Fakty i opinie

stat

Parking pusty, ale wojsko zabrania wjazdu

artykuł czytelnika
- W weekend na wojskowym parkingu nikogo nie ma, więc mogliby tu parkować zwykli kierowcy - uważają czytelnicy.
- W weekend na wojskowym parkingu nikogo nie ma, więc mogliby tu parkować zwykli kierowcy - uważają czytelnicy. fot. Marcin/czytelnik Trojmiasto.pl

- Podczas gdy tyle mówi się o braku miejsc postojowych w centrum Gdyni, parking wojskowy przy skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni stoi w weekendy pusty. Czy tak trudno o porozumienie, by udostępnić go w sezonie letnim wszystkim chętnym? - pyta pan Marcin.Przyjeżdżasz do centrum Gdyni samochodem?

tak, robi się wiele przeciw kierowcom, ale nie rezygnuję 41%
tak, choć coraz rzadziej, z powodu korków i braku miejsc parkingowych 25%
nie, wybieram komunikację miejską, rower lub spacer 34%
zakończona Łącznie głosów: 938
Teren przy centrum Gemini Marynarka Wojenna uporządkowała w 2013 roku. Parking powstał nad samym brzegiem, w miejscu, które jest sporo warte, bo leży pomiędzy Sea Towers a nabrzeżem Marynarki Wojennej. W okolicy cumuje m.in. Błyskawica, Dar Pomorza. W sezonie turystycznym przewijają się tabuny turystów.

Działka należy do wojska, więc z zasady jest wyłączona spod zapisów planów zagospodarowania przestrzennego. Na dobrą sprawę wojsko mogłoby wręcz zabudować tę nieruchomość dowolnie. Stworzono parking, tyle że ogrodzony szlabanem z wjazdem dla posiadaczy przepustek i identyfikatorów. W założeniu miał pomieścić wozy techniczne czy autokary i pełnić rolę zaplecza podczas organizacji miejskich imprez.

Kierowcy przyjeżdżający do centrum mają co do tego wątpliwości i apelują o to, by urzędnicy powalczyli o zmiany.

Oto spostrzeżenia jednego z nich:

Sezon turystyczny w pełni i do Gdyni przyjeżdża coraz więcej turystów, a i mieszkańcy korzystają z bliskości morza i plaży, wypoczywając na skwerze Kościuszki. Problem z brakiem miejsc parkingowych narasta. Na Armii Krajowej parkować nie można od kilkunastu tygodni, tak jak od dawna po lewej stronie al. Jana Pawła II. Parking pod Centrum Filmowym powoli przestaje wystarczać, tak samo jak teren przy Klubie Riviera.

Kiedy spojrzy się na chłodno, mniej się można dziwić, że kierowcy szukają kawałka miejsca do parkowania, ryzykując upomnieniem albo zastawiając chodniki. Nie popieram tego, ale warto na to zwrócić uwagę.

Obrazkiem pokazującym paradoks całej sytuacji jest zamknięty teren wojskowy przy Centrum Gemini przeznaczony na parking dla dowództwa Marynarki Wojennej. Postronne osoby mogą o wjeździe tam pomarzyć, choć w weekendy zwykle jest tam pusto.

Rozumiem, że ten teren nie jest własnością miasta i trzeba to uszanować, ale może warto byłoby się zastanowić nad podjęciem rozmów, by udostępnić go chociaż w letnie weekendy wszystkim kierowcom?

Właściwie to powinno być to obowiązkiem miasta, tym bardziej, że takie rozwiązanie nikomu raczej by nie zaszkodziło. Skoro widać wyraźnie, że parking w czasie weekendów jest pusty, a poza tym mamy czas urlopowy, to pozwólmy tam zaparkować turystom i mieszkańcom.

Odpowiada por. mar. Anna Sech z zespołu prasowego 3 Flotylli Okrętów

Zdarzało się w przeszłości, że teren był udostępniany miastu na kilkanaście godzin w trakcie organizacji imprez i wjeżdżały tu samochody. Wjazd odbywał się za okazaniem przepustek, porządku pilnował wartownik.

Trzeba pamiętać, że darmowe udostępnienie miejsc postojowych w weekend dla ogółu pociągnęłoby ze sobą koszty związane z ewentualnymi naprawami. Terenem zawiaduje Komenda Portu Wojennego, wszystkie ustalenia w tej sprawie mogłyby zapaść na poziomie dowództwa 3 Flotylli Marynarki Wojennej.

Co do szerszego udostępnienia byłoby potrzebne oficjalne zapytanie. Według mojej wiedzy takiej korespondencji z miastem nie było.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (162) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.