Fakty i opinie

Park Steffensów trafi do rejestru zabytków

Na terenach parkowych pomiędzy Centrum Sportu Akademickiego PG a Bramą Oliwską znajdowały się niegdyś cmentarze. Większość z nich została zlikwidowana na przełomie lat 60. i 70.
Na terenach parkowych pomiędzy Centrum Sportu Akademickiego PG a Bramą Oliwską znajdowały się niegdyś cmentarze. Większość z nich została zlikwidowana na przełomie lat 60. i 70. fot. Michał Stąporek/Trojmiasto.pl

Park Steffensów wraz terenami dawnych cmentarzy przy al. Zwycięstwa zostanie wpisany do rejestru zabytków. Chodzi o tereny parkowe położone na odcinku między Centrum Sportu Akademickiego PGMapkaBramą OliwskąMapka. Po dokonaniu wpisu wszelkie ingerencje na tym terenie będą musiały uzyskać zgodę konserwatora szczebla wojewódzkiego.Czy zdarza ci się spacerować po parkach wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdańsku?

tak, dość często tam spaceruję 15%
tak, od czasu do czasu 39%
nie, to zbyt daleko od mojego domu 26%
nie, bo nie ma tam nic szczególnego 20%
zakończona Łącznie głosów: 519
Park Steffensów to jeden z najstarszych parków w granicach Gdańska. Został założony w latach 1896-1897 według projektu Georga Wilhelma Schnibbego, prezesa gdańskiego Towarzystwa Budowy Ogrodów. Kosztował 50 tys. talarów i został sfinansowany przez fundację mieszczańskiej rodziny Steffensów.

Początkowo zajmował powierzchnię ponad 4 ha, tj. od skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Kolejową do granicy, którą w dużym uproszczeniu wyznacza czołg-pomnik. Do 1895 r. znajdował się na tym terenie cmentarz, na którym chowano mniej majętnych mieszkańców miasta.

Czytaj więcej: Pancerna historia Trójmiasta, czyli Miazga z czołgiem

W połowie XIX wieku na północ od cmentarza przekształconego w park powstały kolejne nekropolie, które zostały zlikwidowane na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jedynym śladem, który do dziś po nich pozostał, są dawne alejki cmentarne, wyznaczone przez szpalery drzew.

Przedwojenne zdjęcie jednego z cmentarzy, które rozciągały się wzdłuż a. Zwycięstwa. Jedynymi pozostałościami po nekropoliach są szpalery drzew, które wyznaczały alejki. Nagrobki zostały zniszczone i wykorzystane jako materiał budowlany, np. do utwardzania dróg.
Przedwojenne zdjęcie jednego z cmentarzy, które rozciągały się wzdłuż a. Zwycięstwa. Jedynymi pozostałościami po nekropoliach są szpalery drzew, które wyznaczały alejki. Nagrobki zostały zniszczone i wykorzystane jako materiał budowlany, np. do utwardzania dróg. źrodło: facebook.com/GdanskNaStarejFotografii

Wszelkie prace po konsultacji z konserwatoremObecnie - choć zupełnie nieformalnie - za park Steffensów uznaje się już cały pocmentarny park. Innymi słowy, północna granica nie kończy się przy pomniku-czołgu, ale rozciąga się aż do gmachu Centrum Sportu Akademickiego PG, który znajduje się naprzeciwko wylotu ul. Smoluchowskiego.

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku prowadzi postępowanie w celu wpisania do rejestru zabytków parku Steffensów wraz z terenem dawnych cmentarzy z XIX wieku, czyli obecnie parku położonego pomiędzy Bramą Oliwską, Studium WF Politechniki Gdańskiej, dawną Wielką Aleją oraz torami kolejowymi. Zakończenie procedury będzie oznaczało w praktyce, że wszelkie prace na tym terenie będą wymagały uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków - informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był park Steffensów na początku XX wieku. Przebudowa al. Zwycięstwa pod koniec lat 70. XX wieku spowodowała likwidację części jego terenu - tj. pasa wzdłuż alei o szerokości ok. 20-30 m - który przeznaczono pod jezdnię. Doprowadziło to do zniszczenia zabytkowego układu przestrzennego i spadku atrakcyjności parku.
Pocztówka z epoki pokazująca, jak zadbanym i atrakcyjnym terenem był park Steffensów na początku XX wieku. Przebudowa al. Zwycięstwa pod koniec lat 70. XX wieku spowodowała likwidację części jego terenu - tj. pasa wzdłuż alei o szerokości ok. 20-30 m - który przeznaczono pod jezdnię. Doprowadziło to do zniszczenia zabytkowego układu przestrzennego i spadku atrakcyjności parku. źródło: fotopolska.eu

Plany na przyszłośćTa informacja ma szczególne znaczenie w przypadku dwóch planowanych inwestycji, o których wcześniej informowaliśmy. Po pierwsze, władze miasta planują kompleksową rewitalizację parku, aby stał się on atrakcyjnym miejscem rekreacji. Plany zakładają zamontowanie między szpalerami drzew m.in.: tablic edukacyjnych, fontanny, infrastruktury do gier terenowych - np. gry w klasy czy twistera - oraz budowę budynku z kawiarnią.

Czytaj więcej: W parku Steffensów zagrasz w twistera

Po drugie, działka za pomnikiem-czołgiem należy do firmy deweloperskiej Silver Rock, która zamierza wybudować na niej czteropiętrowy akademik i niewielki biurowiec. Objęcie parku wzdłuż al. Zwycięstwa ochroną konserwatorską nie oznacza automatycznego wykluczenia realizacji tej inwestycji. Jednak przed ewentualnym rozpoczęciem budowy konieczne byłoby przeprowadzanie badań archeologicznych. I należałoby spodziewać się dokonania tam ciekawych odkryć.

Czytaj więcej: Park Steffensów bardziej przyjazny dla mieszkańców. Czas na zmiany

- Na obszarze tym, w pierwszej połowie XV wieku, powstało Młode Miasto z kościołem pod wezwaniem Wszystkich Bożych Aniołów. Zainteresowanym historią tego obszaru polecam książkę "Młode Miasto Gdańsk (1380- 1455) i jego patrymonium" autorstwa Piotra Samóla - uzupełnia Tymiński.
Wizualizacja inwestycji, tj. akademika i biurowca, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10.
Wizualizacja inwestycji, tj. akademika i biurowca, które mają powstać na działce przy al. Zwycięstwa 10. mat. pras.

Opinie (53) 5 zablokowanych

 • Może zaczną dbać i ten park?

  Trawa po pachy, rozsypujące się ścieżki z asfaltu, pełno butelek i puszek po alkoholu.

  • 46 14

 • I dobrze bo deweloperzy, królowie tego miasta zaraz by wszystko zabudowali.

  • 43 17

 • Ktoś chce ocieplić swój wizerunek?

  Dlaczego teraz konserwator zabytków bierze się do pracy? Chce ocieplić swój wizerunek? Wszelkie prace po konsultacji z konserwatorem które trwają latami bo tłumaczą się brakiem etatów.

  • 24 26

 • teren 'parku' Steffensow i Zielony to nie sa Parki.

  Park ma przeztrzen otwarta i zalesiona miejce do odpoczynku i zabaw. Te tutaj to sa zwykle rozrosniete drzewa po bylym niemieckim cmentarzu. To mozna skorygowac odpowiednio wycinaja niektore graby, robiac otwarta przestrza i nowe nasadzenia. Tylko ze, w UM nie ma jakosci i wiedzi w tym temacie dla nich to PARK - meczacy jestbrak profesjonalizmu. I na koniec ten niby Park z likwidowanego cmentarza jest jeszcze historycznym Parkiem - ludzie w UM siedza troglodyci intelektualni.

  • 23 35

 • PO 1 miasto juz sie przymierzalo

  Do inwestycji tzw beton dla dewelopera. To nie ich pomysl.
  Przypomnijmy ze to oni sprzedali czesc obozu stufthoff w brzeznie gdzie byla czrsc cmentarna i krematorium i oboz przejsciowy. Teraz sa apartamenty. To jest wlasnie obraz rozwoju umyslowego urzednikow um.

  • 32 14

 • Ten prywatny akademik z wizualizacji to pasuje tam jak piesc do nosa. Dobrze że udało się chociaż wpisać park do rejestru zabytków. Może chociaż to "wymusi" jakieś zmiany w tym szkaradnym projekcie, lub wgle go zniweczy bo po co tam mają postawić ten kloc kosztem parku tylko po to żebyby jakis inwestor sobie zarobił na koszeniu po 1300zl za pokój od domku schadzek dla erazmusow z gumedu(na których to jest targetowane). Wiem, że prywatne akademiki jako zdrowa konkurencja dla Januszy rentierów jest bardzo potrzebna, ze względu na to, że ci drudzy to już przechodzą ludzkie pojęcie, np. przerabiając 50 metrowe mieszkanie po babci na 6 pokojów na dwa kroki za tysiaka- tutaj nie mam pretensji jako o sens tej inwestycji, ale po pierwsze to nie w tym miejscu, po drugie nie w takiej formie, bo ten kloc absolutnie nie pasuje do okolicznej secesyjnej zabudowy aniołków. Jak ktoś przyjezdny chce się podniecać przeskalowank kwadratowymi klocami jako czymś "nowoczesnym i wielkomiejskim, łał wierzowce/galerie/neony" to zapraszam do "podziwiania" pobliskiego bastionu włowej, czy innych tragicznych gniotów architektonicznych, nie dość że dramatycznie tandetnych, to jeszcze nastawionych w miejscach gdzie pasują jak pięść do nosa.

  • 49 13

 • Dobrze piło się tam piwko po zajęciach na PG... zwłaszcza w maju

  • 11 4

 • Zadbają. Deweloperzy.

  Przy pełnej współpracy władz miasta.

  • 7 3

 • sztuka kierowania to sztuka podejmowania szybkich decyzji

  nie dla zaPiSanych - czekających na telefonogram z żoliborza

  • 5 4

 • te ścieżki

  są jeszcze w dobrym stanie, nie przesadzaj

  • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.