• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkują auta, a mógłby być deptak. Co z ulicą przy bazylice w Gdyni?

Patryk Szczerba
16 maja 2023, godz. 07:00 
Opinie (404)
Ulica Zygmuntowska ma zdaniem wielu mieszkańców potencjał na to, by przyciągnąć pieszych. Ulica Zygmuntowska ma zdaniem wielu mieszkańców potencjał na to, by przyciągnąć pieszych.

Władze Gdyni planują zmiany na końcu ul. ZygmuntowskiejMapka w centrum Gdyni. Będzie ograniczenie i uporządkowanie postoju ze względu na konflikty z pieszymi, których tam przybywa. Na stworzenie deptaka na całej długości nie ma jednak szans.Czy w centrum Gdyni powinno przybywać stref dla pieszych?

Gdyby zapytać mieszkańców Gdyni, gdzie w centrum znajduje się ul. Zygmuntowska, wielu mogłoby mieć problem z odpowiedzią. Obecnie niepozorna jezdnia, która znajduje się obok kościoła przy ul. Świętojańskiej jest zastawiona głównie przez samochody.

Trafiają tu też fani dobrego jedzenia, bowiem przy Zygmuntowskiej znajdują się lubiane lokale.

Ulica Zygmuntowska ma potencjałNie brakuje mieszkańców, którzy twierdzą, że to idealne miejsce, by dać więcej przestrzeni pieszym. Droga prowadzi bowiem od Świętojańskiej wprost do parku Rady Europy. Jest częściowo brukowana.Kiedy kończy się własność gminna pojawia się ciąg pieszy należący do hotelu. Idąc na wprost można wyjść na ul. Borchardta, naprzeciw Teatru Muzycznego.

- Gdy miasto chwali się ideą Klimatycznego Centrum, a zapomina o ulicy z takim potencjałem, to coś się we mnie buntuje. Szkoda marnowania na parking dla aut, które zwłaszcza w weekendy notorycznie łamią zakaz postoju na początku ulicy. Powinno się pomyśleć o uporządkowaniu tej sprawy i stworzeniu większego komfortu poruszania się dla pieszych - mówi pan Wojciech.
  • Obecnie najważniejsze są tu samochody. Widać to zwłaszcza w weekendy z ciepłą pogodą.
  • Obecnie najważniejsze są tu samochody. Widać to zwłaszcza w weekendy z ciepłą pogodą.

Zmiany parkowania bez remontu nawierzchniZmiany są planowane, ale na remonty chodników czy nawierzchni nie ma na razie szans.- Planujemy drobne zmiany na końcówce części miejskiej z uwagi na duże konflikty przy parkowaniu i chodzeniu pieszo. Będzie ograniczenie, uporządkowanie postoju. Myślimy też o stanowisku dostaw, bo jest tam paczkomat - odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.
Starowiejska po zmianach: skrajne opinie Starowiejska po zmianach: skrajne opinie

Problemem kwestie własnościoweMiasto chętnie uporządkowałoby całość, ale problemem są kwestie własnościowe. Chodnik i jezdnia w głównym przebiegu to teren gminny, a zatoka postojowa w większej części znajduje się na terenie kościelnym. Z kolei ciągiem pieszym zarządzają właściciele hotelu Mercure.

Wskazane byłoby też porozumienie się z właścicielami lokali znajdujących się przy ulicy.

  • Gdy poprawiano bezpieczeństwo na ul. Borchardta stworzono prób zwalniający, ale bez przejścia dla pieszych i nie na wysokości ul. Zygmuntowskiej.
  • Ciąg pieszy wychodzi na ul. Borchardta. Przejście dla pieszych w tym miejscu zachęciłoby do spacerów

Dodatkowej zachęty dla pieszych nie będzieNamiastką zachęcającą do wędrowania tędy mogłoby być dodatkowe przejście na ul. Borchardta na wysokości ul. ZygmuntowskiejMapka, ale nie jest planowane. Dlaczego?

- Co do zasady, nie planujemy dodatkowych przejść w strefie ograniczonej prędkości - odpowiada Grzegorczyk.
Quiz Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 54%

Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane