Fakty i opinie

stat

Paszporty biometryczne za dwa tygodnie

Wygląd nowych paszportów nie ulegnie zmianie. Cyfrowe odciski palców będą zakodowane w okładce.
Wygląd nowych paszportów nie ulegnie zmianie. Cyfrowe odciski palców będą zakodowane w okładce. fot. mat. Urząd Wojewódzki

Już od 22 czerwca wraz z wnioskiem o paszport trzeba będzie złożyć odcisk dwóch palców wskazujących. Trafią one do nowych paszportów: biometrycznych. Urzędnicy zapewniają: dokumenty nie będą droższe, nie wydłuży się też czas oczekiwania na nie.Paszporty biometryczne...

to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto, i tak będzie można je sfałszować

24%

pomogą w walce z fałszerzami

30%

na nic sie nie przdadzą, bo i tak do wielu krajów można wjechać na dowód osobisty

46%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1111
Nowe paszporty będą zawierać dwie dane biometryczne - cyfrowy obraz twarzy i odciski dwóch palców. O ile skan twarzy już od dawna jest zakodowany w zdjęciu paszportowym, o tyle linie papilarne jeszcze nie.

W całej Polsce dopiero od 22 czerwca, a za granicą tydzień później, rozpocznie się przyjmowanie wniosków z elektronicznym odciskiem.

- Pobrane zostaną odciski dwóch palców wskazujących obu rąk. W razie braku tych palców, pobrany zostanie odcisk z palców środkowych, następnie serdecznego, małego i na końcu z kciuka - mówi Maja Opinc-Bennich, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Jeśli osoba składająca wniosek nie ma kończyn górnych, będzie to odnotowane we wniosku, ale już nie w paszporcie - dodaje.

Jak zapewnia rzecznik, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, który w Urzędzie Wojewódzkim odpowiada za wydawanie paszportów, jest przygotowany technicznie na zmiany. - Sprzęt do zdejmowania cyfrowych odcisków będzie montowany w poniedziałek - zapowiada Maja Opinc-Bennich. - Zdejmowanie linii papilarnych nie wpłynie ani na czas oczekiwania na paszport, który dziś ustawowo wynosi 30 dni, ani na jego cenę - dodaje.

Odciski papilarne nie będą przechowywane w urzędzie, ale niszczone przez system w chwili, kiedy otrzymamy dokument. Ma to zapewnić maksymalną ochronę danych.

Wygląd paszportu nie ulegnie żadnym zmianom. Linie papilarne zostaną zakodowane w okładce dokumentu, tak jak teraz obraz twarzy zakodowany jest w zdjęciu.

Paszporty biometryczne mają znacznie ograniczyć ilość "kradzieży tożsamości" i związane z tym fałszerstwa dokumentów. Mają także ponieść wiarygodność dokumentów podróży.

Wszystkie dotychczas wydane paszporty zachowują swoją ważność, do daty wskazanej w dokumencie.


Ile zapłacimy za paszport

Cena za paszport wydany na 10 lat dla dorosłej osoby to 140 zł. Za paszport dla dzieci do 7 roku życia trzeba zapłacić 30 zł, a za dokument dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat - 60 zł.

Tymczasowy paszport dla dzieci to 30 zł, a dla dorosłych - 45 zł.

Pozostaje 50 proc. ulga, która przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i współmałżonkom tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu.

Z opłaty będą zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły 70 lat, osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej, żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (110)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.