• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obchody trzeciej rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Ewelina Oleksy
10 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Główną część obchodów zaplanowano na 13 stycznia przy Katowni, w pobliżu tej tablicy pamiątkowej. Główną część obchodów zaplanowano na 13 stycznia przy Katowni, w pobliżu tej tablicy pamiątkowej.

W czwartek, 13 stycznia, mija trzecia rocznica ataku, na skutek którego dzień później zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Miasto upamiętni to na wiele sposobów. Będą m.in. przemowy w miejscu ataku, złożenie kwiatów i msza święta w bazylice Mariackiej oraz debaty i wystawy zdjęć. Obchody będą trwać kilka dni.Weźmiesz udział w obchodach 3. rocznicy śmierci P. Adamowicza?

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia, dzień po ataku nożownika Stefana W., do którego doszło 13 stycznia 2019 r. na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kilka tygodni temu, w grudniu 2021 r., prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko napastnikowi, co oznacza, że Stefan W. odpowie za swój czyn.

Urząd Miejski w Gdańsku informuje, że trzecią rocznicę tragicznej śmierci prezydenta upamiętnią wydarzenia w reżimie pandemicznym i transmisje online. Ogłoszony zostanie również pierwszy laureat nagrody im. Pawła Adamowicza "Za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości". Wydarzenia będą transmitowane na stronie gdansk.pl.

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Do wielu wydarzeń można dołączyć w rygorze sanitarnym lub online. Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi.

W czwartek uroczystości w miejscu atakuGłówna część obchodów odbędzie się w czwartek, 13 stycznia, w okolicach KatowniMapka, czyli w miejscu ataku na prezydenta.

- O godz. 19:30 hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz oraz bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta - informuje Olimpia Schneider z biura prasowego UMG.
Tego samego dnia, o godz. 20:15, złożone zostaną kwiaty przy grobie prezydenta w bazylice Mariackiej. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Ubiegłoroczne obchody rocznicy śmierci prezydenta:

- Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej - mówi Schneider.

W piątek wręczenie nagrody im. Pawła Adamowicza, msza i wystawyW piątek, 14 stycznia, o godz. 12 w bibliotece ECS odbędzie się ogłoszenie (w formule online) laureata nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza.

- Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii - informują urzędnicy.
Uroczyste wręczenie nagrody zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

O godz. 14 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi". Dokumentuje ona czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat.

O godz. 18 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza. Po jej zakończeniu przy grobie prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.

  • Elewacja ECS ponownie będzie podświetlona iluminacjami.
  • Elewacja ECS ponownie będzie podświetlona iluminacjami.

Iluminacje na fasadzie ECS już od wtorkuPodobnie jak w ubiegłym roku, na budynku ECS pojawią się iluminacje ze zdjęciami Pawła Adamowicza. Będą one wyświetlane już od wtorku, 11 stycznia, aż do niedzieli, 16 stycznia, w godz. 17-23.

W programie wydarzeń są jeszcze m.in. koncerty carillonowe, instalacje artystyczne i debaty. Te ostatnie w ECS zaczynają się już od 11 stycznia.

Element ubiegłorocznych obchodów rocznicy śmierci prezydenta:

Miejsca

Opinie wybrane