• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Paweł Adamowicz: Szykuję zmiany w zarządzaniu Gdańskiem

Michał Stąporek
9 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Paweł Adamowicz rozpoczyna swoją szóstą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska. Zapowiada spore zmiany w mieście. Ich część zdradza już teraz, na pozostałe każe czekać do wiosny przyszłego roku. Paweł Adamowicz rozpoczyna swoją szóstą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska. Zapowiada spore zmiany w mieście. Ich część zdradza już teraz, na pozostałe każe czekać do wiosny przyszłego roku.

W pierwszej rozmowie z Trojmiasto.pl po wygranych wyborach Paweł Adamowicz zaskakuje: przyznaje, że Muzeum Gdańska raczej nie powstanie, nie jest pewny, czy Saur Neptun Gdańska dokończy swój kontrakt na dostawy wody oraz rozważa przebudowę należącego do PKP wiaduktu, pod którym ciężarówki nieustannie zrywają trakcję tramwajową.Najważniejsze zadanie prezydenta Gdańska na najbliższe lata to:

Michał Stąporek: Osiągnął pan bardzo dobry wynik wyborczy, nie tylko wysoko pokonując swojego konkurenta, ale też zdobywając rekordową liczbę głosów - prawie 130 tys. Na ile ten wynik to pana osobisty sukces, a na ile odbicie sytuacji w innych dużych miastach, gdzie wszyscy uczestnicy drugiej tury wysoko i w podobnych proporcjach pokonali swoich rywali z PiS-u?

Paweł Adamowicz: Nigdy nie da się w procentach wyliczyć, ile w tym własnego sukcesu, a ile pewnych trendów społecznych czy politycznych. Myślę, że na ten wynik złożyło się to, że Gdańsk jest miastem sukcesu, że przy wszystkich potrzebach, przy wszystkich wyzwaniach, które są jeszcze przed nami, Gdańsk się dobrze rozwija. Barometr opinii publicznej - badanie przeprowadzone przez jedną z gazet pokazało, że 92 proc. gdańszczan uważa swoje miasto za świetne miejsce do życia - to najlepszy wynik w Polsce. W innym sondażu 72 proc. mieszkańców oceniło moją pracę bardzo dobrze lub dobrze.
 
Bez wątpienia jednak głęboki podział polityczny, jaki mamy w kraju - na Polskę demokratyczną, proeuropejską, otwartą i Polskę obaw i pewnych uprzedzeń, też miał wpływ na wynik.

Pan również stosował taką narrację. Ona okazała się skuteczna, ale czy nie sądzi pan, że takie podejście uniemożliwiło podczas kampanii faktyczną debatę o stanie miasta?

Myślę, że nie. Podczas kampanii odbyło się kilka debat, podczas których kandydaci zaprezentowali swoje poglądy na miasto. W Trojmiasto.pl ukazały się rozmowy ze wszystkimi kandydatami, którzy zaprezentowali swoje stanowisko w najważniejszych kwestiach. Kluczowi kandydaci zaprezentowali też swoje programy wyborcze, które przedstawiły różnice w sposobie patrzenia na przeszłość i przyszłość Gdańska.

Kampania absorbowała pana od wczesnej wiosny. Czy miał pan czas, by zastanowić się nad tym, jaka będzie pana kolejna, już szósta, kadencja?

Mój program wyborczy odsłania część pomysłów, które chciałbym zrealizować w ciągu najbliższych pięciu lat. Będzie to oczywiście kontynuacja inwestycji już dzisiaj rozpoczętych i tych, które są w trakcie przygotowania. Ale mam też nowe pomysły na zarządzanie miastem i na kilka nowych inwestycji. Przedstawię je wiosną 2019 roku.
 
Wracając do pana pytania: niestety, kampania wyborcza nie sprzyja pogłębionej debacie o mieście z powodu naturalnego uproszczenia, które panuje wówczas w przekazie i tego że wszyscy się koncentrują na pozyskaniu wyborców.

Ale kampania już za nami i upraszczać już nie musimy. Poproszę więc o szczegóły tych planowanych inwestycji w Gdańsku. Największa?

Jeśli chodzi o te infrastrukturalne to kontynuacja inwestycji tramwajowo-drogowych, szczególnie na południu Gdańska. Budowa Nowej Bulońskiej już trwa, druga to budowa ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

Zobacz także: raport z budowy ul. Nowej Bulońskiej

Uda się ją rozpocząć w nadchodzącej kadencji? Na jakim ona jest etapie?

Mamy już dokumentację, teraz jesteśmy na etapie jej uzgadniania z partnerami instytucjonalnymi.

Poza tym już  od roku czekamy na decyzję środowiskową, którą musi wydać RDOŚ w sprawie trasy tramwajowej Gdańsk Południe - Wrzeszcz. Gdy ją otrzymamy, rozpoczniemy budowę. To inwestycja, której sporo uwagi poświęcił mój konkurent w wyborach.

Czyli Kacper Płażyński. Jak pan ocenia jego pomysł, by tę trasę zmodyfikować o dobudowanie łącznika z trasą tramwajową na Chełm i Łostowice, poprzez ul. Łostowicką?

Ten pomysł wyklucza komunikacyjnie 30 tys. mieszkańców Piecek i Migowa i nie rozwiązuje tych problemów, które chcemy rozwiązać.

Ale jest dobry dla jeszcze większej grupy mieszkańców Ujeściska i Łostowic. Czy obu tych wizji nie można połączyć?

Gdybyśmy mieli nieograniczone źródło pieniędzy, to czemu nie, ale niestety nie mamy. Gdy pieniądze są ograniczone, to trzeba wybrać priorytety.

Odejdźmy od komunikacji. Muzeum Gdańska - powstanie?

Nie wiem tego. Serce mi mówi, że powinno, ale rozum podpowiada, że może zabraknąć na to pieniędzy. Te projekty komunikacyjne, społeczne, które przedstawiłem, to priorytet. Potem dopiero będziemy rozważać budowę Muzeum Gdańska.

Nowa siedziba Muzeum Gdańsk przy ul. Rycerskiej. - Chciałbym, by powstała, ale może na to nie starczyć środków - przyznaje Paweł Adamowicz. Nowa siedziba Muzeum Gdańsk przy ul. Rycerskiej. - Chciałbym, by powstała, ale może na to nie starczyć środków - przyznaje Paweł Adamowicz.
O jakie projekty chodzi?

Już niedługo w mieście powstanie 16 nowych żłobków, nowe przedszkola, będzie rozbudowa  szkół i budowa nowych, nowe baseny, ale też kryte, całoroczne lodowisko na Ujeścisku. Mamy w planie kolejne remonty mieszkań komunalnych i budownictwo socjalne. Cały czas inwestujemy i będziemy inwestować w działania przeciwpowodziowe. To są ważne projekty, a nikt z nas nie wie, jaka będzie sytuacja gospodarcza w Europie, w Polsce i w Gdańsku w najbliższych latach. Bo po  koniunkturze, którą teraz się cieszymy, może nadejść dekoniunktura.

