Fakty i opinie

Pasażer na wózku opisuje incydent w autobusie

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Mama niepełnosprawnego obawia się zmiany przepisów w komunikacji miejskiej

Zdjęcie ilustrujące wtorkowe zdarzenie na pętli na Łostowicach.
Zdjęcie ilustrujące wtorkowe zdarzenie na pętli na Łostowicach. fot. Tomasz/czytelnik Trojmiasto.pl

We wtorek opublikowaliśmy artykuł o przykrym incydencie, do którego doszło na pętli tramwajowo-autobusowej na Łostowicach. Kierowca autobusu nie wpuścił do pojazdu mężczyzny poruszającego się na elektrycznym wózku inwalidzkim. Z naszą redakcją skontaktował się pan Łukasz, którego dotyczyła ta sprawa i nadesłał nam swój komentarz.Jestem bohaterem państwa artykułu. Tak się składa, iż założyłem i od kilku lat redaguję Antybarierowy Wortal Pomorza "Kulawe Pomorze", podejmujący tematykę szeroko pojętej przystępności względem osób mających jakiekolwiek trudności w komunikowaniu się, percepcji czy poruszaniu. Byłem ponadto autorem projektu do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska, zmierzającego do doposażenia 46 tramwajów typu N8C, importowanych z Miasta Dortmund, w manualnie odkładane rampy najazdowe.

Szyny tańszą alternatywną dla rampZ racji niszowego meritum oraz bardzo wysokich kosztów przedstawianych przez potencjalnego wykonawcę, projekt ani razu nie otrzymał wystarczającego poparcia mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Wobec czego od około roku prowadzę bardzo trudne negocjacje ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje, zachęcające do wdrożenia alternatywnego i dużo tańszego rozwiązania w postaci przenośnych szyn najazdowych, z powodzeniem stosowanych choćby w zestawach trakcyjnych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Nadmienię ponadto, iż komunikacją miejską poruszam się od początku lat 90. (w tym pojazdami wysoko podłogowymi), natomiast w pełni samodzielnie od około roku 2005. Doskonale pamiętam, kiedy i w jakich pojazdach pojawiły się manualnie odkładane rampy najazdowe. W których pojazdach miały wady, usterki oraz jestem w stanie opowiedzieć dużo na temat jakości utrzymania infrastruktury dedykowanej pasażerom z niepełnosprawnościami w Gdańskich Autobusach i Tramwajach (nie tylko ramp, lecz również przycisków komunikowania się z prowadzącym pojazd, pasów bezpieczeństwa, podpór czy poręczy). Dodajmy, jakości stosunkowo niskiej i często mającej niewiele wspólnego z profesjonalizmem.

Akumulatory kwasowe wyszły z użyciaOdnosząc się do treści państwa artykułu, z przykrością muszę stwierdzić, iż w niejednym punkcie mija się ze stanem faktycznym. Rozpocznijmy od powodów niewpuszczenia mnie do pojazdu. Domysły Zygmunta Gołąba, rzecznika prasowego ZTM są błędne. Pani prowadząca autobus twierdziła, iż wózek, na jakim się poruszam, wyposażony jest w akumulatory kwasowe, czyli popularnie stosowane w samochodach czy autobusach. Pani Prowadząca (dysponuję numerem służbowym) uznała, iż będą one stanowić zagrożenie dla współpasażerów za sprawą wycieku lub wybuchu kwasu. Jest to mit, z niewiadomych przyczyn rozpowszechniany od ponad dekady wśród kierowców i motorniczych pojazdów komunikacji publicznej.

Ostatnie, seryjnie produkowane wózki z napędem elektrycznym były wyposażane w akumulatory kwasowe na początku lat 90. ubiegłego wieku. Od tego czasu, chociażby z powodów technologicznych, raczej do dnia dzisiejszego nie przetrwałby żaden. Uznanym standardem stał się akumulator żelowy. W pełni hermetyczny, odporny na przechyły, niższe i wyższe temperatury bądź inne czynniki zewnętrzne. Mówi się o nich bezobsługowe, co jest równoznaczne z tym, że stanowią konstrukcję monolityczną, zarazem nie stanowiąc najmniejszego zagrożenia dla otoczenia. Argumentacja podnoszona przez część adwersarzy (w tym Panią prowadzącą autobus) obnaża wyłącznie ich niewiedzę w tej sprawie.

Rampa autobusowa bez trudu udźwignie wózekPrzechodząc do kolejnego wątku poruszanego w artykule, nieprawdą jest, jakoby nośność manualnych ramp najazdowych była nieprzystosowana do obsługi pasażerów poruszających się przy pomocy wózków o napędzie elektrycznym. Tak samo manualnie odkładane rampy najazdowe, jak i wózki/skutery o napędzie elektrycznym są urządzeniami certyfikowanymi. Równoznaczne jest to z tym, iż jedne i drugie projektowane są w ten sposób, ażeby mogły ze sobą współpracować. Pochylając się nad szczegółami, nośność współczesnych, manualnie odkładanych ramp najazdowych ustalona została na 350 kg.

Nieprawdą jest, jakoby manualnie odkładane rampy najazdowe miały niejednolitą nośność. Jest to standard, opisany między innymi w jednej z dyrektyw Komisji Europejskiej. Obowiązujący wszystkich producentów komunikacji zbiorowej, dostarczających swe produkty do państw Zrzeszonych. Dla odmiany, waga typowych skuterów/wózków inwalidzkich waha się od około 80 do 160 kg. Dodając do niej przeciętną wagę użytkownika, załóżmy 100 kg, w najbardziej pesymistycznym wariancie mamy wagę całkowitą na poziomie 260 kg. O 90 kg poniżej dopuszczalnej nośności manualnie odkładanej rampy najazdowej.

Przy czym musimy pamiętać, iż same skutery czy wózki z napędem elektrycznym mają określoną nośność własną. Między innymi w celu bezpiecznej współpracy z infrastrukturą występującą w otoczeniu (rampy i szyny najazdowe, platformy schodowe, podnośniki pionowe, windy, itd.). Argumentacja rzecznika Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku nie ma pokrycia w faktach.

Wózek nie przewróci się w trakcie jazdyOdnosząc się do kolejnej tezy stawianej w artykule, prawidłowo zakotwiczony skuter/wózek o napędzie elektrycznym w miejscu do tego przeznaczonym oraz posiadającym nieuszkodzoną infrastrukturę (poręcze, podpórki, pasy bezpieczeństwa) nie stanowi najmniejszego zagrożenia dla otoczenia. Skuter/wózek o napędzie elektrycznym stoi w takim miejscu nieruchomo, będąc zabezpieczonym nawet w przypadku większych szarpnięć.

Z przykrością muszę natomiast stwierdzić, iż nieporównywalnie większe zagrożenie w czasie nagłej zmiany prędkości/kierunku jazdy pojazdu komunikacji zbiorowej stanowią pasażerowie stojący wokół osoby poruszającej się przy pomocy skutera/wózka o napędzie elektrycznym. Za sprawą nieumiejętnego trzymania się poręczy (lub nie trzymając się wcale), w momencie nagłego zdarzenia drogowego osoby te lecą bezwładnie w niekontrolowanym kierunku, przygniatając swym ciałem pasażera poruszającego się przy pomocy skutera/wózka napędzanego silnikami elektrycznymi, w sposób bezpieczny i poprawny zajmujący wyznaczone dla siebie miejsce.

Niesprawiedliwe ocenianieKończąc moją odpowiedź na domniemania i tezy stawiane w artykule, pozwolę sobie na zadanie własnych pytań:

 • Na jakiej podstawie prowadzący pojazdy transportu zbiorowego w Gdańsku mają oceniać możliwość przewozu osób poruszających się przy pomocy skuterów/wózków o napędzie elektrycznych?
 • Czy posiadają w tym zakresie stosowne certyfikaty, potwierdzające wiedzę z zakresu elektryki, elektroniki i mechaniki?
 • Czy identyczne standardy obowiązują w przypadku osób poruszających się przy pomocy wózków manualnych, nierzadko kotwiczących znacznie mniej stabilnie w miejscu do tego wyznaczonym?
 • Czy wózki napędzane silnikami elektrycznymi, nieprzystosowane do jazdy ulicznej, mają podlegać identycznym kryteriom oceny?
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (384) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Dajcie spokój proszę (39)

  przecież to zwykła urażona duma roszczeniowej osoby, która nie do końca ogarnia swoją sytuację...Bycie niepełnosprawnym nie zwalnia z obowiązku myślenia o innych, a nie wyłącznie o własnym widzimisię!

  • 159 692

  • (10)

   autor ma rację, jak kierowca zna się na technologii baterii akumulatorów to niech wyciąga certyfikat i mu to udowodni jak nie to do kabiny

   nikt się nie pyta o technologię baterii w komórkach które wszyscy mają a Samsungowe swego czasu potrafiły się zapalić

   szukanie dziury w całym byle 4 litery kierowcy były bezpieczne bo boi się stracić robotę - tu przepisy są źle skonstruowane

   • 63 11

   • To działa w drugą stronę. (7)

    Nie kierowca ma się znać, tylko osoba na wózku ma wyciągnąć papiery, zaświadczające, że nie wybuchie, nie zapali się i nie wiadomo, co jeszcze.

    • 21 48

    • (6)

     I co każdy ma wyciągać papiery, że jego telefon, laptop, konsola przenośna nie wybuchnie? Albo że on sam nie dozna samozapłonu? Ciężar dowodu spoczywa na tym, który coś twierdzi (w tym przypadku, że wózek może wybuchnąć).

     • 45 3

     • Err, tak, wszystkie te urządzenia mają certyfikaty. (4)

      W razie potrzeby sprawdzenia, masz je pod ręką, z tyłu telefonu, pod laptopem itp.

      Jeżeli wózek spełnia normy, też będzie miał odpowiednie znaki, wystarczyło je pokazać.

      Ciężar dowodu spoczywa na tym, który coś twierdzi (w tym przypadku, że nie zagraża współpasażerom).

      Jak ktoś będzie chciał wejść do autobusu z granatem, nikt nie musi mu udowadniać, że granat może wybuchnąć.

      • 5 22

      • na baterii wózka też "są certyfikaty"? (3)

       • 3 0

       • Jeżeli są, wystarczyło je pokazać. (2)

        Jeżeli nie ma, wózek nie ma prawa być sprzedany w tym kraju, a co dopiero wjechać do autobusu.

        • 3 3

       • (1)

        A w tamtym kraju?

        • 3 0

       • Nie, w Somalii nie trzeba.

        Ale jak wiadomo, tylko tam jest prawdziwa wolność, więc to chyba oczywiste.

        • 2 0

     • Ja twierdze, ze jestes glupi..i tu udowadniac nic nie musze.

      • 2 1

   • (1)

    To nie jest tak że kierowca boi się że straci pracę, bo ludzi do pracy w prawie każdym zawodzie brak. Natomiast faktem jest że kierowca odpowiada prawnie za szkody jeżeli wynikały by z jego zaniedbania lub błędu. I w tym jest problem. Powinno być jasno określone że rowerzysta, niepełnosprawny i inne osoby co przewożą inne urządzenia lub rzeczy które w przypadku gwałtownego hamowania mogłyby wyrządzić szkodę, za tą szkodę odpowiadają. I tyle w temacie.

    • 19 2

    • chętnie bym zobaczył statystyki - ileż to kierowcy wypłacili w zeszłym roku dla pasażerów..

     to jest zapene jakiś mit. Co innego potrącenia z własnej firmy za uszkodzenia pojazdów - lusterka, blachy etc. Tyle,zę to inna bajka.

     • 3 0

  • (3)

   Czy ty przeczytałeś co napisałeś? Roszczeniowa osoba niepełnosprawna, która nie może się doprosić aby zabrał ją autobus komunikacji miejskiej?

   • 74 3

   • Tylko o co chodzi, jeżeli to nie jest odosobniony przypadek?

    Z jakiegoś powodu więcej kierowców nie chciało zabrać tej osoby.
    Fajnie byłoby dowiedzieć się, dlaczego tak się stało.

    • 12 12

   • (1)

    Ja roweru nie chcą zabrać to lament na cały świat. Gdańsk to patologia, codzienne zdarzenia utwierdzają tą opinię.
    Brakuje tylko, żeby ktoś z zarządu się wypowiedział, że to co ten pan na wózku mówi to pomówienia.

    • 22 6

    • pomówienia i do tego mowa nienawiści.

     • 5 2

  • A ty jesteś i**otą. (1)

   • 10 2

   • A ty jestes brzydki i lubisz chlopcow.

    • 1 2

  • Prowokacja?! (10)

   Jeśli to nie prowokacja, to trudno mi znaleźć słowa właściwie opisujące prezentowane podejście i ich autora! Po krótce.. ty bardziej nie ogarniasz rzeczywistości i swoich ograniczeń (intelektualnych), niż owa rzekomo roszczeniowa osoba! Gdybyś ogarniał, to nie pisałbyś tak obraźliwych i niesprawiedliwych osądów.
   W którym miejscu owa bardzo merytoryczna opinia, sprawna językowo i wykładająca w sposób przystępny nawet troglodycie istotę sprawy opinia, ma charakter roszczeniowy?!
   Serio chęć skorzystania z komunikacji miejskiej, to dla ciebie 'własne widzimisię'? Chcesz ograniczyć prawo do korzystania z transportu publicznego osobom poruszającym się na wózku?.. I niedouczony kierowca ma dawać przepustki? Czy może merytorycznie przeciętny rzecznik prasowy?!

   • 36 5

   • no miło mi (5)

    od 20 lat jeżdżę na wózku, ale takiego "yntelygenta-troglodyty" dawno nie spotkałem. Alboś sam autorem tego artykułu, albo kompletnie nie znasz rzeczywistości ludzi na wózkach. W jednym i drugim przypadku nie zabieraj głosu.
    Wózek elektryczny to jedno wielkie utrapienie dla całego otoczenia osoby, która na takim wózku się porusza. Z tego głownie powodu takie pojazdy są passe wśród aktywnych niepełnosprawnych. Może bym i napisał więcej, ale ... z dyletantami nie rozmawiam. Z zasady i z wyboru.
    P.S. "Pokrótce" piszemy razem...

    • 10 22

    • bzdury

     a jakie to utrapienie niby? że szanowny pan przesunąć się musi czy co? bo nie raz jechałam i żadnego utrapienia się nie dopatrzyłam. chętnie wiedzę swą poszerzę

     • 12 1

    • aktywne to trzeba mieć rączki do wózka tradycyjnego

     • 8 0

    • Wez nie zenuj ludzi takimi jekami...

     • 0 1

    • jak ma mniej sprawne ręce to niech siedzi w piwnicy

     prawda?

     • 0 0

    • użytkownicy elektrycznych wózków nie są utrapieniem dla mnie (otoczenia)

     Sąsiad jeździ takowym i zapewniam, że niestety jest to dla niego jedyna opcja. Nie podejrzewałem, że może być przy tym passe. Inni spotkani np. w autobusach użytkownicy też jakoś mi nie wadzili. Kogo zatem masz na myśli pisząc o 'całym otoczeniu' utrapionych przez osoby poruszające na elektrycznych wózkach?! Dołączam się tu do Aniutka i z chęcią poznam nieco "rzeczywistości ludzi na wózkach", cobyś łaskawie dopuścił mnie do głosu w temacie.
     Skoro jednak wolisz skupiać się na ocenie ego osoby, której kierowca odmówił wpuszczenia na pokład, niż odnieść się merytorycznie do merytorycznych argumentów "z zasady i wyboru".. OK. nie kwestionuję wyboru, w końcu to wolny kraj. Tylko po co w ogóle komentować? Z potrzeby połechtania własnego ego, bo jesteś aktywnym niepełnosprawnym i nie jeździsz passe elektrykiem? Nie oceniam.. pytam ino ;] Innym może jednak brakować sprawności (lub czegokolwiek innego) do własnoręcznego napędzania wózka.
     PS1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na "pokrótce" i przepraszam za ten i pozostałe błędy językowe!
     PS2. Nie stawiamy przecinka przed pierwszym wystąpieniem "albo" w zdaniu.

     • 0 0

   • (3)

    A skad wiesz, ze kierowca jest niedouczony? Skad masz takie info? Po co obrazasz na wstepie? Niedouczony, to jestes ty, prostaczku. Idz lepiej krowy pasac.

    • 0 2

    • Krowy to pasali do niedawna ci kierowcy z łapanki w większości pochodzą spoza Gdańska.

     • 3 2

    • domniemałem na podstawie zeznań autora.. (1)

     "Pani prowadząca autobus twierdziła, iż wózek, na jakim się poruszam, wyposażony jest w akumulatory kwasowe". Tymczasem (jak również dowodzi autor) nie są one stosowane od wielu lat w wózkach elektrycznych (i wielu innych rodzajach urządzeń zasilanych przez aku).
     Ponadto nie odnosiłem się do konkretnego kierowcy, tylko spytałam ogólnie. Założyłem przy tym, że douczeni kierowcy nie będą się parać bzdurną selekcją osób na wózkach. Mam nadzieję, że obraziłem przy tym wszyskich kierowców, którzy niedouczeni nie są :)
     Krowy pasać.. chciałbym, bo to takie relaksujące (się wydaje). Niestety na rozmowie kwalifikacyjnej na pastucha, wyszło że jestem prostaczkiem bez doświadczenia i nie zdałem ;)

     • 0 0

     • Nie dziwie sie, ty sie nawet do tarcia chrzanu nie nadajesz.

      • 0 0

  • Co za d**ilna opinia

   • 5 1

  • Zamień sie z kolegą z wózka dzbanie i wtedy wróc, napisz o swoich odczuciach

   Że też matka sie ciebie nie wstydzi ...

   • 12 3

  • (1)

   DZBAN :)

   • 4 1

   • wiadro

    • 0 0

  • zostań osoba roszczeniową

   a pogadamy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 2 0

  • Zostań niepelnosprwanym ruchowo na 1 dzień i zobaczysz jak sie żyje tym ludziom... (1)

   Wtedy pisz te bzdety. Barier maja mnóstwo w świecie realnym o których Ty nawet nie pomyślisz.

   • 10 0

   • Wystarczy złamać nogę i pochodzić trochę o kulach, optyka zmienia się bardzo szybko i zaczynasz zauważać każdą nierówność chodnika, a co dopiero nierówności w komunikacji miejskiej.

    • 5 0

  • (1)

   a kiedy Ci "inni" zaczną myśleć o niepełnosprawnych??

   • 2 0

   • Inny inny Frank.

    • 0 0

  • Ty jesteś głupi czy tylko udajesz?

   Tak i**otycznego komentarza nie czytałem dawno, aż szkoda czasu, żeby odpowiadać. Najgorsze jest to, że już ponad 100 innych ulomnych osób myśli podobnie

   • 2 0

  • dokładnie tak

   też uważam"Bycie niepełnosprawnym nie zwalnia z obowiązku myślenia o innych"

   • 0 0

 • w punkt (12)

  Wypunktował ich jak zawodowy bokser, TKO w 2 rundzie. ztm, wstyd!

  • 404 52

  • Z tym że akumulator (9)

   Żelowy jest całkowicie bezpieczny to owy pan się myli.
   Zdarzają się wycieki i z takich akumulatorów.

   • 13 41

   • Taaaa.. (3)

    Albo może wypaść i walnąć kogoś w głowę!
    No dajże chłopie spokój, w takim razie z telefonami tez nie powinni wpuszczać pasażerów :D

    • 39 2

    • Przeproś i marsz do kąta. (2)

     Ostatnio dużo mówi się o wypadkach z udziałem elektrycznych hulajnóg, niektórych tragicznych. Okazuje się, że to nie jedyne zagrożenia związane z tym środkiem transportu. Naszej reporterce udało się przedwczoraj nagrać palącą się hulajnogę na ulicy w Sopocie. "Długi weekend trwa. A my wciąż przyjmujemy ofiary hulajnóg" Na stołecznych... czytaj dalej » Na filmiku widać, że z urządzenia wydobywa się chmura gęstego dymu. Na miejsce wezwano straż pożarną. Musieli gasić ją dwa razy

     I taki akumulator to bomba w autobusie!

     • 4 23

     • właśnie posiałeś się swoją niewiedzą

      W takich hulajnogach nie stosuje się akumulatorów żelowych.

