Fakty i opinie

stat

Pierwsze wyroki w sprawie mafii sądowej

Wśród oskarżonych w aferze korupcyjnej w gdańskim wymiarze sprawiedliowści są sędziowie, adwokaci i policjanci.
Wśród oskarżonych w aferze korupcyjnej w gdańskim wymiarze sprawiedliowści są sędziowie, adwokaci i policjanci. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Są już pierwsze wyroki w sprawie korupcji w gdańskim wymiarze sprawiedliwości. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał dwanaście osób.Dwunastu oskarżonych, wśród których są m.in adwokaci, zgodziło się na dobrowolne poddanie karze. Otrzymali kary więzienia od 6 miesięcy do 2 lat w zawieszeniu od 2 do 5 lat, i grzywny od 1 tys. do 15 tys. zł. Zarzuty, jakie postawiła im prokuratura to poplecznictwo, płatna protekcja, składanie fałszywych zeznań, podrabianie dokumentów i utrudnianie postępowania sądowego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Nie wszyscy spośród 27 osób oskarżonych przez prokuraturę poddali się karze. Dlatego 31 stycznia rozpocznie się proces, w którym przed sądem odpowie 15 kolejnych osób. Dwie z nich przyznały się do winy, reszta utrzymuje że jest niewinna.

Główny oskarżony to gdański adwokat Piotr P., któremu prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku postawiła 40 z 90 zarzutów w tej sprawie. W większości dotyczą płatnej protekcji.

Śledczy twierdzą, że w latach 2002-2003 mecenas miał, powołując się na wpływy w sądach oraz prokuraturach, obiecywać za pieniądze (od kilku do 50 tys. zł) załatwianie m.in uchylenia, bądź odstąpienie od aresztu.

Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiądą również sędziowie Magdalena P. i Marek W. W mafii sądowej mieli brać również udział m.in były szef Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim, policjant i adwokat.

W maju ubiegłego roku Sąd Najwyższy zdecydował, że proces w tej sprawie poprowadzi Sąd Rejonowy w Koszalinie. Chodziło o uniknięcie zarzutów o brak bezstronności przez sąd w Gdańsku. Później jednak, ze względu na zawiłość sprawy trafiła ona do Sądu Okręgowego.

Opinie (61)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.