Fakty i opinie

stat

Pierwsza koparka na budowie Baltic Areny

Dzieło zniszczenia działek w Letnicy rozpoczęte. Pierwsza koparka...
Dzieło zniszczenia działek w Letnicy rozpoczęte. Pierwsza koparka... fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Zgodnie z zapowiedziami, na działkach w Letnicy rozpoczęły się w środę prace przygotowujące grunt pod budowę stadionu piłkarskiego.... i spychacz ruszyły do pracy.
... i spychacz ruszyły do pracy. for. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Jako pierwsza do działania przystąpiła firma Agromel z Pruszcza Gdańskiego. Jej zadaniem jest zrównanie z ziemią pozostawionych przez działkowców domków i altanek. Firma dostanie za swoje usługi 48 tys. zł.

W środę do pracy ruszyła jedna koparka i jeden spychacz, choć niebawem maszyn będzie więcej.

- Pierwsze dni pokażą ile potrzeba sprzętu. Wykonawca ma określony termin - do końca tego miesiąca - i musi się z niego wywiązać - mówi Ryszard Trykosko, prezes spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 odpowiedzialnej za budowę obiektu.

W najbliższym czasie rozpocznie się wycinka drzew. W maju kolejna firma przystąpi do usuwania gruzu i wyrównywania terenu. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony lada dzień.

Łącznie do uprzątnięcia jest 39 hektarów terenu. Plac do budowy ma być gotowy latem, najprawdopodobniej pod koniec czerwca lub w połowie lipca.

Jak zapewniają gdańscy urzędnicy, budowa Baltic Areny i przygotowania do organizacji Euro 2012 idą zgodnie z planem. Pracownicy BIEG-u nie boją się więc czwartkowej i piątkowej konfrontacji z przedstawicielami Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), którzy po raz kolejny przyjeżdżają do Warszawy na konsultacje.

- Wszelkie analizy mówią, że jesteśmy w dobrym miejscu przygotowań. W wielu punktach o wiele lepszym niż inne miasta-organizatorzy. A UEFA, nawet jeśli jest krytyczna, to po to, aby nas wspierać i do działań dopingować, a nie demobilizować - mówi miejski skarbnik Andrzej Bojanowski.

Do Warszawy wybiera się sześć osób, w tym pracownicy firm Ernst & Young (miejski konsultant ds. budowy stadionu) i RKW (architekci Baltic Areny).

- Spodziewamy się, że po jutrzejszym spotkaniu UEFA nie będzie już wydawała rozpaczliwych komunikatów, jak to miało miejsce ostatnio - dodaje prezes Trykosko.

Przypomnijmy: kilka dni temu szef Europejskiej Unii Piłkarskiej Michel Platini w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Republicca" przyznał, że jest zaniepokojony stanem przygotowań Polski i Ukrainy do mistrzostw Europy i obawia się, czy oba kraje podołają organizacji imprezy.

Koniec budowy Baltic Areny planowany jest na grudzień 2010 r. Obiekt zajmie powierzchnię 3,6 ha. Stadion pomieści 44 tys. widzów, w tym do dyspozycji będzie ponad 40 sky-boxów (klimatyzowane pomieszczenia za szybą),a także ponad 1000 miejsc biznesowych (do wykupienia) w najdogodniejszej lokalizacji - na trybunie głównej i 50 miejsc dla niepełnosprawnych. Na stadionie powstanie Muzeum Klubu Lechia o powierzchni blisko 350 m kw.

Opinie (167) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.