      Akumulatory żelowe nie stanowią w praktyce zagrożenia i absolutnie nie są żadną bombą.

      • 9 3

     • W hulajnogach sa akumulatory litowe. Podobne do tych w telefonach.

      Pamietaj by zostawic telefon na przystanku, bo to bomba w autobusie.

      • 10 1

   • Tak i obryzguje wówczas silnym strumieniem wszystkich pasażerów. A tym próbującym się ukryć posyła dodatkowo impuls elektryczny.

    • 15 3

   • Owszem

    Wybuchające baterie w telefonach komórkowych też się zdarzają. To może zakazać wstępu do autobusów osób w telefonami?

    • 10 0

   • I tak, i nie (2)

    Mam do czynienia z żelowymi na wykończeniu.
    Robią się gorące, puchną i w szczególnych przypadkach wyciekają ledwo, ledwo.
    Wszystko to po długotrwałym przeładowaniu co samo w sobie jest już trudne

    • 3 4

    • Od 15-tu lat mam w samochodzie akumulatory żelowe i nidy nie było z nimi problemu.

     • 1 1

    • gdyby facet miał akumulator na wykończeniu, to nie mógłby normalnie funkcjonować

     • 1 1

  • Szach... i mat!

   • 4 2

  • ale buraków z forum nie przekonał

   ich nic nie jest w stanie przekonać

   • 1 1

 • Możecie sobie, postkomuchy, robić spółeczki, przetargi, projekty UE, prezesuńciów zmieniać z odprawami (19)

  ale koniec końców to wszystko w Polsce to jest d.z.i.a.d.o.s.t.w.o. wyjechać na Zachód, czy do Skandynawii, to jest świat. A tutaj takie bzdury i wychodzi dziadostwo totalne. Ten kraj jest zaprzepaszczony. Usługi, wszystkie, czy komercyjne prywatne, czy rządowe, czy samorządowe, powinny służyć ludziom, bo to z naszych podatków jest.

  • 167 24

  • Hehee (12)

   Dobre jaki świat zobacz co przybysze z Arabi tam robią a to dopiero początek.
   Pewnie jesteś osobą która sobie nie poradziła w Polsce aby kupić mieszkanie , samochód i utrzymać rodzinę.

   • 6 18

   • (8)

    Taaa życie polega na kupnie mieszkania

    • 12 0

    • w polsce mało kto kupuje mieszkanie (7)

     bo większość to ma kredyt na 30 lat przywiązany do szyi, ale najważniejsze że im się wydaje, że mając długi będą bogaci.

     • 8 3

     • Lepsze na kredyt niż wynajem u Janusza. (4)

      Znacznie taniej, a i zostanie jak się splaci.

      • 5 5

      • Zapominasz tylko, że zamiast Janusza, karmisz bank (3)

       Kwotą prawie drugiego takiego mieszkania.

       • 4 2

       • (2)

        Nie karmie nikogo, kupilem mieszkanie za gotowke i bank i kredyty mnie nie dotycza.

        • 1 2

       • No fajnie. (1)

        Szkoda tylko, że 99% społeczeństwa tak nie może...
        No, chyba, że miałbym mieszkać przez następne 20 lat u rodziców...

        • 4 0

       • Twoj problem, biedolu.

        • 0 0

     • (1)

      Mało kto kupuje mieszkanie, ale większość ma kredyt na mieszkanie?

      • 0 4

      • czegoś nie rozumiesz?

       samochód w leasingu też jest kupiony?

       • 5 0

   • oo pisowski trollik

    mam pytanie skoro hejt na sędziów opłaca ministerstwó sprawiedliwości, to na arabów kasa płynie z min spraw zagranicznych czy wewnętrznych?

    Czy każde ministerstwo ma swój oddział propagandy?

    Czy nie taniej byłoby stworzyć po prostu na nowo urząd bezpieczeństwa publicznego?

    • 13 4

   • Kolorowi powoli wynoszą się ze Skandynawii - po prostu za zimno im tam :)

    • 6 0

   • Hehee

    A nawiedzony tłuk odtwarza zdartą płytę. Podobno pojawili się tam przybysze z Marsa to dopiero będzie się działo.Całe nasze szczęście, że kurdupel nas przed tym chroni.

