Fakty i opinie

Pierwsze auto za darmo, drugie za 123 zł rocznie. Mieszkańcy zaskoczeni płatnym parkingiem

Na parkingu przy al. Niepodległości 690-704Mapka w Sopocie w najbliższych tygodniach mają stanąć parkometry. Zmiana zaskoczyła mieszkańców. Choć prezes spółdzielni NSM Sopot przyznaje, że kampania informacyjna powinna być lepsza, to podkreśla, że teraz miejsc parkingowych będzie więcej i nie będą one zastawiane "na dziko". Na płatnym parkingu finansowo skorzysta także sama spółdzielnia.Aktualizacja, godz. 10:28: Jak poinformowali przedstawiciele firmy Apcoa, zapadły już ustalenia dotyczące terminu rozpoczęcia działania płatnego parkingu. Będzie funkcjonował od 17 maja.
Czy płacisz abonament za miejsce postojowe przy swoim mieszkaniu?

tak, ale wiedziałe(a)m o takiej opłacie, gdy kupowałe(a)m mieszkanie 5%
tak, niedawno wprowadzono taką opłatę 4%
nie, bo wykupiłe(a)m miejsce parkingowe na własność 18%
nie, bo auto trzymam w prywatnym garażu 15%
parkuję przy mieszkaniu za darmo 46%
nie mam auta, ale płacę za miejsce przypisane do mieszkania 3%
nie mam auta i nie płacę za miejsce postojowe 9%
zakończona Łącznie głosów: 2168
O sprawie poinformowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Zaniepokojeni mieszkańcy okolicy bloków 690-704 przy al. Niepodległości zwrócili się do naszej redakcji z pytaniami o znaki, które nagle pojawiły się w okolicy i które informują o zmianie charakteru parkingu.

Zwróciliśmy się więc z pytaniami do firmy Apcoa, której logo widniało na ustawionych znakach. Jak się okazuje, płatny parking w tym miejscu powstaje na podstawie umowy z Nauczycielską Wspólnotą Mieszkaniową.

Jak przekazała nam Jeannette Fudała z firmy Apcoa Parking Polska, parking zacznie funkcjonować w tym miejscu prawdopodobnie od 27 kwietnia 2021 roku, choć - jak podkreśla - nie jest to jeszcze ostateczny termin.

Mieszkańcy zaparkują za darmo jedno auto. Za drugie zapłacąPrzewidziane są także karty parkingowe dla mieszkańców, uprawniające do parkowania za darmo. Na jedno mieszkanie przydzielona będzie jedna karta.

- Każde dodatkowe miejsce dla mieszkańca jest już płatne i kosztuje 123 zł brutto - tłumaczy Jeannette Fudała. - Abonament miesięczny dla niemieszkańca wynosi 200 zł brutto.
W spółdzielni NSM Sopot usłyszeliśmy, że wspomniane 123 zł za kolejne auto to opłata roczna.

Odpowiednią, wynikającą z regulaminu opłatę będą musieli uiścić także np. goście osób mieszkających w okolicy, którzy auto zostawią na krócej.

Prywatna firma na osiedlowym parkingu

Przed kilkoma minutami na terenie Spółdzielni Sopot Dolny (bloki 690-704, przy pawilonach na Niepodległości), na terenie osiedlowego parkingu gdzie parkują przede wszystkim MIESZKAŃCY postawiono takie oto znaki. 123zł abonamentu za postój auta pod własnym blokiem! A jak ktoś ma dwa auta? To jest złodziejstwo w środku dnia! Gdzie w takim razie należy parkować własne auta, jeżeli nie pod własnym blokiem? Gdzie, skoro miejsc i tak jest mało? Idąc tym tropem czy niebawem Brodwino albo Przylesie też niebawem staną się jedną, wielką strefą płatnego parkowania opanowaną przez prywaciarzy? Co ciekawe, regulamin obowiązuje od 1 kwietnia. Magicznie wstecz. A może to jeszcze żart na prima aprilis? Redakcjo, liczymy na reakcję!

Zabrakło kampanii informacyjnej, a znaki były niewłaściweTymczasem z przedstawicielami firmy, która organizuje parking przy al. Niepodległości, rozmawiał Tomasz Sikora, prezes spółdzielni NSM Sopot.

- Niestety, nie przeprowadzono odpowiedniej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców, którzy mieli prawo poczuć się zaskoczeni. Ustawiono także znaki, które nie dotyczyły naszego parkingu. Informacja o opłatach i regulamin zapisany drobnym drukiem pod znakiem różniły się pierwotnie od siebie. Po mojej interwencji niewłaściwe tablice zostały usunięte - podkreśla.
Co ciekawe, z wypowiedzi prezesa Sikory wynika, że nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia działania płatnego parkingu. Jego przewidywania różnią się także od tych, które wskazują przedstawiciele Apcoa Parking Polska.

Parking jeszcze w kwietniu czy jednak w maju?- Myślę, że płatny parking może zacząć działać w połowie maja - mówi Tomasz Sikora. - Każdy z mieszkańców otrzyma bezpłatną kartę parkingową z hologramem, uprawniającą do darmowego parkowania - potwierdza nasz rozmówca.
Przyznaje także, że kolejne miejsce parkingowe dla mieszkańców będzie już płatne. Prezes NSM Sopot podkreśla, że ustawienie w tym miejscu parkometrów to konieczność, bo do tej pory mieszkańcy mieli poważne problemy z zaparkowaniem.

Przedstawiciel spółdzielni twierdzi, że strefa płatnego parkowania wyeliminuje - przynajmniej w części - zostawianie pojazdów przez osoby postronne i turystów uciekających od miejskiej SPP.

- Dziś zajmowane są tu miejsca parkingowe nie przez mieszkańców, a przez osoby korzystające z najmu krótkoterminowego. Myśleliśmy nawet o ustawieniu w tym miejscu szlabanu, ale to rozwiązanie dużo droższe i na dłuższą metę mniej skuteczne - tłumaczy Tomasz Sikora.

Będzie więcej miejsc parkingowych, zyska też spółdzielniaOprócz tego dzięki płatnemu parkingowi uporządkowana zostanie sprawa miejsc parkingowych - linie zostaną wymalowane ponownie, dzięki czemu na parkingu zmieści się więcej aut.

Prezes NSM Sopot zaznacza, że spółdzielnia użycza grunt firmie parkingowej i nie poniesie kosztów montażu infrastruktury oraz jej utrzymania.

- Z kolei do budżetu spółdzielni wpłyną zyski z wykupionych opłat parkingowych, w stosunku 30 do 70, na korzyść spółdzielni - podsumowuje nasz rozmówca.


Quiz Moto Trójmiasto Średni wynik 53%

Moto Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (463)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »