• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pasy i tunel. Policzyliśmy pieszych na przejściach przy Bramie Wyżynnej

Maciej Korolczuk
29 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zatoka autobusowa przy Bramie Wyżynnej do remontu

Nieco ponad tydzień po otwarciu naziemnego przejścia dla pieszych przy Bramie WyżynnejMapka sprawdziliśmy, ile osób korzysta z nowej zebry, a ile wybiera stare przejście tunelem.Jak po dwóch tygodniach oceniasz funkcjonowanie nowego przejścia?

Nasz test przeprowadziliśmy we wtorek, 26 kwietnia, w południe. Przejście i korzystających z niego pieszych nagrywaliśmy przez 30 minut kamerą ustawioną od strony budynku LOT.

Dlaczego akurat tam?Wybraliśmy tę stronę, ponieważ tylko tu piesi mają równe szanse w podjęciu decyzji: czy chcą iść dołem czy górą.

Liczenie ich po drugiej stronie Wałów Jagiellońskich byłoby kłopotliwe z kilku względów. Po pierwsze wejście do tunelu znajduje się na tym samym poziomie, co wejście do Forum Gdańsk, a to naturalnie generuje tam większe potoki pieszych.

  • Dołem czy górą? Przed takim dylematem stoją piesi zmierzający na przystanki autobusowe i tramwajowe oraz do galerii handlowej od strony Bramy Wyżynnej.
Po drugie tunel dla pasażerów schodzących z przystanków autobusowych i tramwajowych nadal jest pierwszym wyborem. Dzieje się tak z dwóch powodów: albo schodzą do niego z przyzwyczajenia, albo nie wiedzą, że bezpośrednio z przystanku mogą wejść na naziemne przejście.

Dlatego zdecydowaliśmy się na test od strony Bramy Wyżynnej i liczyliśmy tylko osoby kierujące się na przejście lub do tunelu i tylko w kierunku Forum Gdańsk. Nie liczyliśmy poruszających się w przeciwną stronę.

Wnioski? Więcej ludzi w tuneluW ciągu pół godziny z naziemnego przejścia skorzystało 212 osób. Wśród nich byli zwykli piesi, ale też rowerzyści, matki z wózkami czy osoby starsze.

W ciągu pół godziny niemal dwa razy więcej osób (35 do 65 proc.) skorzystało z tunelu, a nie z pasów na Wałach Jagiellońskich. W ciągu pół godziny niemal dwa razy więcej osób (35 do 65 proc.) skorzystało z tunelu, a nie z pasów na Wałach Jagiellońskich.
W tym samym czasie do tunelu od strony Bramy Wyżynnej weszło 379 osób. Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób zbliżając się do tunelu i przejścia, nie chciała czekać na zielone światło i wybierała schody.

A co z korkami? Nie ma ichOtwarcie przejścia spotkało się z falą krytycznych głosów kierowców obawiających się większych korków. Zarówno w czasie naszego testu, jak i w dniach go poprzedzających nie zaobserwowaliśmy większych utrudnień w centrum Gdańska. Ruch samochodowy w obrębie przejścia odbywa się płynnie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (482)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane