Parady przeszły przez Trójmiasto

Tak Święto Niepodległości celebrowano w GdyniTak wyglądała Parada Niepodległości w GdańskuSkrzydlata husaria, piechurzy z różnych epok, zabytkowe pojazdy, a na trasie barwnej kolumny tysiące widzów w biało-czerwonych barwach. Ulicami Gdańska i Gdyni przeszły Parady Niepodległości.Punktualnie o godz. 12 wyruszyła parada w Gdyni.
Punktualnie o godz. 12 wyruszyła parada w Gdyni. fot. trojmiasto.pl
- Dziś poluję na husarię, pojazdy z II wojny światowej i na harleye - komentował pan Maciej, który na paradę wybrał się z kamerą. Kierował obiektyw na zabytkowe samochody i barwne postacie, a tych nie brakowało.

Żołnierze z czasów wojen napoleońskich maszerowali równym krokiem, a jeźdźcy w zbrojach ze skrzydłami pozdrawiali widzów. Publiczność tradycyjnie przywdziała narodowe barwy. Były biało-czerwone czapki, szaliki, flagi, a także opaski z symbolem Polski Walczącej, które rozdawali harcerze. W tym roku przypadają bowiem rocznice: 75. powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70. rocznica Powstania Warszawskiego.

Parada w Święto Niepodległości to:

Zobacz wyniki (1020)
- Ta manifestacja jest za wolnością, za niepodległością, za patriotyzmem. Właśnie jest za, a nie przeciw komukolwiek, lub czemukolwiek. Za ludźmi, za ich dobrymi czynami, za dobrymi ideami - to myśl z książki "Gdańska Niepodległa", którą organizator parady, czyli Stowarzyszenie SUM, wydał przed dwoma laty.

Przesłanie nadal pozostaje aktualne, a uczestnicy i widzowie co roku starają się, aby parada była radosnym wydarzeniem. Barwny i długi korowód przeszedł tradycyjną już trasą, czyli ulicami: Podmłyńską zobacz na mapie Gdańska - Rajską zobacz na mapie Gdańska - Heweliusza zobacz na mapie Gdańska - Korzenną zobacz na mapie Gdańska - Kowalską zobacz na mapie Gdańska i dotarł pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Urodziny niepodległej w Gdyni

O godz. 12 wyruszył na trasę korowód Urodzin Niepodległej, który przeszedł przez centrum Gdyni. W paradzie wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta z morza i marzeń, rekonstruktorzy, przedstawiciele klubów żeglarskich, kolumna zabytkowych aut, orkiestra Marynarki Wojennej. Korowód przeszedł przez miasto tradycyjną trasą: od Placu Konstytucji przy Dworcu Głównym PKP, przez 10 Lutego na Skwer Kościuszki. Tam, na zakończenie parady, z pokładu ORP Błyskawica wybrzmiała salwa honorowa.

Z kolei o godz. 13 sopockim Monciakiem przejechały zabytkowe wozy strażackie.

W paradzie wzięli udział także pracownicy Trojmiasto.pl.
W paradzie wzięli udział także pracownicy Trojmiasto.pl. fot. trojmiasto.pl
Pamiątkowe zdjęcia przy Teatrze Wybrzeże

Po paradzie, która zakończyła się ok. godz. 11:30, ruszyła mobilna redakcja Trojmiasto.pl, która otworzyła swoje podwoje przed barem Zimne Nóżki mieszczącym się w budynku Teatru Wybrzeże. Nasi pracownicy wystąpili w strojach stylizowanych na lata 20. i 30. Dzięki wsparciu Cyfrowe.pl wszystkim chętnym robiliśmy pamiątkowe zdjęcia i drukowaliśmy je na miejscu.

Zobacz pamiątkowe zdjęcia z Parady, jakie zrobiliśmy naszym czytelnikom

Opinie (334) ponad 20 zablokowanych

 • Ładnie :)
  Pozdrowienia z Gdyni !

  • 138 18

 • Normalnie szokkkk.....czegoś takiego w życiu nie widziałem.

  • 42 28

 • super!

  fajna sprawa z tą paradą dobrze że jest! jak się chce to można coś pozytywnego zorganizować a ludzie chętnie w tym uczestniczą.

  • 42 4

 • od kiedy mężczyznom daje się na imię BASIA?

  • 53 4

 • Coraz fajniej obchodzimy to Święto.

  Gęsina, rogale, flagi i dobry nastrój na paradzie :)

  • 161 21

 • szkoda że ogolnopolskie media

  ZNOWU BĘDĄ epatować jakimś negatywnym pojedynczym incydentem jak w gorączce czekają tylko na jakiś incydent który będą mogły rozdmuchać do niebotycznych rozmiarów i się nim podniecać przez cały miesiąc skąd to skupianie się na tym bo milion ludzi może super się bawić ale wystarczy jeden idiota i to o nim będą pisać. przecież w wielu polskich miastach ludzie się bawią, śpiewają piosenki patriotyczne, chodzą na parady ale w wiadomościach i tak zobaczymy negatywny obrazek. szkoda że takie mamy media

  • 58 7

 • To prawie jak w cyrku albo lunaparku.

  Gawiedź ma zabawę, rządzący odfajkowaną imprezkę ku czci rzekomej niepodległości w państwie zarządzanym i sterowanym odgórnie przez pokręconych unijnych lewaków z internacjonalnym komuszym zacięciem do rozp..... wszystkiego, co tylko się da.

  • 27 32

 • Tłumy ludzi na całej trasie parady w różnym wieku.

  Było conajmniej kilkanaście tysięcy osób. Świetne stroje, grupy rekonstrukcyjne, samochody. Widać, że Polacy to prawdziwi patrioci.

  • 124 20

 • ojej co ty taki zgorzkniały jesteś? wyluzuj bo się nabawisz jakiejś choroby a świętuj chociażby to że możesz swoje zdanie wygłaszać na prawo i lewo i flagę Polski wywieszać za oknem a prawda jest taka że tak dobrze jak w dzisiejszych czasach to jeszcze nigdy nie było - wojny, okupacje a teraz możesz wszystko a jak ci się nie podoba to nawet za granice możesz wyjechać.

  • 28 12

 • Polacy są fajnymi ludźmi

  potrafimy się bawić i świętować na wesoło, tylko trzeba dać możliwości zorganizować imprezy a ludzie chętnie na nie przyjdą.

  • 40 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.