Fakty i opinie

stat

Pasy przy wysepce już ze światłami


W czwartek późnym wieczorem na przejściu dla pieszych zobacz na mapie Gdańska przy wysepce we Wrzeszczu drogowcy zainstalowali maszt z sygnalizacją świetlną. Czy to uchroni kierowców i przede wszystkim pieszych przed groźnymi wypadkami w tym miejscu?Czy światła przy Jesionowej znacząco wpłyną na korki na Grunwaldzkiej?

nie, Tristar je rozładuje 12%
raczej nie, liczba pieszych nie jest tam duża 32%
raczej tak, każde światła wstrzymują ruch i wydłużają korki 24%
zdecydowanie tak, światła są tam niepotrzebne, przejście trzeba było zlikwidować 32%
zakończona Łącznie głosów: 1152
O tym, że sygnalizacja świetlna pojawi się na Grunwaldzkiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Jesionową jeszcze w tym miesiącu informowaliśmy jako pierwsi pod koniec lutego. Urzędnicy obiecywali, że na przejściu zrobi się bezpieczniej do końca miesiąca, z zastrzeżeniem, że drogowcy będą robić wszystko, by zakończyć inwestycję szybciej.

W czwartek późnym wieczorem przy wysepce pojawili się pracownicy z firmy Eldro. Na czas robót zwęzili trzypasmową Grunwaldzką do dwóch pasów (w kierunku centrum) i w ciągu kilkudziesięciu minut postawili maszty, na których zawisły sygnalizatory.

Światła zostały wpięte do systemu Tristar, a prace pochłonęły 90 tys. zł. O tym, że wydatek był potrzebny, świadczą policyjne statystyki. Choć w 2014 r. doszło tam do jednego wypadku (1 osoba została ranna) i 6 kolizji, to już rok później wypadków było aż 8 (9 osób rannych) i 7 kolizji (najczęściej dochodzi do najechania na tył pojazdu, który zatrzymuje się, by przepuścić pieszego). Ponadto, w ubiegłym roku policjanci odebrali tam aż 10 kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami, wystawili też 23 mandaty karne za nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.


Ze zmianami w tym miejscu, polegającymi na instalacji nowych świateł, w dużej części zgadzają się też nasi czytelnicy. Pod naszym ostatnim artykułem aż 89 proc. ankietowanych stwierdziło, że światła w tym miejscu poprawią bezpieczeństwo (52 proc. jest przekonanych, że "zdecydowanie"), a kolejnych 37 proc. oceniło, że na pewno ruch się tam uspokoi. Pozostali (11 proc.) uważają, że sygnalizacja niewiele zmieni, bo kierowcy będą łamać tam przepisy i przejeżdżać przez przejście na czerwonym świetle.

Opinie (223) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.