Fakty i opinie

Pierwsza Pesa wkrótce w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat Ostatni tramwaj "105" przeszedł na emeryturę
Gdańska Pesa, podobnie jak jej warszawska odmiana na zdjęciu, będzie transportowana na lawecie.
Gdańska Pesa, podobnie jak jej warszawska odmiana na zdjęciu, będzie transportowana na lawecie. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

W ciągu kilku najbliższych dni dotrą do Gdańska pierwsze z 35 nowych tramwajów zamówionych w bydgoskich zakładach Pesa. Fabrycznie nowe pojazdy będą transportowane na lawetach.Tak gdańska Pesa prezentowała się w sierpniu. W przyszłym tygodniu ujrzymy ją w Gdańsku.
Tak gdańska Pesa prezentowała się w sierpniu. W przyszłym tygodniu ujrzymy ją w Gdańsku. fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Na razie pewny jest przyjazd jednego pojazdu Pesa 120NaG. Planuje się, że tramwaj wyruszy z bydgoskiej fabryki 19 września i dotrze nocą do Gdańska. Będzie transportowany na specjalnej lawecie.

- Przypuszczalnie tramwaj z lawety na gdańskie tory zjedzie na Hucisku, gdzie istnieją dogodne warunki techniczne do rozładunku tramwaju. - informuje Krzysztof Wojtkiewicz, p.o. rzecznika prasowego ZKM Gdańsk.

Wcześniej tramwaje, w tym "Dortmundy", były rozładowywane na ulicy Nowe Ogrody, która obecnie jest w remoncie. Ze względu na likwidację kilka lat temu jedynego połączenia torów tramwajowych z kolejowymi z pobliżu klubu Żak zobacz na mapie Gdańska, nie jest możliwy transport tramwaju koleją.

Czy nowe tramwaje zachęcą cię do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej?

tak, jeśli tylko będzie w nich mniejszy tłok, niż w jeżdżacych dziś po Gdańsku 49%
to nie ma znaczenia, jeżdzę nimi bo muszę, a nie dlatego, że lubię 32%
nie, żaden tramwaj czy autobus nie zmusi mnie do zrezygnowania z auta 19%
zakończona Łącznie głosów: 1368
Niewykluczone, że wkrótce po tym tramwaju, przyjedzie kolejny pojazd. Nie jest jednak znana dokładna data jego transportu. Zgodnie z umową z bydgoskim producentem, do końca roku w Gdańsku ma być 5 nowych tramwajów z Bydgoszczy.

Nowy tramwaj (tramwaje) mają być główną atrakcją festynu komunikacyjnego, który 2 października odbędzie się na pętli tramwajowej Chełm Witosa.

- Wezmą w nim udział m.in. historyczne tramwaje Bergmann, Konstal N, autobus "Ogórek" oraz kupione kilka lat temu Bombardiery - wylicza Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego UM Gdańsk.

Z pętli na Chełmie tramwaje będą zabierać pasażerów na promocyjny przejazd do Śródmieścia i z powrotem. Bilety na pierwszy, inauguracyjny przejazd będzie można wygrać w konkursie organizowanym przez miasto.

Tego samego dnia zostanie również rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci "tramwaj marzeń". Wziąć w nim mogą udział dzieci do lat 12, a najlepsi młodzi "projektanci" zostaną uhonorowani upominkami. Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na stronie ZKM Gdańsk

Nowe tramwaje docelowo mają w głównej mierze obsługiwać trasę na Ujeścisko, czyli będą jeździć do pętli, która powstanie na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z projektowaną Nową Łódzką. Budowa tego odcinka, stanowiącego przedłużenie trasy z Chełmu, być może ruszy jeszcze w tym roku. Wszystkie Pesy stacjonować będą w zajezdni przy ul. Wita Stwosza na Strzyży, która za sprawą prac remontowych ma być dostosowana do obsługi nowoczesnego taboru.

Opinie (134) ponad 10 zablokowanych

 • A co z kontrolą tramwajów?

  Pan Prezydent Bojanowski na łamach mediów oficjalnie mówił o kontroli tramwajów. A jak na razie cicho i pewnie do wyborów samorządowych nic w tej sprawie nie usłyszymy.

  • 70 6

 • dobrze, żę wybory już blisko

  Bo inaczej by zabrakło miejsca na serwerach na wizualizacje i historie o tym co będzie lub okazało się, że niby coś staniało :) Eh Budyń.

  • 60 20

 • I tu trzeba byc fair - wielkie dziękim dla Pana Pawła Adamowicza. Jeszcze nie wiem na kogo zagłosuje, ale chyba na Pana.

  • 48 106

 • Gratulacje dla pomysłodawcy

  "(...)ze względu na likwidację kilka lat temu jedynego połączenia torów tramwajowych z kolejowymi z pobliżu klubu Żak , nie jest możliwy transport tramwaju koleją"
  Jaki trzeba mieć łeb, żeby popełnić taki idiotyzm?

  • 125 10

 • Jana z Kolna a stan torowiska :-D

  Codziennie jadę 7 - fajnie buja na lewo i prawo na Jana z Kolna.

  Stan torowiska które nie będzie remontowane do 2012 roku jest fatalne.
  Czy nowe Pesy będą po tak złym torowisku jeździć?

  • 40 6

 • oby tylko się nie wykolejały jak część ich poprzedniczek i jak najszybciej zostały wprowadzone do ruchu.

  Niekoniecznie na trasie Gdańsk Główny - Chełm. Ludzie z innych dzielnic też potrzebują niskopodłogowych tramwajów.

  • 45 4

 • "Fabrycznie nowe pojazdy zostaną przetransportowane na lawetach "

  Dobre sobie. Dotychczas kojarzyłem wożenie na lawecie ze szrotami z Niemczechów.

  Swoją drogą jest to kompletne marnotrawstwo - kupować polski wyrób, kiedy za tę samą cenę można sprawdzić używany, ale NIEMIECKI tramwaj. O niebo lepszy, bo wyprodukowany w kraju o wysokiej kulturze technicznej. Ale cóż, widać Adamowicz i ekipa woli kupować tabor, który montuje w polskiej fabryce pan Henio z panem Ździśkiem za pomocą młotka.

  • 12 129

 • O władze miasta 2 raz w tej dekadzie przejadą się tramwajem !

  Pierwszy raz prezydenci i urzędnicy jechali tramwajem podczas uruchomienia linii na Chełm to teraz będzie ich ten drugi raz :-D

  • 39 3

 • PESY - tramwaje które będą miały odstępy między przystankami.

  • 5 6

 • To, że

  jeździsz 25-letnim szrotwagenem z zimnym łokciem nie oznacza, że i my mamy tak robić. A swoją drogą w niemieckich fabrykach pracują głownie Turcy i inni tacy, więc wolę Zdzicha.

  • 30 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.