• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy plac miejski i biurowce w centrum Gdyni

Patryk Szczerba, Michał Brancewicz
26 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Osiem nowych budynków nad samym morzem
  • W ramach drugiego etapu zabudowy terenów po Dalmorze powstaną trzy biurowce oraz ogólnodostępny park.
  • Budowa kompleksu biurowego Marina Office rozpocznie się w drugiej połowie roku.
  • W ramach kompleksu Marina Office powstaną trzy budynki biurowe z usługami na parterach.

W drugiej połowie roku Polski Holding Nieruchomości rozpocznie budowę trzech biurowców przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Pomiędzy nimi a dawnym pirsem Dalmoru powstanie ogólnodostępny plac miejski. Tymczasem oddala się w czasie rozbudowa samej ul. Waszyngtona, która ma stanowić dojazd do budynków powstających m.in. na terenach po Dalmorze.



Chciał(a)byś zamieszkać nad wodą w śródmieściu Gdyni?

Inwestorzy planują zabudowę kolejnych terenów tzw. waterfrontu na nadmorskich terenach w śródmieściu Gdyni. Polski Holding Nieruchomości ogłosi wkrótce generalnego wykonawcę drugiego etapu zabudowy terenów po Dalmorze. Przy ul. Waszyngtona powstanie kompleks trzech pięciokondygnacyjnych biurowców Marina Office o powierzchni najmu wynoszącej 27,4 tys. m kw.

- Zakładamy, że budowa biurowców powinna rozpocząć się w drugiej połowie 2019 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 lub 2022 rok, w zależności od fazowania - mówi Magdalena Kacprzak z biura prasowego PHN-u.
W ramach tego przedsięwzięcia powstanie też ogólnodostępny plac miejski z alejkami, ławeczkami i zielenią. Prace nad projektem trwają.

Warto przypomnieć, że PHN buduje już przy Nabrzeżu Kutrowym, na dawnym pirsie Dalmoru, osiedle Yacht Park, czyli sześć mieszkalnych budynków wraz z nową mariną. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.

Z kolei deweloper Vastint oczyszcza grunty pod kolejny etap swojej inwestycji. Wyburzono już większość dawnego Centrum Gemini zobacz na mapie Gdyni. W jego miejsce, na terenie o powierzchni 5 ha, powstaną sześciokondygnacyjne budynki mieszkalne o łącznej powierzchni użytkowej ok. 9 tys. m kw. Znajdą się tu także pięciokondygnacyjne biurowce, w których znajdzie się 12 tys. m kw. powierzchni.

Nowa Węglowa: kolejne odwołanie



Jedną z dróg dojazdowych do tych terenów stanowić będzie ul. Nowa Waszyngtona, która ma być realizowana w ramach budowy ul. Nowej Węglowej, przebiegającej przez tzw. Międzytorze.

Nowa Węglowa: przebieg trasy

  1. Nowa Węglowa ma połączyć dwiema jezdniami ul. Jerzego Waszyngtona zobacz na mapie Gdyniul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni.
  2. W ramach budowy ul. Nowej Węglowej mają powstać drogi dojazdowe. Zaplanowano m.in. rozbudowę - przedłużenie - ul. Waszyngtona z dowiązaniem do istniejącego układu drogowego. Powstanie też ul. Nowa Władysława IV z połączeniem do ul. Nowej Węglowej.
  3. Inwestycja zakłada przebudowę torowiska kolejowego na terenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia zobacz na mapie Gdyni.
  4. W planach jest także tunel drogowy pod torami kolejowymi. Będzie można nim przejechać z ul. Nowej Węglowej do ul. Morskiej, nieopodal splotu z ul. Warszawską zobacz na mapie Gdyni.

Międzytorze i okolice, gdzie ma przebiegać Nowa Węglowa z lotu ptaka

Przypomnijmy: w listopadzie 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną dla władz Gdyni decyzję środowiskową dla inwestycji wartej nawet 100 mln zł. Wcześniej, przez trzy lata trwało postępowanie odwoławcze z powodu skargi jednego z przedsiębiorców.

Po wydaniu jesienią pozytywnej decyzji, po raz kolejny do siedziby RDOŚ wpłynęło odwołanie - tego samego przedsiębiorcy.

- Sprawa związana z poprzednim odwołaniem (tego samego przedsiębiorcy) toczyła się od lutego 2015 r. do stycznia 2018 r., kiedy Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie ostatecznie oddalił skargę. Oby tym razem zajęło to mniej czasu - ma nadzieję Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Nowa Węglowa a wiadukt na Puckiej



Nieoficjalnie urzędnicy przyznają, że inwestycja będzie realizowana nie wcześniej niż po 2021 roku. Nie wiadomo, czy do tego czasu nie zajdą zmiany w koncepcji. Powodem są zapowiedzi władz Gdyni i PKP dotyczące budowy wiaduktu w ciągu ul. Puckiej zobacz na mapie Gdyni, który musi zostać zrealizowany do 2023 roku, bo PKP dostaje na tę inwestycję środki unijne.

Gdynia: wiadukty na Puckiej


- Projekt ten w pewnym zakresie koliduje z planowaną Nową Węglową, dlatego realizacja obu przedsięwzięć wymaga znalezienia dobrego rozwiązania kompromisowego - przyznaje Marek Łucyk.

Miejsca

Opinie (254) 6 zablokowanych

  • senior rafal

    ludzie co wy macie za problem z ta zielenią to jest miasto a nie las w ten sposób to gdynia była by w piachu i krzakach miasto ma się budować co wy mało macie mało w gdyni zieleni to jest jedno z najbardziej zielonych miast w polsce tu są potrzebne obiekty i wieżowce owszem połączone za zielenią

    • 0 0

  • senior rafal

    wizualizacja bardzo fajnie ktoś napisał ze można by było zrobić wystawę ale i na to się czeka 10 lat także cieszmy się i z tego a zatorze to za 20 lat to samo się tyczy placu po dawnym gemini w lato będzie tam stała badziew karuzela z disco polo już gdzieś o tym pisałem a za parę lat wyrosną tam krzaki i będzie gdzie sikać za darmo

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane