• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PiS straciło kandydata do Senatu. Kazimierz Janiak zrezygnował

Ewelina Oleksy
22 września 2023, godz. 10:30 
Opinie (334)
Plakaty wyborcze były już gotowe, ale kandydat PiS do Senatu w okręgu nr 66 niespodziewanie zrezygnował ze startu. Plakaty wyborcze były już gotowe, ale kandydat PiS do Senatu w okręgu nr 66 niespodziewanie zrezygnował ze startu.

Prawo i Sprawiedliwość zostało bez kandydata w wyborach do Senatu w pomorskim okręgu nr 66. Ze startu zrezygnował tam Kazimierz Janiak. Powodów tej decyzji nie podano. PiS nie może już tam wystawić innego kandydata - termin na to minął.Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - nasz serwis wyborczyKtóre wybory są dla ciebie ważniejsze?

Kazimierz Janiak był kandydatem PiS do Senatu w okręgu obejmującym powiat gdański, starogardzki i tczewski. Był, bo ze startu w wyborach niespodziewanie zrezygnował.

Poinformowała o tym Okręgowa Komisja Wyborcza w Gdańsku, która przyjęła uchwałę ws. skreślenia kandydatury Janiaka z listy wyborczej.

Wycofał zgodę na kandydowanieJak podała OKW, kandydat złożył 19 września pisemne oświadczenie o wycofaniu zgody na kandydowanie. Powodów tej decyzji nie podano, jest ona jednak zaskakująca.

Jeszcze 13 września Kazimierz Janiak dziękował w swoich mediach społecznościowych za poparcie jego kandydatury.

- Dziękuję Państwu serdecznie za udzielone mi poparcie poprzez złożenie podpisu pod moją kandydaturą do Senatu RP w okręgu nr 66 (powiat gdański, strarogardzki i tczewski). Dziękuję wszystkim zaangażowanym w zbieranie podpisów na listach PIS. Spotkajmy się podczas rozmów o przyszłości Polski i Kociewia - piał wtedy Janiak.
Polska Partia Piratów wystawiła w Gdańsku kandydata do Senatu Polska Partia Piratów wystawiła w Gdańsku kandydata do Senatu

Przypomnijmy, że był on posłem na Sejm w latach 1997-2001. Był też sekretarzem generalnym Klubu Parlamentarnego AWS. W latach 2015 i 2019 r. był kandydatem PiS do Senatu w okręgu obejmującym Malbork, Kwidzyn i Sztum.

Uchwała OKW ws. skreślenia Janiaka z listy wyborczej. Uchwała OKW ws. skreślenia Janiaka z listy wyborczej.
W grze o mandat Senatora w okręgu wyborczym, z którego miał startować Janiak, pozostają:

  • Ryszard Świlski z KO, kandydat Paktu Senackiego
  • Andrzej Kobylarz z KWW M. Piaseckiego
  • Dominik Mazur z Konfederacji

Nie tylko Janiak wycofał się ze startu w tym okręguW okręgu nr 66 do Senatu chciała też startować Beata Maciejewska, posłanka Lewicy, której drogi z tą partią ostatnio się rozeszły.

Ta zapowiedź odebrana została jednak jako działanie na szkodę Paktu Senackiego. Ostatecznie 5 września Maciejewska oświadczyła, że wycofuje się ze startu w wyborach, by nie zaszkodzić innym kandydatom opozycji.

Beata Maciejewska wycofuje się ze startu w wyborach do Senatu Beata Maciejewska wycofuje się ze startu w wyborach do Senatu

Z pomysłu startu w wyborach do Senatu, ale w okręgu nr 63 (powiat kościerski, kartuski, bytowski, chojnicki i człuchowski) wycofał się też Artur Dziambor, przez ostatnie lata gdyński poseł Konfederacji. Ostatecznie wylądował na liście do Sejmu Trzeciej Drogi (koalicja PL 2050 i PSL).

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (334)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane