• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Park Centralny w Gdyni powiększył się dla dzieci

Patryk Szczerba
29 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Lato w pełni, a w parku Centralnym sucho

Tak wygląda druga część parku Centralnego po otwarciu

Plac zabaw z parkiem linowym, skatepark dla najmłodszych z fontanną i ścieżką dla biegaczy to najważniejsze elementy otwartej we wtorek drugiej części parku Centralnego Mapkaw Gdyni.Czy odwiedzasz park Centralny?

Druga część parku Centralnego obejmuje teren między ul. Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparkuMapka. Z otwarcia tej części powinny ucieszyć się dzieci, które już pierwszego dnia tłumnie korzystały z nowych urządzeń.

Nowa fontanna i skatepark dla najmłodszychUdało się zmodernizować i rozbudować istniejący plac zabaw, a dodatkowo powstał nowy park linowy z ponad dziewięciometrową piramidą z lin do wspinania oraz szlakiem linowym. W nowej części parku znalazł się także skatepark dla dzieci - mogą z niego korzystać, nie ryzykując zderzenia ze starszymi, którzy swój "dorosły" skatepark mają od kilku lat tuż obok.

Spacerowiczów powinna zachwycić podświetlana fontanna, której dysze wyrzucają wodę na wysokość dwóch metrów. Wokół tej części parku jest ścieżka dla biegaczy, a wzdłuż al. Piłsudskiego powstała pierwsza część wrotkarskiej trasy. Przestrzeń wzbogaciły też nowe rośliny.

Przy okazji prac w parku ruch samochodowy na al. Piłsudskiego został uspokojony. Wyniesiono skrzyżowanie z ulicą Legionów oraz pobliskie przejścia dla pieszych i zbudowano przystanek w kierunku morza. Prace miały skończyć się w czerwcu, ale przez koronawirusa trzeba było poczekać na udostępnienie w pełni dla kierowców do sierpnia.

Parki i skwery w Trójmieście- Myślę, że ten kolejny element parku Centralnego to moment, by zwrócić uwagę, że nie tylko w centrum, ale także w całym mieście staramy się wkomponować zieleń w przestrzeń naszego miasta. Chcemy, aby tej zieleni przybywało w całym mieście. Wierzę, że mieszkańcy Gdyni, tak jak pierwszy etap przyjęli z wielką radością i uśmiechem, tak samo z tej części parku Centralnego będą korzystać - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pierwsze włączenie fontanny w parku Centralnym

Konsensus między przyrodą a realiami miastaPowierzchnia drugiego etapu parku zajmuje 15 tys. m kw. Za to, jak park wygląda, odpowiada biuro Arch-Deco, które projektuje całą przestrzeń parku Centralnego po tym, jak wygrało konkurs na to zadanie.

- Najważniejszą rzeczą było pogodzenie bogatego programu funkcjonalnego, ujętego w warunkach konkursu, z zachowaniem jak największej ilości przestrzeni zielonych. Walczyliśmy tu o każde drzewo, każdy krzew. Pilnowałem tego osobiście, bo niektóre z drzew, które można spotkać w parku Centralnym, to naprawdę cenne egzemplarze - na przykład 80-letnie buki. Zależało nam również na jak najbardziej kameralnym oświetleniu. Oczekiwanie, że teren zielony będzie bezpieczną, ogólnodostępną przestrzenią nawet po zmroku sprawiło, że musieliśmy poszukać konsensusu pomiędzy wymaganiami fauny i flory a realiami nowoczesnego miasta - wyjaśnia Zbigniew Reszka, prezes biura Arch-Deco.

10 mln zł za pracePrace przy tworzeniu drugiej części parku Centralnego wykonywała firma Roka Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego. Kosztowały one Gdynię 10 mln zł.

Czytaj: Parki w Gdyni alternatywą dla plaży

Trzecia, największa strefa, której projektowanie znajduje się obecnie w końcowej fazie, będzie miała powierzchnię 35 tys. m kw. Łącznie park Centralny zajmie ok. sześciu hektarów. Będzie kosztował ok. 36 mln zł i ma być w całości gotowy pod koniec 2021 roku.

Zobacz, jak wyglądała pierwsza część parku Centralnego po otwarciu

Miejsca

Opinie (101) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (7)

  Po co fontanna i to jeszcze na placu zabaw? Przecież każda fontanna to biologiczna bomba pełna zarazków i groźnych bakterii typu coli i innego szkodliwego badziewia. Poza tym to zbędny koszt. Wystarczy piękna gdyńska fontanna na Skwerze Kosciuszki. Jest tak piękna i urodziwa że chce się tam być. Szyk i elegancja :D

  • 40 87

  • dzieci wychowujesz w sterylnym środowisku? (1)

   wiesz ile bakterii jest w piaskownicy? a w ziemi?

   • 15 7

   • w gruncie? Grunt to ponoć zdrowie.

    • 2 1

  • wyobrazasz sobie gdynską inwestycję bez wodotrysków??

   To miasto igrzysk...

   • 10 9

  • to w związku z retencjonowaniem wody wywalają ją w powietrze (1)

   dlatego też nie koszą trawników, to wszystko ma głębszy sens

   • 5 4

   • W fontannie jest obieg zamknięty. Nic nie "wywala się w powietrze"

    • 1 0

  • Jak stara fontanna to szyk i elegancja to dla Ciebie czas zatrzymał się w PRL!

   • 6 1

  • ale pierniczysz, czytać się nie da!

   • 4 0

 • Bedę korzystał

  Więcej takich miejsc proszę

  • 61 24

 • och i ach ....za 30 baniek hahaha (5)

  • 50 20

  • to wielokrotnie mniej niż za łatanie szamba w stolicy (3)

   lepiej te 30 mln zł na to niż na kolejny buspas

   • 6 6

   • lepiej zle (1)

    niz gorzej?

    • 4 0

    • Pewien deweloper zachwycony, udało się...ciemaki kupili to

     • 12 4

   • Tak bierzmy kolejne kredyty i spłacajmy odsetki w corocznym budrzecie

    • 6 3

  • Budowa parku w parku ,tyle tylko że 30 baniek pękło

   • 3 4

 • Te wodopoje zapewne w niedzielny poranek uratują niejednego imprezowicza)

  • 40 1

 • fajnie tylko po co skarpetek w parku linowym ? (1)

  • 14 12

  • Skarpetek po to żeby ciepło w stopy było

   • 5 0

 • Wreszcie coś nie pomalowanego białą farbą.

  • 25 6

 • I prawidłowo, cały powinien byc dla dzieci. (5)

  Bynajmniej będą miały gdzie sie bawić. Dziękuję za super decyzje, dzieci są najważniejsze :*

  • 17 40

  • (3)

   A starsi mieszkańcy do utylizacji? Też będziesz kiedyś stara, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak szybko!

   • 12 2

   • A czy ja coś pisze o starszych? Helou (1)

    Oczywiście ze nie. Tylko dobrze ze sie decenia dzieci bo sa najważniejsze na świecie

    • 1 8

    • Najważniejsze są pieniądze

     • 5 0

   • Przeciez

    Dla starszych osób też jest park wcześniej wiec oco kaman

    • 2 7

  • trolling trolling trolling

   nie pozdrawiam

   • 7 1

 • Inwestycja iluzji i zakłamania

  Odwrócenie uwagi Łucykoszczurków od całkowitego niszczenia naszego miasta przez deweloperów i nietrafione decyzje Samorządności. Na nich to działa, na mnie nie.

  • 81 14

 • Tempo prac powalajace

  Tak jakby na budowie parku pracowala 1 osoba

  • 56 7

 • Przecież to są prywatne działki. Sprawy sądowe

  powoli się już kończą i co, będziecie oddawać właścicielom zabudowane parkiem działki?

  • 42 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane