Fakty i opinie

Parkingowa drożyzna na lotnisku

Najnowszy artukuł na ten temat

Będzie druga jezdnia Słowackiego przy lotnisku

Władze Portu Lotniczego Gdańsk Trójmiasto wydzierżawiły parking przed lotniskiem prywatnej firmie. Godzina postoju kosztuje tam 6 zł co plasuje to miejsce wsród najdroższych w Polsce. Co ciekawe, udziałowcami spółki zarządzającej portem lotniczym jest m.in. gmina Gdańsk, a zatem prawa stanowione przez nią winny być respektowane. Tymczasem zgodnie z uchwałą RM maksymalna wysokość opłat za parkowanie winna wynosić 2,60 zł.

Kiedyś na parkingu przed portem lotniczym w Rębiechowie można było parkować samochody za darmo. Od lipca ub. roku za postój trzeba płacić. Pół godziny kosztuje 3 zł, godzina 6 zł. Po dwóch godzina postoju trzeba już jednak zapłacić za każda pełną godzinę. Stawia to parking w Rębiechowie wśród najdroższych w Polsce.

- Naszym obowiązkiem jest poszukiwanie przychodów - tłumaczy Włodzimierz Machczyński, prezes spółki Port Lotniczy Gdańsk Trójmiasto. - Wydzierżawiliśmy parking firmie Capital Parking, która zainwestowała ok. miliona złotych. Wyłoniono ją, choć nie było takiego wymogu, w wyniku przetargu.
Zapewne w szlabany i automat do płacenia, bo parking już był wtedy wybudowany.
Zdaniem prezesa Machczyńskiego, jeśli kogoś stać na podróż samolotem, to stać i na parking. - Lepiej zarabiać na tym, niż mieliby do parkingu dokładać podatnicy.


Tomasz Staniszewski, szef gdańskiego oddziału Capital Parking uważa, że w grodzie nad Motławą jest co najmniej kilka droższych parkingów. - Np. przy hotelu Holiday Inn każda godzina parkowania kosztuje 5 zł. - mówi. - My rozbijamy cenę na pół, a poza tym 3 zł kosztuje pół godziny postoju, a na opuszczenie parkingu pojazd ma jeszcze 20 minut, a zatem w sumie czas postoju wynosi 50 minut. Działamy tak, aby nie zrażać klientów.

Co istotne, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z listopada 2001 roku w sprawie ustalenia maksymalnej wysokości opłat na parkingach strzeżonych zlokalizowanych na terenach komunalnych Miasta Gdańska, maksymalna stawka za godzinę parkowania wynosi 2,60. Czyli ponad dwukrotnie mniej niż na lotnisku. Tymczasem w skład spółki Port Lotniczy Gdańsk Trójmiasto wchodzi także gmina Gdańsk, a jej prezes jest osobą przez gminę rekomendowaną na to stanowisko. Czy zatem nie powinny obowiązywać tam gminne prawa?

Tomasz Staniszewski tego nie wie. Odsyła do dyrekcji w Warszawie, ale kontakt z dyr. Markiem Gonickim jest niemożliwy. Ma wyłączony telefon. Natomiast prezes Machczyński twierdzi, że teren jest własnością przedsiębiorstwa, a nie gminy i dlatego spółka odpowiada za to, co dzieje się na lotnisku i wokół niego. - To nie są tereny komunalne - dodaje. - O Porcie Lotniczym nie możemy powiedzieć, że jest gminny. Raczej zależy nam na tym, aby był ważnym elementem infrastruktury regionu.

Nie zmienia to jednak faktu, że Rębiechowo jawi się jako jedno z najdroższych lotnisk w Polsce. Wiadomo bowiem, że niektórzy taksówkarze za kurs do Wrzeszcza potrafią zainkasować nawet równowartość 100 dawnych DM, zaś jeśli nie musimy korzystać z ich usług, "słono" płacimy za postój przed terminalem. Nie najlepsza to wizytówka dla tego miejsca, zarówno przed gośćmi z kraju, jak i za granicy.

Opinie (58)

 • Lotnisko

  Lotnisko w Gdańsku było przez wiele lat miejscem,w którym można było zatrzymać się na kilkanaśie minut,zapalić paierosa i popatrzeć na samoloty......z dala od miasta.ODwiedzałem je wiele razy w tygodniu.To czego dopuściły się władze lotniska,zakrawa na kpinę.Do tego wszystkiego obsługa samego lotniska też nie należy do najmilszych.

  • 0 0

 • to ma byc zart????????

  Kto zainwestuje w parking okolo 1 mil zl na ktorym nic nie ma,po za bramka i budka.Ciekawe co kosztowalo okolo 1mil ,łapowka??????w czym przejawia sie ta inwestycja????nikt mi chyba nie powie ze parking na zdjeciu kosztowal okolo 1 mil,bo w to nie uwieze... :))))))))))))))

  • 0 0

 • zlosc

  Ta cena to istna przesada, nie tylko podrozojacy samolotami stawiaja na parkingu swoje samochody ale chyba przedewszystkim ci ktorzy podwoza albo przywoza podroznika z lotniska, a tych nie stac na tak drogi parking.
  Pare metrow od wjazdu na ten parking jest samowolnie przez kierowcow 'wytyczony ' pseudo parking i kto chce zaoszczedzic tam wlasnie stawia pojazd-a wtedy pojawiaja sie panowie w niebieskich mundurach i mowia-tu parkowanie kosztuje 200 zl mandatu- piekna sprawa?!

  • 0 0

 • Dajcie spokój...

  ...nie ma o czym gadać. Trójmiasto już dawno się przejadło turystom, nie mamy praktycznie nic nowego do zaoferowania, a na odbudowanej starówce i dziurawym molo do końca życia jechać nie można. Pogoda, jak zwykle na polskiej "riwierze", nie dopisuje. Co więc można zrobić? Ano windować ceny. Może trafimy do księgi Guinnessa i dopiero się turyści zlecą (samolotami, rzecz jasna)! Pisałem już, że piwo i hotele mamy absolutnie najdroższe w Polsce (oprócz W-wy, choć nie zawsze). Teraz parkingi. Miło słyszeć.... Chyba czas się przeprowadzić...

  • 0 0

 • Dzikie ludzie, dziki kraj ;-)

  Smiac sie czy plakac, bo ci co tlumacza ta sytuacje sa chyba glupsi od Leppera. Rzną ludziska az milo, w imie ich zadowolenia. A pan Machczyński mówi wrecz, ze mu na tym zalezy - sadysta.

  • 0 0

 • "Zdaniem prezesa Machczyńskiego, jeśli kogoś stać na podróż samolotem, to stać i na parking"... Brawo. brawo... Tylko, że jak kogoś stać to ma własny samolot. Jeśli ma samolot to co, ma sobie wybudować albo kupić lotnisko??? W ten sposób to wszystko można argumentować.
  Podoba mi się to: jak cie stać na to, to i na tamto, phi...
  Dla mnie to rozbój w biały dzień...

  • 0 0

 • "Wyłoniono ją, choć nie było takiego wymogu, w wyniku przetargu " Skąd ta nadgorliwość ? Czyżby dmuchanie na zimne , kłopotów sie spodziewano ? . Ciekaw jestem czy ten "około milion" odliczono od podatku .

  • 0 0

 • dziwię się ,że wy się dziwicie:)))

  Taka filozofia obowiązuje w Polsce od wielu ,wielu lat...
  stać cię na samochód?
  to płać podatek drogowy ,płać za coraz droższe paliwo ,płać za gówniany parking (strzeżony he he he )
  Powstają spółeczki których jedynym celem samym w sobie jest walenie jeleni w poroże (portfel) jak się da ,gdzie się da i na maxa.

  • 0 0

 • "Tymczasem w skład spółki Port Lotniczy Gdańsk Trójmiasto wchodzi także gmina Gdańsk, a jej prezes jest osobą przez gminę rekomendowaną na to stanowisko. Czy zatem nie powinny obowiązywać tam gminne prawa?"

  a oto część odpowiedzi :
  "Kazimierz Janiak nie musi się już jednak martwić kredytem. Kilka tygodni temu, dzięki poparciu marszałka Jana Zarębskiego (RS) został członkiem rady nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk Trójmiasto. Za udział w jej posiedzeniach będziedostawał ok. 2 tys. zł miesięcznie. Dlaczego wszedł do rady? Ponieważ pod koniec kadencji poprzedniego Sejmu lobbował u minister skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej, aby ta przekazała udziały skarbu państwa w porcie lotniczym samorządowi województwa. Warte są one 22,1 mln zł. Decyzję o przekazaniu podjęto już po wyborach - gdy było wiadomo, że AWS do Sejmu nie wejdzie. Marszałek Zarębski i prezes portu Włodzimierz Machczyński zgodnie przyznają, że Janiak przysłużył się portowi jako lobbysta i stąd ta nominacja "
  WSZYSTKIE PYTANIA KIERUJCIE DO ZARĘBSKIEGO

  • 0 0

 • zaraz sie obudz Franek Kimono i powie

  a dobrze im tak! stac ich na samochody i latanie samolotami? - niech placa nawet 10zl/5minut!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.