Fakty i opinie

Pawilon handlowy na Stogach do rozbiórki. Zastąpi go nowy budynek

Najnowszy artukuł na ten temat

Czy na Oruni potrzebne jest nowe centrum handlowe?

Wizualizacja nowego pawilonu z przekrojem korytarza z windą i schodami, prowadzącymi na piętro.
Wizualizacja nowego pawilonu z przekrojem korytarza z windą i schodami, prowadzącymi na piętro. mat. prasowe

Już za rok mieszkańcy Stogów będą dokonywali zakupów w nowym pawilonie handlowym przy ul. Stryjewskiego 23 zobacz na mapie Gdańska. Istniejący budynek zostanie zburzony, zaś właściciele sklepów tymczasowo przeniosą się do kontenerów w pobliżu ul. Zimnej zobacz na mapie Gdańska.Która wersja pawilonu handlowego bardziej ci się podoba?

dotychczasowa - wymagała jedynie solidnego remontu 32%
nowa - prezentuje się zdecydowanie lepiej 68%
zakończona Łącznie głosów: 642
O planowanym wyburzeniu pawilonu handlowego przy ul. Stryjewskiego 23, który w latach świetności był jedną z ikon architektonicznych Stogów, pisaliśmy w 2016 r. Choć kapitalny remont budynku kosztowałby ok. 1,1 mln zł, zdecydowano się na wariant dwu- lub nawet trzykrotnie droższy (ok. 2,3 - 3 mln zł), polegający na jego wyburzeniu i postawieniu nowego obiektu.

W ogłoszonym właśnie przetargu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poszukuje wykonawcy, który podejmie się tego zadania oraz postawi tymczasowy pawilon handlowy przy ul. Stryjewskiego 12 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Zimną).

Tymczasowy pawilon będzie składał się z kontenerów połączonych wspólnym korytarzem i zostanie wykonany do 28 marca przyszłego roku. Przeniesieni zostaną do niego najemcy budynku przy ul. Stryjewskiego 23 na czas prowadzonych robót budowlanych.

Tak prezentował się pawilon na Stogach w latach świetności.
Tak prezentował się pawilon na Stogach w latach świetności. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP
Nowy obiekt handlowy będzie tylko nieco większy od budynku powstałego w latach 60. XX wieku. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 853 m kw., podczas gdy obecnie jest to ok. 808 m kw. Będzie to nadal budynek dwukondygnacyjny, przy czym komunikację między piętrami zaplanowano poprzez wewnętrzny korytarz z windą.

Z korytarza będzie się wchodziło do niemal wszystkich sklepów zlokalizowanych na parterze. Bezpośrednie wejście z ulicy zaprojektowano wyłącznie do lokalu o powierzchni ok. 133 m kw., w którym wstępnie przewidziano sklep spożywczy. Na parterze znajdzie się też ogólnodostępna toaleta.

Na piętrze, oprócz lokali handlowych, uwzględniono pomieszczenia dla lokalnej rady dzielnicy. Do wszystkich lokali na tej kondygnacji wejście zaprojektowano z wewnętrznego korytarza, a nie - jak jest to obecnie - przez zewnętrzną galerię.

Nowy pawilon powstanie w miejscu istniejącego, który zostanie zburzony.
Nowy pawilon powstanie w miejscu istniejącego, który zostanie zburzony. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Parter budynku będzie obłożony grafitową okładziną, zaś na piętrze dominować będzie okładzina drewniana oraz biały tynk. W projekcie przewidziano również przestrzeń do montażu szyldów, aby uniknąć chaotycznych reklam, które zdominowały architekturę istniejącego budynku.

W bezpośrednim sąsiedztwie nowego budynku zaprojektowano 17 miejsc postojowych dla samochodów, pięć stojaków rowerowych, sześć ławek oraz słup ogłoszeniowy.

Projekt architektoniczny nowego pawilonu przygotowała firma Ecologiq z Gdańska. W swoim dotychczasowym portfolio ma ona kilka przedszkoli i żłobków modułowych w Gdańsku, a także domy mieszkalne.

Projekt elewacji od strony ul. Stryjewskiego.
Projekt elewacji od strony ul. Stryjewskiego. mat. dok. przetarg.
Termin zakończenia prac budowlanych dla rozbiórki oraz budowy nowego pawilonu to 31 października przyszłego roku. Nieco dłuższy termin, bo do 10 grudnia 2018 r., wyznaczono dla rozbiórki tymczasowych kontenerów handlowych.

O wyborze wykonawcy w przetargu zdecydują kryteria najniższej ceny (60 proc.) oraz przedłużenia trzyletniego okresu gwarancji na prace budowlane (40 proc.).

Czytaj też: Przetarg na remont trasy tramwajowej na Stogi

Opinie (90) 2 zablokowane

 • Bardzo dobra wiadomość. Fajnie, że Stogi powoli zmieniają się na lepsze, ta dzielnica ma niesamowity potencjał.

  • 154 10

 • Troszkę farby i te reklamy zdjąć i już byłoby ok. Te płachty na tym budynku są straszne. Widać,że zaczyna się grube inwestowanie na Stogach. Na plaży czy basen czy ten pawilon. Dobrze. Druga sprawa,że na każdej starej,zaniedbanej dzielnicy naprawde niewiele trzeba. Ładne trawniki z kwiatami,czysto przy krawężnikach,chodnikach oraz ładne,czyste elewacje. Zmieniłoby to oblicze każdej dzielnicy. Nie do poznania.

  • 105 3

 • Pawilon odpowiadał żywotnym potrzebom minionej epoki, tak samo jak Robur widoczny na zdjęciu. Jednakże nowa dobra zmiana to i nowe inwestycje. Nie będzie już tak straszyć. Może jeszcze nowa galeria tam powstanie. Nowoczesne miasto :)

  • 19 3

 • Wieśniactwo

  No i widać jak na dłoni że z czasem robimy się większymi syfiarzami i nie dbamy o otoczenie, przecież to co jest teraz to jakiś koszmar.

  w latach 60-tych ludzie mieli więcej poczucia estetyki niż teraz.

  • 75 2

 • Czy jest na to zgoda Pana Janka?

  • 37 11

 • Z tego co kiedyś czytałem to konstrukcja tego budynku jest w bardzo złym stanie więc odmalowanie nic by nie dało.

  • 8 1

 • Być może. Chodzi o to jak w prosty sposób można przywrócić estetyke tego miejsca. Zdjęcie sprzed lat pokazuje jak może był ładnie.

  • 18 0

 • biedronka będzie?

  • 4 8

 • chyba mają za dużo pieniędzy albo kopretę wzieli bo u mnie są takie same pawilony

  i tylko do jednego z nich dobudowano zewnętrznie windę, i działa i śmiga za ułamek kwoty o której tu wspominają.

  • 8 10

 • e tam typowe teksty nie mające nic współnego z prawdą

  taki niski budynek to jeszcze ze 100 na luzach by postał ale pewnie koperta do kieszeni poszła i trzeba sie dorobić na słomianych inwestycjach

  • 8 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.