- 1 Mandat za rozmowę na parkingu (250 opinii)
- 2 Śnieg sparaliżował drogi w Trójmieście (126 opinii)
- 3 Pomysł czytelnika: tu wsiadasz, tu czekasz (155 opinii)
- 4 Klif w Orłowie co roku cofa się o metr (102 opinie)
- 5 Darmowe spacery z przewodnikiem po Gdyni (45 opinii)
- 6 Fałszywy mandat na przejściu dla pieszych (142 opinie)
Park Rady Europy zarósł nieporadnością władz
Czas wakacji. Tłumy spacerowiczów, zarówno turystów, jak i gdynian, z mieszaniną zdziwienia i konsternacji patrzą na park Rady Europy - zielony skwer coraz bardziej zarośnięty, zapuszczony i brudny. Teren w samym sercu miasta wygląda, jakby był eksterytorialny, a jego sytuacja zmienia się dynamicznie, ale w ciszy. Może więc skupienie uwagi na tym wątku będzie przydatne, bo ważna jest zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość.
Nie tylko ofiarowała swój teren, ale także dołożyła się do zbiórki na kościół, podobnie jak kilka innych zamożnych rodzin. Warto o tym pamiętać, bo np. organizatorzy uroczystości, gdy kościół NMP w 2019 r. zostawał bazyliką mniejszą, jakby nie chcieli tego faktu przypominać i rodziny nie zaprosili. Kłębili się notable, purpuraci i parlamentarzyści, ale dawnych fundatorów nie było.
Do tej samej rodziny należał także teren, na którym obecnie znajduje się hotel Mercure czy wreszcie - park Rady Europy.
Park Rady Europy - teksty o historii i teraźniejszości
W PRL-u władza brała, co chciała
Skwierczowie to rodzina, z którą władze komunistyczne się nie cackały. Gdy potrzebny był kolejny kawałek ziemi, Jana Skwiercza, jednego ze spadkobierców Elżbiety, prewencyjnie zamykano na 48 godzin, ekipa wchodziła, burzyła, co trzeba, i stawiała ogrodzenie. Gdy wychodził, wywłaszczenie było już zrealizowane i trudno było prowadzić dalsze dyskusje.
Te obrazy do dziś pamięta jego syn Andrzej i trudno się dziwić. Nie powinno też nikogo zastanawiać, dlaczego w Polsce "wywłaszczenie" to słowo pełne grozy. Bodajże w 1966 r. rodzinę wywłaszczono także z terenu obecnego parku Rady Europy. Formalnie nawet kupiono, potwierdzając to aktem notarialnym, realnie - doprowadzono do tego pod przymusem. Była to tak zwana umowa wywłaszczeniowa, znana w ówczesnym systemie prawnym.
Zarówno NSA, jak i obecne przepisy nakazują traktowanie tego rodzaju transakcji jako analogicznych do wywłaszczenia - właśnie z uwagi na ten przymus.
Zaczęli budowę po wywłaszczeniu czy przed?
Na mocy przepisów na takim terenie, w ciągu bodajże siedmiu lat, powinno rozpocząć się inwestycję, a zakończyć ją po 10 latach. Tymczasem po 42 latach od wywłaszczenia władze Gdyni ogłosiły, że będą tam inwestować, budując Forum Kultury. Następcy prawni Skwierczów oczywiście to oprotestowali, żądając zwrotu terenu, na którym nie zrealizowano celu publicznego - no i się zaczęło.
13 lat postępowania to jedno, ale kluczowa była linia obrony miasta, opierająca się o jedną z fotografii, rzekomo powstałej w 1967 r., pokazującej, że były tam rozpoczęte prace inwestycyjne. Data powstania fotografii została potwierdzona przez jej autora, który podówczas w zasadzie był już osobą ociemniałą, ale wykonał polecenie urzędników, by potwierdzić rok powstania zdjęcia (którego w zasadzie nie mógł już widzieć).
Dość szybko udało się jednak udowodnić, że zdjęcie pochodzi z 1962 r., czyli sprzed wywłaszczenia. W toku postępowania władze miasta próbowały również dowodzić, że charakterystyczne piaskowe koła na tym terenie zostały wykonane już po wywłaszczeniu, podczas gdy są zdjęcia z okresu Gotenhafen pokazujące, że wykonali je... okupanci. Miasto, grając całkowicie znaczonymi kartami, przegrało batalię, ale próbowało do końca. Po złości? Dla sportu? Dla zmęczenia własnych mieszkańców?
Notabene równolegle nie podejmowano żadnych prób rozmowy z drugą stroną. Ot, bierzemy sztab prawników i ciśniemy. Urząd ma czas i pieniądze (nasze zresztą) - spadkobiercy niekoniecznie. I to prawda, czas płynie nieubłaganie.
Gdy po latach batalii miasto proces przegrało, a teren wrócił do prawowitych, choć obecnie rozproszonych właścicieli, wielu z nich było już u kresu życia. Przez chwilę jeszcze miasto wysyłało sygnał, że chciałoby wykupić teren, by móc realizować zaplanowaną inwestycję, ostatecznie jednak do podpisania aktu notarialnego nie doszło. Pomysł miasta, by właścicieli spłacać w kolejnych transzach, nie przypadł im do gustu, co nie dziwi z racji wieku wielu z nich.
Miasto innej propozycji już nie przygotowało. Słowem: o negocjacjach trudno tu mówić. "Oferta była, ale nie przyjęli" mogą dziś mówić władze miasta. O tym, że zrobiły wszystko, co możliwe, by utrzymać funkcje publiczne, na szczęście nie próbują mówić, bo wyskoczyłyby im pypcie na językach.
Deweloper wykupuje, bo go stać
Tymczasem do akcji wkroczyła Hossa. Ma pieniądze i płaci jednorazowo, co jest mocnym argumentem. Nie byłem tego świadomy, ale obecnie deweloper posiada już 60 proc. udziałów. Kupowanie w takim miejscu ziemi po 2,5 tys. za m kw. jest okazją, a gdy po drugiej stronie są np. ponad 80-letni ludzie chcący coś zostawić dzieciom i wnukom czy osoby w trudnej sytuacji finansowej, można pohasać.
Gdy Hossa uzyskała ok. 30 proc. udziałów, prezydent Gdyni rozpoczął procedurę związaną ze... zmianą planu. Obecnie prace nad nim zostały zawieszone z uzasadnieniem, że są nieuregulowane sprawy własnościowe na tym terenie, co formalnie nie stanowi żadnej przeszkody przy opracowywaniu planu.
Sygnał dla tych, którzy jeszcze nie sprzedali, jest dość jasny - dalsze trzymanie udziałów i tak nie pozwoli na wybudowanie czegokolwiek. A Hossa cierpliwie robi swoje, puka i ponawia propozycje. Do stu procent jeszcze kawałek drogi, kwoty na stole nieco podskoczyły, czas płynie.
I można oczywiście powiedzieć, że deweloper podjął ryzyko biznesowe, bo ani nie ma pewności, że zbierze wszystkie udziały potrzebne do kluczowych decyzji (choć mógłby wnioskować o zniesienie współwłasności), ani nie ma pewności co do planu. Ale najwyraźniej jest dobrej myśli, jakby miał powody do optymizmu. Może ma?
Miasto wydało miliony, a mieszkańcy nic z tego nie mają
Można się tylko przyglądać? Ktoś ma tu coś do powiedzenia? W normalnie i demokratycznie zarządzanym mieście - rada miasta. W Gdyni - jedna osoba.
"Wojsko" z Samorządności wykona wszystkie polecenia i, radośnie mecząc, zagłosuje zgodnie z sugestią prezydenta. Własnymi rękami, w części totalnie nieświadomie, w części - z braku jakiejkolwiek samodzielności intelektualnej, pozbawią Gdynię terenu, na którym NIGDY nie planowano zabudowy mieszkaniowej. Terenu, który miał i mógł być sercem Gdyni, jeszcze przed wojną nazywanym Forum Morskim. Terenu, na którego koncepcję i plany zagospodarowania Gdynia (czyli my) wydała wielkie miliony złotych, wywalając je w piach. A radni będą nam opowiadać bajki, że to rozsądny kompromis między funkcją publiczną a komercyjną, że uporządkowanie terenu, że architektura wysokiej jakości, że zabudowa wzdłuż Borhardta świetnie dopełni itd. itp.
Zapłaciliśmy za projekt Forum Kultury, z naszych pieniędzy opłacono prawników przez lata broniących złej sprawy, zapłacimy za przygotowanie nowego planu, a na koniec - możemy zapłacić utratą funkcji publicznych tego terenu. Nawet osławione hamaki trzeba będzie zabrać.
Do dewelopera trudno mieć pretensje - on po prostu robi biznes. Natomiast zadaniem władz samorządowych, podobno, jest zupełnie co innego. Miasto powinno wytyczać kierunki, mieć wizję i planować, tymczasem po raz kolejny jest kilka kroków za deweloperem i może tylko grzecznie prosić.
I tak oto, już niedługo, będziemy wszyscy w takim ciasnym, ciemnym i cieplutkim miejscu, nieco poniżej pleców. Zacznijcie się już państwo powoli mościć i zajmować co lepsze miejscówki.
Poglądy wyrażone w felietonie są osobistymi opiniami autora.
O autorze

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski
- W poprzednim życiu przez pięć kadencji radny miasta Gdyni, obecnie na odwyku samorządowym. Prawnik, felietonista, mikroprzedsiębiorca, mieszkaniec Chyloni. Kocha Gdynię, ale nie bezkrytycznie. Nieutrudzony w próbach podejmowania dialogu, niezależnie od przeszkód. Felietony Zygmunta Zmudy Trzebiatowskiego w Trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-08-29 09:05
Dwie uwagi/obserwacje: (16)
1. Jeśli chodzi o zmianę mpzp to w międzyczasie była jeszcze jedn zmiana.
Xaraz po ozyskaniu terenu przez Skwierczów zmieniono działkę w teren zielony ogólnodostępny. Usunięto miejskie śmietniki i karano za śmieci na terenie.
Dopiero kiedy do gry weszła Hossa zmieniono mpzp na apartamentowiec.
Pewnie zupełnie przypadkiem warunki1. Jeśli chodzi o zmianę mpzp to w międzyczasie była jeszcze jedn zmiana.
Xaraz po ozyskaniu terenu przez Skwierczów zmieniono działkę w teren zielony ogólnodostępny. Usunięto miejskie śmietniki i karano za śmieci na terenie.
Dopiero kiedy do gry weszła Hossa zmieniono mpzp na apartamentowiec.
Pewnie zupełnie przypadkiem warunki zabudowy odzwierciedlające plany dewelopera.
2. Działania ekipy W. Szczurka w tej sprawie ktoś mógłby nazwać gangsterskimi czy mafijnymi - niewidomy potwierdzający coś czego nie widzi, przedstawianie fałszywego (o ile było to intencjonalne) dowodu w sądzie... Sekowanie Skwierczów kiedy zapadł pomyślny dla nich wyrok....
Czy to miastu tak bardzo zależało na działce, czy może tylko grupce na szczycie Samorządności? Jak duży mieli w tym interes, że posuwali się do tak brudnych zagrywek?- 229 3
-
2022-08-29 09:34
Ciekawe czy zmiana mpzp na "teren zielony" nie była robiona od początku pod dewelopera (7)
W końcu cena 1 m2 terenu zielonego jest dużo niższa niż 1 m2 działki budowlanej.
- 29 0
-
2022-08-29 11:34
...a teraz zawieszono prace nad mpzp... (6)
Czy to ma coś wspólnego z tąpnięciem na rynku nieruchomości i wstrzymaniem się Hossy z planem budowy? (Jak eidać Placu Unii nie dokończyli, tylko owineli szmatą szkielet budynku).
Skupią działki poczekają na następną hossę na rynku i wtedy zrobią nowy projekt (zależny od rynku i mody), mając projekt dostaną mpzp wg swoich nowycch wymagań.- 15 0
-
2022-08-29 12:09
(3)
Plac Unii nie mieli w planach kończyć. Ten jeden, niewykończony budynek jest przygotowany na sprzedaż, żeby zrobić z niego hotel. To było niebezpośrednim warunkiem budowy całego kompleksu Placu - mieli oni przygotować 200 miejsc ogólnodostępnych w podziemnym garażu, a robiąc z tego miejsca biurowiec (bo było na początku w planach) dawało mniej atrakcyjne pokoje biurowe na wynajem (bez wyznaczonych miejsce parkowania dla pracowników).
- 10 0
-
2022-08-29 12:58
Plac Unii (2)
W ogóle śmieszne jest, że miasto stara się wprowadzić więcej terenów zielonych, a potem sprzedaje grunt takiej Hossa która zabetonowała dawny Park i nazwała go Placem Unii. Niemal cały dziedziniec został tam wylany betonem.
- 19 0
-
2022-08-29 17:17
to nie miasto sprzedało grunt po Plac Unii (1)
tylko rodzina Skwierczów
- 1 3
-
2022-08-29 17:28
A kto uchwalił taki mpzp i warunki zabudowy?
Skwierczowie?
- 7 1
-
2022-08-29 18:06
to sie nazywa "bank ziemi"
Marze sa tak astronomiczne, ze oplaca sie przetrzymywac ziemie bez checi budowy czegokolwiek. Dla sie jedynie o zgody i pozwolenia i taki pakiet jest towarem wyspecjalizowanej organizacji.
- 6 0
-
2022-08-29 19:06
Vhodzi o to żeby Hossa mogła po niższej cenie wykupić teren do końca.
Zmiana mpzp teraz podniosła by cenę m2 reszty.
Deweloper oszczędzi, a Skwierczowie mniej dostaną za to że się postawili układowi.- 9 1
-
2022-08-29 13:03
To pokazuje kto naprawdę rządzi w Gdyni (1)
Szczurek to tylko pionek który wykonuje rozkazy deweloperów
- 19 2
-
2022-08-29 19:12
Dostałeś jedną łapkę w dół - pewnie od Szczurka, i kilka w górę - pewnie od deweloperów.
- 5 0
-
2022-08-29 14:34
Zadanie domowe
Sprawdzić w jakiej firmie główną księgową jest teściowa wiceprezydenta.
- 11 1
-
2022-08-29 15:50
szkoda że zygmunt nie wspomniał o anegdotycznym wątku obrony przez prawników miasta użycia wywłaszczonej ziemi do celów
... można się było uśmiać, gdy argumentowali np fakt że niejaki prezydent Francji gen. de Gaulle wizytując Gdynię mógł widzieć park z Kamiennej góry i to było reprezentacyjne wykorzystanie tej przestrzeni ;) Zostało to kiedyś opisane przez Trójmiasto w trakcie sprawy i uśmiałem się wtedy setnie.
No ale jak u ruskich- troszku śmieszno... można się było uśmiać, gdy argumentowali np fakt że niejaki prezydent Francji gen. de Gaulle wizytując Gdynię mógł widzieć park z Kamiennej góry i to było reprezentacyjne wykorzystanie tej przestrzeni ;) Zostało to kiedyś opisane przez Trójmiasto w trakcie sprawy i uśmiałem się wtedy setnie.
No ale jak u ruskich- troszku śmieszno troszku straszno - znajoma kancelaria zarobiła mnóstwo siana na tym z góry przegranym sporze. Pracownia architektoniczna kupę siana zarobiła na projekcie (znacie kogoś kto projektuje budynek na nieswoim gruncie?) a teraz zarobi jeszcze deweloper (kto wie czy nie ma tu powiązań i inni też nie zarobią). Mega słabe to- 11 1
-
2022-08-29 20:55
Smutno to wygląda na tym zdjęciu ,wszędzie beton i ostatni malutki bastion zieleni ktory i tak niedlugo zostanie wykarczowany.Gdynia miasto betonu wraz z szarym betonowym bulwarem,tutaj nie ma pasa wydm jak w Sopocie ,Wladyslawowie i innych morskich miejscowościach,dlatego powinny być ciągle nasadzenia drzew.Ale nie drzew wysokości krzaczka,albo w donnicach.Drzewa powinny być takie jak na Placu przyjacioł w Sopocie ,wtedy jeszcze te miasto miało jakiś potencjał.
- 3 2
-
2022-08-30 22:29
Wystarczy przyjrzeć się kto pracuje u dewelopera.. (1)
.. i nikt nie będzie miał więcej wątpliwości dlaczego tak jest..
- 2 0
-
2022-08-31 08:06
Nie wiem kto pracuje U dewelopera, ale bardzo widać kto pracuje DLA deweloperów.
- 0 0
-
2022-08-31 06:08
Artykuł jest jednoliniowy
Jest reklamą zamówioną przez Pana Andrzeja i jego popleczników. Artykuł przedstawia Pana Andrzeja jako kogoś, kto jest biedny, być może siedzi na wózku i jest schorowany, czekając na swoją własność. Tymczasem prawda jest taka że do Pana Andrzeja i jego spółki należy bardzo dużo centralnie położonych działek w centrum, które sukcesywnie przeznaczane
Jest reklamą zamówioną przez Pana Andrzeja i jego popleczników. Artykuł przedstawia Pana Andrzeja jako kogoś, kto jest biedny, być może siedzi na wózku i jest schorowany, czekając na swoją własność. Tymczasem prawda jest taka że do Pana Andrzeja i jego spółki należy bardzo dużo centralnie położonych działek w centrum, które sukcesywnie przeznaczane są na inwestycje. Dodatkowo, "biedny pan Andrzej" nie jest nawet rodzennym polakiem. Tymczasem znam osobę, której Pan Andrzej zepsuł życie i wyssał z szpik z kości, wykorzystując rzeszę utalentowanych prawników pod jego komendę. To nie jest batalia pomiędzy biednymi staruszkami, a pomiędzy miastem a utalentowanym wyjadaczem gruntów. Nie wspominaliście w artykule, że większość gruntów jest odzyskana, w tym także centralnie położne działki. Więc schowajcie swój artykuł w między bajki i nie wklejajcie tu żydowskiej prawdy, przedstawionej od tyłu. To jest walka między godzillami, która godzilla będzie mogła się nachapać.
- 0 0
-
2022-08-29 07:26
Zieleń mi nieprzeszkadza, ale te śmieci już tak (8)
Miasto mogło by tam sprzątać, skoro i tak wywala kase n prawo i lewo. Mimo, że to teren prywatny, ale turyści o tym nie wiedzą a zła fama idzie w świat. Żadne mln na runarmagedony nie pomogą po widoku syfu w samym sercu, centrum miasta z morza i kucyka.
- 223 11
-
2022-08-29 08:22
Fatalna opinie o Parku Rady Europy jak widać mają jedno podłoże. (4)
Ponoć miasto tam nie sprząta? A może spojrzeć trzeba na użytkowników tego parku? to tam przewalają się sezonie tłumy wczasowiczów i to chyba oni pozostawiają tony śmieci, które mają być argumentem dla zwolenników prywatyzacji tych gruntów. Może warto mieć świadomość, że miasto nie ma budżetu z gumy, a obecna władza państwa skąpi środków na
Ponoć miasto tam nie sprząta? A może spojrzeć trzeba na użytkowników tego parku? to tam przewalają się sezonie tłumy wczasowiczów i to chyba oni pozostawiają tony śmieci, które mają być argumentem dla zwolenników prywatyzacji tych gruntów. Może warto mieć świadomość, że miasto nie ma budżetu z gumy, a obecna władza państwa skąpi środków na działalność samorządowej. Prawa do terenów przed wojną miała rodzina Świerczów. Dzisiaj te prawa rozpłynęły się szeroko i raczej trudno mówić o prawie do własności kogokolwiek. Raczej trudno ustalić komu te prawa do własności przekazali potomkowie tej rodziny i za jakie pieniądze? Wracając do porządków i śmieci. to może warto się zastanowić czy te śmieci spadły tam z nieba? Zwykle jest ich sporo w sezonie letnim, gdy sporo przyjezdnych teren parku traktuje jako przedłużenie plaży. Miasto, na ile ma środków , na tyle naprawia szkody spowodowane natłokiem ludzi użytkujących te tereny rekreacyjnie. Śmieci nie brakuj wszędzie. Tacy jesteśmy, Tereny publiczne - można zostawiać resztki jedzenia, i opakowania wszelkiego rodzaju. Po co szukać koszy na śmieci?
- 9 28
-
2022-08-29 09:09
(1)
Jeśli turyści śmiecą, to Straży Miejskiej Miasto nie ma?
- 16 2
-
2022-08-29 12:10
Pytanie, czy SM może karać za śmiecenie na prywatnym terenie?
- 8 3
-
2022-08-29 09:26
Zapomniales ze Gdynia odnotowala10 mln oszczednosc z wplywow od ludnosci za smieci (1)
- 12 0
-
2022-08-29 11:37
Nie oszczędności.
Tak naliczyli stawkę za wywóz, że nie tylko wliczyli do niej wywóz śmieci miejskich, sle jeszcze "górkę".
- 10 0
-
2022-08-29 13:04
Szczurek to najgorsze co przytrafiło się Gdyni (1)
Stracił park, sprzedał najlepsze działki, zadłużył Gdynię na miliard złotych.
- 26 1
-
2022-08-29 17:17
Za to Gdynia to najlepsze co przytrafiło się Szczurkowi.
- 8 0
-
2022-08-29 21:05
Gdynia to już nie nasze miasto.
- 2 0
-
2022-08-29 09:27
(8)
Właściciele terenu nie są nim zainteresowani, nie dbają o swoją własność, od lat teren przypomina śmietnik- o tym autor nie wspomina. Liczy się tylko kasa- sprzedać deweloperowi. Miasto jest nieudolne. Nikt by się nie zdziwił, że to tylko gra na czas, miasto już dogadało się z deweloperem.
- 131 64
-
2022-08-29 10:05
(1)
Czytałaś artykuł? Czy komentujesz żeby jątrzyć?
Opcja trzecia: prawdopodobnie nie zrozumiałaś tego co czytałaś, jak 40% rodaków.- 27 6
-
2022-08-30 01:49
27% rodaków
- 1 0
-
2022-08-29 12:14
(1)
A teraz pomyśl sobie tak:
- udaje Ci się odzyskać teren,
- planujesz zmianę zagospodarowania tego skrawka,
- UM się na to nie zgadza,
- nie możesz na tym terenie czegokolwiek zrobić, cokolwiek postawić co pozwoli Ci na uzyskanie kasy na to, żeby wynająć sprzątających,
- jedynie co możesz zrobić to wynająć powierzchnięA teraz pomyśl sobie tak:
- udaje Ci się odzyskać teren,
- planujesz zmianę zagospodarowania tego skrawka,
- UM się na to nie zgadza,
- nie możesz na tym terenie czegokolwiek zrobić, cokolwiek postawić co pozwoli Ci na uzyskanie kasy na to, żeby wynająć sprzątających,
- jedynie co możesz zrobić to wynająć powierzchnię pod Food Trucki,
- UM proponuje wykup za raty,
- nie zgadasz się, powoli odsprzedajesz udziały za gotówkę u dewelopera,
- UM zmienia plan zagospodarowania na apartamentowce,
Ja bym chciał zobaczyć, jak komentujący za swoją kasę z kieszeni przez 5 lat utrzymuje tak duży teren w czystości. Szczególnie, że Gdynia ciągle podwyższa koszt wywozu śmieci.- 29 1
-
2022-08-29 21:18
wlasnosc wymaga nakladow
Nie jest prawda, ze "lezy i jesc nie wola"...
O tym przekonala sie wiekszosc obdarowanych lokalami i kamienicami w Gdyni... Szczegolnie widac to na Dzialkach Lesnych a nawet na Kamiennej Gorze.- 0 3
-
2022-08-29 14:07
A dlaczego ma się kasa nie liczyć ? Za nic w życiu nie płacisz ? Zatem o co masz pretensje do właścicieli ?
- 7 1
-
2022-08-29 19:24
O proszę
A jakby Tobie miasto skradło działkę to biegałabyś po niej z grabiami i sprzątałabyś ku uciesze obcych ludzi, którzy sobie po niej spacerują?
- 6 0
-
2022-08-30 08:42
A jak maja dbac...
Skoro miasto zablokowalo jedyny techniczny wjazd na teren dzialki ? Myslisz ze zupelnie bez powodu zamieniono parking przy kasynie na "strefe relaksu" tu nie ma przypadkow tu wszystko jest intencjonalnie.
- 4 0
-
2022-09-05 08:29
czytaj ze zrozumieniem
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.