• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pierwsze konkrety w Młodym Mieście

Michał Stąporek
6 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
Dawne tereny Stoczni Gdańskiej za kilka lat zmienią się w Młode Miasto, nowoczesną śródmiejską dzielnicę. 1. Plac, na którym stała scena w czasie koncertów Jarre'a i Gilmoura. Tu powstanie kompleks budowany przez TK Development. 2. Dawna zajezdnia PKS przy ul. Wałowej. Tu stanie ponadstumetrowy apartamentowiec budowany przez Grupo Labaro. 3. Parterowe baraki przy ul. Jana z Kolna. W tym miejscu Echo Investment wybuduje biurowiec. Dawne tereny Stoczni Gdańskiej za kilka lat zmienią się w Młode Miasto, nowoczesną śródmiejską dzielnicę. 1. Plac, na którym stała scena w czasie koncertów Jarre'a i Gilmoura. Tu powstanie kompleks budowany przez TK Development. 2. Dawna zajezdnia PKS przy ul. Wałowej. Tu stanie ponadstumetrowy apartamentowiec budowany przez Grupo Labaro. 3. Parterowe baraki przy ul. Jana z Kolna. W tym miejscu Echo Investment wybuduje biurowiec.
1 - tu będzie budowała firma TK Development. 2 - Powstanie Nowej Wałowej jest warunkiem rozwoju Młodego Miasta. 3 - Plac Solidarności. 1 - tu będzie budowała firma TK Development. 2 - Powstanie Nowej Wałowej jest warunkiem rozwoju Młodego Miasta. 3 - Plac Solidarności.

Największe w Trójmieście centrum handlowe i dwa wieżowce: jeden mieszkalny, drugi z biurami powstaną tuż za dawną główną bramą Stoczni Gdańskiej. Bedzie to pierwsza inwestycja w ramach tzw. Młodego Miasta.- Wszystko powinno być gotowe jesienią 2009 roku - zapewniają przedstawiciele dewelopera, duńskiej firmy TK Development.W ciągu ostatnich tygodni informowaliśmy o dwóch dużych inwestycjach budowlanych, które w najbliższym czasie mają rozpocząć się wokół Placu Solidarności w Gdańsku. Pod koniec grudnia firma Echo Investment kupiła działkę przy ul. Jana z Kolna i ogłosiła, że wybuduje na niej biurowiec. Z kolei tuż po świętach pisaliśmy o stukilkudziesięciometrowym apartamentowcu, jaki ma powstać na terenie dawnej zajezdni PKS przy ul. Wałowej.

Jednak kompleks, który w ciągu trzech lat ma powstać na 4,5-hektarowej działce tuż za bramą stoczni, ma być większy niż obie te inwestycje razem wzięte. Jego głównym elementem ma być wielofunkcyjne centrum handlowo-usługowe o powierzchni 50 tys. m kw. Dla porównania: powstająca we Wrzeszczu Galeria Bałtycka będzie mieć 45 tys. m kw., a znajdujący się na ul. Rajskiej Madison ok. 18 tys. m kw.

Wraz z centrum handlowym powstaną jeszcze dwa budynki: apartamentowiec z 10 tys. m kw., oraz nieco tylko większy biurowiec. Autorem projektu architektonicznego jest - na razie jeszcze nieujawnione - międzynarodowe biuro architektoniczne.

Ile to wszystko będzie kosztować? - Jeszcze nie wiemy. Dokładny koszt inwestycji będzie zależał od wymagań, jakie nam postawi miasto - przyznaje Frede Clausen, prezes zarządu firmy duńskiej firmy deweloperskiej TK Development, która zbuduje kompleks.

Czy wierzysz w boom budowlany w śródmieściu Gdańska?Co do wymagań miasta, sprawa jest prosta: - Inwestor nie dostanie pozwolenia na użytkowanie żadnego obiektu dopóki nie zostanie zbudowana ul. Nowa Wałowa, która połączy ul. Rybaki z Bramą Oliwską. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami deweloper powinien na ten cel wydać 18,5 mln zł - deklaruje Alan Aleksandrowicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej UMG.

Problem w tym, że Nowa Wałowa, która przetnie postoczniowe tereny ma kosztować aż 70 mln zł. Nawet po dodaniu do kwoty od dewelopera 2,5 mln zł zapisanych na jej budowę w budżecie Gdańska, wciąż będzie brakowało niemal 50 mln zł. - Tę kwotę chcemy zdobyć z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli pieniędzy na rozwój województwa dystrybuowanych przez Urząd Marszałkowski - tłumaczy Alan Aleksandrowicz.

Wnioski o dofinansowanie z RPO będzie można składać dopiero pod koniec tego roku. Przyznawanie pieniędzy poszczególnym projektom potrwa zapewne kolejne kilka miesięcy. Pozostałe kilkanaście miesiecy może nie wystarczyć na budowę zupełnie nowej ulicy (pod którą znajduje się przeciwatomowy bunkier, który trzeba rozebrać) i mostu nad torami kolejowymi, łączącego Nową Wałową z al. Zwycięstwa.

Czy w takim razie deweloper zdąży wybudować kompleks o powierzchni 70 tys. m kw. w terminie? Gdyby takie deklaracje składała niewielka firma deweloperska, można by je śmiało włożyć między bajki. Jednak TK Development to poważna firma notowana na kopenhaskiej giełdzie, która tylko w naszym kraju postawiła już kilka centrów handlowych, biurowce (dla Microsoftu i Philipsa) a w Warszawie buduje osiedle mieszkaniowe. - Wiosną przedstawimy szczegółowy harmonogram prac i kosztorys - zapewnia Frede Clausen.

Opinie (136) 9 zablokowanych

 • NOWY HAJP !!!

  Super. Afery czekaja. Prosze sie pchac. Wysdtarczy dla kazdego. Zaplaca ludzie od uisciowania.

  • 1 0

 • "Wielka inwestycja"

  "Wraz z centrum handlowym powstaną jeszcze dwa budynki: apartamentowiec z 10 tys. m kw., oraz nieco tylko większy biurowiec".

  Hahaha. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać: "Apartamentowiec 10tys m2" = jeden wieżowiec mający około 100 mieszkań; "nieco większy biurowiec" - to już Zieleniak z epoku PRLu jest większy.

  • 0 0

 • ja bym tego bunkra przeciwatomowego nie rozbierał, oby nie ale może się jeszcze przydać tfu tfu, chociaż i tak mało prawdopodobne ,że zbudują tą droge

  • 0 0

 • wlasnie troche za male na ruiny budowlane.

  • 0 0

 • Gdansk nam pieknieje a wy jak malkontenci ,ze wszystko zle i do dupy.

  • 1 0

 • malkontenci

  maja to do siebie że przywarły doń ciemne szkiełka spawalnicze, a ich ulubionym zajęciem jest wypatrywanie pustej połowy.

  Ja się cieszę i trzymam kciuki, bo wierzę w niepowtarzalną szansę na powstanie Nowego Miasta

  • 0 0

 • Najpierw Zieleniak powinni zaorac

  We Wroclawiu w miejscu Poltegoru (ktory niedlugo juz zaczynaja burzyc) powstanie zupelnie nowy wiezowiec na miare XXI w., czas chyba pomyslec co zrobic z naszym brzydactwem

  • 0 0

 • Tłuszcza pompuje biznes

  a swołocz podnosi nosy do góry w nadzieji ze jej cos z tego skapnie. Debilne myslenie. Obecnie chołota przypomina tą ze średniowecza. Ci kiedys jak patrzeli na potęgę kościołów to zaraz zaczynali wierzyc w Boga- jednak jak wiadomo z historii losy biedoty były nadal złe.
  Amen!!!

  • 0 0

 • downtown

  Budowa Nowego Miasta to nieunikniona konsekwencja przekształceń majątkowych i wypierania stoczni z Centrum. Dla stoczni to i tak nieuniknione, natomiast dla miasta to same plusy. W końcu powstanie nowoczesna dzielnica miasta, atrakcynie położona, mam nadzieję, że ciekawie zaplanowana i zrealizowana. Malkontentów od razu zbywam stwierdzeniem, oczywiście że handel i usługi podyktują kierunek rozwoju, ale chcąc zastapić czymś dźwigi stoczniowe nie liczcie na wybudowanie drugiej Katedry Mariackiej, tak ciekawie nie będzie. Z drugiej strony pytam forumowych malkontentów, ile osobiście włożyli w rozwój starego, tradycyjnego, niehandlowego i niekomercyjnego Gdańska. Co mają do zaproponowania i jakie wdidzą rozwiązania. Czy południowy kierunek rozwoju Gdańska to szczyt marzeń metropolii, przy niewykorzystanych terenach w samym centrum. Życzę powodzenia planistom i inwestorom terenów postoczniowych. Stwórzcie prawdziwe downtown naszego miesta.

  • 0 1

 • super super Młode Miasto....centrum handlowe(a jakże-brakuje ich w Gdańsku), biurowce i mieszkanka dla warszawki zapewne hehehe koń by się uśmiał, do tego jeszcze muzeum solidaruchów i inne tego typu inwestycje i będziemy mieli Wymarłe Miasto...jak centrum Rotterdamu

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane