Fakty i opinie

stat

Paweł Adamowicz patronem zespołu szkół specjalnych na Przymorzu

Najnowszy artukuł na ten temat

Znieważenie prezydent Gdańska. Prokuratura nie zajmie się sprawą z urzędu

Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna oraz Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, mające swoją siedzibę przy ul. Jagiellońskiej 11 w Gdańsku, od teraz noszą imię Pawła Adamowicza. - Ten dzień zapisze się w historii naszych szkół jako jeden z najważniejszych - mówiła w piątek, 13 grudnia, Katarzyna Świeczkowska, dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych.Czy pamiętasz, kto był patronem twojej szkoły?

tak, i znam życiorys tej osoby 48%
tak, ale nie miało to dla mnie większego znaczenia 34%
nie, nie pamiętam 18%
zakończona Łącznie głosów: 1456
Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna im. Pawła Adamowicza oraz Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. Pawła Adamowicza - tak od piątku, 13 grudnia 2019 r., nazywają się dwie placówki działające w jednym budynku na Przymorzu.

- Lepszego patrona nie mogliśmy sobie wybrać - mówili podczas uroczystości nadania imienia przedstawiciele dyrekcji obu szkół.
Uczestniczyła w niej m.in. najbliższa rodzina - rodzice oraz brat - zamordowanego blisko rok temu prezydenta Gdańska. Nie ukrywali, że jest to dla nich wzruszająca chwila.

Uroczyście nadali szkołom imię Pawła AdamowiczaUzasadniając wybór Pawła Adamowicza na patrona, dyrekcja szkół podkreślała, że prezydent Gdańska przez lata wspierał rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Był też wielkim przyjacielem orkiestry, w której grają osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

- 13 grudnia to wyjątkowa data dla środowiska osób z niepełnosprawnością. W tym dniu, w 2006 r., sporządzona została konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. To najbardziej odpowiedni dzień na to, żeby nadać naszym szkołom imię osoby, która dużą część swojej aktywności poświęciła na wprowadzenie zapisów konwencji w życie - mówiła Katarzyna Świeczkowska, dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych. - Paweł Adamowicz postrzegał miasto jako wspólnotę. Miejsce, w którym każdy ma prawo żyć na zasadach równości z innymi. Jesteśmy mu wdzięczni za to, że wierzył w misję naszego stowarzyszenia.
Czytaj też: Praga odwdzięczy się Adamowiczowi za Havla

Uczniom szkoły przekazano uroczyście sztandar z herbem Gdańska, odczytano też akt nadania imienia. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała natomiast uczniom sporych rozmiarów zdjęcie Pawła Adamowicza, by nowy patron "się do nich uśmiechał".

- 13 grudnia to dzień, w którym mija dokładnie 11 miesięcy od zamachu na prezydenta. Często zastanawiamy się, jak go uhonorować, ocalić po nim pamięć. Myślę, że to, że akurat w taki dzień te szkoły dostają takiego patrona, to najlepszy wyraz pamięci, która dzięki waszej codziennej aktywności i pracy będzie trwała tak długo, jak będzie trwała ta szkoła - zwróciła się do społeczności szkolnej prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Myślę, że prezydent Adamowicz, jak mało kto miał dosyć "pomnikowania". Dla niego najżywszym, najlepszym pomnikiem był drugi człowiek.

W styczniu odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pawła AdamowiczaNadanie imienia Pawła Adamowicza szkołom na Przymorzu to niejedyny sposób, w jaki Gdańsk uczci pamięć zamordowanego prezydenta. W nawierzchni ul. Bogusławskiego, w miejscu, gdzie w styczniu 2019 roku został zaatakowany prezydent Paweł Adamowicz, zostanie wmurowana tablica pamiątkowa. Jej odsłonięcie władze Gdańska zaplanowały na 13 stycznia 2020 r. o godz. 19.45 - w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta.

Z kolei Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, zapowiedziała ostatnio powołanie Instytutu Pawła Adamowicza.

Opinie (289) ponad 300 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.