Fakty i opinie

stat

Pasjonaci historii odnawiają bunkry na Stogach

artykuł historyczny

Zajrzyj z nami do wnętrza rewitalizowanych przez pasjonatów bunkrów na Stogach.


Dzięki pasjonatom historii bunkry ukryte w lasach na Stogach stają się bezpieczne dla zwiedzających. Na razie wysprzątano dwa obiekty, a w jednym z nich odmalowano ściany zewnętrzne. Pasjonaci mają w planach rewitalizację kolejnych czterech bunkrów.Coraz więcej spacerowiczów zagląda w głąb lasu między plażą na Stogach zobacz na mapie Gdańskaterminalem DCT zobacz na mapie Gdańska. To za sprawą wieści o  pasjonatach historii, którzy postanowili tam zadbać o bunkry i ich otoczenie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmieniły się te obiekty.

Pierwszy obiekt, który został wysprzątany przez pasjonatów to zbudowany około 1911 r. i położony nieopodal terminala DCT zobacz na mapie Gdańska schron głównego stanowiska kierowania ogniem Baterii Leśnej. W połowie XX wieku wykorzystywano go do przechowywania amunicji dla 25 Baterii Artylerii Stałej.

Do niedawna walały się tam śmieci, a wejście do wnętrza utrudniały izolacje po kablach rozkradzionych przez złomiarzy.

Co ciekawe obiekt w 2009 r. okazał się też schronieniem dla sprawcy morderstwa. W maju pięć lat temu policja znalazła ciało 62-letniej mieszkanki Gdańska w zaroślach przy jednej z działek ogrodniczych na Stogach. Mężczyzna - bezdomny, który zamordował kobietę, w obawie przed wymiarem sprawiedliwości postanowił zamieszkać na kilka tygodni właśnie we wspomnianym schronie. Ostatecznie morderca wpadł w ręce policji w lipcu 2009 r.

Kolejny obiekt to bunkier położony ok. 500 metrów od plaży na Stogach zobacz na mapie Gdańska. Również liczy on ok. 100 lat. Pasjonaci częściowo uprzątnęli wnętrze. Odświeżono tam nawet elewacje. Wcześniej - w latach 90 - w bunkrze mieścił się punkt gastronomiczny, ale w środku lasu nie miał racji bytu.

Udało się nam dotrzeć do mężczyzn, którzy zaopiekowali się obiektami i z nimi porozmawiać, zastrzegli jednak, że nie chcą się ujawniać. - Bunkry są dobrze zachowane. W większości zapomniane przez wszystkich. Zabytkami nie są, więc nie podlegają żadnej ochronie. Poza oczywiście naszą. Obecnie rewitalizujemy obiekty dalej, czyli bliżej pętli tramwajowej. - wyjaśnia pasjonat historii o pseudonimie "Ponury".

Czy zwiedzałeś kiedykolwiek bunkry i schrony?

tak, bardzo podobają mi się tego typu wyprawy 80%
tak, ale nie była to dla mnie udana wyprawa 4%
nie, ale chętnie wybrałbym się na taką wyprawę 13%
nie, bunkry i schrony to nie moja bajka 3%
zakończona Łącznie głosów: 466
Pasjonaci współdziałają m.in. z Zarządem Dróg i Zieleni, któremu przekazują zebrane w bunkrach śmieci. Jeden z sieciowych sklepów budowlanych przekazał miłośnikom również materiały budowlane. Pozyskali m.in. 20 litrów farby, dzięki której odświeżyli fasadę wspomnianego obiektu. Jest też szansa na tablice informacyjne.

W połowie kwietnia pasjonaci spotkają się z władzami terminalu DCT Gdańsk, by rozważyć jak wspólnie mogą pomóc dawnym schronom. - Staramy się okazywać szacunek, jaki mamy dla społeczności lokalnej, w której funkcjonujemy. Dziedzictwo historyczne jest jednym z wielu obszarów, które włączamy w program działań na rzecz biznesu odpowiedzialnego społecznie - podkreśla Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowy DCT Gdańsk S.A.

Jak dotrzeć do rewitalizowanych obiektów? Możemy wycieczkę zacząć od strony terminala DCT, czyli udać się ścieżką - szlak czerwony - na wschód, do pobliskiego lasu. Do leśnych fortyfikacji można też dotrzeć od strony plaży na Stogach przyjeżdżając z centrum Gdańska tramwajem linii 8. Wtedy czerwonym szlakiem udajemy się na zachód.

Zwiedzając wszystkie schrony w lesie na Stogach trzeba pamiętać, że często mieszkają w nich nietoperze. Odradzamy więc jakiekolwiek usuwanie na własną rękę elementów obiektów.

Co ciekawe spacerując w pobliżu dawnej Baterii Leśnej na Stogach łatwo natknąć się na unikat fortyfikacyjny - zapory przeciwpancerne z okresu II wojny światowej wykorzystane także w latach 50. XX wieku jako element zabezpieczenia terenu 25 Baterii Artylerii Stałej. Są to żelbetowe gwiazdobloki - konstrukcje odporne na ostrzał i wywrócenie.

Jeśli ktoś chciałby pomóc w rewitalizacji schronów - nie tylko tych na Stogach - wystarczy zarejestrować się na Pomorskim Forum Eksploracyjnym zobacz na mapie Gdańska i porozumieć się z jego członkami.

Współrzędne geograficzne:

Schron głównego stanowiska kierowania ogniem Baterii Leśnej - 54°22'50"N 18°42'43"E
Bunkier - 54°22'30"N 18°43'25"E

Opinie (65) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.