• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parady niepodległości przeszły ulicami Gdańska i Gdyni

JG
11 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 21:00 (11 listopada 2012)

Zobacz, kto uczestniczył w gdyńskiej paradzie.


W Gdańsku husaria, motocykle i ciuchcia z gdańskiego ZOO. W Gdyni marynarze, roztańczone lawety i młodzież z irokezami na głowie. Kilkadziesiąt tysięcy widzów i uczestników przebyło trasy parad niepodległości.



Po Paradzie Niepodległości uczestnicy przebrani w stroje z lat 20. i 30. ub. wieku pozowali do wspólnego zdjęcia. Po Paradzie Niepodległości uczestnicy przebrani w stroje z lat 20. i 30. ub. wieku pozowali do wspólnego zdjęcia.

Czy uczestniczyłe(a)ś w tegorocznej Paradzie Niepodległości?

- Zapomnieliśmy tylko pomalować twarze, choć kupiliśmy wcześniej farbki... - martwił się trochę Marcin z Gdańska, który razem z rodziną w biało-czerwonych czapkach obserwował paradę. Kolumna ruszyła z rykiem silników z ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska. Na przodzie jechały motocykle - zabytkowe i nowe. - Jesteśmy już siódmy raz. To nasz obowiązek - przekonywał Adam Zdanowski, który prowadził zabytkowy jednoślad.

Dalej paradowały gokarty, rowery, a nawet dziecięce wózki. Za nimi w bezpiecznej odległości jechały zabytkowe polskie i amerykańskie samochody. Zaprezentowały się też wozy strażackie oraz historyczny autobus. Dopisali także rekonstruktorzy historii w mundurach z różnych epok.

Widzowie, których coraz więcej gromadziło się przy skrzyżowaniu ulic Igielnickiej i Podwala Staromiejskiego zobacz na mapie Gdańska, oglądali defilujące pojazdy i czekali na kulminacyjny moment parady. W oknie narożnej kamienicy, jak co roku, miał się pojawić marszałek Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego.

- Wiara, kultura, historia to nasze wspólne dobro, o które musimy wspólnie się troszczyć. Nie wolno nam żyć egoistycznie, bo stracimy wszystko. Musimy szukać tego, co nas łączy - dało się słyszeć z okna kamienicy.

Po gromkim "Niech żyje! Niech żyje", pochód ruszył dalej. Kolumna paradujących i widzowie dotarli w końcu na Targ Drzewny pod pomnik Jana III Sobieskiego zobacz na mapie Gdańska. Tam uczestnicy parady najpierw pozowali do wspólnego zdjęcia. Ponadto osoby, które ucharakteryzowały się na postacie z lat 20. i 30. ubiegłego wieku otrzymały od Portalu Trojmiasto.pl bilety do kina.

- Moda tamtych czasów była fantastyczna. To duża przyjemność móc coś takiego ubrać raz na jakiś czas - nie kryła radości Małgorzata, która zabrała ze sobą torebkę i broszkę należącą do prababci.

Z kolei w Gdyni paradowano w ramach 94. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Przez główne ulice miasta przeszli m.in. marynarze, rekonstruktorzy historii, młodzież z irokezami na głowach oraz kibice Arki Gdynia.

- Jesteśmy Polakami i powinniśmy uczestniczyć w takich uroczystościach, bo to jest obowiązek każdego z nas - podsumowała obchody Święta Niepodległości pani Danuta.

Zobacz, jak wyglądała Parada Niepodległości w Gdańsku.

JG

Wydarzenia

Parada Niepodległości w Gdańsku (75 opinii)

(75 opinii)
parada

94. Gdyńskie Urodziny Niepodległej (5 opinii)

(5 opinii)
parada, uroczystość oficjalna

Opinie (427) ponad 20 zablokowanych

  • Znalazłem pełniejszą relację wideo z Gdyni

    Jakby ktoś chciał obejrzeć to jest tutaj:

    gdynianie.pl/index.php?id=2&t=1&page=43656

    • 1 0

  • w samo południe

    u nas oczywiscie cudnie jest...
    Ale TAM młodzi walczą. Wydaje się, że o pracę, godne życie, szacunek...

    • 0 1

  • obłuda, obłuda i jeszcze raz obłuda.

    Piękne słowa: solidarność, sprawiedliwość, Polska - ojczyzną wszystkich Polaków... a rzeczywistość skrzeczy: stołki tylko dla "kolesi", rozkradane nasze podatki i składki ZUS, układy, i co najbardziej boli, polskie władze przyzwalające na śmierć głodową i cierpienia w chorobie swoich obywateli, przy największym w UE rozwarstwieniu zamożności obywateli i największej skali ubóstwa (milionowej emigracji/wygnaniu). Jak w tej sytuacji przechodzą przez usta rządzących puste słowa: SOLIDARNOŚC, RÓWNOŚC itp.????????

    • 2 1

  • Gdyńska Parada Artystyczna czy Patriotyczna?

    Konie robią kupy i nie wyróżniają się z tłumu....
    Czy wobec tego należałoby wykreślić konie z kart historii? Również z historii naszej małej ojczyzny jaką jest Gdynia.
    Od 10 lat przy okazji obchodów dnia odzyskania przez Polskę Niepodległości , miasto Gdynia organizuje przemarsze o charakterze patriotycznym, tym samym zapewniając sobie promocję. Od 1
    0 lat Stowarzyszenie Gdyński Szwadron Krakusów uczestniczył w owych patriotycznych paradach, zaznaczając i uświadamiając mieszkańców o istnieniu takowej formacji w latach 33-39 jednocześnie oddając hołd i cześć bohaterom, którzy brali udział w obronie wybrzeża pod dowództwem Gen. Dąbka między innymi jako konny oddział rozpoznawczy.
    Płk Dąbek, ze wszystkich walczących pod jego rozkazami oddziałów, jako jedyną niewojskową formację, wyróżnił właśnie szwadron krakusów z Gdyni za jego wybitne męstwo, skuteczność i ofiarność.
    Debiut konnego pododdziału odbył się również w Gdyni w dniu 11.11.1936 roku. W związku z czym sądzę, iż obecność Stowarzyszenia na tak ważnym wydarzeniu jakim są obchody święta Niepodległości jest nieodzowna. Z końmi oczywiście. Z końmi, które uświadamiają Gdynian, że w ich mieście walczyła kiedyś ochotnicza kawaleria.
    Tegoroczna parada natomiast była iście komiczna. Mikołaj, aktorzy, tancerze, kibice piłkarscy. A gdzie Polska? A gdzie historia, pamięć i patriotyzm? Na pewno nie na przedstawieniu na ul. 10 lutego.
    Tegoroczne założenia parady nasuwają jedną refleksję : Co autor miał na myśli i dlaczego?
    Konie nie wyróżniają się z tłumu i robią kupy. Więc nie będzie ich na paradzie.
    Płk Dąbek rzekł niegdyś do oddziału Krakusów: Zapałem i wolą walki jesteście żołnierzami Waszej kochanej, obecnie od kraju odciętej Gdyni. Wasza improwizowana broń, sprzęt wojenny i Wasza gotowość, to już początki bohaterstwa. Ja Waszą ofiarę, Wasze poświęcenie przyjmuję. Gdynia uczci kiedyś Wasz zryw i Waszą ofiarę!.
    Gdynia niestety zapomniała. I nic nie wskazuje na to aby chciała sobie przypomnieć .
    Wykreślmy zatem konia z historii polski, jako mało znaczący element. Zamieńmy pamięć o bohaterach na św Mikołaja w listopadzie i bandę przebierańców niczym z Halloween.
    A konie, które wzbudzały tak wielki entuzjazm zostawmy w stajniach, mundury w szafach, pamięć w książkach.
    Dziś podczas parady, na ul 10 lutego mała dziewczynka zapytała taty a gdzie są koniki? kochanie, koniki się wypięły. Nie, koniki były gotowe przyjechać jak zawsze to organizator i urzędnicy się wypięli.
    Ot co.

    p.s Nie rozumiem faktu, iż impreza promowana była plakatami na których wyraźnie widnieją konie oraz członkowie Stowarzyszenia. Uważam to za wybitnie nietrafiony żart....

    • 5 2

  • smutni hejterzy (1)

    Smutni po prostu są ci hejterzy, którzy nie potrafią nic zrobić samemu ale wszystko krytykują. to jest pokolenie wychowane na tym, że wszystko dostaje za darmo, a samo nic nie musi innym dawać. Wrzeszczące towarzystwo. Żal mi was.

    • 3 2

    • Coz, niektorzy maja wieksze wymagania, niz odpust, szczegolnie, ze rocznica wyjatkowo powazna ale faktycznie wiekszosc lubi takie siermiezne, "diskopolowe" klimaty. Wies tanczy i spiewa - i nie wazne czy to jakies za*upie czy wielkie miasto, chodzi o mentalnosc.

      • 0 3

  • Prawdziwy Polak (2)

    Wyglada tak wg PiSowcow:

    • 1 1

    • tnij org/s671

      • 1 1

    • a ja myśle żę ty jesteś debil i do tego menda

      • 0 1

  • Gdynia

    CO ROK TO SAMO

    • 0 0

  • czekamy na Niepodległą polskę tylko kiedy? kiedy ?

    demokracja bezpośrednia albo nieowlnictwo

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane