie też można obejrzeć zabytkowe auta. Stałym elementem obchodów jest też Bieg Niepodległości, który zacznie się o godz. 15.

Z kolei wieczorem gratka dla melomanów. Gdyńska Orkiestra Symfoniczna będzie świętowała 70-lecie istnienia. Muzycy zapraszają na koncert do Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej zobacz na mapie Gdyni. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

Zamknięte ulice w Gdyni nie tylko w piątek

Obchody Dnia Niepodległości oraz Bieg Niepodległości to także zamknięte ulice. Zacznie się już w czwartek, w godz. 16:10-18:45 wyłączone zostaną z ruchu ulice: Gen. Józefa  Bema (od al. Marsz. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni do ul. I Armii Wojska Polskiego zobacz na mapie Gdyni), al. Marsz. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni (od ul. Legionów do ul Świętojańskiej), Świętojańska zobacz na mapie Gdyni (od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego), skwer Kościuszki zobacz na mapie Gdyni (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona).

W piątek 11 listopada od godz. 10 do 14 będą sukcesywnie zamykane ulice na czas przejścia uczestników parady. Od godz. 10 wyłączona zostanie z ruchu ul. Starowiejska zobacz na mapie Gdyni na odcinku od 3 Maja do Dworcowej. Około godz. 11:30 wyłączone zostaną z ruchu również ulice: Dworcowa, Podjazd, 10 Lutego. Finał parady odbędzie się na parkingu przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni.

Od godz. 6 wyłączony będzie z ruchu skwer Kościuszki i aleja Jana Pawła II. Natomiast w godz. 14-17:30 wyłączone zostaną z ruchu ulice: skwer Kościuszki, Jerzego Waszyngtona, Świętego Wojciecha, Portowa, Tadeusza Wendy, Świętego Piotra, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego, Polska, Chrzanowskiego, Świętojańska, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego. Parking zlokalizowany przy al. Jana Pawła II wyłączony będzie z ruchu od godz. 15 we wtorek 8 listopada do godz. 8 w sobotę 12 listopada.

W Gdańsku parada, koncerty patriotyczne oraz świętowanie przy stole

Gdańska Parada Niepodległości odbędzie się już po raz 14. Kolumna sformuje się o godzinie 9:00 na ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym zobacz na mapie Gdańska.

Co roku inny jest temat przewodni gdańskiej parady. W ubiegłym roku był Orzeł Biały, w tym symbolem będzie flaga biało-czerwona. Na przygotowanej wielkiej tablicy, uczestnicy będą mogli złożyć czerwonym flamastrem własnoręczny podpis, odrysować kształt dłoni albo odcisnąć odcisk w farbie. W ten sposób powstanie unikalna flaga, której dolna, czerwona część, będzie utworzona z wpisów uczestników akcji.

Zakończenie planowane jest ok. godz. 11.45, po czym w samo południe można wziąć udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę w bazylice Mariackiej lub wybrać się na Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska, gdzie zaprezentują się m.in. grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne.

Gdańska Parada Niepodległości z 2015 r.O godz. 18, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, odbędzie się koncert "Mamy Niepodległą!", podczas którego pieśni patriotyczne z epoki wykona Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wejściówki do uzyskania w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim pod nr telefonu 58 30 77 552.

O godz. 19, w Europejskim Centrum Solidarności, odbędzie się koncert piosenek "barda Solidarności", czyli Jacka Kaczmarskiego. Bilet kosztuje 20 zł.

Ale obchody Święta Niepodległości można rozpocząć już w czwartek wieczorem i kontynuować także po piątkowej paradzie podczas "Wieczoru Niepodległości", gdyż w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, serwowane będą "dania narodowe w specjalnych cenach."

Czytaj też: Świętowanie niepodległości przy stole

Ponadto z okazji święta Gdańsk przystroi się w barwy narodowe. Cztery miejskie obiekty już w nocy 10 na 11 listopada będą iluminowane na biało-czerwono. Narodowe barwy pojawią się na: Pomniku Poległych Stoczniowców, na wiadukcie w ciągu ul. Uczniowskiej (przy stadionie), wiadukcie w ciągu ul. Kościuszki (obok Galerii Bałtyckiej) oraz wiadukcie w ciągu ul. Jana z Kolna. Iluminacje włączone zostaną około 22.00 w nocy 10 na 11 listopada, potem oglądać je będzie można jeszcze kolejnej nocy 11 na 12 listopada.

Parada rowerów i zabytkowych samochodów w Sopocie

Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach, rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych aut, i stworzą kolorową, patriotyczną kolumnę. Zbiórka uczestników chętnych na sopocką, rowerową paradę niepodległości nastąpi w piątek 11 listopada o 13.15 w okolicy budynku straży pożarnej zobacz na mapie Sopotu.

Będzie to też jedyna jeszcze w tym roku okazja, by przejechać się na co dzień zamkniętą dla rowerzystów ul. Bohaterów Monte Cassino. Po przejeździe na wszystkich czekać będzie grochówka, prezentacja zabytkowych wozów strażackich i pokaz pierwszej pomocy.

Po paradzie na Placu Przyjaciół Sopotu zobacz na mapie Sopotu rozpocznie się VI edycja akcji "Światełka dla Polski", podczas której całe rodziny wysyłają do nieba białe i czerwone lampiony, do których przyczepią życzenia dla Polski.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów sopockich szkół oraz Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Występy zakończą się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, a ok. godziny 17.15 nastąpi przejście na plażę w okolice Teatru Atelier, skąd lampiony zostaną wypuszczone w powietrze.

O godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.Data obchodów Święta Niepodległości wiąże się z przejęciem władzy wojskowej przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Faktycznie niepodległość Polski ogłosiła, powołana przez Niemców i Austriaków, Rada Regencyjna już 7 października 1918 roku, a pierwszy rząd powołany przez samych Polaków powstał w Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku, jako Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.

W III Rzeczpospolitej z okazji święta, patriotyczne marsze (a czasami też zamieszki), nie od razu pojawiły się na ulicach polskich miast.

Opinie (208) 9 zablokowanych

 • Tak tak (29)

  I awantury KOD-owsko - ONR-owskie. Dziękuję bardzo za takie "atrakcje"!

  • 82 106

  • Z KOD to będzie 5 osób także ten (21)

   a ONR co by nie mówić o ich demagogi jest potrzebny w społeczeństwie jak dawniej Samoobrona. Musi być równowaga z lewactwem skrajnym.
   I tak szczerze sami się zastanówcie czy gdybyście mieli córkę to lepiej aby spotykała się z lewakiem nierobem przegrywem politykierem czy z kimś z ONR który zazwyczaj normalnie uczy się i pracuje? Emocje mają to do siebie że przemijają i o ile z ONRowca wyrosnie normalny obywatel o tyle z lewaka tylko i wyłącznie jakiś politykier śmieszny w najlepszym wypadku.

   • 42 65

   • KOD to dziadki post peerelowskie, z czym do ludzi (4)

    Czerska się kończy.

    • 35 44

    • A posłów PiS z legitymacją PZPR to jak byś nazwał? (3)

     • 58 18

     • Zdrajcy, po prostu.

      • 23 3

     • a posłów PO i innych partyjek z przeszłością PZPR to jak byś nazwał? (1)

      "Obrońcy demokracji" czy walczący o pełne koryto?

      • 23 17

      • Też zdrajcy, żadna różnica. Pewnego dnia siądą razem w celi.

       • 10 3

   • Od kiedy to prawak ONRowiec, kibol, dresiarz (3)

    uczy sie lub pracuje? Jest dokladnie na odwrot. Gdyby tacy byli wyksztalceni rozumieliby, ze koloru skory czy orientacji nie da sie wybrac, jak ciuchow w sklepie. Wolalbym aby moja corka spotykala sie z lewakiem, czyli np. Studentem, chodzila z nim na koncerty rockowe lub wyksztalconym lewakiem inzynierem, pracujacym i dobrze zarabiajacym zamiast bezrobotnym prawackim osilkiem stadionowym.

    • 57 22

    • Od zawsze (2)

     sprawdz wykształcenie ludzi z KOD. ONR to nie kibole. A kibole też sa lepiej wykształceni niz lewacy.
     Nie znam jakiegokolwiek lewaka który ma normalną pracę. Jakieś rozbabrane lipne studia to max i praca w fundacyjkach dziwnych.

     • 21 42

     • przestań już ćpac...

      • 24 17

     • Albo nieumiejetnie probujesz iroizowac

      • 5 5

   • Jak by córka miała takiego chłopaka jak Ty to poprawnej składni by się nie nauczyła od Ciebie...

    • 11 7

   • Wojtek (3)

    Tak! Tak! Zgadzam się! Prawdziwy ONRowiec jedt mądry i śliczny! Chłopak jak ta lala! Jego łysina lśni w polskim słoneczku, a jego głos jest miły, słodki i uprzejmy jak głosik skowronka...

    • 29 5

    • Do tego jeszcze twarz myślą nieskalana;)

     • 23 9

    • Racja twoje pejsy sa ładniejsze.

     • 12 22

    • ..i te meskie dlonie: silne, spracowane od cegiel i styliska

     • 1 0

   • (3)

    ONR i uczy się i pracuje ? Haha, to jest oksymoron, znam paru takich onr-owców, jeden ma 34 lata jest alkusem i mieszka ze swoim ojcem, dwóch 24 i 25 lat skończone tylko gimnazjum, są planktonem na budowie, a 4 siedzi w więźniu. Prawdziwa elita wśród kandydatów do rąk wszelakich córek.

    • 27 7

    • (1)

     kto to jest "alkus"????

     • 0 1

     • dla młodych słowo alkoholik jest zbyt długie

      więc je skracają

      • 0 0

    • Może to i prawda

     że są alkoholikami (alkoholizm od 1954r. jest uznany przez WHO jako choroba), może mają i to minimum wykształcenia, może i są pracownikami fizycznymi na budowach, może siedzą w więzieniu ...może są chorzy, niewykształceni, prości i odbywają kary więzienia, ale to w jaki sposób ty o nich się wyrażasz, czyni z ciebie zwykłego prostaka i chama!

     • 2 1

   • z oenrowaca kibola wyrośnie bandyta, elektorat pisu

    • 14 6

   • Zdefiniuj lewaka...

    ... czy to ten co rozdaje pieniadze biednym z podatkow ktore planuje podniesc dobrze zarabiajacym?

    • 0 0

   • bezstronnie po polsku

    Kojarzenie murzyna z afryką jest błedem uwidocznionym na prostym, chamskim przykladzie.

    • 0 0

  • (1)

   kod dalby sobie spokoj chociaz w jeden dzien ale widac musza jatrzyc i dzielic polakow codziennie.

   • 22 34

   • Przestań kłamać ochydny trollu. Wracaj na psychiatryk24

    • 11 12

  • Chory kraj z PiSlamem

   • 24 20

  • Radio maryjne są siekawsze ,co?,o ile ja wiem ONR jest wspierane (1)

   jest przes Pis więc coś ci się pieprzy

   • 9 9

   • RADIO

    Nie placz Ewka.Tfu nie pieprz Ewka

    • 1 0

  • A pisowscy kibole bandyci będą ze swoimi fajerwerkami ? Towarzysz Płaszczak ich obroni, pan Zbyszek potraktuje łagodnie a w ostateczności Maliniak ułąskawi

   • 11 4

  • ta nie chory kraj tylko ty jesteś chory ,boś fanatyk Pisu i RadioMaryja

   i zapominasz ,że ONR wspierane jest przez Pis ,albo zapominasz albo g*wno wiesz na ten temat.

   • 0 2

 • Silna Polska! (9)

  • 37 53

  • (2)

   Tak tylko narazie to jest sina i nie zapowiada się na lepiej

   • 26 9

   • (1)

    Tak Ci Petru powiedział?

    • 7 10

    • Nie, Szydło przed wyborami.

     • 7 3

  • Silna Polska? Jak? Skoro po raz wtóry rządzą nami bałwany

   • 20 10

  • W jakim sensie silna...? Narazie rozdaje kasę newo i prawo mimo, że w budżecie pusto, a stanowiska dostają dyletanci po znajomości. To raczej osłabianie Polski... :-(

   • 19 7

  • Czyli trzeba nam więcej pomników budować:))

   • 7 2

  • Silna i bogata Polska!

   Bendom do nas norwegowie, niemcy, angole i holendrzy za pracom przyjeżdzać!

   • 1 0

  • Silna Polska ? Ciekawe czy zdanie to padło od gościa, który czuje się silny tylko w grupie ONRowych koleżków, a gdy jest to sam przemyka pod ścianami. Jednocześnie nie rozumie, że Polska też musi mieć partnerów ...i nie mówię tu o Orbanie. Ehh pisowcy....

   • 4 1

  • Zwarci i gotowi - też już było ...

   ... i się szybko skończyło w 1939 we wrześniu.
   My jak zwykle mocni w gębie i patetycznych czynach, a nie w codziennej uczciwej budowie naszej ojczyzny!

   • 0 0

 • pislam powinien być karalny. katole precz do swoich świątyń. (14)

  • 79 153

  • A Ty taki kulturalny i tolerancyjny (5)

   Typowy wyborca PO.

   Grzecznie Ciebie pozdrawiam.

   • 38 28

   • A ja pozdrawiam wszystkich (4)

    Pislamistów i onrowców którzy grzecznie słuchają latających płyt chodnikowych, które sami wyrwali by inni tez mogli ich posłuchać....

    • 23 22

    • Przyjmujemy POzdrowienia od lewakow (3)

     POkoj z Wami- i nie mysle tu o kolejnym mieszkaniu czy gruncie z reprywatyzacji

     • 23 15

     • (2)

      A żeby was wszystkich wywiało gdzieś na pustynię, tam się klepcie dalej.

      • 5 8

      • (1)

       Jak na razie to Ty ujadasz i ciągle się coś nie podoba.Pustynia stoi otworem.

       • 4 2

       • Nie bądź śmieszny. To cały ten po-pis robi gnój, a ja muszę na to pracować. Won, za Ural jednych i drugich.

        • 2 4

  • Goń się po0miocie lumpenproletariacki na ural (1)

   • 15 9

   • Ale wieśniak z Ciebie

    Idź do kościoła modlić o nogi bo na rozum to za późno.

    • 9 20

  • Pójdziemy z własnej woli śmieszny pajacyku ale dziękujemy za zachętę.

   • 11 6

  • skad w tobie tyle nienawisci? zalecam leczenie

   • 13 2

  • Pislam katole (1)

   Stosująć takie zwroty używasz mowy nienawiści

   • 21 6

   • Niby w ktorym miejscu?

    • 0 0

  • "Obrońcom demokracji najciężej pogodzić się z demokratycznym wyborem"

   Lewicujący, wszech tolerancyjny świat odchodzi w zapomnienie. Coraz bardziej radykalne hasła dotyczące seksualności, życia, stosunku do emigrantów powodują w społeczeństwach całkiem odwrotny skutek. Dziś USA, jutro Francja, Austria... Do szczekaczy - oby poparcie dla całkiem umiarkowanego PIS nie przekształciło się z czasem w poparcie dla radykalnych grup narodowych. Teraz brzmi to może nierealnie ale tylko tak nierealnie jak brzmiało w lipcu, że prezydentem USA zostanie Donald Trump.

   • 13 8

  • koment na poziomie przeterminowanego kondoma !

   • 0 2

 • Szamochody (6)

  Droga redakcji, co to sa szamochody? Jakas nowa forma bufetu ulicznego? Sadze ze macie sie za profesjonalistow wiec piszcie profesjonalnie, czyli czytajcie i weryfikujcie takie byczki

  • 27 23

  • Lepszy szamochód niż foodtruck (1)

   Szamochód nie brzmi może dumnie, bo szamać to nie to samo co jeść, spożywać, konsumować, ale lepsze takie polskie słowotwórstwo, niż ciągłe używanie fuddtraka

   • 19 0

   • szamofura

    • 0 0

  • miało być przewrotnie, a wyszło jak kula w plot

   Jest dokładnie tak, jak napisałeś w swoim "ironicznym" komentarzu

   "Szamochody oferujące szybkie dania."

   • 1 0

  • Bardzo śmieszne

   ten kto chodzi każdego roku to wie jakie samochody i głupich pytań nie zadaje .

   • 3 2

  • Chodzi pewnie o barowóz.

   • 4 1

  • To tacy ludzie, którzy idą jedząc po drodze.

   • 1 0

 • Ech! znowu się zacznie. Człowiek spokojnie do pracy nie będzie mógł pojechać. (2)

  Dobrze że to się wszystko nie długo skończy

  • 19 52

  • Nauczcie się tumany (1)

   Nie ma w Polsce czegoś takiego jak Dzień Niepodległości i ktoś kto kończył dziennikarstwo/polonistykę powinien o tym wiedzieć!
   Mamy Święto Niepodległości a 'dzień' to jest w USA (co zresztą tytuł pewnego filmu dokładnie obrazuje)...

   • 6 0

   • chodzi o tytuł ankiety oczywiście

    wyjaśnienie dla analfabetów

    • 0 0

 • Oficjalnie tego dnia nie ma w Gdyni jak widać żadnego koncertu. (3)

  Dlaczego Gdynia nie podaje do publicznej wiadomości informacji o koncercie swojej orkiestry? 70 lat im styka a embargo na taką informację jak za komuny. Do tego bez biletów. Co jest?

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie na to uwagi. Dodaliśmy informację o koncercie.

  • 17 6

  • embargo ustanowiło trojmiastopyly (2)

   • 0 6

   • Zmartwię cię, ale przy oficjalnym stworzonym przez Gdynie sloganie "urodziny niepodległej" (1)

    nie znalazłem żadnego info, Trojmiasto przepisuje co jest w oficjalnym programie. Szkoda, że nikt nie patrzy na całość, bo taki koncert jest dla wielu ludzi wspaniałym dopełnieniem takiego dnia. Tylko, że 99% mieszkańców nie będzie o nim wiedziało.

    • 3 0

    • Informacja o koncercie jest ogólnie dostępna od paru dni na stronie trojmiasto.pl - tylko trzeba na link "rozrywka" klinknąć. Dziwne, że "meloman" nie wie, gdzie szukać informacji o koncertach.

     • 0 1

 • (7)

  Zamykanie centrum Gdyni w godzinach powrotu do domu, świetny pomysł, gratulacje pomysłu...

  • 39 27

  • (3)

   Jest Święto Niepodległości !

   jakie POwroty do domu, POgieło cie???

   • 8 15

   • Jakiś problem z używaniem klawisza shift?

    • 10 1

   • i co ma robić? biegać?

    • 2 2

   • to jest ta przytumaniona antyprezydencka "klika"

    Wiesz frustracja ich rozpiera, szersze grono rodakow swietuje, a te dekle wiecznie marudzą . Reprezentanci Gdyni Polnocnej mają nawet swoj profil na fb...... hahaha. Ale ich rozumiem, nie dosc ze postkomunistyczna spuscizna wypchana patologią , to jescze dzień w dzień korek

    • 0 0

  • a ja go popieram :)

   • 2 1

  • To nie wracaj bo stara już od dawna na ciebie nie czeka.

   • 4 6

  • Narodziła się nowa Świecka tradycja

   Nie masz wracać do domu bo on właśnie będzie dzień pieszego pasażera

   • 1 0

 • Fajnie zawsze się wybieramy całą rodziną. (18)

  Ale obecność pana Adamiowicza jest smutnym dodatkiem do tego święta. Jak ktoś kto klęka na cmentarzu zbrodniarzy sowieckich może przychodzić na święto niepodległości Polski. Jego żonka pobierała stypendia od Rosjan i karczek musi zginać ale nie musi brać udziału w paradzie niepodległości.

  • 73 88

  • To jedz do Warszawy (9)

   Może trafisz na płomienne przemówienie Jarka.

   • 37 14

   • Jedziemy ale 10 na mszę nie do Jarka. (1)

    Ale co ty tam wiesz lewaku z KOD

    • 18 33

    • Czy towarzysz Ziobro -naprawil juz swoj koguci glosik?

     Bedzie mozna go uslyszec na wiecu?Szukalem jego wczesniejszego przemowienia z Warszawy..na prozno..partia zadbala aby ta kompromitacja zostala szybko wykasowana...Teraz znowu moze byc hardy...tatus dal mu do zabawy prokuratorski mlotek.

     • 11 4

   • trafi też na posła Piotrowicza skłądającego wieńce na grobie Gomułki

    • 25 4

   • Brak ci emocji (5)

    Zaproś jakiego promotora z Moskwy i urządźcie sobie swoje święto na cmentarzu żołnierzy radzieckich. tfu twoja mać ... !

    • 2 10

    • (3)

     Dzięki Tym żołnierzom mieszkasz w Gdańsku i możesz pisać głupoty.

     • 7 7

     • (1)

      Gloryfikują morderców, złodziei i gwałcicieli. O tempora, o mores...

      • 5 3

      • to są towarzysze towarzysza Piotrowicza z PiS

       • 7 1

     • Dzięki tym sałdatom Gdańsk był w 80% ruiną...

      i nigdy już potem nie przywrócono mu dawnej świetności

      • 7 2

    • Promotora z Moskwy to miala rodzina Prezesa, plecy takie ze wille dostali po polskim oficerze.

     • 0 0

  • Na szczescie (2)

   Pan prezydent Budyń pełnie już ostatnią kadencję.Dość złodziejstwa i zapraszania uchoďźców kiedy Polacy nie maja gdzie mieszkać

   • 9 11

   • przyjdzie aptekarz PiSiewicz albo towarzysz Piotrowicz

    • 10 2

   • Pokaż mi tych uchodźców, kłamco i jątrzycielu z nasłania politycznego.

    • 5 2

  • Może zajmij się historią własnej rodziny, a daj innym chodzić i świętować, tak jak chcą. Życie będzie prostsze, a i Ty ze złości się nie oplujesz.

   • 8 0

  • (2)

   To skoro pójdziecie do kościoła to pewnie sobie przekażecie znak pokoju, a wcześniej powiecie "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" i może usłyszycie "miłujcie nieprzyjaciół swoich".
   Doprawdy modlitwa nad grobem, nawet jeśli to był grób wrogich żołnierzy nie mieści ci się w głowie?

   Festiwal bigoterii.

   • 7 0

   • bon mot Kwacha tu wyjątkowo pasuje:

    "nie mogli dać nam wolności bo sami jej nie mieli"

    inna rzecz, że gdyby nie szwabska Barbarossa, to ruskie groby miały by tu datę z 1941 i nikomu, ale to nikomu, szczególnie takim żuczkom gnojarkom piszącym o bigoterii, nie przyszło by do łba ich nie apoteozować

    • 0 0

   • Bo w końcu nie ważne, kto jaki mundur nosił - wszyscy jesteśmy ludzmi,

    • 1 0

  • Pani Anna Kołakowska?

   Rzeczywiście jedźcie razem w ch... krzyczeć "raz sierpem raz młotem...", bo za I Solidarności siedzieliście jak trusie. Pewnie stąd ta kuriozalna głupota spóźnionej i fałszywej(bo PiS to krypto-nazi-komuniści) walki!

   • 4 0

 • Maskara (7)

  Znowu miasto zablokowane bo sobie musza biegać .... Do lasu a nie po moim mieście !!!!

  • 56 78

  • Dokładnie ! (1)

   Co biegający kalesoniarze mają wspólnego z niepodległością ??? ja się pytam....

   • 11 13

   • a co ty masz wspólnego z człowieczeństwem?

    ja się pytam.

    • 15 6

  • czy naprawdę nawet w święto (2)

   musicie blokować miasto!

   liczy się tylko lans?

   biegacze, zapomnieliście o swoich rodzinach i przyjaciołach, starszych rodzicach,

   • 9 13

   • ależ w moim przypadku

    biegną: ja i moja żona,
    a kibicują dzieci. świetnie spędzony czas. Pobiuegniemy w narodowych barwach.
    Będziemy w ten sposób świętować wolność i niepodległość.
    Taki bieg ku wolności.
    Po biegu idziemy do rodziców żony na kolację.

    Czy ty w ogóle wiesz co piszesz kmieciu? Czy nawet w święto lansujesz się przed swoimi patologicznymi rówieśnikami z podstawówki specjalnej?

    • 15 7

   • Czy naprawdę w święto

    musisz pakować się autem do centrum?

    • 0 1

  • Faktycznie

   W Trójmieście akurat jest mnóstwo terenów leśnych i parkowych,, gdzie można by wyznaczyć trasy przyjemniejsze dla biegaczy i mniej uciążliwe dla mieszkańców.ie

   • 5 3

  • to jest też moje miasto

   • 3 0

 • Prawdziwy, Patriotyczny marsz bedzie w Warszawie (5)

  W Gdansku moze dwie pierwsze parady byly ok.

  • 28 63

  • Dokładnie (3)

   Adamowicz klęczący na cmentarzu zbrodniarzy sowieckich i na marszu

   • 15 26

   • gdzie ty to widziałeś?

    • 14 0

   • Ale to są przecież towarzysze jednego z przywódców PiS - towarzysza Piotrowicza, prawej ręki Balbiny. Nawet jojo Bredziński to wie.

    • 7 1

   • Zmień dilera, bo ten wyraźnie cie oszukuje.

    • 3 0

  • Prawdziwy Polak, Prawdziwy Niemiec

   co za różnica?

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.