• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pasażerom pod choinkę

JAGA
29 grudnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Rozkłady jazdy gdyńskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej są teraz bardziej użyteczne. Firma przygotowała dla pasażerów prezent pod choinkę. Na przystankach, na odwrocie rozkładów, można teraz na mapie sieci komunikacyjnej ZKM sprawdzić jak dojechać do celu. Rusza też nowa linia.

Na mapach można znaleźć nazwy ulic, dzielnic, gmin i ponad 600 przystanków obsługiwanych przez ZKM oraz dokładny układ tras linii autobusowych i trolejbusowych. Zaznaczone są też wszystkie punkty sprzedaży biletów okresowych oraz informacji o komunikacji miejskiej. W Gdyni są 222 wiaty z kasetonami. Obustronnie zafoliowanych, odpornych na działanie wilgoci i promieni słonecznych schematów powstało 400. Opracowanie, przygotowanie i druk zostało sfinansowane z programu unijnego - gdyński podatnik nie dołożył do tego ani złotówki.

Mapa, jakiej wcześniej nie było, to wynik wyścigu z czasem. Maciej Warszakowski, inspektor z Wydziału Integracji Europejskiej w Urzędzie Miasta Gdyni przekazał do ZKM wiadomość, że Gdynia otrzymała 25 tys. zł na promocję transportu publicznego, jednak pod warunkiem, że zostaną wydane do 8 grudnia, co oznaczało... 2 tygodnie. Pomysł na zagospodarowanie tej sumy powstał błyskawicznie. ZKM dotarł do wszystkich wydawnictw, które kiedykolwiek wydały sensowny plan Gdyni czy Trójmiasta.

- Zadaliśmy im pytanie co za te 25 tys. zł są w stanie zrobić zaznaczając czego oczekujemy - mówi Marcin Gromadzki z ZKM Gdynia. - Po negocjacjach i licytowaniu się chętnych, udało się nakłonić gdańską firmę "Tessa" do... dołożenia do interesu. Nie dość, że schemat był gotowy w ekspresowym tempie (w 400 egzemplarzach plus 1000 egzemplarzy składanych), to na dodatek prawa autorskie do mapy przeszły na ZKM, więc w razie objazdu możemy go sami wyedytować nie płacąc za powielanie schematu. W trakcie realizacji wyszło, że koszt przekroczył początkową kwotę.
Głównym twórcą mapy jest Mariusz Józefowicz z ZKM, wiceprezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej "Vetra", geograf i kartograf, a przedsięwzięcie nie było łatwe, ponieważ kasetony na przystankach są poziome, a mapa zasięgu ZKM jest "pionowa". Ujęto jednak całą sieć komunikacyjną od Gdańska Oliwy, poprzez Borowo, jezioro Sitno, Redę po Wejherowo. Jak to się udało? Warto przekonać się samemu.


- Wydawca podszedł do nas bardzo życzliwie, choć już myślałem, że przestaną od nas odbierać telefony... - przyznaje Marcin Gromadzki. - Kolejna wersja korekty trafiała do nas np. w sobotę o godz. 17, o godz. 1 w nocy ktoś przyjeżdżał po nasze poprawki, o godz. 11 w niedzielę przyjeżdżała kolejna wersja i tak spaliśmy na przemian. Na mapach pasażerowie zastaną stan na styczeń 2004 r. Dociekliwi zauważą linię 296 z węzła Franciszki Cegielskiej do pętli Obłuże - Maciejewicza ulicą Warszawską i Morską. W godzinach szczytu popołudniowego w autobusach linii 141 odnotowujemy bardzo duże zapełnienie, więc aby mieszkańcy Gdyni nie musieli się tłoczyć uruchamiamy dodatkową linię "szczytową".
Głos WybrzeżaJAGA

Opinie (104)

  • ho ho ho jestem tłukiem ho ho ho

    • 0 0

  • Ja tez bardzo lubie Gdańsk. Czy jestem normalny?

    • 0 0

  • nudne

    No więc ktoś pogodził hanzeatyckie wolne miasto z energiczną wioską rybacką.
    Mamo nudno tak ciągle o mzk?, a czego dotyczył artykuł?
    Maga wstawki o SkyOruni vs TVTop są z księżyca i małodorzeczne.
    Oli słusznie zauważył że główną wadą zkm 3 miejskiego jest brak wspólnych biletów i to dotyka zarówno mieszkańców i turystów, którzy jeżdżą często i tylko troszeczkę.
    Wielkość taborów obu miast jest myślę porównywalna, Gdynia obsługuje sąsiednie gminy, gdańsk jest większy. Jakość taboru, w Gdyni dość szybko wymieniono na nowy, co jak zauważył Gdynianin nie zmienia faktu że jeżdża i stare autobusy. Niezgodze sie natomiast z Prezydentem że tylko te z hydruliką i ławą dla wjazdu wózków. Jeżdża najróżniejsze modele i najróżniej pomimo nowości się nimi jeździ.
    Dworce stare i nowe, kina, teatry, blaszaki i inne, dla każdego jego będzie lepsze w porównaniu do, a tak naprawde to trzebaby wymyśleć jak to zrobić by niektóre nawet tak nietypowe zabudowy jak dworzec gdynski czy stare jak gdanski wrócić do świetności. A okolica zwana Meksykiem też ma swój urok świadczy o zapotrzebowaniu społecznym na każdego typu zabudowę ;) Przecież te ruiny i starocie Gdańska dodają mu urok, choćby ściana spalonego spichlerza nad burą Motławą; a gdyński okrągłe mostki parowych statków np betonowego dworca czy budynku PLO przy brukowanych uliczkach skierowanych w stronę morza. Wszystko trzeba docenić i ale wszędzie znaleźć można coś do poprawy.
    Gdynianin zauważył że est.Kwiatkowskiego niby jest a ktoś że jej nie ma. Rację mają obie strony, bo jak ten most wantowy to tylko kawałek. Obie budowle na miarę czasów, most fajny ekstrawagancki, estakada - jak popatrzeć z góry to człowiek szacunku nabiera do faceta który zaprojektował taką trasę gdy samochodów było dużo mniej ponad 30 lat temu.
    A co do lokalnego szowinizmu to najstarszą częścią 3 miasta jest Oksywie (nazwa nadana przez wikingów), nawet jest okres archeologiczny tak nazwany :))

    • 0 0

  • ah meritum

    czyli o co właściwie idzie. Czyli te 25 kawałków wydanych w 2 tygodnie "na promocję komunikacji miejskiej" chyba lepszej promocji komunikacji nie można wymyśleć niż ułatwić życie tym którzy z niej korzystają. Bo reklamy typu "Przesiądź się ze 126p do Mercedesa" nie koniecznie zadziałają wymiernie. A mapki w gdyni pojawiły się później niż w gdańsku i nie były szczytem możliwości. Pozatym z tego co się orientuję, żeby wystąpić o jakies fundusze z UE trzeba mieć już jakiś plan gotowy, więc pozostało tylko jego lekki zmodyfikowanie i wybór wykonawcy.
    Mamo - na stronach gdynskiego zkm tez można sobie zaplanowac podróż z przesiadkami. Ale zdarzyło mi się widzieć interaktywną mapę z wyświetlaniem trasy gdzie i na co się przesiąść (nie dam głowy ale chyba zkm Lublin).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane