Fakty i opinie

Park Oliwski: kiedyś klasztorny warzywniak, dziś wizytówka Gdańska

Plaża, bazylika Mariacka i park Oliwski - to trzy największe turystyczne hity Gdańska. Zdobywca trzeciego miejsca - Park Oliwski im. Adama Mickiewicza zobacz na mapie Gdańska zaczynał swoją historię w XII-XIII wieku jako przyklasztorny ogród warzywny, który żywił oliwskich cystersów. Dziś to duży i reprezentacyjny park miejski, doskonały do spacerów, odpoczynku od zgiełku i pięknych zdjęć z rodziną. Spójrzcie na ten zielony zakątek Gdańska z innej perspektywy.Pałac Opatów zobacz na mapie Gdańska i ogród francuskiKtóry z turystycznych hitów Gdańska lubisz najbardziej?

molo i plażę 24%
bazylikę Mariacką 15%
park Oliwski 61%
zakończona Łącznie głosów: 1580
Budynek Starego Pałacu pochodzi z XV wieku (w XVII wieku dobudowano do niego tzw. Nowy Pałac) i był siedzibą opatów klasztoru cystersów w Oliwie. Wraz z jego powstaniem klasztorny ogród zaczął się zmieniać z użytkowego w rekreacyjno-ozdobny. Obecnie w Pałacu mieści się Oddział Muzeum Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Barokowy ogród (w stylu francuskim) wygląda dziś niemal tak, jak wieki temu. Trawiasty dywan z wzorami z bukszpanu to tzw. salon zobacz na mapie Gdańska - po jego bokach dwa szpalery starych lip tworzą zacienione alejki spacerowe. Od południa salon zamyka staw.

Pałac Opatów - aktualne imprezy i wystawyPalmiarnia zobacz na mapie Gdańska i ogród botanicznyW XVIII wieku w miejscu obecnej palmiarni istniał budynek oranżerii. Na początku XX w. w jej pobliżu utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata, a oranżerię zmieniono w cieplarnię z niedużą palmiarnią. Dziś można tu oglądać bananowce, aloesy, kaktusy, opuncje, storczyki, fikusy i inne rośliny ciepłolubne. Cylindryczny budynek, który chroni 180-letni daktylowiec wiele razy był przebudowywany - od 2017 r. jesteśmy świadkami jego współczesnej rekonstrukcji. Powstaje właśnie nowa rotunda palmiarni, wyższa, o "skręconym", nowoczesnym szkielecie, który sprawia wykonawcom wiele problemów.

Palmiarnia ma być gotowa do końca 2019 rokuKsiążęcy widok i Droga do wiecznościKsiążęcy Widok - iluzja, dzięki której kiedyś, patrząc z poziomu stawu miało się wrażenie, że jego wody łączą się z wodami Zatoki Gdańskiej.
Książęcy Widok - iluzja, dzięki której kiedyś, patrząc z poziomu stawu miało się wrażenie, że jego wody łączą się z wodami Zatoki Gdańskiej. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl
Dwie wysokie, zielone ściany, biegnące prostopadle do alei Grunwaldzkiej to lipowa aleja o długości 112 m i wysokości 15 m. Cystersi nazywali ją "Drogą do wieczności". Wewnątrz szpaleru drzew znajduje się staw zobacz na mapie Gdańska - niegdyś stanowił serce "Książęcego widoku": patrząc stąd na wschód na przedłużeniu stawu widziało się wody Zatoki Gdańskiej. Przestrzeń między parkiem a brzegiem morza (ok. 3 km długości) przez wiele lat była zagospodarowana w taki sposób, by nic nie zakłócało tej osi widokowej.

Tysiące mieszkańców oglądają iluminacje w parku OliwskimOgród japońskiPrzestrzeń i roślinność tej części parku nawiązuje do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii.
Przestrzeń i roślinność tej części parku nawiązuje do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl
W północno-wschodniej części parku, między ul. Opacką a al. Grunwaldzką powstał niedawno ogród w stylu japońskim zobacz na mapie Gdańska z bramą torii, altaną, azaliami, wiśniami japońskimi i innymi roślinami charakterystycznymi dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Do ogrodu od południa przylega staw (zbiornik retencyjny Opacka zobacz na mapie Gdańska). Stawy parkowe obfitowały kiedyś w ryby, które trafiały na stoły zakonników.

Trochę więcej Japonii w parku OliwskimDworek ogrodnika zobacz na mapie Gdańska i Folwark SaltzmannaFolwark Saltzmanna (dworek ogrodnika w prawej górnej części zdjęcia) jest dziś siedzibą korporacji Doraco.
Folwark Saltzmanna (dworek ogrodnika w prawej górnej części zdjęcia) jest dziś siedzibą korporacji Doraco. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl
W 1760 r. Jacek Rybiński, ówczesny opat cysterskiego klasztoru zlecił budowę dworku, który stał się siedzibą słynnego ogrodnika i projektanta części oliwskiego ogrodu - Kazimierza Dębińskiego. Potem zamieszkał tu kolejny wybitny ogrodnik, Johann Saltzmann. Po II wojnie światowej dworek został przejęty przez Skarb Państwa, pod koniec XX wieku posiadłość została wynajęta przez firmę budowlaną Doraco, która przeprowadziła gruntowną renowację dworu. Od 2002 roku budynek jest własnością dewelopera, który odrestaurował też piękny ogród barokowy i odtworzył historyczną zabudowę Folwarku Saltzmanna zobacz na mapie Gdańska.

Folwark Saltzmanna - nowa część parku w Oliwie


Więcej o historii parku przeczytasz tutaj

Opinie (271) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Zawsze uwielbiam tu przychodzic, odetchnac, mnostwo zieleni, klimat w kazdej porze roku inny

  • 100 5

 • Szkoda tylko że `flaszka` zabrał gdańszczanom spory kawał parku!

  • 155 59

 • Niestety ale wizytówką Gdańska jest obskurne ,wiecznie remontowane przejście podziemne

  do peronów PKP i SKM. To porostu żenada co tam się dzieje od lat...

  • 129 33

 • Zgłoś to do władz PKP to ich teren

  a nie Gdańska.

  • 21 20

 • Wizytówka? Bez przesady,nic specjalnego,kaczki,ławki których na mieście nie ma

  • 38 76

 • Nie remontują bo pisowski prezes PKP zarabia krocie i nie starcza kasy na remont!

  • 21 17

 • Piękne miejsce. I tylko z parkowaniem w okolicy jest problem, ale mówi się trudno.

  • 42 34

 • Szczególnie terenie oddany kolega developerka z firmy inpro

  • 16 12

 • Nic nie rozumiem z tego bełkotu - napisz może coś po polsku!

  • 12 5

 • Jako mieszkająca całe życie w Oliwie uważam, że ten park to nic szczególnego. Szczerze mówiąc, to może że dwa razy do roku tam pójdę na spacer, a poza tym po co? Łażenie w kółko po tych samych alejkach bokiem wychodzi, choć rozumiem, że dla przyjezdnych to atrakcja.

  • 63 120

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.