    • 1 0

  • aa to nie wiedziałem że usługi komercyjne do tego prywatne są z naszych podatków. Ciekawe. Naprawdę ciekawe.

   • 0 0

  • 10/10 (1)

   Klient jest nikim

   • 1 1

   • I to jest sluszna postawa.

    • 0 1

  • (1)

   Jedz w swiat, tesknic nie bedziemy.

   • 1 1

   • OOOOO!!!!!!!!

    Nawet oenerowiec tu się przypałętał.

    • 0 0

  • trafione

   • 0 0

 • Wszędzie tylko ci niepełnosprawni i przywileje dla nich (19)

  A co z resztą? Reszcie się tylko dopie****a wyższe ceny biletów żeby Pan z wózka mógł jeździć za darmo. W dodatku to jakiś pieniacz "prowadzę agresywne negocjacje"

  • 77 361

  • Przywilej (2)

   Z takim światopoglądem możesz się ubiegać o status niepełnosprawnego umysłowo. Zniżka będzie!!

   • 39 7

   • (1)

    No dla ciebie podwojna.

    • 1 6

    • Przywilej

     Powiedział co wiedział. Mądrzejszy nie będzie.

     • 5 0

  • Myślę, że raczej byś się nie zamienił

   • 19 0

  • Trzeba mieć dużo złej woli (2)

   żeby napisać coś tak bezmyślnego. Oddam Ci darmową komunikację, nawet miejsce parkingowe Ci oddam, jeśli weźmiesz na siebie niepełnosprawność mojego syna. Mogę Ci jeszcze dopłacić. I nie, nie życzę Ci żebyś się przekonał kiedykolwiek z czym wiąże się niepełnosprawność. Ale życzę Ci odrobinę wyobraźni, empatii i witaminy D, bo masz okropne niedobory.

   • 57 7

   • ...ale żeby od razu kogoś nie pozdrawiać?

    miej, człowieku, trochę empatii

    • 5 4

   • Jeszcze oddaj mi swoje oszczednosci, zycie i cialo. Bedziesz moja sluzaca i niewolnica, chcesz?

    • 0 5

  • (1)

   Skoro sam jesteś niepełnosprawny umysłowo to zgłoś się do odpowiednich instytucji i sam będziesz miał też przywileje.

   • 20 3

   • Nie, jednak tobie sie przydadza bardziej, idz.

    • 0 4

  • to wez ich kalectwo beda i przywileje....

   • 17 0

  • A (1)

   To zabron jezdzic zadarmo emeryta kombatnta dawcom krwi wiele jest grup kture nie musza placic a Tobie zycze zeby pourywalo ci nogi ciekawe Jakie wtedy bedziesz wydawal opinie

   • 4 2

   • Glosne ;)

    • 1 0

  • pełno sprawny d**il

   • 3 1

  • Julian Tuwim: Nazwać kogoś i**ota to nie obraza to diagnoza.

   • 3 0

  • pełnosprawny? a umysł? nie sądzę..

   • 1 0

  • (1)

   Pełnosprawny to ty masz może palec do otwierania puszek piwa z Biedry .
   Mózgu raczej nie używasz , może nawet nie posiadasz i jak widać to wystarczy aby pisać d**ilizmy na forum .
   Jak Bóg dzielił inteligencją to ty pewnie stałeś w kolejce po piwo.
   Ciekawe co ma do powiedzenia twoja matka ,że zmarnowała tyle pieniędzy na twoje wychowanie i edukację ?

   • 0 0

   • Twojej to sie dziwie, ze cie po urodzeniu szpadlem nie zarąbala, taki brzydki jestes.

    • 0 0

  • Jak zostaniesz z jakiś powodów (czego nikomu nie życzę, ludzie powinni być zdrowi) niepełnosprawny, to przecież Ciebie też będą dotyczyć te "przywileje".

   • 0 0

  • chyba jednak niepełnosprawny umysłowo

   jesteś autorze tego tekstu. Może zamień się z niepełnosprawnymi na ich sytuację i wtedy zmądrzejesz.

   • 0 0

 • Popieram Panią kierującą autobusem. (27)

  Odmowa jak najbardziej racjonalna.

  • 122