Fakty i opinie

stat

Pierwsze wyroki w sprawie mafii sądowej

Wśród oskarżonych w aferze korupcyjnej w gdańskim wymiarze sprawiedliowści są sędziowie, adwokaci i policjanci.
Wśród oskarżonych w aferze korupcyjnej w gdańskim wymiarze sprawiedliowści są sędziowie, adwokaci i policjanci. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Są już pierwsze wyroki w sprawie korupcji w gdańskim wymiarze sprawiedliwości. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał dwanaście osób.



Dwunastu oskarżonych, wśród których są m.in adwokaci, zgodziło się na dobrowolne poddanie karze. Otrzymali kary więzienia od 6 miesięcy do 2 lat w zawieszeniu od 2 do 5 lat, i grzywny od 1 tys. do 15 tys. zł. Zarzuty, jakie postawiła im prokuratura to poplecznictwo, płatna protekcja, składanie fałszywych zeznań, podrabianie dokumentów i utrudnianie postępowania sądowego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Nie wszyscy spośród 27 osób oskarżonych przez prokuraturę poddali się karze. Dlatego 31 stycznia rozpocznie się proces, w którym przed sądem odpowie 15 kolejnych osób. Dwie z nich przyznały się do winy, reszta utrzymuje że jest niewinna.

Główny oskarżony to gdański adwokat Piotr P., któremu prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku postawiła 40 z 90 zarzutów w tej sprawie. W większości dotyczą płatnej protekcji.

Śledczy twierdzą, że w latach 2002-2003 mecenas miał, powołując się na wpływy w sądach oraz prokuraturach, obiecywać za pieniądze (od kilku do 50 tys. zł) załatwianie m.in uchylenia, bądź odstąpienie od aresztu.

Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiądą również sędziowie Magdalena P. i Marek W. W mafii sądowej mieli brać również udział m.in były szef Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim, policjant i adwokat.

W maju ubiegłego roku Sąd Najwyższy zdecydował, że proces w tej sprawie poprowadzi Sąd Rejonowy w Koszalinie. Chodziło o uniknięcie zarzutów o brak bezstronności przez sąd w Gdańsku. Później jednak, ze względu na zawiłość sprawy trafiła ona do Sądu Okręgowego.

Opinie (61)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.