• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park kulturowy w Gdańsku: w czwartek uchwała, realizacja w kolejnych miesiącach

Rafał Borowski
24 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Na czwartkowej sesji rady miasta Gdańska zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały, dzięki któremu powstanie Park Kulturowy Śródmieście. Jego głównym celem będzie powstrzymanie zjawiska wyludniania się wspomnianej części miasta. Czym będzie i w jaki sposób ma ułatwić życie mieszkańcom?



Aktualizacja, 27.05, godz. 13:30 Gdańscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. zamiaru utworzenia parku kulturowego na terenie Śródmieścia. Głos "za" oddało 31 radnych, nikt nie głosował przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Piotr Gierszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Referujący uchwałę Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślił, że - jak już wcześniej informowaliśmy - czwartkowa decyzja to dopiero pierwszy krok na drodze do utworzenia parku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, właściwa uchwała w tej sprawie powinna zostać poddana pod głosowanie we wrześniu przyszłego roku.

- Zaznaczam, że to uchwała intencyjna. Na ten moment nie decydujemy jeszcze o ostatecznym kształcie tego parku. Podejmując tę uchwałę wyrażamy wolę, że chcemy podjąć działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców Śródmieścia i aby ich liczba nie malała, a rosła. Aby wypracować najlepsze rozwiązania, w najbliższych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Będziemy także musieli uzyskać pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków - tłumaczy Kłos.



Co sądzisz o idei parku kulturowego w Gdańsku?

Przypomnijmy: w lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że władze Gdańska chcą powołać Park Kulturowy Śródmieście.

Jego granice mają wyznaczać:

  • Wały Jagiellońskie,
  • Podwale Przedmiejskie,
  • Motława i Kanał na Stępce,
  • Podwale Staromiejskie.

Jak sugeruje nazwa, to jedna z form ochrony obszarów zabytkowych, mające swoje umocowanie w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że określenie "park kulturowy" może być dla laików nieco mylące. Nie chodzi bowiem o przepisy dotyczące renowacji cennych budowli.

Czytaj więcej: Koniec straganów i "naganiaczy" w centrum Gdańska? Może powstać park kulturowy

Celem utworzenia parku kulturowego jest ułatwienie życia mieszkańców obszaru, który obejmuje. W ten sposób można np. ograniczyć albo zupełnie zakazać wybrane formy handlu, opracować ściśle określone wytyczne rozmieszczania i wyglądu małej architektury czy uregulować kwestię gospodarowania odpadami.

- To rada miasta określa, które z rozwiązań przewidzianych ustawą będą miały zastosowanie w przypadku danego parku kulturowego - tłumaczyła w lutym Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju i członek Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.

Radni podejmą decyzję w czwartek



W poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowano konferencję prasową. Władze Gdańska poinformowały na niej o pierwszym kroku na drodze do wcielenia tej koncepcji w życie.

Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Śródmieście.

Zapoznaj się z projektem uchwały (PDF)

Podczas spotkania z dziennikarzami zasugerowano, że pomysł cieszy się poparciem radnych klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Biorąc pod uwagę, że te kluby dysponując większością głosów, podjęcie uchwały wydaje się formalnością.

- Śródmieścia dużych miast europejskich, które przyciągają wielu turystów, borykają się z problemem wyludniania. Z faktem, że zanika w nich życie mieszkańców. Jednym z narzędzi, które umożliwi, by Śródmieście rozwijało się w sposób zrównoważony, aby było miejscem, gdzie mieszkańcy będą się czuli ważni i potrzebni, jest właśnie park kulturowy. Moim marzeniem jest to, by serce Gdańska rozwijało się równomiernie. Znalezienie złotego środka między potrzebami mieszkańców i turystów. Nie będzie to łatwe, ale my się trudnych zadań nie boimy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Wcielenie pomysłu w życie zajmie wiele miesięcy



Podjęcie uchwały to dopiero początek drogi na drodze do stworzenia konkretnych narzędzi prawnych. Jak wynikało z informacji zaprezentowanych na konferencji, ten proces potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Władze Gdańska zapowiadają, że zapisy mają zostać utworzone w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Podobnie zresztą wyglądało tworzenie takich rozwiązań w innych miastach naszego kraju: we Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Poznaniu czy Łodzi.

- Spotkaliśmy się dziś na skwerze Świętopełka, którego kształt został właśnie wypracowany w dialogu z okolicznymi mieszkańcami. Uprzedzam, że czeka nas długi proces. Dopiero po przeprowadzeniu dyskusji z mieszkańcami dialogu wypracujemy niezbędne narzędzia prawne - uzupełnia prezydent Dulkiewicz.
Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić. Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić.

Jakie bolączki wskazali mieszkańcy?



Władze Gdańska przekonywały, że na przestrzeni ostatnich miesięcy wykonano szereg analiz, które wskazały główne bolączki mieszkańców.

Z badań wynika, że największe problemy to nadmierny hałas - szczególnie w godzinach nocnych - przepełnione altany śmietnikowe, zbyt mała liczba deptaków, niewystarczające udogodnienia dla pieszych oraz większe uregulowanie kwestii parkowania w tej dzielnicy.

- Zakres i instrumenty w uchwale o parku kulturowym będziemy kształtować dopiero podczas konsultacji. Zależy nam na tym, żeby nadal postępował rozwój turystyki, dla której przecież Śródmieście jest kluczowe. Ale żeby to był zrównoważony rozwój, z poszanowaniem tutaj mieszkających osób. Wiemy, że mieszkanie w Śródmieściu może powodować różnego rodzaju problemy. My te problemy już zbadaliśmy - tłumaczy wiceprezydent Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważanego rozwoju.
Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika. Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika.

Wcześniej dominowało sceptyczne podejście



W kolejnych etapach konsultacji - tym razem już "o konkretach" - będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy Śródmieścia, ale także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Krąg stron w dyskusji ma być możliwie szeroki, gdyż wyznaczy on kształt centrum Gdańska na wiele lat wprzód.

Co ciekawe, w poprzednich latach pomysł utworzenia parku kulturowego w centrum Gdańska spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Zmiana strategii nastąpiła w 2013 roku. Pojawił się wtedy pomysł utworzenia nie jednego, a dwóch parków kulturowych w centrum Gdańska. Oprócz parku na terenie Śródmieścia, planowano powstanie kolejnego na terenach postoczniowych.

Czytaj również: Czy parki kulturowe ograniczą reklamy w Trójmieście?

Miejsca

Opinie (227) 6 zablokowanych

  • (4)

    Ja akurat nie widzę sensu w tym kulturowym parku...czekam od wielu lat aby radni zajęli się naprawdę ważnymi dla mieszkańców sprawami...parki,drogi,miejsca wypoczynku,obniżenie cen za śmieci,budownictwo społeczne, rower miejski,nowe żłobki i przedszkola....tyle spraw do zrobienia leży w szufladzie...zapewne przypomną sobie o tym przed wyborami...szkoda bo lata uciekają.

    • 71 21

    • samozwńczy doktor zna się na wsystkim (1)

      • 5 7

      • A ty na niczym

        • 5 5

    • Swencjusz pachnie marksizmem jak Sandberg kolegujący się z Pisem

      • 4 4

    • Bo dla Pani Prezydent jest za głośno

      Gdyż sama mieszka w tym rejonie śródmieścia oznaczonym na mapie.....

      • 3 3

  • (3)

    Będą rozkminiac jak zatrzymać wyludnianie ścisłego centrum? Yhmm. To nie wiedzą?

    • 51 11

    • Nie będą, to ściema

      robią wszystko by właśnie się wyludniało - airBnB (nielegalne, do cna nieuczciwe) jest w to mi graj wszystkim politykom i wielu innym, pokątnym cwaniakom. Od lewa do prawa. Od żony obecnego premiera po żonę byłego prezydenta Gdańska.

      Do tego hotelowanie i burdalizacja centrum, robiona rękami decydentów - pytanie: kto był za obecnym kozikowsko-monofunkcyjnym wyglądem Wyspy Spichrzów? - Odpowiedź: wiceprezydent Dulkiewicz.

      Itd., itp. A ta szkarada Świętopełk, gnom z tolkienowskiej Morii, wstawiony na pałę bez pytania kogokolwiek przez kochasi ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego urąga wszystkiemu. I jeszcze wmawianie, że wygląda skweru był konsultowany :D W Gdańsku nic nie jest konsultowane, w Gdańsku wszystko jest reżyserowane przez wydział marketingu politycznego i agentów wpływu (takich lub innych lobbystów).

      Ps. Nie wiem jak Park Kulturowy miały temu przeciwdziałać. To absurd. Działać trzeba było 10 lat temu, podjęto wówczas tragiczne w skutkach dla miasta, idealne dla głębokich kieszeni decyzje o burdelizacji. I ona stała się ciałem.

      • 13 3

    • Najpierw buduje się betonowe klocki ohydne na Wyspie Spichrzów i potężną galerię w obrębie Starego Miasta, a teraz plącz i

      Widać że obecna ekipa już dawno oderwała się od rzeczywistości. Oni od lat szkodzą naszemu miasta, niestety te decyzje było oczywiste że w perspektywy kilku lat odbiją się nam czkawką, Regres starego miasta będzie niestety coraz bardziej postępować. W Gdańsku zniszczono Stare Miasto.

      • 7 2

    • Żeby zapobiec wyludnianiu, jeszcze bardziej odpicują centrum pod turystykę.

      • 5 0

  • A co wojewódzki konserwator zabytków? (2)

    Czy dalej będzie blokował i milczał czyli nie odpowiadał merytorycznie na zadawane pytania?

    • 25 38

    • Konserwator nie musi bezkrytycznie klepać wszystkiego, co mu podłożąi

      Czasy Chmielewskiego, który był nadwornym figurantem na szczęście skończyły się

      • 19 7

    • Gdyby ktoś myślał zanim przyklepywał tysiące

      apartamentowców w centrum.... Myślał o zieleni, o rekreacji, o śmieciach, o możliwościach poruszania się w sezonie....o potrzebach mieszkańców przez cały rok to problem by nie istniał. Najpierw bezrefleksyjne parcie w turystykę a potem zdziwienie, że martwa strefa. To nam zgotowaliście włodarze miasta. Nie dziękuję.

      • 2 1

  • Gmach Lot-u (2)

    To nasz taki Guggenheim

    • 34 4

    • ta "perełka" jest w gestii konserwatora (1)

      • 6 5

      • Dobrze, przynajmniej nie powstanie takie mauzoleum, jak naprzeciwko.

        • 11 1

  • Kulturowy? (3)

    A może by tak stworzyć zwykły park dla ludzi? Zamiast kolejnego zajęcia dla hordy urzędników.

    • 66 10

    • Tu nie chodzi o park w sensie do spacerow z drzewami tylko o cały obszar. Park to tutaj oznacza strefa.

      • 3 4

    • Gdzie park? Na długiej? (1)

      • 2 3

      • Oj coś mi się wydaje, że Was załatwią na cacy.

        • 7 2

  • podnoście dalej czynsze za lokale komunalne, za parkowanie itd (4)

    to dopiero się wyludni!

    • 51 19

    • Najlepiej niech mieszkania i parkingi w centrum będą za darmo. (3)

      • 9 14

      • 5 za godzinę mnie odstrasza (2)

        Jeszcze nie płaciłem bo omijam.

        • 2 1

        • A ile ma kostowac?

          Miejsce na parkingu na zad*piu kosztuje 30 do 60 tys. Ile kosztuje takie miejsce w centrum i dlaczego uwazasz, ze nalezy ci sie ono za darmo?

          To samo dotyczy mieszkan komunalnych. Utrzymywac tam biedote, a obok mieszkanai warte po kilkanascie tysiecy za metr. Sa inne dzielnice, w ktorych sa wszystkie niezbedne uslugi, a mieszkania kosztuja dwa razy mniej. Dlaczego mam sie w podatkach doplacac do czyjegos luksusu.

          • 3 1

        • I bardzo dobrze, jeden śmiedzący pojazd mniej

          i o to chodzi

          • 0 1

  • To i tak nic nie da (2)

    Tak jak ta menedzerka co nic nie robi

    • 44 7

    • co ci da zmniejszenie liczby reklam na mieście? Mieszkańcom realnie NIC. Zer. Null. (1)

      Okupacja centrum przez turystów i knajpy jest faktem. Bez wywłaszczenia całego airBnB i Bookingu nic się nie zmieni. To warunek, wstępny, niezbędny. Park kulturowy de facto pomoże... turystyce. Będzie ładniej wyglądało na folderkach, propaganda z gabinetów portalu gdansk.pl to ładnie sprzeda. Marza na łóżko polowe w piwnicy na Mariackiej wzrośnie do 5 stów za noc.

      ps. Co znamienne, Park Kulturowy NIE obejmie kamienicy (bloku) Aleksandry Dulkiewicz. Park urywa się tuż na niej. Zapytajcie się dlaczego.

      • 10 0

      • Tu chodzi tylko o wyrwanie kasy z przyszlorocznej transzy wyplacanej Polsce

        z UE. A czy kasa bedzie wydana na cos naprawde przydatnego dla miasta, turystow i mieszkancow to juz nie wazne. Jak daja to trzeba brac.. ciekawe tylko gdzie oba naprawde pojdzie. Moze na kolejny rydwan.

        • 5 1

  • Śródmieście Gdańska jest śródmieściem tylko z nazwy (8)

    W Gdańsku to skansen historycznie nazywany Głównym Miastem, z uroczymi rzeczami. Do tego urzędy, urzędy, urzędy , więzienie i szpital. Całe wielkie "Śródmieście". Ceny dla turystów, puby, burdele i "Dla Elizy", w sezonie grane 24/7. Gdzie sklepy, biura, mieszkania luksusowe, średnie i kiepskie ale za to stosunkowo tanie. Gdzie kina, teatry, galerie, komunikacja miejska z prawdziwego zdarzenia? Po za tym z jednej strony Przeróbką, z drugiej Orunia, między nimi zaczynają się Żuławy Wiślane i ich potencjał do "wilgoci". Urbanistyka i architektura nie istnieją. Szczytem awangardy są bloki, bloczki, wyspy centralne, przejścia podziemne, autostrady, estakady sr*jtrawniki itp, etc, itd. To, że to miasto kołysze się wśród "najlepszych" miast prowincjonalnych w Polsce, to nie zasługa urzędników, ale raczej sytuacja, która zaistniała mimo ich obecności. Wszystko może być lepiej zrobione, nic nie jest zrobione po prostu dobrze. Dobrze, że chociaż pięknie władza mówi o rzeczach ważnych typu nie-wykluczanie, piękno konstytucji i nieśmiertelność demokracji, albo "Der Kapital" nieistotne. Wszystko guch!

    • 56 17

    • Ło rany raaniuśki, jaki wielmożny pan inżynier uczony i mundry. (1)

      taki mondrutki, że nic nie rozumiem...

      • 3 12

      • To wracaj sadzić kartofle.

        • 2 0

    • Gdańsk był zawsze miastem prowincjonalnym (1)

      Problem leży w położeniu miasta. Centrum bo tak lepiej nazwać tzw. Śródmieście jest tylko węzłem komunikacyjnym (właściwie Śródmieście funkcję które powinno być przyniosło się już dawno do Wrzeszcza). Bolączki Śródmieścia: Dwa teatry na krzyż, jedno kino, (filharmonia to powierzchnia pod wynajem) o sporcie wiadomo od lat że jest tylko stadion żużlowy i nic poza tym (pływali nie będzie). Jedynie co się broni to spora ilość muzeów jak na miasto 470 tys ale to historia. Problemy są w ucieczce ludzi z owego centrum ratunkiem mogłoby być młode miasto jednak będą to inwestycje prywatne. Placy miejskich i parków nie ma z prawdziwego zdarzenia skwery malutkie jedynie.

      Znacznie miasto od kilku lat słabnie i jest to spowodowane że centrum nie rozwija się nie powstają nowe instytucje kultury.

      Widać że nie ma pomysłu na dalszy rozwój dzielnicy Śródmieście.

      Jeśli Gdańsk kiedyś przebiję magiczne 0.5 mln mieszkańców to definitywnie funkcje śródmieścia przejmie Wrzeszcz Górny.

      • 11 4

      • ta, brakuje basenu, ale w Gdańsku jest i tak tylko 1 normalny, spoko basen - Politechnika

        3 metry głębokości. Można się kąpać. Basen i to 50 metrowy marzył mi się na miejscu Forum Budynia, a jest... LOT bis czyli czarna siedziba domu kultury IKM (dla bardzo ubogich). Historycznie basen miał być na parkingu, obok Muzeum Narodowego. To jeszcze jest możliwe, tylko niech to nie będzie szkolna 25-metówka, 175 w najgłębszym miejscu i 6 torów.

        Całe Dolne Miasto i Stare Przedmieście trzeba zmienić na TBS-y. Tak samo Biskupią. Tak dogęszczać. To da więcej niż wszelkie papierowe parki.

        • 2 7

    • kina (jednych ubywa, multisreksów przebywa, ale są), teatry, galerie i sklepy (2)

      to wszystko w śródmieściu jest. Są też szkoły. Jest I LO, VI i viii lo (oba blisko) są podstawówki, żłobki i przedszkola. "Zła" komuna to wszystko w centrum umieściła. Oczywiście dużo rozwaliliśmy, najwięcej i nieodwracalnie za Adamowicza, ale mimo turystycznej stonki wciąż jest tu wszystko najdalej 10 minut piechotą od Długiej. 10 minut znajduje się kompleks 3 szpitali. ps. Nie ma oczywiście policji. Ta została skandalicznie przesunięta z Ogarnej na wygodny odcinek, do którego nikt nie trafi. NIKT. Nawet wytrawny gdańszczanin.

      • 5 7

      • policja była na Piwnej (1)

        • 6 0

        • jasne, na szczęście jeszcze nie spieniężyli budynku

          pod hotel.

          • 2 3

    • ale maruda z Ciebie !

      czy z czegoś może jesteś zadowolony?

      • 2 4

  • Podnieść (1)

    Opłaty za parking jeszcze bardziej i życie kompletnie ustanie . Mieszkańcy uciekli bo pogodzili się z faktem ze jest to atrakcja turystyczna dla Turystów . Nie blokujmy wiec tej atrakcji . Druga sprawa :
    Połączone prawdziwe z dolnym miastem , ruch aut i tramwajów zakopany w tunelu pod podwalem a nad nim łącznik w postaci parku . Życie wróci ale trzeba mieć jakąś idee . Nie widzę sensownej jeszcze . Jak się odkorkuje to może ktoś tam
    Będzie chciał jechać . Teraz to tylko turyści z hoteli itd

    • 30 15

    • Nie pogodzili się, wciąż walczą

      miejsce z idealną funkcją, szkołami, miejscami pracy, leczenia i dostępem do SKM (2 przystanki) nie może być burdelem. Niech będzie osiedle, jak to twórczo i słusznie rozwinęli budowniczowie-moderniści w latach 50.

      • 2 0

  • Ciekawe. Nawet zauważyli, śe śródmieście się wyludnia? (2)

    I pewnie nie wiążą tego z aktualną polityką prowadzoną przez miasto w kierunku utrudniania mieszkancom życia, likwidacji miejsc postojowych, podnoszenia opłat. O przyjeździe gości czy rodziny zapomnij bo taniej jest wynająć hotel w Kościerzynie niż na dzień stanąć samochodem. I żadne urzędnicze programy tego nie zmienią. Za drogo i za dużo ograniczeń.

    • 67 7

    • Kwak pogadaj sobie z Korzeniem, Koperem, Ługinem to może trafisz do Formelli

      • 3 13

    • To jedź do Kościerzyny

      • 2 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane