• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park Steffensów trafi do rejestru zabytków

Rafał Borowski
18 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sprawa wycinki w parku Steffensów umorzona
Na terenach parkowych pomiędzy Centrum Sportu Akademickiego PG a Bramą Oliwską znajdowały się niegdyś cmentarze. Większość z nich została zlikwidowana na przełomie lat 60. i 70. Na terenach parkowych pomiędzy Centrum Sportu Akademickiego PG a Bramą Oliwską znajdowały się niegdyś cmentarze. Większość z nich została zlikwidowana na przełomie lat 60. i 70.

Park Steffensów wraz terenami dawnych cmentarzy przy al. Zwycięstwa zostanie wpisany do rejestru zabytków. Chodzi o tereny parkowe położone na odcinku między Centrum Sportu Akademickiego PGMapkaBramą OliwskąMapka. Po dokonaniu wpisu wszelkie ingerencje na tym terenie będą musiały uzyskać zgodę konserwatora szczebla wojewódzkiego.



Czy zdarza ci się spacerować po parkach wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdańsku?

Park Steffensów to jeden z najstarszych parków w granicach Gdańska. Został założony w latach 1896-1897 według projektu Georga Wilhelma Schnibbego, prezesa gdańskiego Towarzystwa Budowy Ogrodów. Kosztował 50 tys. talarów i został sfinansowany przez fundację mieszczańskiej rodziny Steffensów.

Początkowo zajmował powierzchnię ponad 4 ha, tj. od skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Kolejową do granicy, którą w dużym uproszczeniu wyznacza czołg-pomnik. Do 1895 r. znajdował się na tym terenie cmentarz, na którym chowano mniej majętnych mieszkańców miasta.

Czytaj więcej: Pancerna historia Trójmiasta, czyli Miazga z czołgiem

W połowie XIX wieku na północ od cmentarza przekształconego w park powstały kolejne nekropolie, które zostały zlikwidowane na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jedynym śladem, który do dziś po nich pozostał, są dawne alejki cmentarne, wyznaczone przez szpalery drzew.

Przedwojenne zdjęcie jednego z cmentarzy, które rozciągały się wzdłuż a. Zwycięstwa. Jedynymi pozostałościami po nekropoliach są szpalery drzew, które wyznaczały alejki. Nagrobki zostały zniszczone i wykorzystane jako materiał budowlany, np. do utwardzania dróg. Przedwojenne zdjęcie jednego z cmentarzy, które rozciągały się wzdłuż a. Zwycięstwa. Jedynymi pozostałościami po nekropoliach są szpalery drzew, które wyznaczały alejki. Nagrobki zostały zniszczone i wykorzystane jako materiał budowlany, np. do utwardzania dróg.

Wszelkie prace po konsultacji z konserwatorem



Obecnie - choć zupełnie nieformalnie - za park Steffensów uznaje się już cały pocmentarny park. Innymi słowy, północna granica nie kończy się przy pomniku-czołgu, ale rozciąga się aż do gmachu Centrum Sportu Akademickiego PG, który znajduje się naprzeciwko wylotu ul. Smoluchowskiego.

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku prowadzi postępowanie w celu wpisania do rejestru zabytków parku Steffensów wraz z terenem dawnych cmentarzy z XIX wieku, czyli obecnie parku położonego pomiędzy Bramą Oliwską, Studium WF Politechniki Gdańskiej, dawną Wielką Aleją oraz torami kolejowymi. Zakończenie procedury będzie oznaczało w praktyce, że wszelkie prace na tym terenie będą wymagały uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków - informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był park Steffensów na początku XX wieku. Przebudowa al. Zwycięstwa pod koniec lat 70. XX wieku spowodowała likwidację części jego terenu - tj. pasa wzdłuż alei o szerokości ok. 20-30 m - który przeznaczono pod jezdnię. Doprowadziło to do zniszczenia zabytkowego układu przestrzennego i spadku atrakcyjności parku. Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był park Steffensów na początku XX wieku. Przebudowa al. Zwycięstwa pod koniec lat 70. XX wieku spowodowała likwidację części jego terenu - tj. pasa wzdłuż alei o szerokości ok. 20-30 m - który przeznaczono pod jezdnię. Doprowadziło to do zniszczenia zabytkowego układu przestrzennego i spadku atrakcyjności parku.

Plany na przyszłość



Ta informacja ma szczególne znaczenie w przypadku dwóch planowanych inwestycji, o których wcześniej informowaliśmy. Po pierwsze, władze miasta planują kompleksową rewitalizację parku, aby stał się on atrakcyjnym miejscem rekreacji. Plany zakładają zamontowanie między szpalerami drzew m.in.: tablic edukacyjnych, fontanny, infrastruktury do gier terenowych - np. gry w klasy czy twistera - oraz budowę budynku z kawiarnią.

Czytaj więcej: W parku Steffensów zagrasz w twistera

Po drugie, działka za pomnikiem-czołgiem należy do firmy deweloperskiej Silver Rock, która zamierza wybudować na niej czteropiętrowy akademik i niewielki biurowiec. Objęcie parku wzdłuż al. Zwycięstwa ochroną konserwatorską nie oznacza automatycznego wykluczenia realizacji tej inwestycji. Jednak przed ewentualnym rozpoczęciem budowy konieczne byłoby przeprowadzanie badań archeologicznych. I należałoby spodziewać się dokonania tam ciekawych odkryć.

Czytaj więcej: Park Steffensów bardziej przyjazny dla mieszkańców. Czas na zmiany

- Na obszarze tym, w pierwszej połowie XV wieku, powstało Młode Miasto z kościołem pod wezwaniem Wszystkich Bożych Aniołów. Zainteresowanym historią tego obszaru polecam książkę "Młode Miasto Gdańsk (1380- 1455) i jego patrymonium" autorstwa Piotra Samóla - uzupełnia Tymiński.
Wizualizacja inwestycji, tj. akademika i biurowca, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10. Wizualizacja inwestycji, tj. akademika i biurowca, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10.

Miejsca

Opinie (55) 5 zablokowanych

  • Wolałabym, żeby przez ten park prowdziła alternatywna ścieżka rowerowa wolniejsza od spalin samochodowych...

    ...od tej przy samej Al. Zwycięstwa!!!

    • 6 1

  • A czemu nie przywrócić dawnej funkcji

    W mieście brakuje terenów na pochówki. Można części tego obszaru przywrócić funkcje cmentarne. Miejsce klimatyczne, starodrzew, łatwy dojazd. Piękne cmentarze istnieją w wielu starych miastach, tworząc enklawy spokoju i zieleni.

    • 4 9

  • Jako dziecko chodzilam po tym cmentarzu i widzialam otwartegroby ewa

    • 3 0

  • w sumie tam mało strasznie ludzi chodzi bo to oddalone od dużych osiedli (1)

    wiec nawet jak będzie bardzo ładny park to ludzi tam nie przybędzie za dużo, a robienie z kilku alejej zabytku to przesada. Poza tym rozumiem że jak likwidowano cmentarz to przeniesiono mogiły a nie tylko zdjęto nagrobki.

    • 1 4

    • nie przeniesiono żadnych pochówków

      Zrabowano płyty kamienne, rozkradziono ogrodzenia, zwłoki leżą cały czas pod trawnikami

      • 0 0

  • 20 lat temu zniszczyli ,dziś zmieniają zdanie

    • 1 3

  • zabytek

    zapomniano o zniszczonym zabytkowym budynkiem za czolgiem

    • 2 0

  • Absurdalnych decyzji piskonserwatora ciąg dalszy. (1)

    Geniusz pis uznał szklany budynek,,lot,,za zabytek a teraz park po którym nikt nie chodzi ,a miasto planuje rewitalizację uznaje za za zabytek aby utrudnić inwestycję brawo za pisowską obstrukcję.Jeżdżę często rowerem przez te zaasfaltowane zdegradowane alejki pocmentarne aby nie wdychać spalin ulicy,tam nikt nigdy nie chodzi,a pamiętam pite tam smaczne piwo i tłumy stoczniowców w dziś rozsypującej się spelunie.Ps jeżdżę przez cały rok i spotykam tam tylko sportowców i pojedyńcze osoby ,które po obejrzeniu czołgu zaglądają tam zobaczyć ugory.Ciekawe że ,,świry,, wbrew planom miasta i faktom nawet tam widzą możliwość wylania betonu i postawienia masy bezkształtnych klockow,ale to forum farmy trolli pis ,konfederacji itp frustratów

    • 2 3

    • Jak toś widzi wszędzie "pis, pis, pis, pis, pis, pis.......i jeszcze pis, pis, pis.....

      to może sięgnie po poradę medyczną. To czasem jeszcze da się wyleczyć.

      • 0 0

  • Miasto w którym żyję...

    Szumna nazwa Park Steffensów, zaniedbany, z jakimiś wylewkami na alejkach, pamiętającymi głęboki PRL. Wymaga pielęgnacji i oka specjalisty z prawdziwego zdarzenia, a nie ''przycinaczy" konarów.
    Nie wiem w czyjej gestii jest drzewostan na dawnych terenach cmentarzy przy Politechnice Gdańskiej, drzewa zaatakowane jemiołą od "stóp do głów".

    • 1 1

  • Własnie wycinają drzewa

    Tk podcinamy gałąź na której siedzimy .

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane