• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszy z dziesięciu autobusów na zielony wodór jest już w Gdańsku

Maciej Korolczuk
9 lipca 2024, godz. 16:00 
Opinie (158)

Do Gdańska dotarł pierwszy z dziesięciu zamówionych autobusów wodorowych. Do końca lipca spółka GAiT odbierze jeszcze trzy takie pojazdy, które obsługę liniową rozpoczną w poniedziałek, 29 lipca. Do tego czasu wszystkie zostaną wyposażone w system informacji pasażerskiej, kasowniki i urządzenia systemu Fala.Autobusy wodorowe w Gdańsku:

Dziesięć autobusów wodorowych NesoBus trafi do Gdańska na podstawie 10-letniego najmu, za który miasto zapłaci producentowi 171 mln zł. To oznacza, że wszelkie ryzyka związane z serwisem czy naprawą pojazdów będą leżały po stronie dostawcy, spółki PAK PCE Polski Autobus Wodorowy z Konina. Spółka GAiT ma jedynie dostarczyć kierowców do obsługi połączeń.

Autobusy będą tankowane na nowo powstałej stacji przy ul. Jabłoniowej. Tankowanie jednego pojazdu zielonym wodorem zajmuje ok. 15 min, a na pełnym baku autobus może pokonać z pasażerami od 330 do 450 km.

Rozkłady komunikacji miejskiej w twoim telefonieZielony wodór do Gdańska będzie dostarczany nowoczesnymi wodorowozami, które będą przywozić z bazy w Koninie 1 tys. kg wodoru. Jeden taki transport zapewni tankowanie dla 30, a nawet 40 autobusów.

Producent przekonuje, że to najbardziej ekologiczny środek publicznego transportu na rynku. W trakcie jazdy z rury wydechowej takiego autobusu leci wyłącznie para wodna.

Pierwszy z dziesięciu autobusów wodorowych jest już w Gdańsku. Pierwszy z dziesięciu autobusów wodorowych jest już w Gdańsku.

Pierwszy autobus już w GdańskuWe wtorek nad ranem do Gdańska dotarł na lawecie pierwszy z dziesięciu zamówionych autobusów. Obecnie można go zobaczyć na terenie bazy autobusowej przy al. Hallera.Mapka

Łącznie do końca lipca w Gdańsku pojawią się cztery takie pojazdy. Wszystkie zostaną zaprezentowane 25 lipca, a cztery dni później rozpoczną obsługę liniową. Do tego czasu wszystkie zostaną wyposażone w system informacji pasażerskiej, kasowniki i urządzenia systemu Fala.


Wiosną pierwszy autobus wodorowy był testowany w Gdańsku na kilku liniach

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane