• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parady przeszły przez Trójmiasto

rb
11 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 14:42 (11 listopada 2014)

Tak Święto Niepodległości celebrowano w Gdyni



Tak wyglądała Parada Niepodległości w Gdańsku



Skrzydlata husaria, piechurzy z różnych epok, zabytkowe pojazdy, a na trasie barwnej kolumny tysiące widzów w biało-czerwonych barwach. Ulicami Gdańska i Gdyni przeszły Parady Niepodległości.



Punktualnie o godz. 12 wyruszyła parada w Gdyni. Punktualnie o godz. 12 wyruszyła parada w Gdyni.
- Dziś poluję na husarię, pojazdy z II wojny światowej i na harleye - komentował pan Maciej, który na paradę wybrał się z kamerą. Kierował obiektyw na zabytkowe samochody i barwne postacie, a tych nie brakowało.

Żołnierze z czasów wojen napoleońskich maszerowali równym krokiem, a jeźdźcy w zbrojach ze skrzydłami pozdrawiali widzów. Publiczność tradycyjnie przywdziała narodowe barwy. Były biało-czerwone czapki, szaliki, flagi, a także opaski z symbolem Polski Walczącej, które rozdawali harcerze. W tym roku przypadają bowiem rocznice: 75. powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70. rocznica Powstania Warszawskiego.

Parada w Święto Niepodległości to:

- Ta manifestacja jest za wolnością, za niepodległością, za patriotyzmem. Właśnie jest za, a nie przeciw komukolwiek, lub czemukolwiek. Za ludźmi, za ich dobrymi czynami, za dobrymi ideami - to myśl z książki "Gdańska Niepodległa", którą organizator parady, czyli Stowarzyszenie SUM, wydał przed dwoma laty.

Przesłanie nadal pozostaje aktualne, a uczestnicy i widzowie co roku starają się, aby parada była radosnym wydarzeniem. Barwny i długi korowód przeszedł tradycyjną już trasą, czyli ulicami: Podmłyńską zobacz na mapie Gdańska - Rajską zobacz na mapie Gdańska - Heweliusza zobacz na mapie Gdańska - Korzenną zobacz na mapie Gdańska - Kowalską zobacz na mapie Gdańska i dotarł pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Urodziny niepodległej w Gdyni

O godz. 12 wyruszył na trasę korowód Urodzin Niepodległej, który przeszedł przez centrum Gdyni. W paradzie wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta z morza i marzeń, rekonstruktorzy, przedstawiciele klubów żeglarskich, kolumna zabytkowych aut, orkiestra Marynarki Wojennej. Korowód przeszedł przez miasto tradycyjną trasą: od Placu Konstytucji przy Dworcu Głównym PKP, przez 10 Lutego na Skwer Kościuszki. Tam, na zakończenie parady, z pokładu ORP Błyskawica wybrzmiała salwa honorowa.

Z kolei o godz. 13 sopockim Monciakiem przejechały zabytkowe wozy strażackie.

W paradzie wzięli udział także pracownicy Trojmiasto.pl. W paradzie wzięli udział także pracownicy Trojmiasto.pl.
Pamiątkowe zdjęcia przy Teatrze Wybrzeże

Po paradzie, która zakończyła się ok. godz. 11:30, ruszyła mobilna redakcja Trojmiasto.pl, która otworzyła swoje podwoje przed barem Zimne Nóżki mieszczącym się w budynku Teatru Wybrzeże. Nasi pracownicy wystąpili w strojach stylizowanych na lata 20. i 30. Dzięki wsparciu Cyfrowe.pl wszystkim chętnym robiliśmy pamiątkowe zdjęcia i drukowaliśmy je na miejscu.

Zobacz pamiątkowe zdjęcia z Parady, jakie zrobiliśmy naszym czytelnikom
rb

Wydarzenia

Opinie (335) ponad 20 zablokowanych

  • a ci bandyci z arki co tam robili? (1)

    patrioci wielcy!Przy dzieciach policje wyzywali

    • 0 5

    • Na solówę?

      • 0 0

  • NIESTETY NIE OBYŁO SIĘ BEZ POLICYJNEJ PROWOKACJI... (1)

    OTO RELACJA Z MARSZU:
    Niestety, po raz pierwszy w historii tej oficjalnie organizowanej przez Urząd Miasta Parady, jako jedyni ze zgłoszonych uczestników, zostaliśmy poddani licznym policyjnym prowokacjom. Panowie w niebieskich mundurach, z niewiadomych przyczyn postanowili zepsuć nasze Narodowe Święto! Zamiast atmosfery dumy i radości, która od zawsze nam towarzyszyła podczas gdyńskich obchodów, wprowadzali napięcie i dążyli do eskalacji konfliktu, który sami próbowali wywołać.

    Jeszcze przed rozpoczęciem Marszu, bez żadnych podstaw i powodów, niczym nie sprowokowani, zaczęli wyciągać z tłumu i spisywać losowo wytypowanych kibiców. Wbrew swoim ustawowym obowiązkom nie podali przyczyn interwencji, a na prośbę o podanie służbowego stopnia oraz nazwiska niektórzy odpowiadali lekceważąco i wbrew prawu: "nie chce mi się". Grozili konsekwencjami za odpalenie rac (zaznaczmy, że nie odpaliliśmy ani jednej racy!), a nieletnich nie posiadających dowodów osobistych zastraszali, że przebywają na Paradzie bez opieki i próbowali siłą odprowadzać do radiowozów, co spotkało się z naszym stanowczym sprzeciwem.
    Dodajmy, iż po raz pierwszy naszą kilkusetosobową grupę eskortowało 9 wypełnionych radiowozów transportowych oraz kilku nieumundurowanych funkcjonariuszy, którzy prócz ciągłego nagrywania i fotografowania (także z budynku dworca) próbowali wmieszać się w naszą grupę.

    Będąc częścią gdyńskiej społeczności uczestniczymy w tej Paradzie od samego jej początku, odpalaliśmy race podczas hymnu i nigdy nie było najmniejszych problemów. Zawsze spotykamy się z wyrazami uznania i sympatii ze strony gdynian i władz miasta. Jak widać po zaistniałej sytuacji dzisiaj komuś bardzo zależało by nas sprowokować i zdyskredytować. Mamy nadzieję, iż władze miasta (będące organizatorem parady), w trybie pilnym wyjaśnią z uczestniczącym w zajściach zastępcą komendanta miejskiego policji w Gdyni prowokacyjne zachowanie jego podwładnych wobec pełnoprawnych uczestników dzisiejszego Święta Narodowego.

    Z naszej strony dziękujemy wszystkim kibicom za przybycie oraz godne zachowanie i nie uleganie prowokacjom.

    Źródło: arkowcy.pl

    • 1 2

    • Jezu Chryste! Słodki Panie! Spisywali? Fotografowali? Toż to gorzej,niż w Iranie!

      Dziki Lechistan!

      • 1 1

  • W Gdańsku od minuty 1:19 do 1:22 pierwszy z prawej idzie Putin

    Więc ja się pytam jaka to niepodległość?!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane