Fakty i opinie

Pierwsze komunie. Jeśli w maju, to kameralne

Takie komunie, jak ta na zdjęciu, dotyczące licznego grona dzieci na pewno nie odbędą się tej wiosny. Najwcześniej po zdjęciu rygorów sanitarnych wynikających z zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Takie komunie, jak ta na zdjęciu, dotyczące licznego grona dzieci na pewno nie odbędą się tej wiosny. Najwcześniej po zdjęciu rygorów sanitarnych wynikających z zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. fot. Maciej Kosycarz/KFP

W zaskakujący sposób pandemia koronawirusa może wpłynąć na jakość przeżywania i doświadczania przez dzieci pierwszej komunii świętej. Uroczystości mogą odbywać się w mniejszych grupach lub wręcz indywidualnie.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Gdyby twoje dziecko miało przyjąć w tym roku pierwszą komunię, to:

odłożył(a)bym uroczystość na okres "po epidemii" 61%
zdecydował(a)bym się na kameralną ceremonię w gronie kolegów z klasy 20%
poprosił(a)bym o indywidualną ceremonię 19%
zakończona Łącznie głosów: 3337
Gdańska Kuria Metropolitalna przedstawiła swoje rekomendacje w sprawie tradycyjnie obywających się w maju uroczystości pierwszej komunii świętej.

Komunikat Gdańskiej Kurii Metropolitalnej dotyczący pierwszych komunii świętych

Kuria: komunie wyłącznie w małym gronie lub indywidualnieZwraca w nich uwagę, że "dopóki nie zostanie przywrócone nauczanie szkolne, nie mogą odbywać się zbiorowe pierwsze komunie święte".

Biorąc jednak pod uwagę, że zakończyły się już przygotowania dzieci do udziału w tym sakramencie, a także to, że dzieci i ich rodziny wyczekują wydarzenia, do którego przygotowywały się od kilku miesięcy, kuria dopuszcza, by taka uroczystość odbyła się już teraz. Musi się to jednak odbyć "z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę".

Autorzy komunikatu podkreślają, że wszelkie takie uroczystości muszą się odbyć za zgodą, na prośbę i w obecności rodziców dzieci.

"Decyzję o wyznaczeniu nowego terminu pozostawiamy roztropnej decyzji księży proboszczów, po konsultacji ze współpracownikami i rodzicami dzieci" - napisali autorzy komunikatu.

Ile parafii, tyle decyzjiW parafii pw. św. Mikołaja na Głównym Mieście już na początku kwietnia ustalono, że uroczystość odbędzie się po wakacjach, 27 września. Dzięki temu ceremonia może mieć miejsce w kościele parafialnym (bazylika św. Mikołaja), który do tego czasu powinien już zostać otwarty dla wiernych.

Z kolei w kościele pw. o. Pio na Ujeścisku proboszcz zaproponował przeprowadzenie pierwszej komunii w cztery niedziele maja (10, 17, 24, 31 maja), w grupach nie większych niż kilkanaście osób (jednocześnie wyłącznie dziewczynki lub chłopcy z jednej tylko klasy).

Kameralna komunia bliższa ideałowiChoć może się to kłócić z wyobrażeniem części rodziców o wymarzonej, obchodzonej hucznie i w dużym gronie uroczystości pierwszej komunii świętej, awaryjne rozwiązania wprowadzone na czas pandemii mogą przybliżyć organizowane w tym czasie ceremonie do modelu promowanego przez kościół.

"W obecnej sytuacji - wobec niemalejącego nacisku rodzin na organizowanie wystawnych przyjęć komunijnych - wypada uświadomić wiernym, że tegoroczne przyjęcia pierwszokomunijne powinny mieć charakter skromny i kameralny" - przypominają autorzy komunikatu wydanego przez Kurię Metropolitalną.

Bo skoro uroczystość odbędzie się w gronie kilkunastu kolegów lub koleżanek z klasy, to być może uda się uniknąć fantazyjnych kreacji i - niekiedy - rewii mody, które miałyby wyróżnić syna lub córkę spośród setki zgromadzonych w kościele dzieci.

Bo skoro uroczystość powinna odbyć się w gronie najbliższej rodziny, to może mniej ważne będzie, czy podawany po powrocie z kościoła zraz jest idealnie zawinięty, a napoje wystarczająco schłodzone, co powinno oszczędzić stresów pani domu, która w związku z zamknięciem restauracji musi wziąć na siebie nakarmienie gości.

Bo skoro wydarzenie ma być skromne, to łatwiej będzie udźwignąć jego organizację tym wszystkim, którzy albo stracili pracę w ostatnich tygodniach, albo też zarobili znacznie mniej niż zazwyczaj.

A gdy pozbędziemy się tych wszystkich ozdobników, które zdecydowanie zbyt często przesłaniają wiernym prawdziwe znaczenie uroczystości pierwszej komunii, być może okaże się, że to wydarzenie naprawdę zapadnie wszystkim w pamięć, i to wcale nie z powodu konieczności noszenia maseczki w kościele czy częstszego mycia rąk.

Opinie (359) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.