Fakty i opinie

Tysiąc stron o seryjnym zabójcy Skorpionie

Miejsce pierwszego ataku Skorpiona przy ul. Gościnnej na Oruni. Fragment zdjęcia z wizji lokalnej został nałożony na współczesne zdjęcie.
Miejsce pierwszego ataku Skorpiona przy ul. Gościnnej na Oruni. Fragment zdjęcia z wizji lokalnej został nałożony na współczesne zdjęcie. mat. Adriana Wrocławskiego

Przeanalizował kilkadziesiąt tysięcy stron akt i przeprowadził wielogodzinne rozmowy z wszystkimi kluczowymi świadkami tamtych wydarzeń. Adwokat Adrian Wrocławski zakończył właśnie pracę nad monografią poświęconą sprawie seryjnego zabójcy kobiet Pawła Tuchlina, pseudonim Skorpion, który grasował na Pomorzu Gdańskim w latach 70. i 80. To pierwsza tego typu pozycja na rynku wydawniczym. Liczy ok. tysiąc stron, a jej premiera odbędzie się wiosną.Pamiętasz poszukiwania i proces Skorpiona?

tak, doskonale pamiętam te wydarzenia 26%
tak, ale jak przez mgłę, byłe(a)m wtedy dzieckiem 19%
nie, ale znam je z mediów lub przekazów rodzinnych 39%
nie, pierwsze słyszę o tej sprawie 16%
zakończona Łącznie głosów: 1349
Paweł Tuchlin, pseudonim Skorpion, był jednym z największych seryjnych zabójców w dziejach powojennej, polskiej kryminalistyki. Jego ofiarami padały młode kobiety, które atakował przede wszystkim na terenie dawnego województwa gdańskiego. Zbrodnicza działalność Skorpiona rozpoczęła się w Gdańsku, aby z czasem przenieść się na Kociewie. Większość ofiar poniosła śmierć w wyniku wielokrotnych uderzeń młotkiem w potylicę.

To właśnie modus operandi sprawcy - niespodziewany i tragicznie skuteczny niczym ukąszenia skorpiona - zainspirował próbujących ustalić jego tożsamość funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku do nadania mu wspomnianego kryptonimu, skwapliwie podchwyconego przez ówczesne media.

Organom ścigania udało się przypisać Tuchlinowi winę za zabójstwa dziewięciu kobiet i usiłowania zabójstwa dalszych 11, których dokonał w latach 1975-1983. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku z 5 sierpnia 1985 r. został skazany na karę śmierci. Wkrótce po uprawomocnieniu się orzeczenia, 25 maja 1987 r., zawisł na szubienicy gdańskiego Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej 12. Był ostatnim straconym w majestacie prawa w tym areszcie i przedostatnim w całym kraju.

Adwokat dr Adrian Wrocławski, autor monografii poświęconej sprawie seryjnego zabójcy kobiet Pawła Tuchlina.
Adwokat dr Adrian Wrocławski, autor monografii poświęconej sprawie seryjnego zabójcy kobiet Pawła Tuchlina. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Pierwsza monografia o SkorpionieNa temat zbrodniczej działalności Skorpiona powstało mnóstwo publikacji. Jednak nikt nie pokusił się dotąd o napisanie monografii, czyli pracy naukowej, która nakreśliłaby tę sprawę w wyczerpujący sposób i zgodnie z rygorem metodologicznym badań. Ta luka została właśnie wypełniona przez gdańskiego adwokata i doktora nauk prawnych Adriana Wrocławskiego.

- Ta sprawa interesowała mnie od wielu lat. Już jako nastolatek przeczytałem reportaż "Czas Skorpiona". Na studiach prawniczych wybrałem seminarium, które prowadził doktor Jerzy Wnorowski, założyciel utworzonego na naszym wydziale Muzeum Kryminalistyki. Dzięki niemu miałem okazję dowiedzieć się wielu szczegółów tej sprawy, w tym zapoznać się z kluczowym materiałem dowodowym, który pozwolił przypisać Tuchlinowi winę za popełnione zbrodnie. Jednak pomysł na napisanie książki zrodził się dopiero kilka lat po ukończeniu i w wyniku... zupełnie niespodziewanego przypadku - opowiada mec. Wrocławski.
Miejsce ataku przy ul. Wieżyckiej na Zakoniczynie.
Miejsce ataku przy ul. Wieżyckiej na Zakoniczynie. mat. Adriana Wrocławskiego

Trzy lata gromadzenia materiałówNasz rozmówca prowadził wówczas zajęcia z kryminalistyki dla studentów. Na prośbę grupy pasjonatów skupionych w Studenckim Kole Naukowym Kryminalistyki Modus Operandi wygłosił na początku 2017 r. dwa otwarte wykłady, poświęcone sprawie Tuchlina. Przed jednym z wykładów do adwokata zadzwonił starszy mężczyzna i zapytał, czy może wziąć udział w spotkaniu. Rozmówcą okazał się insp. Stanisław Ćwiek, jeden z kierujących grupą milicjantów o kryptonimie "Skorpion", czyli osoba bezpośrednio zaangażowana w wykrycie i postawienie przed sądem nieuchwytnego zabójcy.

Artykuł o premierze książki "Skorpion", autorstwa K. Wójcika- Od tego się wszystko zaczęło. Dzięki panu Stanisławowi skontaktowałem się ze wszystkimi członkami grupy "Skorpion" i z każdym z nich przeprowadziłem wielogodzinne rozmowy, w których opowiedzieli mi o kulisach tej sprawy. Oprócz oficerów milicji dotarłem praktycznie do wszystkich osób - a było ich łącznie kilkadziesiąt - które były zaangażowane w wykrycie, proces i wreszcie egzekucję Tuchlina. Oczywiście przeanalizowałem także wszystkie dostępne akta. Nie tylko sądowe akta, ale także m.in. kompletne akta z postępowania przygotowawczego, w tym nadzorcze, poszukiwawcze, penitencjarne, spraw wyłączonych od osobnych postępowań, umorzonych czy korespondencję między różnymi organami. Łącznie przeczytałem ok. 100 tomów dokumentacji aktowej, co przekłada się na ok. 35 tys. kart - wylicza mec. Wrocławski.
Wizja lokalna na ul. Kartuskiej na Siedlcach, naprzeciwko pętli tramwajowej, gdzie Tuchlin często wypatrywał potencjalnych ofiar.
Wizja lokalna na ul. Kartuskiej na Siedlcach, naprzeciwko pętli tramwajowej, gdzie Tuchlin często wypatrywał potencjalnych ofiar. mat. Adriana Wrocławskiego

Najniebezpieczniejszy przestępca we współczesnej historiiPo blisko trzech latach monografia poświęcona sprawie Skorpiona została wreszcie ukończona. Już sama jej objętość sugeruje czytelnikowi, że ma do czynienia z dziełem niezwykłym. To ok. tysiąc stron tekstu, opatrzonych unikatowymi ilustracjami, np. wszelkimi sporządzonymi portretami pamięciowymi, zdjęciami z wizji lokalnych czy planami miejsc zdarzeń. Większość z nich nie była nigdy wcześniej publikowana. Jak przystało na pracę naukową, każda podana w niej informacja jest opatrzona przypisem, który odsyła do źródła jej pozyskania. Monografia trafi na księgarskie półki wiosną przyszłego roku.

- Wspólnie z moimi rozmówcami udało się stworzyć pierwszą w historii pracę naukową, dotyczącą drugiego co do liczby ofiar seryjnego zabójcy w Polsce. Rzeczywista liczba ofiar jest jednak o wiele wyższa niż ta, która została mu udowodniona. Mało tego, doliczając wszystkie jego usiłowania oraz przygotowania do ataków oraz inne popełnione przestępstwa - w szczególności przeciwko mieniu - to można uznać, że Tuchlin był najniebezpieczniejszym przestępcą w naszej współczesnej historii. Ponadto przeprowadzona analiza prowadzi do wniosków, że ta sprawa nie jest wcale tak jednoznaczna. W wielu publikacjach można przeczytać sporo przeinaczeń i przekłamań na ten temat. To niesprawiedliwe, gdyż sprawa Skorpiona należy do najlepiej udokumentowanych i największych sukcesów polskiej kryminalistyki. Nie zamierzam negować popełnionych błędów. Chcę tylko podkreślić, że Tuchlin był niezwykle trudnym przeciwnikiem. Pamiętajmy, że w zbliżonym okresie szalał w Stanach Zjednoczonych Ted Bundy, Amerykanie dysponowali zaawansowaną technologią, niedostępną dla naszych śledczych, a i tak potrzebowali czterech lat na schwytanie tego zabójcy - uzupełnia mec. Wrocławski.
Miejsce ataku na schodach prowadzących z ul. Pana Tadeusza do ul. Kartuskiej na Wzgórzu Mickiewicza.
Miejsce ataku na schodach prowadzących z ul. Pana Tadeusza do ul. Kartuskiej na Wzgórzu Mickiewicza. mat. Adriana Wrocławskiego

Książka obala wiele mitów o SkorpionieO jakich przeinaczeniach i przekłamaniach mówi nasz rozmówca? Poniżej przedstawiamy listę ciekawszych z nich:


 • nie jest prawdą, że organy ścigania działały nieudolnie oraz tuszowały przed społeczeństwem działalność seryjnego zabójcy
 • nie jest prawdą, że zabójstwo Jolanty Z. z Semlina było jedyną zbrodnią, której sprawstwa nie udało się przypisać Tuchlinowi, ofiar było zapewne więcej. Co ciekawe, kilka kobiet zaatakowanych w Gdańsku w połowie lat 70. nie padło ofiarą Skorpiona, ale zupełnie zapomnianego przez opinię publiczną Wampira z Olszynki
 • nie jest prawdą, że Tuchlin wychował się w patologicznej rodzinie, co miało być źródłem jego dewiacyjnych zachowań
 • nie jest prawdą, że Tuchlin przyznał się tuż po zatrzymaniu do wszystkich popełnionych zbrodni oraz był zastraszany przez przesłuchujących go milicjantów
 • nie jest prawdą, że Tuchlin był osobą posługującą się wulgarnym słownictwem i miał problemy w nawiązywaniu relacji z kobietami
 • nie jest prawdą, że w obecnych czasach należałoby spodziewać się uznania Tuchlina przez biegłych za osobę niepoczytalną
 • nie jest prawdą, że Tuchlin błagał pod szubienicą o darowanie życia, a po egzekucji jego zwłoki zostały okaleczone i zbezczeszczone
 • nie jest prawdą, że Tuchlin został pochowany w anonimowym grobie i ekshumowany kilka lat później

Cykl artykułów w 2020 r. i prośba o kontaktNa początku przyszłego roku rozpoczniemy cykl artykułów, poświęconych sprawie Skorpiona. Postaramy się w nich nie tylko przypomnieć okoliczności wydarzeń, które wstrząsnęły Pomorzem Gdańskim w latach 70. i 80. Zamierzamy także sprostować wspomniane wcześniej nieprawdziwe informacje i przedstawiać ich prawdziwy obraz, zrekonstruowany na podstawie badań naukowych adwokata.

Wszystkie osoby, które dysponują istotnymi informacjami na temat sprawy Skorpiona i chciałyby się nimi podzielić z mec. Adrianem Wrocławskim, są proszone o bezpośredni kontakt z autorem artykułu drogą mailową: r.borowski@trojmiasto.pl lub telefoniczną: 58 321 58 52.

Opinie (130) 10 zablokowanych

 • Skorpion - ten to miał nierówno pod sufitem! (7)

  Książka obala wiele mitów - ale przecież dzisiaj też jest wielu dewiantów i obłąkanych....

  • 19 25

  • Przypomnę współczesnym (2)

   Brat jego był komendantem w Pruszczu Gdańskim i przez długi czas ukrywał wiedzę jaką posiadał . Nie byłoby tyle ofiar . Dziś byłby współwinnym . Ale wtedy to była Władza Ludowa . Wiele kobiet by dziś żyło .

   • 21 2

   • Dziś resortowa emerytura i marsze ? (1)

    • 20 6

    • dokładnie.

     widziałem go na wiecu, na ktory tusk nie dotarł bo podpisywał ksiazke.

     • 1 4

  • Taki Stefan z PRLu

   • 11 1

  • (2)

   To prawda. Chociażby taki niesioł czy bolek.

   • 8 12

   • A ja miałem na myśli kartofla! (1)

    • 10 9

    • Przecież ty nie myślisz jachirowka, bo sprawia ci to ból, więc, jak możesz mieć na myśli.

     • 2 7

 • skorpion był ostatnim straconym w AŚ Gdańsk (5)

  aż się łezka w oku kręci, bo obecnie więźniowie myślą że przyjechali na wczasy

  • 154 10

  • Brawo Trojmiasto.pl (3)

   Same świąteczne artykuły . Dziękujemy

   • 28 5

   • (1)

    Zawisł jak bombka na choince.

    • 27 0

    • Raczej jako czubek

     • 18 1

   • Szkoda, ze ksiazka nie moze byc prezentem pod moja choinka w tym roku

    czytałbym.

    • 1 1

  • Tak.Ostatnim w Gdansku bo ogolnie..

   ... Ostatni stracony byl na Montelupich

   • 3 0

 • Tu byłem

  • 8 12

 • Dzisiaj (6)

  Może i nie zostałby uznany za wariata, ale pewnie wyszedłby po jakiś 25 latach i znowu kogoś zabił. No chyba, że stać by go było na dobrego adwokata albo sędziego. Wtedy miałby pomroczność jasną lub coś podobnego

  • 93 8

  • Miał brata Milicjanta w Pruszczu

   Dostałby dziś w zawieszeniu .

   • 18 3

  • (2)

   Mógłby jeszcze znać kulawego dewelopera łapówkarza i Maliniaka

   • 7 8

   • Michnik nie jest kulawy (1)

    • 5 2

    • A ktoś tu wspominał o Michniku?

     • 1 2

  • Pojechałby do Gostynina, a nie na wolność. Po co siejesz ferment frajerze?

   • 2 1

  • Pomrocznosc

   Pomrocznosc zarezerwowana jest dla Wałęsów

   • 1 1

 • gloryfikowanie zbrodniarza (2)

  • 37 43

  • to akurat bardzo słuszna uwaga!!! (1)

   warto pomyśleć o tym co i jak się piszę, być może jest wielu, którzy chętnie zainspirują się jego "karierą".
   dla niektórych ludzi to może być jedyne pole na którym mogą zaistnieć i coś znaczyć, mieć wpływ. :(

   • 12 5

   • i co z tego, ze wielu inspiruje. tacy tez w koncu sa potrzebni

    by obywatele sie bali.

    • 0 5

 • nie jest prawdą, że organy ścigania działały nieudolnie oraz tuszowały przed społeczeństwem działalność seryjnego zabójcy (7)

  Jak to nie? Przecież mieli go złapanego zaraz na początku po napadzie na kobietę - funkcjonariusz milicji po służbie go złapał. Jest o tym w książce Pana Wójcika.
  Czy to nie jest oznaka nieudolności?

  Swoją szosą - ta monografia - pozycja obowiązkowa.

  • 59 9

  • (1)

   Dokładnie, tylko nieudolność, zaniedbania ówczesnej milicji, która była skupiona bardziej na walce z Solidarności, niż poszukiwaniem jakiegoś zboka, Skorpion zamordował tyle kobiet, gdyby im się bardziej chciało, wiele z nich by żyła, lub nie została trwałe okaleczona.....

   • 12 6

   • jesteś i**otą

    • 3 8

  • Brat jego był milicjantem (2)

   To tak jak dziś mieć sędziego w rodzinie

   • 23 8

   • Wtedy komuchy mogły wszystko (1)

    To tak jakby teraz mieć Piotrowicza w TK

    • 14 4

    • Albo Rzeplinskiego

     I właśnie dlatego potrzebna jest reforma sądownictwa

     • 8 7

  • Książka Wójcika to beletrystyka, a to będzie pozycja naukowa. Wierzę w naukę, a nie opowieści z Narnii.

   Miałam przyjemność czytać fragmenty.

   • 5 5

  • Działały bardzo nieudolnie ubecjaimilicja

   Mieli go raz złapanego i wypuścili

   • 1 0

 • Film (6)

  Można by było dobry film nakręcić z działalności Tuchlina

  • 42 9

  • Musiałbyś cenzurę nałozyc na Milicjantów wiedzących o jego dewiacji (1)

   • 7 5

   • Właśnie. Inaczej to by było niepoprawne politycznie.

    • 4 5

  • instruktażowy?

   • 3 3

  • Jest na jutubje

   Dokument 45min

   • 3 1

  • juz przygotowuje sie do krecenia. zaczekam do ostatecznej wizji po zapoznaniu sie z ksiazka.

   • 1 1

  • Film bedzie :)

   Film bedzie pan Adrian nawiązał współprace z grupą filmową :)

   • 0 0

 • najbardziej mnie rozbawiła seria

  nie jest prawdą, że: ....

  • 34 10

 • A to dziad ten cały Skorpion. (2)

  Co prawda baby potrafią doprowadzić faceta do szewskiej pasji, ale to nie tłumaczy takiego zachowania!!!!!

  • 20 11

  • dziady... (1)

   też potrafią kobietę do szewskiej pasji doprowadzić.

   • 10 7

   • Baby bardziej..

    ... Mamidlo dawaj na pieterko..

    • 3 4

 • (5)

  do dziś wszystkie te miejsca są niebezpieczne

  • 61 6

  • To prawda niestety

   • 16 0

  • (3)

   wszystkie miejsca są niebezpieczne

   • 7 2

   • (1)

    Strzeż się tych miejsc.

    • 10 1

    • Taaa

     • 2 0

   • wszystkie w Gdańsku. wszystko zatoczylo petle

    cala prezydentura adamowicza wrecz nic nie zmienila..

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.