Czy Muzeum Bursztynu przeniesie się do Wielkiego Młyna?

Prawdopodobnie tak. W tej chwili jesteśmy tuz przed podpisaniem umowy z wykonawcą pierwszego etapu prac związanych m.in. z termomodernizacją, które potrwają około 2 lat. Staramy się też pozyskać środki unijne na kolejne prace.

Wielki Młyn w Gdańsku ma być nową siedzibą Muzeum Bursztynu. Wielki Młyn w Gdańsku ma być nową siedzibą Muzeum Bursztynu.
Zobacz także: Potrzeba 21 mln by Wielki Młyn stał się siedzibą Muzeum Bursztynu

Zapowiedział pan nowe inwestycje, ale i zmiany w zarządzaniu miastem, spytam więc o zarządzanie. Po co istnieją dwie, niemal bliźniacze spółki: Arena Gdańsk i Arena Operator?

Przyczyną istnienia obu spółek jest konieczność spłacania długów zaciągniętych na budowę stadionu w Letnicy. Jeśli jednak tylko zaistnieją warunki umożliwiające ich połączenie, to tak się stanie. To nie jest moje widzimisię, że mamy dwie takie spółki. Jest to racjonalny wybór wynikający z konieczności obsługi długu i relacji z bankiem kredytującym budowę. Podobnie wygląda sprawa z działającymi w Gdańsku TBS-ami. To zobowiązania kredytowe i pewna - prowadzona dla dobra mieszkańców - gra z bankami, sprawiają, że mamy trzy takie spółki, a nie jedną.
 
Mogę jednak zapowiedzieć jedną rzecz. Od wielu miesięcy intensywnie pracuję nad koncentracją w zarządzaniu spółkami miejskimi.

Na czym miałoby to polegać?

Szczegółów na razie nie zdradzę, ale mogę pokazać kierunek działań. Szukając innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu miastem, staramy się sięgać do dobrych wzorców, także w sektorze prywatnym. Samorządy w miastach zachodniej Europy robią tak samo. Czerpią wzorce w zakresie zarządzania finansowaniem, zarządzania inwestycjami.
 
W kończącej się kadencji mało kto dostrzegał, a tym bardziej mało kto nas chwalił, za powołanie Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych, a to był naprawdę krok w dobrą stronę. Spowodowało to skoncentrowanie w jednym miejscu rozproszonych do tej pory księgowości wszystkich szkół i przedszkoli. To obniżyło nasze koszty ale też pozwoliło wykryć kilka nieprawidłowości i uniknąć ich na przyszłość.
 
Teraz chciałbym zrobić krok w podobnym kierunku.

Skoro nie chce pan powiedzieć, o co chodzi, to choć proszę określić, kiedy to nastąpi, byśmy mogli pana rozliczyć z tych deklaracji.

Zaprezentuję te pomysły wiosną 2019 roku.

Czy Saur Neptun Gdańsk wykona do końca swój kontrakt na dostawę wody dla gdańszczan?

(długie milczenie)

Oooo, spodziewałem się jasnej deklaracji.

To też się okaże wiosną.

Tu mnie pan zaskoczył, bo byłem pewny, że stoi pan murem za tym kontraktem.

Mam to wszystko starannie przemyślane i ułożone w głowie. Mówię o wiośnie, bo pewne rzeczy trzeba jeszcze dopracować. Teraz mówię o tym, by dać sygnał, że - mówiąc kolokwialnie - nie zasypiam gruszek w popiele. Nie mówiłem o tym w czasie kampanii wyborczej, bo - powiedzmy sobie szczerze - takie szczegóły mało kogo obchodzą.

Skoro znowu przywołaliśmy Kacpra Płażyńskiego, bo to on krytykował kontrakt z SNG, to zapytam o niego. Czy powinien zostać liderem opozycji w radzie miasta?

To decyzja gdańskiego Prawa i Sprawiedliwości. W zachodnich wzorcach demokracji jest czymś oczywistym, że przegrany kandydat na prezydenta miasta staje się szefem opozycji w radzie lub odchodzi. Zawsze mnie to dziwiło, że Andrzej Jaworski, który trzykrotnie kandydował na urząd prezydenta Gdańska, nigdy nie kandydował na radnego, więc nie mógł zostać szefem klubu opozycyjnego.

Czy klub PiS będzie jedyną opozycją w radzie miasta?

Wydaje mi się, że tak. Dla radnych mojego klubu "Wszystko dla Gdańska" naturalnym partnerem do współpracy są radni Platformy i Nowoczesnej, czyli Koalicji Obywatelskiej. Rozmowy o koalicji rozpoczniemy po Święcie Niepodległości.

A czy to możliwe, żeby były wiceprezydent Sopotu został nowym wiceprezydentem Gdańska? Pytam o Pawła Orłowskiego, o którym mówi się, że mógłby odpowiadać za gospodarkę przestrzenną.

Na temat spraw personalnych nie chcę publicznie mówić, dopóki sam nie podejmę decyzji w tej sprawie.

Mówił pan, że ma już wszystko w głowie poukładane.

Tak, ale wszystko jest kwestią pewnego harmonogramu. Zdarzenia, jak w każdej dobrej sztuce, muszą następować po sobie z zachowaniem dramaturgii. Jest czas powyborczy, potem czas odpoczynku, wreszcie przyjdzie czas na rozmowy koalicyjne i personalia. Nie chcę teraz męczyć tym gdańszczan.

A będzie pan przekonywał działaczy gdańskiej Platformy, że przecież mają już swoich wiceprezydentów w postaci Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Grzelaka [są zawieszonymi członkami PO za to, że wsparli Pawła Adamowicza, a nie oficjalnego kandydydata partii, czyli Jarosława Wałęsę - dop. red.]

(śmiech) Naprawdę, nie chcę mówić o personaliach.

To może słowo o wiceprezydencie Piotrze Kowalczuku? Nie został radnym, więc pewnie nie pozostanie na swoim stanowisku...

Wydaje mi się, że jestem lojalny w polityce, a to chyba nieczęste. Zawsze starałem się dobrze wykorzystać doświadczenie byłych wiceprezydentów. Tyle mogę powiedzieć.

Skoro wspomina pan o doświadczeniu swoich byłych zastępców... Niezbyt dobrze dzieje się w gdańskiej komunikacji miejskiej, w której wiele zależy od szefa GAiT, Macieja Lisickiego. Nie chodzi tylko o problemy ze znalezieniem kierowców do pracy, ale także o to, że nowe kiedyś tramwaje już takie nowe nie są. Jak to zmienić?

Po pierwsze: w tym roku, z budżetu miasta daliśmy dodatkowe pieniądze Gdańskim Autobusom i Tramwajom, m.in. na większe wynagrodzenia. Po drugie: jestem gotowy dokapitalizować spółkę, jeżeli to będzie uzasadnione i potrzebne. Po trzecie: w przyszłym roku pojawi się 15 nowoczesnych tramwajów, 46 nowoczesnych autobusów marki Mercedes.

Bardzo dobrze oceniam decyzję zarządu GAiT, by w 2020 roku wyleasingować kolejne autobusy wraz z obsługą techniczną. Szkoda wręcz, że zarząd GAiT nie odważył się wcześniej na taki eksperyment, bo skoro wiele firm prywatnych nie jest właścicielem swojej floty samochodów, to miasta też mogą i powinny tak działać.

Wysyłam bardzo wyraźnie sygnały do rady nadzorczej, do zarządu, żeby odchodzili od takiego tradycyjnego, XX-wiecznego myślenia. Trzeba szybciej wymieniać zużywające się autobusy i tramwaje. Tego oczekują nie tylko kierowcy i motorniczowie, ale także pasażerowie. Poza tym musimy mieć większą rezerwę tramwajów i autobusów, choćby na wypadek awarii.

Z kolei od Zarządu Dróg i Zieleni oczekuję, aby uważniej przyjrzał się stanowi sieci trakcyjnej w mieście i jej obsłudze. Nie jestem w tej sprawie fachowcem, ale intuicyjnie wyczuwam, że trzeba znaleźć jakiś bardziej bezpieczny model, niż mamy obecnie.

Przypomnijmy, że dziś o stan trakcji i usuwanie awarii dba zewnętrzna firma, ponieważ GAiT przegrał przetarg na te prace.

Tak, ale nie wiem, czy to dobry pomysł, by cała ta usługa była w jednym ręku. Myślę, że powinno się to jakoś podzielić. Widać, że problemy na rynku pracy rzutują na szybkość i jakość reakcji na naturalnie pojawiające się awarie.

Kolejna rzecz, to zbyt częste awarie, spowodowane zerwaniem sieci trakcyjnej na przejeździe pod mostem kolejowym na al. Hallera. To, że ten most jest zabytkowy, że on należy do PKP, nie może być powodem dla nic nie robienia w tej sprawie.

Sugeruje pan przebudowę przejazdu czy mostu?

Mieszkańcy po prostu oczekują rozwiązanie problemu. Jeżeli tym rozwiązaniem będzie przebudowa, to trzeba będzie się na nią zdecydować. Będziemy musieli się dogadać z PKP w tej sprawie. Zawsze trzeba szukać rozwiązań

Zobacz także: Kolejny TIR zerwał sieć trakcyjną na Hallera

Moment uderzenia ciężarówki w wiadukt na al. Hallera

Czy rozpoczynająca się kadencja, już szósta dla pana, będzie pańską ostatnią?

W nowożytnej historii Gdańska najdłużej urzędującym prezydentem był Leopold von Winter, który pełnił tę funkcję przez 27 lat. Po zakończeniu tej kadencji będę miał za sobą 25 lat rządów. Nie wiem, czy będę się z nim ścigał (śmiech).

Zobacz także: Burmistrz Gdańska Leopold von Winter. Sylwetka

Nadburmistrz Gdańska Leopold von Winter rządził miastem przez 27 lat. Nadburmistrz Gdańska Leopold von Winter rządził miastem przez 27 lat.
A gdyby za pięć lat pan jednak uznał, że nie musi pan się z nikim ścigać i niech ten Winter już zostanie numerem jeden w Gdańsku, to czy jest pan na drodze do wychowania swojego następcy?

W demokracji nie ma prostej sukcesji, ale zgadzam się, że lider powinien dbać o jakość grupy przywódczej. Dziś mam wokół siebie dwie osoby, które pod tym względem wysuwają się na czoło, przechodząc jednocześnie z wieku młodego, do wieku średniego. To moi zastępcy: Aleksandra DulkiewiczPiotr Grzelak. Wydaje mi się, że oboje są na dobrej drodze, aby osiągnąć taki poziom doświadczeń i dojrzałości osobistej, by próbować zmierzyć się z takimi wyzwaniami.

Paweł Adamowicz tuż po ogłoszeniu jego zwycięstwa wyborczego w niedzielę, 4 listopada.

Czy plotka o tym, że Aleksandra Dulkiewicz miałaby objąć stanowisko sekretarza miasta jest tylko plotką?

Stanowisko sekretarza miasta jest w Gdańsku obsadzone i piastuje je Danuta Janczarek.

Planuje pan zmianę na tym stanowisku?

Powiedziałem już, że o personaliach nie chcę na razie rozmawiać.

Ostatnie pytanie związane jest z pańską sprawą karną i możliwością - w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem - usunięcia pana ze stanowiska prezydenta Gdańska. Czy bierze pan to pod uwagę?

Toczący się proces odbywa się publicznie, moje wyjaśnienia są znane, część mediów z gorliwością godną lepszej sprawy relacjonuje wszystko ze szczegółami. Głosujący na mnie zarówno w roku 2014, jak i tym bardziej w roku 2018, dobrze wiedzieli o toczącym się przeciwko mnie postępowaniu, a mimo to wsparli moją kandydaturę. Po ludzku jest mi przykro, że ci, którzy o to pytają zakładają, że rozstrzygnięcie będzie negatywne dla mnie. Proces się nie zakończył, a więc poczekajmy z takimi spekulacjami.

Mieszkańcy pana poparli, ale nie zmienia to pańskiej sytuacji prawnej.

Znam dobrze ustawę o samorządzie gminnym i przepisy regulujące możliwość wprowadzenia zarządu komisarycznego. Wierzę głęboko, że orzeczenie, które zapadnie w mojej sprawie, nie umożliwi wprowadzenia takiego zarządu. Trzeba przy tym pamiętać, że kontrola przesłanek do ewentualnego wprowadzenia zarządu komisarycznego należy do kompetencji sądownictwa administracyjnego, które wielokrotnie w swoich orzeczeniach potwierdzało, że ocena sądów różni się w zasadniczym stopniu od woli polityków i jest od niej niezależna.

W 2005 r. wprowadzono komisarza w Warszawie, po tym jak prezydent stolicy Lech Kaczyński wygrał wybory i objął urząd prezydenta RP.

Ja nie mam takich ambicji (śmiech)

Rozmawiał

Opinie (631) ponad 20 zablokowanych

 • Po co zmiany? (58)

  Przecież ludzie wybrali i zadecydowali że ma być "po staremu". Poza tym trzeba pamiętać, że Gdańsk to stare i zabytkowe miasto i wprowadzanie nowości nie licytuje z historycznym charakterem miasta.

  • 245 146

  • nie mój prezydent (40)

   • 47 43

   • Rozumiem że nie masz swojego (37)

    • 21 17

    • Miasto teoretyczne (18)

     Morda w kubeł na 5 lat niewykształcone buraki

     • 17 26

     • Wolny Gdańsk od niewykształconych tłuków ! (8)

      Nie chcemy was tutaj przez najbliższe 5 lat!

      • 9 21

      • Kiedy miesięcznie LGBTQ? (7)

       Chcemy gejowskich piątków w szkołach !

       • 19 16

       • Jak na razie mieliśmy miesięcznice PiSu

        Poziom wiele niższy niż nawet gej z dildem na czole..

        • 14 18

       • (2)

        Lepsze LGBTQ, niż NSDAP'

        • 15 18

       • To samo

        • 4 7

       • NSDAP to już mamy

        64%

        • 10 7

       • (2)

        Dobrze że nie miesięcznice smoleńskie!

        • 9 11

       • Już dawno nie ma

        W rosyjskim TVNie nie POwiedzieli?

        • 11 3

       • raczej miesiaczki

        • 0 2

     • Paweł brawo (3)

      Zdrajców jak PO Maska i przyjaciele na zieloną trawkę

      • 13 9

      • 64% POniemieckich gdańszczan rządzi teraz 5 lat (2)

       Zamknąć mordy nie Niemcy!
       Gdańsk jest nasz !

       • 7 19

       • Gdyby tak było 17%...

        Moglibyśmy zmienić Konstytucję...

        • 5 1

       • wstyd mi za tą wypowiedź,gdyż cenię wielu normalnych Niemców

        • 0 4

     • Czy on może się ogolić?

      Wygląda jak tchórzofretka

      • 17 10

     • " Morda w kubeł na 5 lat niewykształcone buraki" (1)

      Wybełkotało indywiduum po trzech klasach, zaliczonych w ex pegeerze i praniu mózgu w wydziale propagandy pisuaru.

      • 4 9

      • a

       • 0 0

     • słaba prowokacja agencie kgb (1)

      bardzo słaba, beznadziejnie prymitywna, elementarna prowokacja, podszywanie się raz pod różne frakcje i prowokowanie,
      typowo rusko- watykańska zagrywka

      • 4 3

      • Morda w kubeł słoiku z Warmii

       Gdańsk jest nasz
       5 lat spokoju

       • 2 7

    • Tylko niech ten człowiek niezapomni że Gdańsk to nie jego własność (7)

     • 25 5

     • jak nie jego ??? (6)

      człowieku ty nie wiesz ile naprawdę ten gość posiada nieruchomości w Gdańsku

      • 28 9

      • 11?

       • 2 7

      • Adamowicz sam nie wie :) (2)

       • 24 6

       • I jest tchórzem

        • 20 8

       • Ja kiedyś zbierałem ,,żelaźniaki,,

        Też nie wiedziałem ile ich mam

        • 10 2

      • PO Maska i Przyjaciele

       Jest sr*czka , co?

       • 6 9

      • Ojjjj boli d......
       A somsiad też ma więcej słoików niż Ty platfusie?

       • 2 2

    • 5 lat kolejnego zadłużania Gdanska (9)

     I bawimy się dalej!

     • 30 11

     • POlowanie na ,,nie naszych ,, już TVN opłacił?

      • 14 8

     • Trzy razy ,,K,, (2)

      Kradlismy , kradniemy , kraść będziemy !

      • 31 8

      • Gdańsk w 3K widziany (1)

       • 13 7

       • Buuuuuuahahaha!!!!! ale się motłoch z pisuaru rozochocił.

        • 5 8

     • największą klęskę wyborczą w historii Polski zaliczył Adolf Kłamczyński (4)

      takiej porażki jeszcze Polska nie widziała

      • 5 3

      • Milion więcej głosowało na PiS (3)

       Fakt POrażka
       W Gdańsku kandydat PO Wałęsa przegrał w I turze
       Fakt POrazka

       • 5 5

       • Milion więcej ,ciemnoty kupionej za 500+, za to w miastach sukces niebywały 2 ze 107. (2)

        • 5 7

       • W całym kraju PiS zdobył 254 mandaty (1)

        KO bo nawet nie PO aż 194
        Wielkie zwycięstwo !

        • 5 4

       • Oglądaj dalej TVPiS to jeszcze więcej Ci takich głupot o zwyciestwie PiSu nawciskają .

        • 2 5

   • kwik jazgot przegranych w klęsce totalnej Kaczyńskiego i PiS (1)

    • 6 7

    • Gdzie przegrał?

     • 5 1

  • Miało być "licuje" a nie "licytuje" - snartfon mnie poprawił (12)

   Ej! Tylko nie PISior!!!

   • 15 26

   • Napisałeś snartfon , to też musisz poprawić i przeprosić za błąd. (5)

    • 19 2

    • Faktycznie, te klawiatury smartfonowe nie są dla mnie widocznie. Kajam się. (4)

     • 3 9

     • Widzisz , nie można przyklepywać wszystkiego co Ci podsuną pod nos . Korzystając ze ściągi trzeba sprawdzać kto ją pisze i co jest tam napisane bo mozna obudzić się z ręką w nocniku.

      • 9 1

     • Oj już dobra

      Kogo to obchodzi
      Jeden głupszy od drugiego
      Zupełnie jak 64% głosujących

      • 14 6

     • Edzio , ruska klawiatura zdradziła cię wiele razy (1)

      dziwię się że oficer prowadzący tego nie naprawił

      • 3 0

      • Dukaczewski mnie nie lubi już

       • 1 1

   • Edzio jak zawsze na posterunku z pierwszym komentarzem z rana. Na tobie to można polegać. (5)

    Dziś nic o Gdyni i Szczurku? Czy w innym artykule?

    • 7 3

    • Nie pisałem tutaj z rana od kilku miesięcy!!! (4)

     • 2 3

     • wcale Januszu ch (1)

      • 4 2

      • I kierowco bmw ...

       • 5 1

     • hehe, dobry żarcik, "nie pisałem tutaj z rana od kullu miesięcy" :) (1)

      • 3 1

      • widzę nową terapię ci dali, ledwo piszesz, czyżby wylew?

       Jeszcze więcej wścieklizny Edziu,
       to ci na pewno pomoże

       • 2 0

  • P. Edziu sprawdzaj zanim wyślesz drukuj.

   • 4 1

  • Nie wybrali dlatego że, jak napisałeś "ma być po staremu " tylko dlatego że, w dobrym kierunku idzie rozwój miasta i jest dobrze prowadzony. Ale zawistni ludzie popierajacy partie rządzącą tego nie rozumieją. Zawiść zaslepia im wszystko

   • 4 2

  • Ustawione wybory

   za nagrody dane swoim pracownikom

   • 0 1

  • On ma gębę jak Lenin

   • 0 1

 • interesujące (18)

  • 65 35

  • durna ankieta , tak naprawdę to przynajmniej

   ze 3 opcje mogły by być do zaznaczenia , a nie tylko jedna bo kilka spraw z tej listy jest niezmiernie ważnych , jak nie wszystkie , ale chyba wiem czemu , bo ci z Trójmiasta mają tak przestarzały portal , że nie ogarnia tego że można zaznaczyć coś więcej niż raz :)

   • 8 2

  • Z ostatniej chwili !!! (11)

   W ubiegłej kadencji prezydent Adamowicz nakazał przemalowanie gdańskich tramwajów na kolorystykę z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Głównie z powodu nie ukrywanego sentymentu do tego pro Niemieckiego tworu w którym Adolf Hitler i jego NSDAP były najpopularniejsze. Dosłownie przed momentem dowiedzieliśmy się że w nawiązaniu do tradycji WMG w nowej kadencji co czwartek wszyscy urzędnicy maja przychodzić ubrani w brunatnej kolorystyce i na ramionach maja mieć opaski z malutkimi nie rzucającymi się w oczy swastyczkami. Zapraszamy co czwartek do urzędu. Kolorystyka najprawdopodobniej będzie też dotyczyć kontrolerów w komunikacji miejskiej w Gdańsku również w czwartki.

   • 6 18

   • w wolsce wszystkie kolory są już znienawidzone (4)

    pozostaje brąz który uwielbia Kaczyński

    • 12 6

    • w POlsce za to d.pa, kupa kamieni i orzeł z g.wna było na POrządku dziennym (3)

     • 5 10

     • słyszę kwik przegranych (2)

      • 5 3

      • PO przegrało w Gdańsku (1)

       I kwicza

       • 1 7

       • Wałęsa najgorszy z tej trójki

        PO przegrało w Gdańsku!

        • 2 4

   • (5)

    Trollu, Adamowicz zabraniał marszów ONR, zanim to było modne. Do budy! :)

    • 11 8

    • Kocha też szczerze Wolne Misto Gdańsk.

     Ograniczanie konstytucyjnych wolności obywatelskich to obecni i byli działacze platformy maja przecież we krwi tak samo jak gem ...y pełne frazesów o wolności, konstytucji i demokracji ale tylko w teorii bo praktyka jest taka.
     1. Adamowicz zabrania konstytucyjnych wolności obywatelskich legalnie funkcjonującym w kraju organizacjom, przykład w twoim wpisie( A w ramach obrony "wolnych" sądów mógł dogadać się z sędziami by niektóre organizacje zdelegalizować, z jakiegoś powodu nie wystąpił o to)
     2. Adamowicz często nawiązuje do Niemieckich tradycji Wolnego Miasta Gdańska gdzie najpopularniejszy był Adolf Hitler i NSDAP bardziej nawet niż w Niemczech.
     3. Adamowicz nakazał by przemalować tramwaje na kolorystykę jaką miały tramwaje Gdańskie w czasach rządów Niemieckich nazistów w wmg. dokładnie ta sama kolorystyka jak wtedy gdy przy ogólnym zadowoleniu Gdańszczan niedaleko za miastem w piecach krematoryjnych palono ludzi a w obozie więziono ich, głodzono i masowo mordowano.
     Nie potrafię pojąć skąd u niego taka sympatia do tej chyba najbardziej haniebnej części historii tego miasta i dlaczego akurat tą cześć tak często gloryfikuje. Może ty potrafisz to sensownie wyjaśnić?
     Ja wolałbym zapomnieć o tym że był taki twór jak Wolne Miasto Gdańsk z Gdańszczanami kochającymi niemieckich nazistów i Hitlera który akurat w Wolnym mieście był najbardziej popularnym politykiem.
     To jest odrobina praktyki rządów pana Adamowicza a nie zaklęcia w postaci zabraniania jakiś marszów jakiś młodzieżowych oraganizacji.

     • 8 6

    • Nagradzał też SS mana.

     Pan Adamowicz miał też "odwagę" nagrodzić SS mana. Sfinansował ze środków miasta tablicę pamiątkową i pomnik. Żołnierz SS, nie wermachtu w której to formacji wojskowej służyło wielu Dziaków obecnych polityków
     To jest ktoś kto nie lubi faszystów ???

     • 10 9

    • 1 Września też mu sie nie podobał (2)

     Pamiętam też że 1 września nie chciał upamiętnić rocznicy wybuchu 2 wojny światowej. Wojsko Polskie mu się nie podobało. Zapewne wolałby wspominać ten dzień z wojskiem Niemieckim tylko że trochę zabrakło mu "odwagi".
     Bo to Polskie Wojsko i Polska Niepodległość to jakoś mu nie leżą co innego tradycje Niemieckie albo Wolnego Miasta Gdańska.

     • 9 9

     • Anty faszysta- dedykacja dla ciebie (1)

      Julian Tuwim: Nazwać kogoś idiota to nie obraza ,to diagnoza.

      • 4 5

      • Nazwać Ciebie kretynem to powiedzieć komplement.

       • 0 3

  • Budyń następna kadeńcja (2)

   Cacy cacy a budyń mataczy i dalej to samo

   • 14 5

   • kacperek nie nadymaj się ta bo ci żyłka pierdząca pęknie (1)

    • 3 3

    • Kacper

     jest mądry i przystojny - i nie nosi w portkach budyniu

     • 0 1

  • Panie Adamowicza (1)

   Wszystko można wyliczyć! Ma pan tylko 74tys ulubieńców z I tury ! Nie ma się co oszukiwać. ii tura była tura głosów od Wałęsy na przekór Płażyńskiemu! Ot całą prawda gdyby rywalem był kandydat z innego ugrupowania nie byłby Pan dziś tu gdzie jest .

   • 14 5

   • Inne ugrupowania oddały władze bez walki

    Kandydaci innych ugrupowań dostali głosy najbliższej rodziny krewnych i znajomych.
    Nie mieli nic do zaoferowania i przegrali można powiedzieć oddali wybory bez walki.

    • 9 1

 • Gdyby PiS Nie wystawiał swojego kandydata (14)

  Adamowicza by już nie było ... Wystawiając swojego kandydata Płażyńskiego lub innego doprowadził do wyboru Adamowicza.
  To samo w Gdyni ...

  • 268 157

  • (6)

   rzadzilby wałesiak a to gorsze od adamowicza

   • 45 25

   • (3)

    Zapominacie że to były wybory samorządowe. Celem reformy samorządowej było wybieranie ludzi których znamy i którym ufamy i którzy maja wizje miasta. Wybierani sa więc najuczciwsi i najlepsi. Jeśli były to wybory polityczne to reforma samorządowa traci sens. Następuje skostnienie struktur. Skoro były to wybory polityczne to nie jest nam potrzebne powielenie politycznego nadania. Trzeba dostosowywać sie do ludzi i tego czego oni chcą. Reforma samorządowa więc do kasacji. Tak więc proszę o nie wypowiadanie sie że były to wybory polityczne. wygrali po prostu najlepsi. Nawet tam gdzie siedzą w więzieniu i z więzienia koordynowali swoje wybory.

    • 17 11

    • "najuczciwsi i najlepsi"?? a może najbardziej znani lub profesjonanie wypromowani?

     duda i wybory prezydenckie z 2015 roku to najlepszy przykład, jak sprawnie i profesjonalnie można wypromować osobę na konkretne stanowisko

     • 20 8

    • Ty udajesz czy tak naprawdę?

     Przecież to jasne, że Adamowicz leciał w tych wyborach na antypisie i jak najmniej starał się mówić na swój temat. Bo też te jego osiągnięcia są dosyć śmieszne. Chwali się nowoczesnym zarządzaniemm, czyli ... stworzeniem centrum usług wspólnych , które powstają od lat w Polsce gminnej i powiatowej.

     • 15 10

    • Dokładnie.
     Wreszcie ktoś sensownie mówi. Skoro ktoś siedzi z zarzutami a ludzie go wybierają to o czyms świadczy

     • 4 1

   • co to znaczy rządził komuchu? w demokracji urzędnik nie rządzi

    z kościołem ci się pomyliło czterokopytna futrzasta istoto

    • 7 11

   • A przynajmniej takie samo.

    • 0 2

  • Wybór mieszkańców (2)

   W obecnej sytuacji pan Adamowicz będzie prezydentów oraz będzie miał dwóch wiceprezydentów natomiast dwóch desygnuje pan Wałęsa. Podobnie będzie z innymi wysoko płatnymi stanowiskami zarówno w urzędzie jak i w spółkach samorządowych połowę dostaną koledzy pana Adamowicza a drugą połowę pana Wałęsy.
   Klasyczna tosamoodnowa. Oczywiście koledzy jednego i drugiego dostana swoje stanowiska jeżeli przewodniczący Schetyna się na to zgodzi bo być może będzie miał też swoich kandydatów. W każdym razie wszystko zostanie w wielkiej rodzinie układu gdańskiego.

   • 20 8

   • Objawił się "As" prorok przyszłości, po czym masz te wizje po flaszce denury nabytej za 500+ (1)

    • 3 7

    • Za 500 zł można kupić bardzo dobre wino a nawet dwa, choćby Barolo od Pietro Rinaldi z dobrego rocznika albo jakiegoś 6-cio puttonowego Tokaja.

     Nie wszyscy za 500+ pijemy dyktę :)

     • 1 2

  • Masz rację. Gdyby nie było Kacpra głosował bym na Jarka Wałęse, gdyby nie było Wałęsy to oddałbym głos na teoretycznie najsłabszego kandydata.

   • 3 6

  • ciekawy wywód, ciekawy- mozna by pracę doktorską napisać!

   • 6 1

  • To pokazuje tylko jak ludzie są mentalnie zaorani i widza tylko 2 opcje: albo PiS albo PO. "Wybieram mniejsze zło, nie dam im wygrać".

   • 1 1

  • Wolne Miasto:

   Jak najdalej od sekty PiC, więc wybór był tylko jeden !

   • 1 3

 • (12)

  Wszystko po staremu, wielkie hasła, kosmetyka i prawa ręka deweloperki.

  Ave Pavel Adamovicz !

  • 384 84

  • Będzie dobrze , wie co mówi (1)

   • 11 19

   • jasne, jemu i jego kumplom deweloperom

    • 12 5

  • moze bedzie wiecej dyrektorow i kierownikow w urzedach

   • 19 5

  • (2)

   A co Ty byś zaproponował?

   • 6 9

   • w tym tygodniu - coś na wiszący nad miastem od tygodnia smog. Jakieś skuteczne działanie władz miasta. (1)

    ale trudnych pytań się cesarzowi deweloperów nie zadaje. Dziennikarz zna swoje miejsce albo je traci.

    • 12 5

    • Jełopie, od kiedy to mgła jest smogiem.

     • 4 4

  • A tymczasem w Gdyni...

   • 2 3

  • główną zmianą będzie wprowadzenie komisarza :) (1)

   zegar tyka

   • 10 5

   • "zegar tyka" czyli widły wbite w obornik i oczekiwanie na słońce.

    • 4 2

  • Witamy w 'domu"

   "....ocena sądów różni się w zasadniczym stopniu od woli polityków..." czyli aby było jak było . U nas mecenasi ,sędziowie,gangsterzy ...W polskiej kinematografii pięknie to ujmowano. Ciekawa sprawa ....Rok 2009 - Mecenas Nowosielski reprezentował małżeństwo T. Jednocześnie też - na zlecenie prezydenta Pawła Adamowicza - napisał opinię, która zdecydowała, że ich roszczenie stało się "bezskuteczne". M.in. na podstawie tej opinii sąd oddalił pozew państw T. przeciwko gminie. I jak żyć mili państwo ?

   • 1 4

  • Nie chce Polski Kaczyńskiego, Macierewicza, Ziemkiewicza, Sakiewicza, Bredzińskiego, Płaszczaka, latającego bez majtek wypudrowanego Hofmana, bigota Cejrowskiego. Nie chce Polski z medialnym szambem Karnowskich, Lichockiej, Stankiewicz, z opętanym światem zarządzanym przez załganego nadwornego szamana Rydzyka, jego pozornie świeckich akolitów jak Terlikowski. Nie chce Polski z cenzura kultury opartej na szaleństwie kleru i ich popleczników, nie chce Polski gdzie wzorem profesora ma być Pawłowicz czy Krasnodębski . Nie chce Polski gdzie narodowa tragedia staje się groteską i kpiną za sprawą niespełnionego brata jednej z ofiar. Nie chce Polski gdzie bandy żałosnych kiboli tłuką kogoś za jego kolor skóry, gdzie to co robie w swojej sypialni za zgodą dwojga dorosłych ludzi ma decydować o tym jakim jestem człowiekiem. Gdzie powagę cmentarzy zakłóca banda wyjących klakierów a nie znające hymnu miernoty wycierają sobie buty słowem patriotyzm. Gdzie fałszywie wmawia się ludziom że są równi po czym zsyła się ich do podziemia, in vitro, aborcji a na koniec nazywa się ich ciemnym ludem który wszystko kupi.

   • 7 9

  • Pawel!!! Co??? Ty wiesz co:)

   • 0 1

 • przydały by się zmiany w komunikacji miejskiej (11)

  lub zmiana zarządzających nimi

  z jednej strony mamy się przesiadać na komunikację a z drugiej funkcjonuje ona coraż gorzej

  • 243 17

  • zarządzajacy komunikacja nie korzystają z komunikacji więc wystarczy im to że nią zarządzają za niezłe pieniądze

   • 36 3

  • (9)

   A co byś zmienił ? Na czym polega ta zmiana na gorsze?

   • 5 11

   • (8)

    Na chwilę obecną jeżdżę autem między Gdańskiem a Gdynią. Chciałabym przesiąść się na komunikację miejską, ale niejednokrotnie zdarzało się, że gdy musiałam zrezygnować z auta, okazywało się, że:
    1) skm ma opóźnienia, bo: zepsuł się skład, zerwała się trakcja lub nie podawano przyczyny;
    2) tramwaje nie jeździły, bo: zerwała się trakcja, tramwaj się wykoleił lub zderzył się z kimś;
    3) autobus: w ogóle nie przyjechał (mam tu w szczególności na myśli 171), miał kilkuminutowe opóźnienie (w sobotę i niedzielę!).

    I przyznam, że przez to wolę spokojnie i komfortowo jechać autem (mimo mniejszej ekonomiczności) niż korzystać z komunikacji miejskiej, na której nie można kompletnie polegać, i w której notorycznie cuchnie, bo np. menele sobie nią bezkarnie podróżują.

    Liczne doświadczenia w ciągu 4 lat mieszkania w Gdańsku (pochodzę z Gdyni) nauczyły mnie tego, że transportem publicznym w Gdańsku warto jeździć tylko pod warunkiem, że ma się duuuuuużo czasu i cierpliwości na dojazd.

    • 18 4

    • "2) tramwaje nie jeździły, bo: zerwała się trakcja, tramwaj się wykoleił lub zderzył się z kimś;"

     Zderzyły się raczej nie z kimś,lecz z czymś a właściwie to z samochodem.
     Jezdnia szybko została przywrócona do porządku,aby kierujący nie odczuli sytuacji,a torowisko na coś takiego czeka godzinami.
     Gdyby kierowcy,którzy wjeżdżają pod tramwaj płacili ogromne kary za każda minutę opóźnienia to mielibyśmy nawy nowy tabor.

     • 7 3

    • (5)

     No fakt
     1.kolejki czasami sie psują
     2.na ulicach zdarzają się wypadki i nierozważni kierowcy wjeżdżając tam gdzie nie powinni zrywaja trakcję
     3. co do autobusu 171 skoro mówisz ze nie przyjechał to pewnie masz rację i to należałoby poprawić by zapewnić obsadę autobusów
     Jakie widzisz mozliwości by sprzęt się nie psuł , nie było wypadków na drogach i aby nierozważni uczestnicy dróg nie niszczyli infrastruktury , jaka widzisz rolę prezydenta by temu zapobiegać . Ciekawym twojej opini człowieka który na codzień korzysta z komunikacji miejskiej ? I na koniec , jak widać bo napisałeś że czasami musisz zrezygnować z samochodu jak się dpomyślam w twoim aucie też zdarzaja się awarie i nie masz na to wpływu.

     • 4 9

     • Połowę zatrzymań tramwajów robią stare trupy z Kassel (2)

      ktoś je kupił pomimo przestróg.

      Spóźnienia 171 wobec korków na trasie są nie do uniknięcia. Ale podróż powinna być realizowana zasadniczo linią PKM, a cały czas nie słychać nic o jej włączeniu do systemu taryfowego ZTM, niechby nawet jako linia pospieszna.

      • 6 4

      • Nie ma parkingów przy stacjach PKM, nie raz wsiadłam koło Strzyży, w dzień powszedni nie ma gdzie zaparkować.

       • 7 2

      • Kupli stare bo nie mieli na nowe .Ja też mimo swoich lat tylko raz kupiłem nowy samochód a tak zawsze używane , używane i używane . Nie zadłużę sie po uszy by mieć nowe auto bo kupno to jedno a obowiazkowa droga obsługa to drugie.

       • 6 1

     • Jeździłam ZTM, przesiadłam się na samochód, choć to dla mnie drożej,

      ale czasu mam więcej wolnego ok. 1,40 h dziennie.
      I wygodniej, czyściej, cieplej zimą, z klimą latem,- a tego nie było w autobusach latem, tzn.w większości nie było włączonej klimy.
      Spóźnienia autobusów jako standard, awarii tramwajów mnóstwo, chyba minimum jedna awaria w tygodniu.
      Uprzejmość większości kierowców autobusów, motorniczych- brak.

      • 6 5

     • Sześciu Cię zminusowało ale rozwiązań nie potrafili znaleźć . Tak to jest z trolami.

      • 3 1

    • z tą ekonomicznością to chyba przesada, bilety drogie

     • 3 3

 • Ciężko się oderwać od koryta, tym bardziej że tyle układów wyrobionych, no i spora ilość wyborców nic nie rozumie i nigdy tego (17)

  • 303 73

  • Sepcjalizacja Budynia od lat jest angażowanie sie w pewne ukłądy zgodne z prawem ale niedopuszczalne etycznie (12)

   - sprzedaż GPEC w zamian za radę nadorczą
   - nadzwyczajne rabaty na zakupy mieszkań od deweloperów, którzy potrzebowali korzystnych decyzji administracyjnych w dość trudnych sprawach,
   - inwestowanie w akcje spółek deweloperskich, na których wynik finansowy pośrednio miał wpływ poprzez wydawanie decyzji administracyjnych
   - wycieczki w stylu akcji "Gran derbi" w Madrycie rzekomo na jakąś konferencje a na koszt spółki SNG, z którą miasto "ustala" ceny.
   - wspieranie imprez typu parady homo
   - budowa i uczynienie z ECS utrzymywanego z pieniedzy podatników lokalnej siedziby obozu zdrady narodowej i zaprzaństwa z insytytuem Bolka w środku.
   - wykorzystywanie pieniedzy podatników i takich rzeczy jak np kwestia "in vitro" do jątrzenia bo można było z tego zrobić niezlą awanturę - dlaczego miasto akurat tą jedną procedurę medyczną zdecydowało sie w tak nafdzwyczajny spoósb wesprzeć a nie inne?. Bo można było zrobić awanturę.

   te a jeszcze kilka innych spraw są zgodne z prawem ale czy etyczne?
   Widocznie dla tych co go poparli to żaden problem.

   • 46 8

   • Nalezy tylko dodać że najmniej odmów szczepień dzieci jest na Podkarpaciu a najwięcej własnie w Pomorskim. Wyedukowane paniusie czyli nowoczesne mamy wiedzą lepiej niż ogół.

    • 22 5

   • (7)

    Co nie jest zabronione jest dozwolone. Rządzenie to nie koncert życzeń tylko wybór między możliwościami .Jeżeli uważasz że robi coś niezgodnego z prawem zgłoś to do prokuratury a z reszty tak jak Ty się wyspowiada u swojego spowiednika. Jeżeli chcesz zapopiegać działaniom nieetycznym to niech ci którzy teraz mają większość stanowią prawo które takie działania będą wykluczać . Gdybys miał podobne możliwości na 100 byś z nich skorzystał więc nie kreuj się tu na matkę Teresę . Wygrał i będzie rządził przez następne 5 lat, czas się z tym pogodzić co nie wyklucza kontroli tych rządów . Kontroluj ale merytorycznie a nie pomówieniami rzucaniem oskarżeń bez dowodów czy anonimowym opluwaniem . Jakoś nic nie piszesz o działaniach nieetycznych strony przeciwnej i obsadzanie wszelkiej maści misiewiczami stanowisk w spółkach i przedsiębiorstwach które są w gestii rządzących z Warszawy.Dość narzekania , jest już po wyborach.

    • 10 16

    • Przypomnij mi, proszę, o czym jest ten artykuł? (4)

     O misiewiczach, czy gdańskiej układance?

     • 12 3

     • Ja wiem że misiewicze to temat niewygodny ale odpowiadam internaucie na zarzut o ".... angażowaniu sie w pewne układy.." Pozdrawiam

      • 5 7

     • a merytorycznie ?

      • 3 6

     • "Przypomnij mi, proszę, o czym jest ten artykuł? " (1)

      Artykuł jest o planach Adamowicza a nie o waszej obsesji na temat jakiejś wyimaginowanej układanki, ciemny ludzie smoleński.

      • 4 2

      • Nie pij już tej substancji!

       • 0 1

    • (1)

     No właśnie nie. Moralność i wartości mogą być czasem ponad prawem. Np. prawo dozwala coś zrobić, ale ty się kierujesz wartościami i nie robisz tego.

     • 2 5

     • Życie to nie jest bajka , grube pieniądze biorą ci którze zasiadają w parlamencie aby zapobiegać nadużyciom , ale Ty mozesz być altruistą i nawet rozdać swój majatek .

      • 4 2

   • ty się zajmij etyką w PISie, będzie więcej do pisania

    • 6 7

   • pierwsze cztery punkty ok, ale reszta puknij się w łeb

    • 2 2

   • Nienawiść cię zaślepia.

    Żeby walczyć z in vitro, trzeba być zacietrzewionym kołtunem. "Obóz zdrady narodowej" to nienawistne określenie, gdybyś miał sumienie, to powiedziałoby ci parę cierpkich słów o takiej pogardzie dla ludzi. I od kiedy "parady homo" są niedopuszczalne etycznie? Żyj i daj żyć innym. Przestań opluwać i wyzywać inaczej myślących, a zwłaszcza przypisywać im zdradę.

    • 1 1

  • Godzina 07:05 , to ja nadaję płatny troll ,towarzyszu kuwetowy komisarzu propagandy kc pis, 50 gr. prosze. (1)

   • 1 1

   • Waruj!

    • 0 1

  • Nigdy tego nie zrozumie bo to sami komunisci

   • 0 0

  • lepszy on niz k.................z PISU

   • 1 1

 • 5 lat rządów Pawła, ludzieeeee (10)

  Które zabytki to wytrzymają

  • 278 80

  • (2)

   Kościelne zabytki.

   • 5 10

   • Zabytek pod nazwą Jarosław Polske Zbaw Kaczyński idol i guru pisowców (1)

    może nie dociągnąć

    • 6 6

    • Dociągnie, dociągnie.

     Po zmianie ustroju, TEN konkretny zabytek, ulegnie erozji.

     • 3 0

  • Rząd PIS tego nie przetrwa.

   • 15 12

  • tramwaje

   • 9 3

  • adamowicz dziadu stary i cyniczny co ma prawo w d*pie. (2)

   Czyli co? będzie teraz walczył z problemami, które sam wcześniej stworzył?
   A mówili, że gorzej niż za realnego socjalizmu być nie może.

   • 18 5

   • Twoja poranna modlitwa: mamo ja wariat kup mi komisariat. (1)

    • 4 6

    • w GDańsku lży sie bekranie. przepychanki sa legalne w faszystowskim gettcie

     • 1 1

  • Kościół św. Mikołaja już idzie pod deweloperkę (1)

   Ciekawe, czy i tam Pawka zanabędzie mieszkanie w promocyjnej cenie.

   • 4 3

   • Następny idiota się objawił, już nie mają kogo skaptować propagandziści z nowogrodzkiej.

    • 4 1

 • Bardzo dobrze. (8)

  Mniej developerki będzie

  • 25 135

  • Chyba że dadzą zniżki prezydentowi i jego rodzinie

   Jak np. z „Neptun Park”

   • 19 3

  • Hahahahaha (4)

   Przecież Adamowicz ma akcje Robygu... Więc więcej deweloperki to dla niego czysty zysk.
   Poza tym coś takiego powinno być zakazane. Adamowicz jako prezydent miasta wydaje pozwolenia ba budowę, zarządza planami zagospodarowania przestrzennego i sprzedaje grunty miejskie...

   • 20 3

   • No widzisz, a gdańszczanie uważają, że to w porządku. Teoretyczne miasto (3)

    Sytuacja na rynku się pogarsza, więc teraz pewnie deweloperka z błogosławieństwem Adamowicza ruszy do budowy komunałek za kredyty wzięte na TBS. Miasto pomoże przeczekać trudne czasy. NIe można pozwolić, żeby Górski, wielki polski bohater otrzymujący ordery z rąk prezydenta Adamowicza, jakoś ucierpiał na gorszej sytuacji na rynku- lub na swoich głupich decyzjach. A co dopiero ROBYG, którego akcje ma Adamowicz/rodzina Adamowicza. Przecież każdy ma prawo do osobistej przedsiębiorczości, a że publicznym kosztem uskutecznianej, to nikogo nie interesuje

    • 12 3

    • (1)

     Bo Polacy to niewolnicy, którzy uwielbiają być poniżani przez Pana...

     • 3 4

     • Nie myl Polaków z wolakami.

      • 3 1

    • Sprawdź powiązania Górskiego z Glodziem

     • 3 0

  • (1)

   Teraz będzie nowa polityka władz miasta: developerzy nie będą dawali prezydentowi pod stołem żadnych mieszkań! Teraz będą dawali nieruchomości komercyjne!

   • 11 3

   • Przykre to niestety ale Robyg to sprzedaje i buduje bez pozwoleń to już jest szczyt szczytów !!!!!!

    • 3 2

 • Skoro potrzebne są zmiany tzn ze przyznał że jest zle (6)

  • 203 54

  • nie zrozumiałeś przesłania prezydenta: jest super a bedzie jeszcze lepiej (2)

   • 16 7

   • czyli normalnie jeszcze superniej

    • 9 2

   • bunkrów nie ma...

    ale też jest zarąbiście

    • 0 2

  • Chcieliście to macie... (2)

   I już tego jazgotu nie chce słyszeć internetowego. Cieszcie że lecz i tak będzie rozliczany.....

   • 11